Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

walkomar

Podłaczenie wentylatorów do zasilacza

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

Kupilem wlasnie nowy sprzet - plyte Gigabyte GA970A-UD3P i do tego procek AMD FX8350.

Obudowa to Ibox net 718 i zasilacz Chieftec GPA-500s8.

ma problem z podlaczeniem wiatrakow do zasilacza lub plyty głownej...

Otoz z obudowy z przodu mam 3 gniazda typu molex - 2 typu zenskiego (opisane jako FAN1 i FAN2 - troche to dziwne, bo z przodu jest tylko jeden wiatrak) i 3cia typu zenskiego opisana jako POWER... Poza tym z tylu obudowy jest jedno gniazdko typu MOLEX meskie/zenskie, do zasilania 2ego wentylatora z tylu obudowy.

Z zasilacza ida tylko 2 gniazda typu MOLEX, z czego jedne bedzie wykorzystywane do napedu DVD.

Jak mam podlczyc te wentylatory z obudowy do zasilacza lub plyty glownej? Czy wszystkie kabelki, ktore ida z obudowy musza byc podlczone? Jaka przejsciowke ew. proponujecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie to wiatraki ?

Na samej płycie masz 4 gniazda do podłączenia.

Poza tym z zwykłego molexa z zasilacza czymś takim:

 

https://www.google.pl/search?q=molex+fan&client=opera&hs=X7F&channel=suggest&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=dKwrVJ-INceQPY3YgcgL&ved=0CAUQ_AU

Dwa standarowe wiatraki 120 mm, ktore sa dostarczone razem z obudowa Ibox NET 718.

Wiem, ze mam na plycie 4 gniazda do podlaczenia, ale bym musial kupic przejsciowki.

do takiej przejsciowki 3 lub 4 pinowej z plyty glownej ile moge podlaczyc MOLEXow i ktore?

I ktore gniazda uzyc z plyty glownej z przodu? Wszystkie 3 - Power, Fan1 i Fan2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytając jakie, miałem na myśli jak zakończone.

Jeżeli zwykłymi molexami a nie 3pin zostaje kupno adaptera,masz zalinkowane typy.

Kupisz w pierwszym lepszym serwisie/sklepie z częściami,albo na alle za grosze.

Masz 1 cpu i chyba 3 systemowe,tam bez znaczenia kolejność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, problem sie chyba sam rozwiazal.

Otoz nie zauwazylem jednego kabelka od wiatraka przy dyskach - MOLEX.

A zatem podsumowujac mam 5 wyjsc typu MOLEX z obudowy, z tego 2 sa od wiatrakow, ktore beda podlaczone do 2 gniazd FAN1 i FAN2, ktore sa do regulacji obrotow. Pozostoje ostatnie gniazdo typu POWER, ktore musi isc do plyty glownej, jezeli sie nie myle i wtedy bede mial zasilanie do tych 2 wentylatorow... Tylko musze kupic przejsciowke typu MOLEX na 4 piny (oznaczone jako SYS_FAN1 na plycie glownej - bo widze, ze ma wyprowadzony Pin do regulacji obrotow) ...

Czyli rozumiem, ze napiecie do tych wentylatorków jest na tyle male, ze przez 1 kabelek 4 pinowy wystarczy na 2 wentylatory 120mm?

A tak z ciekawosci, to ile np. 120 mm wentylatorów mozna przylaczyc do tych zlacz 3/4 pinowych?

Czy w przyszlosci jak bede potrzebowal wiecej wentylatorów, to moge je podlaczyc przez SYS_FAN lub PWR_FAN? A jest jakas roznica miedzy gniazdami SYS_FAN a PWR_FAN? Nie widze roznicy, bo sygnalach, jakie maja wyprowadzone na pony.

Mam zasilacz Chieftec GPA-500S8, ktory nie widze, zeby mial jakies kable przeznaczone do podlaczenia do gniazda PWR_FAN...

Zatem czy moge wykorzystac inne (kolejne) wentylatory do podlacznia do tego gniazda PWR_FAN?

I jeszcze jedno wazne pytanko... Mam jeszcze 2 kabelki idace z zasilacza, ktore nie jestem pewien, czy powinienem podlczyc. Jeden to PCI-E 8 pinowy, a drugi 4 pinowy 12V... Czy potrzebuje ktory z nich tez podlaczyc gdzies? Mam karte grafiki MSI 210 z 1GB... Bo wg. mnie ten kabel PCI-E 8 pinowy powinien pojsc do gniazda ATX (tez 8 pinowej) na plycie glownej... Czy moze tam jednak powienien pojsc tez 4 pinowy (gdzies tak na necie znalazlem)...

Prosze o pomoc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz po polsku bo tego nie rozumiem :

 

 

Mam zasilacz Chieftec GPA-500S8, ktory nie widze, zeby mial jakies kable przeznaczone do podlaczenia do gniazda PWR_FAN...

 

 

Pojedyncze wentyle dajesz na płytę (system fan) bezpośrednio 3pin lub przez redukcję jeżeli mają tylko molex.

2 też pociągnie jeżeli masz rozdzielacz.

Tyle tylko że większość ludzi robi to inaczej.

Przy większej ilości wentyli daje się kontroler na panelu zewnętrznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz po polsku bo tego nie rozumiem :

 

 

 

Pojedyncze wentyle dajesz na płytę (system fan) bezpośrednio 3pin lub przez redukcję jeżeli mają tylko molex.

2 też pociągnie jeżeli masz rozdzielacz.

Tyle tylko że większość ludzi robi to inaczej.

Przy większej ilości wentyli daje się kontroler na panelu zewnętrznym.

Ok, tu troche zamotalem...

Dzieki za wytlumaczenie.

Zostaja zatem do wyjasnienia 2 kwestie: Czy do gniazda PWR_FAN mozna tez podlczyc wentylatory zewnetrzne?

I drugie wazne pytanko... Mam jeszcze 2 kabelki idace z zasilacza, ktore nie jestem pewien, czy powinienem podlczyc. Jeden to PCI-E 8 pinowy, a drugi 4 pinowy 12V... Czy potrzebuje ktory z nich tez podlaczyc gdzies? Mam karte grafiki MSI 210 z 1GB... Bo wg. mnie ten kabel PCI-E 8 pinowy powinien pojsc do gniazda ATX (tez 8 pinowej) na plycie glownej... Czy moze tam jednak powienien pojsc tez 4 pinowy (gdzies tak na necie znalazlem)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pwr fan to to samo co sys fan.

Te kabelki to zasilanie atx 12v mobo i grafiki,ale twoja nie potrzebuje dodatkowego zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pwr fan to to samo co sys fan.

Te kabelki to zasilanie atx 12v mobo i grafiki,ale twoja nie potrzebuje dodatkowego zasilania.

Czyli podsumowujac, oba kable PCI-E 8 pinowy i ten 4 pinowy na 12V nie podlaczlam w ogole do plyty glownej?

wystarczy tylko 24 pinowe podlaczenie z zasilacza do plyty glownej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy socketem a optykiem masz gniazdo atx 12v.

Oczywiście musisz to podpiąć.

Manual prawdę powie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomiędzy socketem a optykiem masz gniazdo atx 12v.

Oczywiście musisz to podpiąć.

Manual prawdę powie ;)

Ok, thx

I juz ostatnie pytanko.

Moze ktos wyslac linka do przejsciowek 4 pinowych, ktore wygladaja do 4 pinowych wtyczek FDD a Molex. Otoz potrzebuje takiej przejsciowki MOlex->4Pin do sterowania 2 wiatrakow i nie moge jej znalezc na allegro. A z tego, co czytam w specyfikacji 4pinowego FDD, to wyprowadzenia ma inne niz moj 4 pinowe gniazdo, ktory ma taki rozklad nozek:

1 - GND

2. +12V/Speed Control

3. Sense

4. Reverse

 

Natomiast FDD ma nastepujace piny:

1 - +5V

2 - COM (GND)

3 - COM (GND

4 - +12V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co brać z fdd ?

zwykły rozgałęznik zwykłego molexa,albo polutować rozwiązań jest wiele.

Co do rozkładu pinów wystarczy popatrzeć na kolory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez ta obudowa ma regulator obrotów na przednim panelu. Te wentylatory (nie wiatraczki) podłaczasz z jednej strony do zasilania z zasilacza z a drugiej do regulatora i krecac pokretłem na obudowie zmieniszasz/zwiększasz oboty wentylatora. Nie ma sensu kupwoać jakiś przejściówek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...