Skocz do zawartości
Koshmaar

Płyta główna na lata, z97 vs h97

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Procek biorę i7-4790 (albo 4590) i potrzebuję do niego płyty głównej lga 1150.

 

Chcę Z97 albo H97. Podkręcenie mnie nie interesuje, raczej pewność i stabilność działania. Sprzęt będzie używany minimum 3-4 lata, zapewne więcej. Aktualny zestaw (przeciętne komponenty) słuzy już od 2009, więc bez problemu mogę doinwestować do czegos lepszego, co wytrzyma (mam nadzieję) i wystarczy wydajnościowo kolejne 5, a może nawet 6-7 lat. Btw, nie jestem graczem, tylko programistą. Nie będę łączył kart w SLI. Zależy mi za to na Sata Express / M2 (mam jednego SSD i nawet na sata2 reanimował kompa, także nie mogę się doczekać podskoczenia o dwa standardy).

 

Przy okazji wymiany płyty i procka chcę też poprawić jakość muzyki z kompa, więc mam dwie możliwości:

- albo wziąć super płytę, bo takie mają zazwyczaj lepsze układy audio. W tym wypadku jedna możliwość to GIGABYTE Z97X-Gaming G1 (http://www.newegg.com/global/pl/Product/Product.aspx?Item=N82E16813128701) - plus taki, że plyta naprawdę wysokiej jakości powinna wytrzymać te 7 lat. Producent się bardzo ładnie chwali jakością wykonania i układem audio: http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4963#ov

 

- wziąć normalną płytę (np. Gigabyte H97M-D3H , http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16813128718 ), za to dokupić oddzielną kartę dźwiękową (tutaj nie mam jeszcze typów, ale 200-300 zl spokojnie mogę w nią wrzucić). Trochę taniej, elastyczniej i potencjalnie można lepsze audio zdobyć; minus że płyta już nie jest taka pewna.

 

Nie jestem audiofilem, ale na kolejne lata chcę wziąć coś co wystarczy z nawiązką. Będę też kupował lepsze głośniki itp. Co doradzicie z płytą? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie podkręcasz, to nie ma jakiegokolwiek powodu, aby kupował mobka na Z97.

 

Jeśli chcesz poprawić jakość muzy z kompa, to tylko i wyłącznie dedykowana karta dźwiękowa. Nawet nie patrz na integry, gdyż większość ich "zalet" to marketingowy bełkot producentów realizowany programowymi ulepszaczami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów sie nad jakimś Asusem dają 5 lat gwarancji to coś mówi w razie czego wymienisz ja osobiście jestem skłonny do kupienia

Asus Maximus VII Ranger Intel Z97 (Socket 1150) DDR3 ATX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów sie nad jakimś Asusem dają 5 lat gwarancji to coś mówi w razie czego wymienisz ja osobiście jestem skłonny do kupienia

Asus Maximus VII Ranger Intel Z97 (Socket 1150) DDR3 ATX

 

Mobo za ponad 700 zeta. Całkowity, ekonomicznie nieuzasadniony, bezsensowny wybór w przypadku autora tematu. Skoro zależy mu na muzyce, to o wiele lepiej by zrobił kupując mobka w cenie do 300 zeta, a resztę kasy zainwestował w dźwiękówkę czy w dac'a lub głośniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów sie nad jakimś Asusem dają 5 lat gwarancji to coś mówi w razie czego wymienisz ja osobiście jestem skłonny do kupienia

Asus Maximus VII Ranger Intel Z97 (Socket 1150) DDR3 ATX

 

 

http://pclab.pl/news59866.html Te 5 lat gwarancji? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mobo za ponad 700 zeta. Całkowity, ekonomicznie nieuzasadniony, bezsensowny wybór w przypadku autora tematu. Skoro zależy mu na muzyce, to o wiele lepiej by zrobił kupując mobka w cenie do 300 zeta, a resztę kasy zainwestował w dźwiękówkę czy w dac'a lub głośniki.

cashback chłopie, 500 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cashback chłopie, 500 zł

 

Albo napisz normalnie o co Ci chodzi, albo olewam Twój kod. Nie chce mi się szukać jego znaczenia. kwasny.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że jestem cicholubem :] i chcę mieć jak najbardziej pasywnego kompa. W tym momencie mam Phenoma II X4 chłodzonego Rajintekiem Ereboss, do którego NIE podlączyłem oryginalnego wentylatora. Ten niestety hałasuje, zaś wielgachny radiator Erebossa radzi sobie spokojnie, dając 40C w normalnym użytkowaniu i ok 50-55 w wymagającej grze. Kartę graficzną zaś mam pasywną z natury, Radeon HD 7750 - wyniki temperaturowe podobne jak procek. Obudowa Cooler Master GLADIATOR 600, więc za dużo miejsca w środku nie ma na jakieś większe radiatory. Chłodzi ją kilka wentylatorków puszczonych na niskich napięciach, więc jakiś obieg powietrza jest, ale raczej przeciętny.

 

Moja decyzja aby nie podkręcać i nie brać odblokowanego procka, wynikła właśnie z tego że nie jestem pewny jak taki mocny Haswell i7 będzie się zachowywał temperaturowo. Obawiam się że będzie nieco cieplejszy, może z 50 w normalnej pracy. Jeśli dodatkowo bym go podkręcił o 10% procent (np 4790K), to pewnie z 60-65 by się zrobiło, a więc w stresie 80+. To już dużo, i wtedy potrzebne by były kolejne wiatraczki. Chociaż... mam też plan aby kiedyś zrobić dziurę w obudowie na jeden wiatrak 24cm+ i wywalić inne... to powinno pomóc.

 

Bardzo szybkiego procka generalnie chciałbym mieć :) przy kompilacji ma on duże znaczenie. Także może trochę za wcześnie skreśliłem OC.

 

Ok, wygląda na to że chcę kupić średnią płytę (górne strefy klasy średniej :] ) z jakąkolwiek dźwiękówką i do tego dobrej jakości oddzielną kartę dźwiękową (wew lub zewnętrzną). Co w tej sytuacji, Z czy H? Konkretne typy mile widziane. Sam też czytam recenzje, ale wybór jest ogromny i może coś przegapiłem.

 

Z wyborem Z a H jest ten problem, że te gamingowe/OC modele Z mają zazwyczaj też lepsze kondensatory i się chwalą wyższą jakością ogólnego wykonania i trwałości, a na tym też mi zależy.

Edytowane przez Koshmaar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z97 vs H97 pozwoli montować pamięci powyżej 1600 MHz no i @ podkręcalnego proca. Zdecyduj więc czy ci to będzie przydatne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Z97 będziesz mógł odpalić RAMy powyżej 1600MHz - sam musisz sobie odpowiedzieć, czy Ci to potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na lata to szybciej na z97 - kiedyś mocy zacznie brakowa c i walniesz oc, na h nic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O RAMach ostatnio czytałem, m.in. żeby 1333 unikać jak ognia, nawet 1600 już słabe, minimum 1866, a najlepiej 2133 czy 2400 - są szybkie (10-15% różnicy w stosunku do 1333), niewiele droższe, najbardziej opłacalne. Więc zgadza się, chcę mieć 1866 albo 2133. Czyli muszę mieć Zetkę.

 

Prawda też że OC może jeszcze w przyszłości się przydać... np za 2 lata wymienię obudowę na big tower, będzie dużo miejsca i super przepływ powietrza, może będę chciał podpomować procka. Choć przy topowym i7 i 4Ghz raczej jestem spokojny że wydajności mi nie zabraknie (nawet teraz na Phenomie II X4 3Ghz rzadko narzekam). Możliwość OC to większa elastyczność, z drugiej strony wtedy procek też musi być w wersji K, ale to nie jest duża różnica, ledwo 60 parę zł... chyba się zdecydowałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O RAMach ostatnio czytałem, m.in. żeby 1333 unikać jak ognia, nawet 1600 już słabe, minimum 1866, a najlepiej 2133 czy 2400 - są szybkie (10-15% różnicy w stosunku do 1333), niewiele droższe, najbardziej opłacalne. Więc zgadza się, chcę mieć 1866 albo 2133. Czyli muszę mieć Zetkę.

 

Prawda też że OC może jeszcze w przyszłości się przydać... np za 2 lata wymienię obudowę na big tower, będzie dużo miejsca i super przepływ powietrza, może będę chciał podpomować procka. Choć przy topowym i7 i 4Ghz raczej jestem spokojny że wydajności mi nie zabraknie (nawet teraz na Phenomie II X4 3Ghz rzadko narzekam). Możliwość OC to większa elastyczność, z drugiej strony wtedy procek też musi być w wersji K, ale to nie jest duża różnica, ledwo 60 parę zł... chyba się zdecydowałem :)

Częstotliwość RAM wg testów PCLabu ma ponoć znaczenie ale tylko w grach oraz używaniu integry więc te 2133 nie zaszkodziły by. Możliwość @ CPU też lepiej mieć nawet jak się obecnie do tego nie przymierzasz. Też uważam, że Z97 będzie optymalny. Proponuję GA-Z97-D3H (ma M.2 i dobrą integrę muz.) ale sekcja zasilania jest tylko 4 fazowa; tańsza i z lepszą sekcją zasilania (czy lepsza to do dyskusji bo nie jest to wprost 6 fazowa a 3 fazowa z dublerem - na ile to rozwiązanie jest lepsze od 4 fazowej ?) jest MSI-Z97-G43 ale bez M.2 i gorsza dźwiękówka; trzeba by chyba celować w droższe Gigabyte GA-Z97X-Gaming 3 lub MSI Z97 U3 Plus albo MSI Z97-G55 SLI.

Edytowane przez Robbol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo napisz normalnie o co Ci chodzi, albo olewam Twój kod. Nie chce mi się szukać jego znaczenia. kwasny.gif

Chociaż minęło tyle lat to muszę stwierdzić że już dawno nie widziałem tak idiotycznego komentarza, brawo Ty chłopie wygrałeś internety.

Naprawdę trudno wrzucić słowo "cashback" w translator, to są zaledwie 2-3 kliknięcia.

A tak naprawdę to musisz mieszkać na mega głębokim zadupiu żeby nie wiedzieć co to oznacza już nie mówiąc o skorzystaniu z translatora. To prawda że niektórzy nie wiedzą co to znaczy obciach w sieci.

7a4c381628-zenada-zenada.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...