Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Victork

[Help!] Problem z instalacją - dysk systemowy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z instalacją systemu Windows 8.1 i sytuacja jest trochę zagmatwana.

 

1. Pierwotnie zainstalowałem Win 8.1 trial

2. Kiedy okazało się, że nie można przedłużyć licencji usunąłem poprzez instalację partycję systemową.

3. Próbowałem na to zainstalować "pl_windows_8.1_with_update_x64_dvd_4048328" (mam legalny klucz)

4. Na początku wyświetlało mi, że nie mogę zainstalować bo Nie mogliśmy utworzyć nowej partycji ani zlokalizować istniejącej

5. Skorzystałem z instrukcji z innego forum i w Biosie wklepałem

diskpart [enter]

DISKPART> sel disk 0

DISKPART> clean

DISKPART> exit

6. Próbuję zainstalować system jeszcze raz, stworzono mi partycję

 

a) Odzyskiwanie - 300mb

b) System - 100mb

c) MSR (zastrzeżony) - 128 mb

 

Natomiast na pozostałych partycjach nie można nic zainstalować, ponieważ wybrany dysk ma styl partycji GPT

 

 

Co robić, jak to zainstalować? Średnio się znam na komputerach, próbowałem ogarnąć sam i jestem w kropce, a potrzebuję laptopa do pracy jak najszybciej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadając dysk typu GPT, musisz włączyć instalator w trybie (U)EFI.

Odpowiednia opcja powinna znajdować się w opcjach rozruchu BIOS-u (UEFI), Twojej płyty głównej.

Jeżeli płyta gł. nie posiada UEFI, nie będziesz mógł zainstalować systemu na dysku twardym w trybie GPT - co będzie wiązało się z usunięciem wszystkich partycji i zmianą typu dysku z GPT, na MBR.

 

PS. GPT/MBR, to NIE JEST format partycji (jak NTFS/FAT32).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam włączyć to UEFI? Mogę prosić o dokładniejsze instrukcje?

 

Próbowałem coś zmieniać w tym diskparcie, ale nadal nie mogę tego zainstalować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bios musi posiadac tryb uefi, bo przecież masz dysk gpt, więc już w tym trybie instalowano

 

musisz poszukać w opcjach uefi (biosu), i ustawić tryb uefi do bootowania komputera, ewentualnie uefi\legacy, gdyby samego uefi nie było - w tym trybie podczas startu cd\dvd pokaże się wybór dvd normal, i dvd uefi, musisz wybrać uefi

 

jeśli zresztą masz na dysku te partycje, to dysk ma typ partycji gpt, i w biosie powinien być ustawiony tryb uefi - ewentualnie, jak napisałem, jeśli masz wybór dvd i dvd uefi wybierz dvd uefi (jeśli w biosie ustawiłeś start z dvd, ewentualnie startujesz z klawisza, tzn wciskasz klawisz na początku startu, i wyświetla się wybór urządzeń do bootowania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok, ja wchodzę w UEFI i mogę to zainstalować, ale po zainstalowaniu jak chcę zacząć korzystać ze sprzętu to wyskakuje "Błąd dysku. Zrestartuj, naciskając klawisz.", a jak chcę zmienić bootowanie z usb (instalka windowsa) na dysk HDD, to nie widać go w Boot Menu. Co dalej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6. Próbuję zainstalować system jeszcze raz, stworzono mi partycję

 

a) Odzyskiwanie - 300mb

b) System - 100mb

c) MSR (zastrzeżony) - 128 mb

Partycja systemowa 100MB? Nie ma szans na instalację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz ważnych plików na tym dysku to możesz stworzyć partycje z instalatora Windows 8.1.

Jeżeli masz, może skopiuj jakoś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę stworzyć nowej partycji systemowej, a na tej pisze że: "Nie można zainstalować systemu Windows w tym obszarze dysku twardego. System Windows należy zainstalować na partycji sformatowanej w systemie plików NTFS."

 

Jak instaluje na podstawowej partycji wychodzi bład dysku przy włączaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem jak próbuję to zrobić, tworzy mi automatycznie tą partycję ze 100mb i podaną wyżej informacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że chcesz to zrobić na dysku 1000GB HDD.

Wygląda na to, że masz problem z dyskiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Boleslaw88

To naciśnij OK a nie anuluj podczas komunikatu "system Windows może utworzyć dodatkową partycję".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naciskam "OK" i jest to samo. Wiem że to problem z dyskiem, pozostaje pytanie jak go rozwiązać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podłączyć do innego kompa jako slave.

Następnie użyj programu typu Partition Magic czy innego do zarządzania dyskiem i partycjami.

Usuń dosłownie wszystkie partycje i odbuduj MBR.

Jak to nie pomoże, to dysk do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Partycje :

a) Odzyskiwanie - 300mb

b) System - 100mb

c) MSR (zastrzeżony) - 128 mb

Są tworzone przy formatowaniu dysku GPT z posiomu instalatora - standardowa procedura.

NIE instaluje się na nich Windowsa.

2) "Partycja zastrzeżona" (albo 100MB), jest tworzona w przypadku, gdy dysk twardy nie posiada "zdrowych" partycji w systemie FAT/FAT32/NTSF (dysk nie został sformatowany PRZED instalacją).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autorze tematu, spróbuj zainstalować system ręcznie.

Uszczegóławiając kroki:

1. Wystarczy że załaduje się instalator i dobierzesz się do konsoli poprzez shift f10.

2. Ten etap możesz pominąć, obraz systemu masz już na pendrive/cd.

3. -

4. Skorzystaj z linków w artykule i spartycjonuj dysk zgodnie z trybem w jakim uruchamiasz komputer: legacy/MBR -> MBR, UEFI -> GPT.

5. Ścieżka do obrazu to \sources\install.wim, wcześniej oczywiście musisz ogarnąć jaką literę przydzielił instalator Twojemu nośnikowi.

Index wybierasz w zależności od instalowanej wersji. 1 to wersja PRO, 2 to CORE.

6. -

 

Jeżeli na którymś etapie wyskoczy błąd, to najprawdopodobniej łatwiej będzie ogarnąć co jest przyczyną problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogarnąłem sobie to chyba na diskparcie, ale przy próbie instalacji wyskakuje informacja: "Partycje na dysku wybranym do instalacji nie są uporządkowany w zalecany sposób. Aby uzyskać więcej informacji o instalowaniu na dyskach GPT odwiedź stronę Microsoft.com blabla"

 

Coś nie tak z tym dyskiem GPT? Chyba o to od początku chodziło, aby tam zainstalować system?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz rozkład partycji w diskpart?

 

Na dyskach gpt zalecana jest taka konfiguracja - link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pitole, dramat. Zastosowałem się do tych instrukcji dot. konfiguracji. Zainstalowałem Win na wolnej partycji i znowu wyskakuje po włączeniu "Błąd dysku. Zrestartuj, naciskając klawisz."

 

I nadal nie widać dysku HDD w boot menu. Dzisiaj rozmawiałem z gościem i twierdzi, że nie mogłem uszkodzić dysku przez usunięcie partycji systemowej w instalacji windows.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dysk bootowalnym MHDD, podepnij dysk innym kablem sata, do innego portu, odłącz jak masz inne dyski, zresetuj bios do ustawień domyślnych.

 

link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresetowałem BIOS do ustawień domyślnych i mi z miejsca włączyło Win 8.1, ale mam jedną partycję (916GB), gdzie jest wszystko. Mogę to jeszcze jakoś podzielić inaczej? Te programy czy coś?

 

Anyway, dzięki każdemu za pomoc i uwagę, bo wygląda że wreszcie będę mógł zacząć korzystać ze sprzętu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Systemowe zarządzanie dyskami (diskmgmt.msc) pozwoli Ci zmienić rozmiar partycji systemowej nawet w trakcie działania systemu i przepartycjonować dysk wedle uznania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...