Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

morcine

Dysk sieciowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, potrzebuje zakupić dysk sieciowy lub raczej obudowę na posiadane już dwa dyski 3TB. Obudowa musi posiadać możliwość podłączenia do routera aby z poziomu laptopa lub tableta poprzez Wi-fi (n) można by było przeglądać zawartość np zdjęcia. Dodatkowo musi być gniazdo USB3.0 ( lub e-sata ) przez które podłącze do PC stacjonarki aby wykorzystać największą prędkość. Przeglądając różne modele z gniazdami RJ45 i USB3.0 wychodzi ze usb jest tylko do podłączenia kolejnego dysku a nie do komunikacji z komputerem.

Czy są w ogóle takie dyski sieciowe abym podłączył jak chce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potrzebujesz NAS'a a nie dysk sieciowy kolego, nie widziałem takiej obudowy jak wspomniałeś na dwa dyski aby się to nazywało dyskiem sieciowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie nie znalazłem że by oprócz RJ45 miał USB3.0 do kompa. Jedynie co przychodzi mi to zakup powiedzmy dobrego Nasa i podłączenie go do routera z gniazdami 1gbit i z niego do kompa. Myślę że Synology DS214 to absolutne minimum aby transfery były ok 100mb bo czytając testy prawie tyle wyciąga. Zastanawiam się jeszcze nad DS214+ który ma wyższe transfery dzięki link aggregation, tylko o ile dobrze rozumie muszę mieć router i komputer na dual rj45.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Równie dobrze możesz te dyski podłączyć na stałe do PC i je udostępnić w sieci. To jest dobra opcja, jeśli zależy ci na wydajności.

Jeśli komputer nie ma cały czas chodzić, możesz go wyłączać zdalnie (pulpit zdalny, teamviewer), a włączać poprzez odpowiednio skonfigurowany "wake on lan" z poziomu laptopa lub tabletu.

 

NAS jest prostszy w konfiguracji, ciągnie mniej prądu, ale jak planujesz te dyski podłączać czasem do PC, rozważyłbym taką alternatywę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie od dwóch dni walczę z siecią domową :D i jest to dobre rozwiązanie oprócz poboru prądu, chociaż komputer nie będzie ciągle włączony a na czas uruchamiania win8.1 można nie narzekać.

Jedynie co muszę zrobić to niestety wymienić router który będzie miał wifi "ac" oraz karty w obu laptopach. Router obsługuje "n" z 300Mb/s a po kablu 1Gb/s więc stacjonarka z dyskami udostępnionymi będzie na kablu.

Na jednym laptopie karta wifi uzyskuje 300Mb/s i jest jeszcze znośnie przy przeglądaniu zdjęć (czas oczekiwania na wczytywanie zdjęcia około 2sek), gorzej z netbookiem w którym karta wifi uzyskuje 150Mb/s i już jest denerwujące oczekiwanie na ładowanie zdjęcia.

 

W ogóle dlaczego transfery po wifi "n" są około 10MB/s ? powinno być ze 30MB/s spokojnie. Po kablu przy 1Gb/s transfer ponad 100MB/s.

 

Może to nie ten dział ale ciekaw jestem czy nie będzie problemu z wymianą kart wifi w laptopach na standard "ac".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Właśnie od dwóch dni walczę z siecią domową :D i jest to dobre rozwiązanie oprócz poboru prądu, chociaż komputer nie będzie ciągle włączony

Dokumenty, zdjęcia, filmy i inne śmieci najlepiej trzymać na dysku sieciowym, wtedy nie ma potrzeby uruchamiania komputera na którum te dane sie znajdują.

 

 

- W ogóle dlaczego transfery po wifi "n" są około 10MB/s ? powinno być ze 30MB/s spokojnie.

 

Pewnie wifi działa na 2.4GHz, 10MB/s to i tak dobry wynik, Zapomnij o 30MB/s - jeśli na 5GHz i wifi N 300mbps osiągniesz kilkanaście MB/s to będzie bardzo dobry wynik. Poziom 30 MB/s w sprzyjających warunkach można osiągnąć przy wifi AC

 

-Po kablu przy 1Gb/s transfer ponad 100MB/s.

zdajesz sobie sprawę, że ponad 100MB/s siągniesz tylko dla dużych plików?

 

- Może to nie ten dział ale ciekaw jestem czy nie będzie problemu z wymianą kart wifi w laptopach na standard "ac".

Jeśli w laptopach masz swobodny dostęp do kart sieciowych to wymiana jest banalna.

Osobiście wymieniłem karty wifi na Intele 7260AC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- Właśnie od dwóch dni walczę z siecią domową :D i jest to dobre rozwiązanie oprócz poboru prądu, chociaż komputer nie będzie ciągle włączony

Dokumenty, zdjęcia, filmy i inne śmieci najlepiej trzymać na dysku sieciowym, wtedy nie ma potrzeby uruchamiania komputera na którum te dane sie znajdują.

 

 

- W ogóle dlaczego transfery po wifi "n" są około 10MB/s ? powinno być ze 30MB/s spokojnie.

 

Pewnie wifi działa na 2.4GHz, 10MB/s to i tak dobry wynik, Zapomnij o 30MB/s - jeśli na 5GHz i wifi N 300mbps osiągniesz kilkanaście MB/s to będzie bardzo dobry wynik. Poziom 30 MB/s w sprzyjających warunkach można osiągnąć przy wifi AC

 

-Po kablu przy 1Gb/s transfer ponad 100MB/s.

zdajesz sobie sprawę, że ponad 100MB/s siągniesz tylko dla dużych plików?

 

- Może to nie ten dział ale ciekaw jestem czy nie będzie problemu z wymianą kart wifi w laptopach na standard "ac".

Jeśli w laptopach masz swobodny dostęp do kart sieciowych to wymiana jest banalna.

Osobiście wymieniłem karty wifi na Intele 7260AC

 

tak, wiem że po kablu ponad 100MB/s tylko na dużych plikach.

 

A te 30MB/s przy wifi AC to na dużych plikach ? i na tym Intelu 7260AC bo jego właśnie mam na oku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, wiem że po kablu ponad 100MB/s tylko na dużych plikach.

 

A te 30MB/s przy wifi AC to na dużych plikach ? i na tym Intelu 7260AC bo jego właśnie mam na oku

 

Przy większości plików jest ok 30MB/s, maksymalna wydajność jaką udało mi się uzyskać to ok 40MB/s (blisko routera)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci szybki transfer skoro ten przez RJ45 spokojnie wystarczy i do streamingu i do kopiowania.

Są dwa rodzaje urządzeń: DAS i NAS. Ten pierwszy jest lokalną skrzynką RAID a drugi sieciową skrzynką. Pierwszy posiada szybkie transfery po e-sata i USB 3.0 oraz Firewire a drugi po RJ45.

DAS jest o wiele mniej funkcjonalny bo nie ma żadnego interfejsu i oprogramowania, nie działa również samodzielnie ale trzyma strukturę RAID po podłączeniu do różnych urządzeń. Oczywiście jest o wiele tańszy od NASa a kontroler nie ma ograniczeń jeśli chodzi o rozmiary dysków.

 

Najlepszym magazynem danych jest RAID 5 ponieważ jest najbardziej ekonomiczny. Kupując 4x2TB będziesz miał do dyspozycji 6,5TB. W innych przypadkach najczęściej jest to połowa więc warto się zastanowić czy nie zainwestować w 4 dyski.

 

Jeśli chcesz się pobawić i zrobić sobie konkretne kino multimedialne z dobrą pamięcią to polecam kupić DAS 4xHDD + odtwarzacz multimedialny na Androidzie. Będziesz miał taniej i lepiej niż taki QNAP czy nawet SYLOGY. Na tym Andrku postawisz sobie wszystko to co na innych urządzeniach, do tego będziesz miał odtwarzacz z XBMC czy internetem na TV.

 

NAS kopiowanie średnio 20MB

DAS w zasadzie tyle na ile pozwalają dyski, HDD nawet do 200MB

 

Przykładowy DAS

http://www.unitek-products.com/en/product_detail.php?id=203

do tego Odtwarzacz na Andrku za 400-500zł i masz super kino + NASa.

4x2TB = ok 1200zł i masz na jakiś czas sprawę załatwioną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...