Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Roger(OS)

Komputer w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Kilka dni temu, przegldajc zasoby polskiego YT natrafiłem na

.

Przeszukałem później YT i mnustwo tego jest w sieci - tylko mam pytanie. Jak olej wpływa na laminat? Ile lat to moze posiedziec w takiej skrzyneczce?

 

Szczerze to mam obawy kupić komputer za 4'000zł i wsadzić go na próbę w olej :D

Zdechnie mi po 6miesicach i co ja zrobie, zapłacze się chyba :P :P :P

 

Z minusów będzie na pewno:

* problem z mobilnościa PC (olej sie rozleje w samochodzie :P )

* ??

 

Plusy:

* dobrze schłodzony komputer, równomiernie i na każdym podzespole odprowadzanie ciepło,

* woda itp odparuje z akwarium pod wpływem ciepła samoczynnie,

* mozna zamontować nagrzewnicę pod biurkiem i jak zimno w stópki, to odpalać pompkę w celu schłodzenia oleju :D

— ktoś już montował takie coś? Jakiej średnicy rurki w nagrzewnicy powinny być?

 

 

Kto z Was już nurkował i podzieli się wrażeniami? Jakieś sugestie, pomoc — bo jak dobrze pójdzie to za kilka dni kupie PC i go wsadze w olej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plusy:

* dobrze schłodzony komputer, równomiernie i na każdym podzespole odprowadzanie ciepło,

* woda itp odparuje z akwarium pod wpływem ciepła samoczynnie,

* mozna zamontować nagrzewnicę pod biurkiem i jak zimno w stópki, to odpalać pompkę w celu schłodzenia oleju :D

AD.1 właśnie temperatury nie powalają.

AD.2 wyparuje ci cala woda i co wtedy?

AD.3 lepiej kup sobie kaloryfer

 

ogolnie pc w akwarium zalany olejem to kiepskie rozwiazanie, ni to ładne, ni wydajne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie, to zamiast wkładać w olej komputer, to lepiej kupić pasywny zasilacz do stacjonarnego PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie uporządkowany PC w środku + przedłużki pod kolor itp wyglądają zdecydowanie lepiej niż to o czym piszesz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imho jeśli nie budujesz koparki lub serwerowni - odpuść chłodzenie olejem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy mocnym configu nie odprowadzisz pasywnie ciepła, musisz wymusić obieg, a przypuszczam, że i przepuścić przez chłodnicę. Wodą nie schłodzisz, bo przewodzi prąd (chyba, że destylowana, ale jakiekolwiek zabrudzenie jej i będzie ała). A jak coś klęknie? Jak to wymienisz? Będziesz się babrał w oleju? Takie coś robiło się ze sprzętem o wartości złomu, aby jakiś efekt wizualny osiągnąć, a nie ze sprzętem o wartości 4k zł, o którym piszesz w poście number one.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, wiec co - odpuścić sobie ?

Dość ciekawie to wygląda.

 

PFC

A co do:

odporowadzania ciepła - pisałem iż można wstawić nagrzewnice/chłodnice pod biurkiem z małym wiatraczkiem i stopy sobie w zimie ogrzewać.

Odpowiedniej wielkości przekrót rurek w chłodnicy, mocniejsza pompka i będzi chyba OK.

 

Woda odpada całkowicie.

Jak coś klęknie w PC to rękawice od "Pani domu" takie po łokcie i do miseczki - zostawić niech odeschnie i wymieniać :D

 

AD.1 właśnie temperatury nie powalają.

AD.2 wyparuje ci cala woda i co wtedy?

AD.3 lepiej kup sobie kaloryfer

 

ogolnie pc w akwarium zalany olejem to kiepskie rozwiazanie, ni to ładne, ni wydajne

1. Czyli jak - olej sie nie sprawdza jako chłodziwo? Jak bedzie olej + OC ?

2. Chodzi tu o wyparowanie wody z oleju by uniknąć zwarcia - wyparuje i będzie GIT, zostanie sam olej - bezpieczny dla sprzetu.

3. Hmm mam mini grzejniczek.

 

Ogólnie rzecz borąc nie polecacie wsadzać kompa do akwarium?

Jakie zatem są sprawdzone, dość tanie sposoby na dobre schłodzenie PC i jednocześnie wyciszenie go maksymalnie?

 

Kiedyś myślałem o peltierze, ale... Za dużo izolowania plyty głównej, woda? rurki - problem z transportem ...

 

Poradzcie coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na którymś forum był temat o tym jak to zamiast chłodnicy, zakopał rurki w ogródku, dość dobrze to działało. Ewentualnie kaloryfer zamiast chłodnicy, będziesz się grzał w zimę :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to wymienisz? Będziesz się babrał w oleju? Takie coś robiło się ze sprzętem o wartości złomu, aby jakiś efekt wizualny osiągnąć, a nie ze sprzętem o wartości 4k zł, o którym piszesz w poście number one.

Wymienić podzespoły to nie problem. Czeka się aż olej ocieknie - trzeba by sprawdzić czy olej zwilża powierzchnie elektroniki. Później mycie normalnie w wodzie z mydłem, płukanie destylką lub IPA.

Nie zgodzę się z ostatnim stwierdzeniem, wręcz przeciwnie, takie chłodzenie jest dość popularne w innych zastosowaniach niż sprzęt domowy, tam gdzie gęstość energii jest dużo większa.

Na YT można znaleźć filmiki z serwerowni w których w ten sposób chłodzi się kilowaty sprzętu.

 

Hmm, wiec co - odpuścić sobie ? "..."

Jakie zatem są sprawdzone, dość tanie sposoby na dobre schłodzenie PC i jednocześnie wyciszenie go maksymalnie?Kiedyś myślałem o peltierze, ale... Za dużo izolowania plyty głównej, woda? rurki - problem z transportem ...Poradzcie coś.

Peltier nie do tych zastosowań, nie przy takich mocach.

Czemu nie chłodzenie wodą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem olej pokryje powierzchnie elektroniki filmem olejowym i nie ścieknie za żadne skarby. Trzeba będzie czymś usunąć olej przed wymianą elementów, bo olej może pogorszyć kontakt między pinami na przykład w gnieździe procesora. Do mnie osobiście nie przemawia chłodzenie komputera olejem w akwarium, ale co kto lubi. @MOROZAW Nie tylko w serwerowniach, serwerownia to pikuś przy chłodzeniu olejem na przykład transformatorów mocy, ważą nieraz po kilka ton i przerabiają spore wartości mocy, a do chłodzenia używa się oleju transformatorowego. W silniku spalinowym olej też odgrywa m.in. rolę chłodziwa. Ogólnie chodzi mi o to, że przy chłodzeniu komputera musi użyć obiegu oleju, gdyż powierzchnia oddawania ciepła może nie być wystarczająca, ale to tylko moje domniemanie.

 

Co do peltiera: jak najbardziej, temperatury można mocno zbić, cena nie jest zaporowa, jedynie trzeba się przejmować dużym poborem prądu i dodatkowym ciepłem, jakie trzeba odprowadzić, a nie jest małe, bo liczone w dziesiątkach watów.

 

Cały czas też widzę, że założyciel tematu martwi się transportem. Jeśli chcesz to transportować, to niestety, ale najwygodniejsze jest chłodzenie powietrzem, bo jest najprostsze i najlżejsze. Potem nadchodzi pasywne chłodzenie komputera, zapewnia niezrównaną ciszę, ale trzeba niezłych kilogramów radiatorów lub mało energochłonnego sprzętu. Ale da się zrobić, nie zaprzeczam. Zaraz za nim jest chłodzenie wodą w układzie zamkniętym, czyli rurki itp., bo nic się z tego nie wyleje, nawet jak wywalisz komputer do góry nogami. Wtedy jedynie może się lekko zapowietrzyć przez powietrze w rezerwuarze, który de facto można wyeliminować poprzez zalanie układu bez niego przez trójnik. No i szary koniec przenośności to olej i akwarium, nieprzenośne. Ryzyko rozbicia/rozklejenia się szyb od ciężaru i wstrząsu/uderzenia czymś, możliwość wycieku oleju, nagrzewnica z wentylatorkiem pod nogi uwięziona na rurkach i ogólnie spory ciężar ( powyżej 20 litrów oleju + szkło + sprzęt). Sorry za monolog.:) W sumie dobry temat na dyskusję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat na dyskusję i właśnie dla tego przychodzę na to forum - raczej mało się odzywałem, ale czytam Was od dobrych kilku lat. Prawdę powiedziawszy pierwsze moje posty właśnie są z tym akwarium związane :D

 

Więc do rzeczy: Olej sobie odpuszczę za Waszymi radami, bo np. transport będzie ujowy - nadaje się co najwyżej na komputer mocno stacjonarny. Elektroniki w PC nie wymieniam - zmieniam całe sprzęty po prostu raz na kilka lat. Stary albo daje do jakiegoś przedszkola/szkoły - albo sprzedaje sąsiadowi za 3skrzynki piwa :D

 

By nie robić z tematu OT poszukam o tym chłodzeniu wodą, ceny i hałas jaki generuje bo to dla mnie ma kluczowe znaczenie.

Komputer ma być stacjonarny z możliwością przeniesienia raz na rok...

 

Więc co polecicie? woda woda woda ?

Aby nie zrobić śmietnika w temacie nagrajcie/wrzuccie jakiś link na filshare czy inny serwer, gdzie pobiorę filmik demonstrujący działanie Waszego chłodzenia wodą ( film z dźwiękiem oczywiście i wskazaniam temp podzespołów) i na tym myśę że skończymy temat...

 

Dzięki za podpowiedzi, sugestie i odciągnięcie mnie od pomysłu zalania sprzętu mazidłem :P

 

PS: Myślałem tylko o oleju transformatorowym - mam dostęp do dobrej jakości za grosze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na yt jest masa filmików, na forum w tym dziale jest setka tematów, polecam obejrzeć dział worklogi. Zasada działania jest prosta, pompka przepycha płyn przez bloczki na podzespołach, a z nich płyn wędruje do chłodnic, w których się ochładza, po czym wraca do pompki. Co do ceny, nie będzie tanio, chyba, że na używanych częściach. Ogólnie cena zależy od rozbudowania układu i jakości elementów w nim użytych. Przypuszczam, że minimalna cena chłodzenia wodą wyniesie w przybliżeniu dwukrotną wartość chłodzenia olejem. Zyskujesz na mobilności, bo jak dobrze pójdzie to wszystko zmieści się w obudowie i jest szczelne. Wydajność zależy od wielkości chłodnicy/chłodnic, im większa powierzchnia oddawania ciepła, tym wolniej kręcą się wentylatory (w skrajnych przypadkach nawet nie muszą pracować). Jeśli zależy Ci na ogrzewaniu nóg w zimie, na zewnątrz wyprowadzasz na szybkozłączkach nagrzewnicę do jakiegoś auta i kładziesz pod nogi (najtańsza opcja i chyba najlepsza, a może się mylę).:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie drożej niż olejem, w zestawach chłodzonych olejem - sam olej jest droższy od całego chłodzenia cieczą, do tego zbiornik, pompa, chłodnice powiększają koszt zestawu chłodzonego olejem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybko to: akwarium o wymiarach w granicach 50/30/30 to około 80 - 100 zł. 20 - 25 litrów oleju wazelinowego (barwa zbliżona do bezbarwnej) ok. 20 zł za litr (nie szukałem dokładnie, znalazłem na szybko za 17,70 zł ale cena dochodziła do 25 zł) wychodzi 400 - 500 zł. Jako chłodnicę można użyć chłodnicy oleju z jakiegoś samochodu, ale chyba komputerowa też da radę, ewentualnie nagrzewnica z auta, będzie tańsza w przeliczeniu na wydajność. Do tego jakieś gadżety w stylu złączki, wąż. No i pompa. Ta do wody chyba się nie nadaje, ze względu na gęstość oleju. Niby wazelinowy nie jest jakoś kosmicznie gęsty, ale trzeba by coś ciekawszego. Bez chłodzenia wymuszonego w każdym bądź razie będzie cena oscylowała w granicach 480 - 600 zł, więc jest to połowa chłodzenia wodą składanego z używek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PFC - jeśli poszukasz używek, to za 800zł już się złoży LC na CPU+GPU (2 bloki, złączki, wąż, pompa, chłodnica + ew rez)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie orientuję się dobrze w cenach używek, dla siebie składam pomału LC, ale na nowych gratach, więc cena jest spora. Jeśli wyszło by 800 zł, to i tak raczej drożej niż olejem w najtańszej wersji (ok. 600 zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompki do LC powinny sobie dać radę z olejem - wystarczy odpowiednio mocniejszą pompkę wziąć, można też poszukać akwariowych / do oczek wodnych - w końcu może pracować jako zanurzona.

W LC najdroższym elementem będzie sam blok FC na GPU - zapewne koszt taki jak 25 litrów oleju (około 350zł).

Nagrzewnice aluminiowe można kupić po 20zł za nowe, pompa około 200zł (dedykowana do LC), złączki, węże i wentylatory ~100zł.

Chcesz to złóż takie chłodzenie i pochwal się na forum, ale niestety jego mobilność jest żadna.

 

Problem będzie z odsprzedaniem oleju w przyszłości, a jeśli złożysz LC na używkach - jest szansa by odsprzedać bez strat w przyszłości.

Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy - musisz zdecydować co chcesz osiągnąć.

Hałas przy chłodzeniu olejem pewnie będzie nieznacznie mniejszy, tym bardziej jeśli zanurzysz zasilacz w oleju.

Niestety estetyka będzie zależeć od tego jak to wszystko ogarniesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MOROZAW Ja nie chcę bynajmniej składać komputera w oleju, więc ten temat interesuje mnie tylko czysto teoretycznie. Dla siebie składam normalne LC. To autor tematu się zastanawia nad olejem, ja to odradzam jako mało praktyczne.;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...