Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Krzysztof Trybus

Dysk zewnętrzny - mogę zostawić podłączony?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam dysk zewnętrzny na którym instaluje wszystkie programy ale nie wiem co zrobić aby nie uszkodzić komputera, dysku twardego, zewnętrznego Instalowałem dzisiaj program na dysk zewnętrznym, nagle zawiesił mi się komputer (wyszła możliwość naprawy jednak na razie ją anulowałem), niby to nic takiego bo każdemu się może zdarzyć jednak mam stracha bo już jeden dysk mi padł. Pytanie jest niby proste ,a odpowiedz na nie wręcz banalna ale potrzebuje wypowiedzi jakiejś znającej się na tym osobie, a mianowicie chciałbym się od Was dowiedzieć czy mogę zostawić podłączony dysk zewnętrzny i zamknąć system czy muszę go za każdym razem odłączyć, a drugie pytanie to.... Czy mogę po prostu zostawić dysk ale przed wyłączeniem PC bezpiecznie go usunąć (wiecie o co chodzi, nie? Prawym na ikonę dysku i "Wysuń nazwa dysku) Doradźcie mi proszę co mam zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję, że chodzi o dysk USB.

 

Odpowiadając na pytania:

1. Najpierw zamknij system, potem odłącz dysk.

2. Nie musisz bezpiecznie usuwać dysku, jeśli odłączysz go dopiero po zamknięciu systemu. W zasadzie w ogóle nie powinieneś tego robić, bo przez "bezpieczne usuwanie" system go odmontowuje, tracąc dostęp do zainstalowanych programów. Jeśli w tym czasie system odwoła się do tych danych, straci stabilność.

3. Takie zawieszenia czy odłączanie nie uszkodzą fizycznie dysku ani komputera. Za to mogą doprowadzić do tak zwanych "badów logicznych", uszkodzenia struktury danych lub systemu.

 

Co można jeszcze doradzić? Jeśli to możliwe, zaniechaj używania dysku USB jako systemowego (z zainstalowanymi programami). To połączanie nie jest stabilne, więc system też nie będzie. Jeśli musisz go tak używać to zaakceptuj, że czasem może "miśkować".

 

Po wyłączeniu systemu możesz zostawić cały czas dysk wpięty, jednak dobrze jest od czasu do czasu go odłączyć lub wyłączyć zasilanie całości (komputera i dysku, jeśli ma osobny zasilacz).

 

Niektóre specjalistyczne programy (do robienia kopii zapasowych, antywirusy) mogą być wczytywane już we wczesnych etapach uruchamiania systemu. Magistrala USB jest zaś resetowana przy uruchamianiu Windows. Zainstalowanie takiego programu na dysku zewnętrznym może (chociaż nie musi) unieruchomić system, doprowadzając go do stanu w którym każda próba uruchomienia skończy się BSOD.

P. S. Z tego samego powodu nie da się bez przeróbek uruchomić Windows zainstalowanego na urządzeniu USB.

 

Pamiętaj, żeby dysk podłączyć z powrotem zanim uruchomisz system.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...