Skocz do zawartości
agent_x007

Haswell OC - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Czemu powyłączałeś opcje oszczędzania energii?

Włącz offset i korzystaj z C1E/EIST.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam procesor i5 4690K 3.5 Ghz i płyte główna MSI B85 kupiłem Far Cry 4 i w niektórych momętach mi po prostu ścina takie 3-4 sek sciny ale rzadko mam w swoim procku opcje Turbo. I mam takie pytanie lepiej podkrecic procka(jak tak to do ilu by wystarczyło,zeby plyta wytrzymała;d) czy wystarczy właczyc turbo podczas gry itp. i odczego moga zależeć te sciny mam stary dysk i tylko 4 gb ramu:d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale sie nie chwalac :E mam stabilne 4.6 na vcore 1.180. Zeby utrzymac 4.7 musialbym dac wyzej jak 1.225 bo na takim napieciu nawet bsoduje przy OCCT, tak czy siak zostawiam na 4.6. Sztuka miod malina mi sie trafila, bez super wydajnego chlodzeniem mam max 76 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy przy podkręcaniu cpu trzeba też podnosić mnożnik na cpu cache ratio? Czy ta opcja daje jakiś przyrost wydajności. Czytałem też gdziś że musi być ona o 1 niższa od mnożnika cpu czy to racja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cache spokojnie możesz zostawić na stocku. Na poprzedniej płycie udało mi się zrobić 4.5 na cache'u ale różnica była w granicach błędu pomiarowego a proc się wtedy grzeje o wiele mocniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy przy podkręcaniu cpu trzeba też podnosić mnożnik na cpu cache ratio? Czy ta opcja daje jakiś przyrost wydajności. Czytałem też gdziś że musi być ona o 1 niższa od mnożnika cpu czy to racja?

Kwestia aplikacji w jednej jest spory kop w drugiej praktycznie żaden. Na pewno im wolniejsze masz pamięci tym większego kopa dostaniesz po oc kaszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięci mam ustawione na 2000Mhz. Ja właśnie robiłem jedynie testy cpu PassMarkiem i żadnej różnicy nie było. Ogólnie pc używam praktycznie tylko do gier więc chyba nie ma sensu tego parametru podkręcać skoro temperatury cpu jeszcze rosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do gier nie ma sensu, szkoda podgrzewać niepotrzebnie proca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnośnie programów do testowania CPU. Puściłem dzisiaj mojego cepa na 4.2GHz bez podnoszenia vcore i póki co jest w stabilny, tylko zastanawiam się jak sprawdzić czy temperaturowo mój HE1225 wytrzyma?

 

Na windzie testowałem OCCT, który po kilku minutach dobija do 90C na jednym rdzeniu, ale temperatury skaczą jak oszalałe. W ciągu sekundy raz mam 70C, a raz 90C. Dla przykładu, robiłem też testa na linuxie:

stress -c 8

i w tym przypadku, po krótkiej chwili temperatury się ustalają gdzieś w okolicach 78/79C. Skoki oczywiście są, ale w granicach 1/2C, a nie 20, jak przy OCCT. Ma ktoś pomysł skąd wynika różnica?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumie, to chodziło o linpack intela. No niestety, ale chyba będę musiał oskalpować procka ;) 100C na jednym corze, to trochę dużo :E

 

EDIT:

Tyle, że ta tempratura też jest dziwna... normalnie się utrzymuję koło 82C, a czasami wskoczy na 100C :o

Edytowane przez Tares

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda skalpować jak nie wie się czy poleci na 4,5-4,8GHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda skalpować jak nie wie się czy poleci na 4,5-4,8GHz.

Z jednej strony tak, ale z drugiej strony, zawsze będzie te 20C mniej, wówczas nawet podczas grania wiatrak nie będzie się włączać na wyższe obroty ;)

 

Powiedzcie mi, jak mam traktować te skoki temperatur? Ustawiłem z powrotem proca na 4GHz i w linpaku mam te 65-70C i co jakieś 5-10s skacze na 100C na 2sek i znowu spada do poprzedniej wartości. Jakoś nie wydaje mi się, żeby zmiana temperatury o 30C w ciągu sekundy była fizycznie możliwa :heu:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy sztuka jest przyzwoita możesz już ocenić po vcore na 4,2GHz. Skalpowanie to jednak ryzyko, czasami lepiej przeboleć wyższe temperatury tym bardziej jak jest na gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi, jak mam traktować te skoki temperatur? Ustawiłem z powrotem proca na 4GHz i w linpaku mam te 65-70C i co jakieś 5-10s skacze na 100C na 2sek i znowu spada do poprzedniej wartości. Jakoś nie wydaje mi się, żeby zmiana temperatury o 30C w ciągu sekundy była fizycznie możliwa :heu:

 

Skacze Ci bo procesor wykrywa instrukcje AVX i dostaje dodatkowe napięcie. Tak już działają Haswelle niestety:] Jak chcesz tego uniknąć możesz dać napięcie na sztywno w BIOSIe tylko wtedy nie będzie ono spadać podczas braku obciążenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepsze chłodzenie marginalnie obniży temperatury, bez skalpowania i clp nie ma mowy o konkretnym spadku temperatur i sensie kupna lepszego chłodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,5GHz na 4690K przy 1.237V to jaki wynik według was?

Bo udało mi się tyle osiągnąc i nie wiem czy mam się cieszyć czy smucić ;d

Podkręcane na offsecie, który potrzebuje wyższego podbicia niż zwykły Vcore, ale w spoczynku 0.8V ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 4,5GHz od 1,21 do 1,26V to przyzwoita sztuka. Można się cieszyć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam procka jak w sygnaturce i teraz pierwszy raz próbuję go podkręcić. Chcę mieć 4,2GHz i przy 1.150V wywaliło mi BSOD po ponad godzinnym graniu. Poczytałam jeszcze troszkę i tym razem ustawiłam CPU Vcore Voltage Mode na Adaptive tak aby zbijał mi napięcia w IDLE. Problem w tym, że przy ustawieniu np. Vcore 1.150V i Offset 0.010V to po włączeniu testu OCCT z AVX napięcie w CPU-Z pokazuje najpierw 1.165V, po chwili spada do 1.160V a po kilku sekundach wzrasta na 1-2s do 1.278V i znów 1.160V i tak w kółko. To chyba nie jest normalne albo coś namieszałam?

 

Spread Spectrum - Disabled

Intel SpeedStep i Turbo Boost - Enabled

CPU Input Voltage - Fixed na 1.900V

 

Mam jeszcze jeden problem, otóż za Chiny nie mogę włączyć CPU Load-Line Calibration, co wejdę do biosu jest ustawione na Disabled, oczywiście po uprzednim przełączeniu na Enabled i zapisaniu ustawień. UEFI mam najnowszy 2.50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zrobić sobie profile w A-tuning i za pomocą skrótów klawiszowych uruchamiać profile OC ?

Te skoki o których piszesz są dość dziwne, za duża różnica w stosunku do bazowego ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj ktoś pisze, że takie skoki to normalne są http://forum.pclab.pl/topic/975696-4670k-asrock-extr4-pytanko-o-ustawienie-napi%C4%99cia/page__view__findpost__p__12694380 tylko nie wiem czy to prawda czy to coś nie tak z płytą/biosem?

Do tego tutaj ktoś pisze o problemach właśnie z Adaptive http://forum.pclab.pl/topic/998045-Haswell-OC-w%C4%85tek-zbiorczy/page__view__findpost__p__12964909

Nie ma innego sposobu aby napięcie spadało w idle bez offsetu?

A co z CPU LLC? Dlaczego nie mogę tego włączyć?

 

Edit

lol ale ślepa jestem, przecież Panowie wyżej piszą o skokach napięć i to właśnie z AVX, mi też napięcie tak skacze jak włączę test z AVX. Ale skoki są aż o 0,118V? To nie za dużo?

Edytowane przez czara89

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...