Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Szambo

Silentum PC Gladius Q50

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich czytelników. Z racji, że to będzie moja pierwsza recenzja, pare słów wyjaśnienia. Od razu przepraszam za wszystkie ewentualne błędy, które wyłapiecie… jak to czysto językowe, jak i merytoryczne. To po pierwsze. Po drugie: obiekt testowy który mam okazje wymęczyć nie może być oceniany jak każda inna obudowa na rynku. Według mnie w takich budach najważniejsze są:

wygląd zewnętrzny

kompatybilność z podzespołami

utrzymywanie w miare rozsądnych temperatur

I właśnie w taki sposób będe przedstawiać wszystkie aspekty dotyczące obudowy.

 

SILENTUM PC GLADIUS Q50

 

WYGLĄD

 

Jeżeli jest ktoś bardzo zainteresowany to wstawiam zdjęcie pudła w jakim buda się znajdowała… Może ktoś ma kota i na to patrzy :) Ale pamiętajcie… gruby kot rady nie da, bo karton wielki nie jest. I nie może być sporych rozmiarów, bo sam Gladius Q50 to absolutny mikrus. 19 cm szerokości, 26 cm wysokości i 29 cm głębokości co daje fenomenalny wynik 14,32 litra. A czemu taki fenomenalny… bo ta puszeczka jest wedle zapewnień producenta (rzeczywistość sprawdzimy przy okazji montażu podzespołów) w stanie pomieścić i zasilacz ATX standardowej wielkości i grafikę do 20 cm… a na dodatek spokojnie wlezie 16 cm chłodzenie procesora.

 

DSC_0055.JPG

 

Teraz zajmijmy się obudową. Jest piękna… co więcej dodać. Styl, minimalizm, elegancja. Jest to przedmiot, który zarówno postawimy na biurku jak i obok telewizora w salonie i będzie się prezentować świetnie.

 

DSC_0058.JPG

 

Przód wykonany jest z aluminium. Całość przedniej płyty jest na bokach zeszlifowana, co sprawia dobre wrażenie. Przynajmniej nasza buda nie wygląda jak po kąpieli w smole i jest jakiś srebrny akcent, który dodaje trochę uroku. Przycisk power pasuje całkowicie do tej stylistyki. Logo producenta wyprowadziło się na górę, więc nie burzy tego ładu i harmonii która zapanowała na frontowej ściance. A na pewno znacie kilka obudów, które są względnie schludne i ciekawe a ktoś nie pomyślał i trzepnął gówniane napisy, które psują całość… vide Cubitek chociażby, albo CoolerMaster ze swoją grafiką odnaleziona w kapsule czasu. Warto jeszcze zaznaczyć, że nie uświadczymy zatok na napęd optyczny. Jedni będą marudzić… ja się ciesze… bo z zaślepkami to takich cacek różnie bywa i nie ma nic gorszego jak piękny projekt z plastikową wstawką która sprowadza taką budę z bojownika salonów do szmelcu z pokoju dla przedszkolaków.

Boki prezentują podobny poziom co front. Jest czarno i to wystarczy. Śrubki przemalowane i nie rzucają się w oczy.

 

DSC_0060.JPG

 

Góra to logo producenta, 2 wejścia USB 3.0, wejście na mikrofon i słuchawki. Wygląda to dobrze. I całe szczęście… nikt nie silił się na tłoczenie napisu “Tu jest USB… Tu jest wejście na mikrofon…” . Nie pasowałoby to do koncepcji.

 

DSC_0061.JPG

 

Gladius Q50 stoi na czterech nóżkach, które wyglądają jak żywcem wycięte z zabaweczek marki Technics, Denon i jakie tak HiFi sobie wymyślicie… nie jestem specem od tych tematów… ale wiecie o co chodzi. Najważniejsze, że całość jest spójna. Aaa i dla niektórych ważna sprawa: Na budzie zostają ślady palców, więc przestrzegam wszystkich uwielbiających macać swoje obudowy… nie wiem czemu to robicie, ale wystarczy przetrzeć ścierką i wszystko schodzi :P

 

Ogólnie za wygląd należy się maksymalna ocena. Oczywiście to kwestia gustu, każdemu podoba się co innego ale popatrzcie na nią… no patrzcie… Czyż nie jest zacna milordowie? :)

 

 

KOMPATYBILNOŚĆ

 

Rozpocznę od kolejności w jakiej instalowałem komponenty. Sprawiło mi to wiele problemów, ale nie spodziewałem się czegoś odmiennego, bo raz buda jest bardzo mała, a dwa: moje podzespoły są strasznie niewdzięczne.

 

ZASILACZ

 

Zasilacz jest montowany tuż za frontową ścianką w niecodziennej pozycji. Wyjście na kabel zasilający jest skierowane na dół. Podpinamy załącznoną przedłużkę i mamy to wejście na tyle. Tutaj zaznacze, że z racji tego, że mój zasilacz Corsair CX430 ma wtyczkę blisko brzegu to trochę się napracowałem ze zgięciem kabelka, ale w końcu operacja się powiodła. Kable od zasilacza sprawiły mi więcej kłopotu. Niestety aż prosi się o jakiś zasilacz z mniejszą grubością kabli niż mój Corsair. Długość dla zasilacza około 14 cm wydaje mi się optymalna do tej obudowy.

 

DSC_0064.JPG

DSC_0066.JPG

DSC_0067.JPG

 

PŁYTA GŁOWNA

 

Moją płytę AsRock B85 M ITX udało się w miare szybko wkręcić, po uprzednim wymontowaniu dołączonego w zestawie wentylatora. Podłączenie wszystkich kabelków sprawiło mi sporo trudności, ale na szczęście taki zabieg przeprowadzamy dosyć rzadko. Płyta AsRocka raczej nie pozwoli na wmontowanie potężnego coolera na procesor. (16 cm według zapewnień producenta) Wynika to z usytuowania podstawki pod procesor. Ale inne płyty spokojnie powinny dać radę.

 

DSC_0069.JPG

 

KARTA GRAFICZNA

 

XFX Radeon R7 260X Core Edition (Jeden wentylator) spokojnie wlazł na swoje miejsce. Karta ta ma 16,7 cm, więc problemu nie było. Wydaje mi się, że owszem w określonych warunkach zmieści się tam i 20 cm karta, ale radziłbym maxymalnie 17-18 centymetrowe. Dodam, że zaślepki na karty rozszerzeń nie są wyrywane i można je potem spowrotem umieścić w obudowie.

 

DYSKI

 

Umieściłem w obudowie dysk SSD, którego wcześniej używałem. Jest miejsce na 2 takie 2,5 calowe dyski i na standardowego twardziela, ale wydaje mi się, że najbardziej optymalne rozwiązanie przy w miare wydajnej karcie graficznej to 2 dyski 2,5 calowe i tego twardziela na szczycie trzeba sobie podarować.

 

WENTYLATORY

 

Na tyle GLADIUSA znajdziemy dołączony do zestawu wyciągający wentylator 12 cm. Na pewno z biegiem czasu warto go wymienić na coś wydajniejszego, jeśli zależy nam na obniżeniu chociaż o ułamek temperatury panującej wewnątrz. Na obudowie z tyłu znajduje się filtr przeciwkurzowy. Wygląda to w miare dobrze i sprawia dobre wrażenie.

 

DSC_0068.JPG

DSC_0072.JPG

 

 

TEMPERATURY

 

Dokonałem pomiaru temperatur w swojej poprzedniej obudowie Zalmanie T1 wyposazonym w pakiet 5 wentylatorów i w Gladiusie Q50. Wyniki jasno wskazują na podwyższenie temperatury po przesiadce, czego należało się spodziewać, ale nie jest też jakoś strasznie tragicznie. Do pomiarów skorzystałem z benchmarka Resident Evil 6. W nawiasie macie wartości wynikające ze skręcenia szybkości wentylatora na GPU do 45 (Jak dla mnie poizom odpowiedni, żeby nie było za głośno, bo moja karta strasznie hałasuje w stresie)

 

Zalman T1

 

CPU

Min 31 (32)

Max 51 (51)

 

GPU

Min 31 (31)

Max 66 (71)

Gladius Q50

 

CPU

Min 32 (32)

Max 58 (62)

 

GPU

Min 31 (31)

Max 70 (78)

 

Co można powiedzieć. Wzrost temperatur wynosi około 4-10 stopni w stresie. Nie wygląda to najgorzej. Wszystko działa sprawnie pomimo tego, że jest troche cieplej. Jak ktoś nie instaluje karty graficznej to nie musi w ogóle się przejmować. Jak instaluje i decyduje się na kupno to proponowałbym na wybranie jakiejś karty pokroju GTX 750 lub karty z wydajnym systemem chłodzenia.

 

PODSUMOWANIE

 

Co tu jeszcze dodać, żeby spiąć ten cały tekst w klamrę. Glarius Q50 jest niewątpliwie bardzo ciekawą propozycją dla wszystkich szukających gustownej i małej obudowa. Jest jedną z mniejszych i ładniejszych na rynku. Pomimo to przy posiadaniu skilla zręczne palce można wmontować tam standardowy zasilacz ATX, dośc wysoki cooler CPU i wydajną kartę graficzną. Okupione jest to delikatnym wzrostem temperatury, ale nie ma róży bez kolców. Nie ma produktów idealnych… szczególnie w tym segmencie cenowym, bo obudowa kosztuje 209 złotych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bardzo dobra recenzja, gratulacje :D

Czyli można zamontować wysokie chłodzenie, pod nim i5-K, do tego króciutka GTX760 lub GTX770 i komputer do grania jak się patrzy.

Zasilacz możemy zastosować o standardowych wymiarach, obudowa gustowna, niedroga i wcale nie jest w niej zbyt gorąco - T1 jest dużo większy jeżeli chodzi o litraż a Q50 ma naprawdę dobre temperatury, wszystkie w granicach przyzwoitej normy, GPU czy CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, że w T1 to kolega mial 5!!! x 120 mm, a tutaj 1x120 mm - więc 10 stopni to całkowicie akceptowalna różnica przy tak drastycznym spadku przepływu powietrza ;)

 

Fajna recka duży plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wziąć pod uwagę, żę XFX akurat ten model spartoliło po całości. Jest głośny.

 

Na chwile obecną po przetestowaniu wiem jedno... podczas dłuższego grania w wymagający tytuł jest <80 stopni. Zaznaczam przy stałych 45% obrotach, bo powyżej jest nieprzyjemnie głośno.

 

Zalman T1 miał wenylatory po bokach i dzięki temu karta była jako tako chłodna.

 

Co do budy to chętnie odpowiem na wszytskie pytania.

 

Widzicie mój bałagan z kablami, jest słabo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie, jest tam możliwość obrócenia mobotray, aby było "normalnie", a nie "inverted"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy krótki zasilacz, który dodatkowo nie zawadza kablami o kartę (niektóre modularne konstrukcje by stanowiły problem).

 

Poziom upakowania elementów w tej budzie jest niezły, w zasadzie wycisnęli co się da. Do tego duży cooler, który zakrywa całe mobo, i cała obudowa jest w zasadzie w 100% wypełniona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie nie ma gdzie palca wcisnąć.

10662189_386704178146485_5993058912525939754_o.jpg

 

Naturalnie temperatury wysokie, więc teraz będę robił boczne panele z otworami na wentylację. Cięte laserem, gdyby ktoś był zainteresowany to zapraszam, im więcej na raz tym taniej:P

 

Aha i autor pisze że wentyl z tyłu jest 'wyciągający'. Ten wentyl dmucha do budy a nie wyciąga. Widać na zdjęciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wentylatora to u mnie jest ustawiony na wyciągający. Nawet nie zwóciłem uwagi jak był fabrycznie zamontowany, ale poczytałem o budzie i schemat obiegu powietrza miał być taki, że zasilacz wwiewa powietrze, a tylni wentylator pozbywa się tego piekiełka.

 

Poprawcie mnie jeśli się mylę.

 

Dzisiaj z racji tego, że miałem w pracy wolne grzałem sporo w Wasteland 2. Przy domyślnych ustawieniach temperatura dochodzi do 76 stopni, przy skreconych lekko wentylatorach na GPU do 80.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawny schemat wentylacji w tej obudowie jest taki:

 

1. Tylny wentylator zasysa powietrze do obudowy

2. Wentylator z coolera CPU (w stylu SilentiumPC Spartan Pro) przepompowuje część tego powietrza w stronę wentylatora z zasilacza.

3. Rozgrzane powietrze z obudowy wyrzucane jest spodem obudowy (dlatego też zastosowano tutaj dość wysokie nóżki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawny schemat wentylacji w tej obudowie jest taki:

 

1. Tylny wentylator zasysa powietrze do obudowy

2. Wentylator z coolera CPU (w stylu SilentiumPC Spartan Pro) przepompowuje część tego powietrza w stronę wentylatora z zasilacza.

3. Rozgrzane powietrze z obudowy wyrzucane jest spodem obudowy (dlatego też zastosowano tutaj dość wysokie nóżki).

 

Czyli musze obrócić wentylator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Przecież wentylator w zasilaczu dmucha DO zasilacza i wydmuchuje dołem obudowy. Teraz ustawileś tak, że wentylatory działają przeciw sobie i, jak sądzę, znacznie pogorszyłeś chłodzenie w budzie.

 

Inna sprawa, że u mnie temp na procu spadła po wyłączeniu tylnego wentylatora, ale to pewnie kwestia tego że ten wentyl i wentyl coolera cpu są bardzo blisko siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jaka by była temperatura przy poprawnym ustawieniu tylnego wentylatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jaka by była temperatura przy poprawnym ustawieniu tylnego wentylatora.

Dzisiaj napisze co sie zmieniło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przy 100% :) max 65 mi wyszlo wczoraj przy 100% obciazonej grafiki. temp nie przekracza 65stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przy 100% :) max 65 mi wyszlo wczoraj przy 100% obciazonej grafiki. temp nie przekracza 65stopni

Hałasuje przy tym?

 

Wychodzi, że jest idealna. :o

 

W ogóle jakie macie pomysły, rozwiązania do tej obudowy?

 

Popatrzcie wyraźnie na moje niewyraźne forki :P i powiedzcie... Jaki proponujecie wentylatorek zamontowac... Jakiś pomysł z kablami? Jakie mohe zaaplikować chłodzenie na Cpu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchac ją powyzej 40% obrotow, Modyfikator juz opracowywuje nowe boki do tej boty z "wywietrznikami" - także temp na grafike ok -10 stopni :)

a wentyl zrob tak jak jest u mnie :) najlepsze rozwiazanie czyli lopatkami do dolu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne odczyty.

 

Przy zmianie wentylatora na tylke obudowy (na wciagajacy powietrze z zewnatrz) w stresie temperatura na karcie graficznej wzrosła do 87 stopni (przy skreceniu obrotow do 45).

 

Powtarzam jeszcze pomiary.

 

Nie ma tu osoby ktora ma tą bude i ma boxowe chlodzenie na procesor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator jest fabrycznie zamontowany jako zasysający po to aby zapewnić lepszy przepływ powietrza bezpośrednio w okolicy procesora a nie w okolicy karty graficznej. Temperatury CPU jak zatem wtedy wyglądają? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obciazenie

[imgCIACH]http://s5.ifotos.pl/img/asdpngeqx_eqxrehp.png[/img]

[/quoteCIACH]

co to niby ma byc za obciazenie? ten lol w tle?

 

edit: @down, tak, pozniej cos dopisal, ze mu "wyszlo" 65, ale patrzac na powyzsze, to nie mozna goscia traktowac zbyt powaznie, bo nie za bardzo wie co to znaczy obciazenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...