Skocz do zawartości
agent_x007

Haswell OC - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dopiero zaczynam bawić się w OC i mam puki co dwa pytania:

1)Czy przy podkręcaniu powinienem mieć włączony Turbo Boost? jeśli tak to dlaczego?

2)Obecnie testuję sprawność procesora programem OCCT 4.4.1, czy przy testowaniu powinienem mieć zaznaczoną opcję Linpack o obsługą AVX? czy też ta opcja nie jest wymagana ?

 

opcja z AVX bardziej obciąży CPU.

Ja używam PRIME95 a później to już codzienne użytkowanie weryfikuje stabilność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Od kilku dni próbuję bawić się OC mojego procka, nigdy wcześniej tego nie robiłem, czytałem kilka poradników i oglądałem kilka filmików o poradach odnośnie OC

mam problem z podkręceniem procesora na 4.3Ghz i wyżej, próbuję wielu ustawień i nie mogę go ustabilizować ;/

 

Vcore próbowałem podnosić do 1.29

napięcie CPU VRIN External Override próbowałem ustawiać od 1,7 do 1,9

CPU RING voltate podnosiłem do 1.15V

CPU System Agent Voltage, CPU/IO Analog/Dignital Voltage podnosiłem o 0,1

 

co powinienem zmienić w biosie ? które napięcia podnieść lub którą opcję włączyć/wyłączyć

 

podkręcanie sprawdzam programem OCCT 4.4.1, w zakładce CPU: linpack z włączoną obsługą AVX wywala mi BSoda po max 1,30 min, z wyłączonym AVX też wywala Bsod ale po dłuższym czasie (ok 15min)

do sprawdzania temperatur itp używam HWiNFO64 lub RealTemp

 

wydaje mi się, że coś robię źle, ale nie wiem co ;/

 

proszę Was o pomoc.

 

obecne podzespoły:

Procek :i5 4690k

Płyta Gł:Gigabyte Z97X gaming 5

Chłodzenie:Be Quiet Dark rock pro3

Grafika :Radeon HD 6770 1gb

Ram :2x4Gb Kingston 1600mhz cl9

Dysk :Seagate barracuda 500gb 7200obr

Zasilacz:Cooler Master G550S

obudowa :Gelid Darkforce

 

oto kilka screenów z UEFI(z obecnymi ustawieniami na 4.2Ghz):

link1

link2

link3

link4

link5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić ale wygląda to na słabą sztukę

Edytowane przez Killer85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodam jescze, że przy podkręcaniu na 4.3 temperatury wahają się od 72-76*C max i wtedy albo wywala BSODA albo następuje zwiecha systemu

skoro procek nie osiąga stabilnego 4.3Ghz to chyba trafiłem na mizerną sztukę, no chyba że w biosie dalej mam coś źle ustawionego

jakieś pomysły ?

Edytowane przez Mario24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo za dużo totrzebuje V.A jak sprawa się ma na niższym napięciu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem troszkę zielony w oc :) Kręcę go na 4.5 przy v core 1.219. W intel burn test osiąga max 91 stopni, a w LINX w ustawieniu " all " osiąga max 76 stopni na najcieplejszym rdzeniu. SS Temperatury Ustawień Ustawienia pokazane z A-Tuning ponieważ jakość zdjęć mojego telefonu z uefi jest nieciekawa .. Teraz nasuwa mi się kolejne pytanie, czy dobrze ustawiłem napięcia itp. Testowałem na 1.250 v core przez 2h i nie było Blue Screena, było stabilnie. Płyta główna to AsRock z97 Pro4, zasilacz Cooler Master G550M, Obudowa Corsair 300r, Chłodzenie Silenium PC Fortis 2. Zapomniałem dodać, że CPU ratio to x45, a CPu cache ratio to 43

Edytowane przez djsorek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

V.A masz na myśli voltage agent? nawet jeśli mam go ustawionego na Auto to sytuacja wygląda podobnie, czyli brak stabilności

 

ustawiałem dzisiaj procek na 4.4ghz, vcore 1.29, CPU VRin 1.79

testowałem go 2-3 krotnie programem LinX i system mi się zawiesił po 18sec, przy czym temperatury w RealTemp były na poziomie od 88-95*C, wiem że wysokie, ale czy nie są one za wysokie jak na takie napięcie i taktowanie? przypominam, że mam chłodzenie Be Quiet Dark Rock Pro3

natomiast przy teście na 4.3Ghz system mi się wieszał, ale RealTemp odnotowywał temperatury 68-74*C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na def ci sienie zawiesza? Sprawdziłeś pamięci?

1.29V powinno styknąć na 4.4GHz - nawet z zapasem.

 

Spróbuj:

K OC: DISABLED

UNCORE RATIO: AUTO

CPU VRIN LOADLINE CALIBRATION: EXTREME

 

Pomyśl o zastosowaniu offsetu dla vcore.

Edytowane przez jacekcz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mario24 bardzo wysokie temperatury masz na tym procku. Mój 4670k@4.2ghz przy 1.25v ma pod obciążeniem 85*C (linx avx) a ty masz dużo lepsze chłodzenie no i devilka :) Swoją drogą mój procesor też całkiem odmawia współpracy powyżej 4.2ghz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na def ci sienie zawiesza? Sprawdziłeś pamięci?

1.29V powinno styknąć na 4.4GHz - nawet z zapasem.

 

Spróbuj:

K OC: DISABLED

UNCORE RATIO: AUTO

CPU VRIN LOADLINE CALIBRATION: EXTREME

 

Pomyśl o zastosowaniu offsetu dla vcore.

 

jacekcz próbowałem ustawić tak jak napisałeś,ustawiłem taktowanie na 4.3Ghz, VCore automatycznie ustawiło mi na 1.344, spore napięcie, ale mimo to zrobiłem test programem linx i dalej to samo, 18 sec zwiecha i BSod 9C.

kiedy następuje zawieszenie systemu to wyraźnie słychać, że chłodzenie zwiększa obroty i po chwili BSod

kurde coś tu nie gra tylko nie wiem co, przecież przy takim napięciu spokojnie powinno to 4.3GHz pociągnąć, no chyba że się myle...

 

 

Mario24 bardzo wysokie temperatury masz na tym procku. Mój 4670k@4.2ghz przy 1.25v ma pod obciążeniem 85*C (linx avx) a ty masz dużo lepsze chłodzenie no i devilka :) Swoją drogą mój procesor też całkiem odmawia współpracy powyżej 4.2ghz.

 

to ja już nie wiem, jutro sprawdzę chłodzenie może coś poknociłem, dodam jeszcze że użyłem pasty termoprzewodzącej gelid gc extreme

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest w porządku. Jak chcesz obniżyć temperatury i pobór prądu to można zejść z napięciem i mnożnikiem cache'u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Robiłem dzisiaj próbę podkręcenia 4.4Ghz na ustawieniach w Uefi:

CPU Clock Rate: 4.4Ghz

Uncore Ratio :4.4Ghz

CPU VRIN Loadline Calibration: Extreme

CPU VRIN External Override: 1.680V

CPU VCore: 1.285V

 

oto screen po 15minutowym teście OCCT i złączonym AVX:

http://zapodaj.net/a63218990b6d4.jpg.html

 

nie było restartu i BSoda, jest jakiś progres :P

 

nurtuje mnie to, że jak testowałem procesor w programie LinX na tych samych ustawieniach w Uefi to po 30seckundach temperatury na procesorze dochodziły prawie do 100*C

http://zapodaj.net/61e7f08c953f1.jpg.html

 

można w jakiś sposób zrzucić te temperatury?

macie może jeszcze jakieś porady co zmienić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam problem po podkręceniu procesora i5 4690k otóż komputer sie resetuje jakieś 5 minut po starcie i pojawia się czarny ekran z info że jest coś nie tak po oc.

Wchodzę do biosu nie zmieniam nic i jest ok juz sie nie resetuję.Procesor podkręciłem do 4,5 na napięciu 1,25 - płyta głowna msi gaming z5,tryb turbo wyłączony.

Po tesćie w programie ooct test wyłączył się po 3 minutach bo temperatura przekroczyła 86 stopni Zdjęcie

Bardzo proszę o pomoc.

 

Chłodzenie thermalright macho hr-02

Zasilacz corsair rm-750w

Gtx 970 msi

Dysk ssd crucial mx 100 256gb

G.Skill TridentX DDR3 2x8gb 2133hz

Edytowane przez Łukaszenko1984

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może podaj resztę podzespołów :P

Natomiast na chwilę obecną przypuszczam, że

1) masz za słabe chłodzenie

2) 1.25v to za mało dla Twojego procka do utrzymania stabilnego 4.5ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test nie przerywa się raczej od temperatury. Procesor spowalnia dopiero przy 100*C. Dodaj troszke vcore i powinno być ok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Osiągnąłem stabilne 4,5GHz na napięciu wejściowym 1,7V, na rdzeniu 1,170V i cache standardowe 1,150V przy max 47stopniach.

 

Pytanie, idąc wyżej, ale nie wychodząc poza 2V na wejściowym i 1,3V na rdzeniu, oczywiście jeśli temperatury pozwolą, będzie to miało jakieś skutki uboczne dla procesora w późniejszym czasie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już prawie udało mi się ustabilizować procka (przechodził 4/5 testów) na 4.5GHz ale coś mnie podkusiło, żeby wgrać do płyty głównej najnowszy BIOS.

 

 

 

Wszystko poszło ok i ustawiłem wszystko jak przed zmianą ale procesor nie wstaje nawet do biosu (nie daje nawet sygnału na monitor i trzeba resetować). Po ustawieniu wszystkiego na auto i mnożnika na 45 windows wstaje i niby wszystko działa ale proc dostaje tylko 1.247V i w związku z tym nie przechodzi testu np. RealBench.

 

 

 

Pytanie:

 

Czy są tu doświadczeni w podkręcaniu na Asusach użytkownicy, najlepiej ze Śląska, mogący pomóc?

 

Niestety nie mam czasu siedzieć cały dzień i szukać opcji, która powoduje to zachowanie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie pomoże?

 

Póki co doszedłem do tego, że "Internal PLL Overvoltage" się temu biosowi nie podoba. Bez tego wstaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siemka witam wzialem sie wkoncu za ustawienie napiecia na cpu offset. do tej pory mialem manual sztywno ustawione 1.285 przy zegarze 4,7 ghz,, teraz wlaczylem wszystkie te intelowe cacka speedy i inne ciule mule i przestawilem na tryb offset, ale gdy wchodze od cpu-z dalej pokazuje na sztywno napiecie 1.285 i zegar 4,7 nie spada do 1,6 ghz czy tam do ilu w idlu... tak samo napiecie nic nie spada... dodam ze płyta z97 maximus 7 ranger

kilka screenow uefi i cpuz

http://zapodaj.net/3535a4a699074.jpg.html tutaj widac ze napiecie na AI SUITE 3 jest inne niz w cpuz...

 

UEFI

http://zapodaj.net/1f775687f4bf5.bmp.html

http://zapodaj.net/63d0eee0c0b2b.bmp.html

http://zapodaj.net/e2c54dbcf0ed8.bmp.html

http://zapodaj.net/5564cbeec0682.bmp.html

http://zapodaj.net/4c9ea2f9751b5.bmp.html

http://zapodaj.net/2369cbf600c77.bmp.html

http://zapodaj.net/e815f616b440d.bmp.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spada bo masz ustawione Performance w tym programie na pierwszym screenie. Ustaw Auto i sprawdź w planach zasilania Windowsa czy masz balanced i będzie spadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko do tak wysokich taktowań offset wydaje się być mało przydatny. Bo to jest praktycznie na stałe 4,7GHz do wszystkiego. Lepsze są własne profile z taktowaniami i możliwość ich szybkiej zmiany pod windowsem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to niby czemu? Jest przydatny jak zawsze.

Jak nie jest komp obciążony to po co ma być na pełnych obrotach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie o to mi chodziło. Sam w sobie jest przydatny, ale jak ustawi się ten profil to do każdej czynności będzie wskakiwać na 4,7GHz, a wiele gier zadowoli się stockowym lub nawet niższym taktowaniem, dlatego wolę profile na windzie i jedynie w razie potrzeby korzystać z wysokich taktowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Podkręciłem procesor i5 4690k na 4.5Ghz i pracuję na nim ok tydzień, nie wywaliło mi żadnego Bsoda ani nie miałem przez ten czas żadnego restartu komputera

stabilność sprawdzałem programem OCCT, z włączonym Linpack z obsługą AVX przez 20min oto screen:

test occt

 

oto ustawienia w UEFI:

CPU Clock Ratio: 45Ghz

Uncore Frequency: 40Ghz

CPU Enganced Halt (C1E): disabled

C3 state support: disabled

C6/C7 State Support: disabled

CPU VRIN Loadline Calibration: Extreme

CPU VRIN Current Protection: High

CPU VRIN External Override: 1.660V

CPU Vcore: 1.245

CPU Ring Voltage: 1.050V

 

 

mam teraz takie pytania:

1)Czy te temperatury są w porządku jak na test OCCT z włączonym AVX?

2)Czy powinienem coś jeszcze zmienić w biosie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...