Skocz do zawartości
agent_x007

Haswell OC - wątek zbiorczy

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego też nie powinno sie testowac ustawien programami typu OCCT czy IBT czy PRIME95 na ustawieniach Adaptive.

 

Cpu Voltage procesora skacze jak szalony, przy bardzo wysokim obciązeniu.

 

Testowanie OC procka powinno odbywac się tylko w trybie Fixed/Override tj. na stalych wartościach i w ten sposob szukamy stabilnych napięć i temperatur.

 

Po znalezieniu stabilnych napięć i ustawień zmieniamy tryb na Adapitive, na znaleziony zakres wartości i korzystamy z kompa.

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam ustawiony offset zamiast adaptive i wszystko wygląda dobrze.

W idle niskie V a pod obciążeniem tyle ile trzeba. OCCT/PRIME95 nie straszne.

Przy adaptive rzeczywiście V szaleje przy PRIME95.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej , sprawdź czy jeszcze może trochę z napięciem zejdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może 1.250 potestuje ale już nie wiem co ogranicza nizzsze napięcie procek czy płyta

 

powiem ze nic nie ustawiałem żaden offset ani innych wartości jedynie vccin na 1.800 i v core na 1.256

Edytowane przez PLDaro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy w spoczynku będziesz miał spadek vcore i częstotliwości. nie ma sensu trzymać cały czas CPU na wysokim vcore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wszystko wzrasta podczas obciazenia v core i czestotliwosc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz płytę Giga Byte bo tam tak jest, że ustawione manualnie V jest w trybie adaptive.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest w MSI domyślnie ale tym steruje opcja CPU Core Voltage Mode.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4690k przy napięciu 1.2 osiąga 4.4 temperatura w testach z avx/intel burn test max 82 stopnie. W grach/konwersji video poniżej 60.

Przy napięciu 1.26 osiąga 4.5 temperatura w testach z avx/intel burn test max 93 stopnie. W grach/konwersji video poniżej 65.

Chłodzenie alpenhof brocken, niestety muszę trzymać trzymać wentylator na min. obrotów 800, ponieważ ścianka obudowy lekko naciska radiator i przy wyższych obrotach obudowa bardzo irutująco drga. Pytanie czy w przypadku 4.5 te temperatury są bezpieczne? Wiadomo, że sytuacja z avx w rzeczywistości się nie zdarzy. Pamięci 2400 cl10, przy 1600 osiąga 4.5 przy 1.23, ale to się nie opłaca.

 

edit. podbiłem napięcie ddr na 1.74 i i/o zwiększyłem do +0.18, dzieki temu mogę zejśc do 1.19 przy 4.4 i do 1.24 przy 4.5

Edytowane przez adnrzejgablota

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czy ktoś z was może mi wytłumaczyć dlaczego w opcji Adaptive płyta (Z87 extreme4 z 4670k) rządzi napięciem niezależnie od moich ustawień? Screeny z BIOS:ustawienia dropbox. Przy używaniu opcji Override napięcia są jakie być powinny, natomiast przy zmianie na Adaptive (jak na screenach) mam Vcore 1.17 V i do tego minimalny offset (0.005 V) a w systemie od razu widzi 1.202 V, przy OCCT skacze do 1.25 V :hmm: Kombinowałem już wieloma metodami i zawsze efekt taki sam - 1.2 V na dzień dobry (gdzie bez O/C jest 1.076 V) :thumbdown: Sam już nie wiem - czy ja coś źle robię czy płyta nie reaguje (uszkodzona?) czy co? ;) Dzięki za wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kieros

nic z tym nie zrobisz. Płytka podbija napięcie w wygrzewaczach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, a to zapytam jeszcze dlaczego po zwykłym starcie systemu napięcie szybuje od razu do 1.202 V niezależnie od ustawień? Rozumiem, że linpack powoduje wzrost ale samo używanie systemu również nie daje żądanych rezultatów, 4200 Mhz = 1.202 V pomimo ustawień niższych.

 

*edit*

 

Wspomagając się narzędziem od ASRocka do przestawiania parametrów z poziomu systemu zauważyłem jedną rzecz - zmiana adaptive voltage nie wnosi kompletnie nic do zmian napięcia systemu, natomiast "jeżdżąc" offsetem mam wpływ na obniżanie przy maks taktowaniu. Może być tak, że przy adaptive nie mam wpływu na napięcie (czyli ustawia się po prostu 1.2 V) a mam wpływ na wynik końcowy tylko offsetem?

Edytowane przez avn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, czy ktoś z was może mi wytłumaczyć dlaczego w opcji Adaptive płyta (Z87 extreme4 z 4670k) rządzi napięciem niezależnie od moich ustawień? Screeny z BIOS:ustawienia dropbox. Przy używaniu opcji Override napięcia są jakie być powinny, natomiast przy zmianie na Adaptive (jak na screenach) mam Vcore 1.17 V i do tego minimalny offset (0.005 V) a w systemie od razu widzi 1.202 V, przy OCCT skacze do 1.25 V :hmm: Kombinowałem już wieloma metodami i zawsze efekt taki sam - 1.2 V na dzień dobry (gdzie bez O/C jest 1.076 V) :thumbdown: Sam już nie wiem - czy ja coś źle robię czy płyta nie reaguje (uszkodzona?) czy co? ;) Dzięki za wskazówki.

 

tak działa tryb adaptive. nic nie poradzisz.Nie używaj wygrzewaczy i bedzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację, jedyna opcja w takim razie jakiejkolwiek kontroli to ustawianie offsetu na minus. Jest to jakieś pocieszenie bo już myślałem, że może płyta wadliwa no ale już wiem, że ten typ tak ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak myślicie czy od płyty tez zależy wysokość vcore czy tylko od procka .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak myślicie czy od płyty tez zależy wysokość vcore czy tylko od procka .

 

Mam z kolegą te same procki i płyty (tylko ja mam z87 extr4 a on z87m extr4) i na domyślnych profilach OC Asrocka mamy zupełnie inne napięcia :) porównywałem na wykresach z OCCT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość moherek.

Mam 4670k oraz asus z87 plus, trzymam procka na mnozniku x44, bclk 100, strap auto. Chce sie zabrac teraz za podkrecanie moich Viper 3 1600 MHz. Powiedzcie mi jak dzialaja ustawienia strap oraz bclk:dram freqency, wystarczy, ze poluznie timmingi i zwieksze napiecie czy nimi tez musze sie bawic? Mam opcje, gdzie moge po prostu ustawic DDR3 i taktowanie 1600, 1866, 2000, 2133 itd. Czy musze wtedy zmieniac te dzielniki? Profil XMP ma tylko na 1600, wczytalem go i recznie zmieniam reszte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XMP nie jest po to żeby cokolwiek zmieniać. To jest automat, który wszystko ustawia.

ustaw sobie RAM frequency na 1866, 2000 itd. istotne są opóźnienia, napięcie dla pamięci oraz napięcie kontrolera pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość moherek.

Mam stabilnie 2000 dla 12-12-12-24-2T i 1.6V. Próbowałem zwiększyć na 2133 i 1.65V, ale sypało błędami, więc chyba zostanę na 2000 i spróbuję zmniejszyć timmingi. Rozumiem, ze najważniejsze to CL i Command Rate? Jak nazywa się napięcie tego kontrolera i na ile ustawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 2000/2133 raczej nic nie musisz ruszać. Cl12 to kiepścizna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość moherek.

Procek ladnie polecial na 4.4 przy 1.2V w wygrzewaczach, a Ram to chyba padaki jednak. Wydaje mi sie, ze maja klopoty ze stabilnoscia na nieparzystych taktowaniach, jeszcze sprobuje wyzej ustawic. Na ile moge napiecie ustawic do codzoennego uzytku? 1.65V to chyba sensowny max?

 

EDIT: pamieci definitywnie nie wstaja powyzej 2000, niezaleznie od timmingow i napiecia. Zatem trzeba powalczyc o nizsze timming przy 2000

Edytowane przez moherek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @LeBomB nie chciałem tworzyć za długiego posta a wszystko jest w linku Pisałem trzeba analizować merytorycznie i logicznie co dobrego mamy dzięki byciu w UE a co jest złego w tym że jesteśmy w UE, a potem myśleć co w zamian  Jako bantustan kolonialny nie mamy za dużo do powiedzenia ale próbować trzeba  Napewno trzeba się cieszyć że Tusk to człowiek "Niemców" bo dzięki temu nie mamy wojny w Polsce, premier Grecji się wygadał kto dążył do wejścia do wojny za wszelką cenę gdyby nadal rządził PiS to podejrzewam ze w Polsce mogła by już być wojna , Niemcy chcą powrócić do partnerstwa z Rosją 
    • Tak to najlepiej też wyłączyć i możesz też odrobinkę zmniejszyć kontrast do 50 w HDR Game (ten tryb jest też lepszy od Vivid, ma lepsze kolory)
    • A wyłączenie Dark Enhance jeszcze trochę pomaga.
    • @voltq  1. Artykuł podaje dane z 2020 i 2021 roku 2. słowo klucz w tym co przytoczyłeś: importuje 3. co z eksportem? Czyli bez UE eksport spada o około 75% jeżeli przestanie się opłacać przez np. cło. Pogrubiłem produkty, które mają szczególne wymagania importowe do UE przez co nie wszystko da się eksportować masowo bez odpowiednich umów i spełnienia odpowiednich przepisów. 
    • To jest właśnie ten "minusik". W ASUS było po ciemnej stronie PQ, w AORUSIE w jasną stronę mocy Na szczęście jak wspomniałem wcześniej: Temperatura kolorów oraz poprawność kolorów jest bardzo dobra na poziomie TB400 oraz te błędy luminacji jasnej szarości występują we właśnie mniejszych "okienkach" 1-10% potem ta sama norma co w TB400.   Oznacza to że obraz jest lekko jaśniejszy niż TB400 ale ma więcej powera w high lightach dające po 1000+ nitów gdzie w tych wysokich nitach właśnie te błędy luminacji są wypalone ale w odbiorze to nie przeszkadza a lekko podniesione cienie można łatwo dostosować w ustawieniach np. gry czy kalibratorze. Podkreślę że nie jest to wyprany kolor albo wyprana czerń, (również to potwierdza koleś z TFTcentral) i nie miałem żadnych zastrzeżeń grając w Resident Evil'y a to horrory i dużo ciemności więc podbite znacząco cienie mogłyby zepsuć klimat gry nie wspominając o znacznie trudniejszej potem korekcie
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...