Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

szogun

Czy warto dopłacać do i7-4712MQ i GTX 870M?

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzmy, że kupię takie Clevo - http://allegro.pl/clevo-p151sm1-a-i7-4710mq-8gb-1tb-hdd-gtx-860m-i4703788200.html

 

Zawsze jak wyznaczę sobie jakiś limit cenowy, w tym wypadku 5k, nadchodzi w końcu pytanie czy opłaca się wydawać więcej zyskując wymierny skok wydajności, czy to będzie tylko gonienie za wyższą cyferką w nazwie. i7-4712MQ pobiera o 10W mniej (37W) a kosztowałoby mnie to dodatkowe 220zł od 4710MQ. A taka grafika GTX 860M? Złe w niej jest tylko to, że gdzieś tam są lepsze cyferki. No i znowu - warto się spinać na jakąś droższą kartę? Takie 870 zamiast 860? Jak się mówi, czy różnica między 8xx jest duża? No i czy rodzina kart 9xx to też duży skok wydajnościowy w stosunku do 8xx?

 

Warto wydawać więcej pieniędzy? Lapek będzie na lata, więc chcę go dobrze przemyśleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lapek na lata? I to pewnie jeszcze do grania :D...nie ma takich zwierząt...na pewno nie full hd przy detalach na poziomie ultra.

Do grania to kup cos na gtx 970m albo 980m...one dopiero się zbliżyły do sowich desktopowych braci na tyle by można je uznać za gamingowe.

 

A jeśli nie do grania to więcej jak 2,5k nie opłaca się wkładać bo to i tak się zmienia w takim tempie, że za rok pewnie będzie połową mocy lapków które będą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie GTX970 nowa grafa nvidia jest dużo wydajniejsza od GTX880, jak chcesz dopłacac to chyba lepiej dopłacić do NAJNOWSZEJ GRAFY:)

 

Tu masz MSI GT72 na gtx970 za 6699zł:

 

http://www.komputronik.pl/product/244788/Elektronika/Komputery/MSI_GT72_2QD_Dominator_288XPL.html

 

Jeżeli jednak nie chcesz tyle kasy wydawac to tu masz gt70 z gtx870 za 5099zł:

 

http://www.komputronik.pl/product/241655/Elektronika/Komputery/MSI_GT70_2PC_Dominator_2259XPL.html

 

MSI to znana marka gamingowa, ja mam dobre doświadczenie z ich notkami, poczytaj recenzje tez są dobre, zwłaszcza na gt72 - chłodzenie, porty, duzo bajerów, możliwość rozbudowy, głośniki dynaudio, karta sieciowa killer, klawa ma możliwośc robienia makr & jest w pełni podświetlana od STEELSERIES, dostajesz też soft do streamowania XPLIT GAMECASTER na pół roku licencja za free.

 

Napewno GTX870 CZY GTX970 jest to bardziej opłacalne od GTX860. Grafa jest dużo lepsza mimo, że na starej architekturze bo gtx870 to dalej KEPLER. także lepiej dopłacać wq końcu wydajesz na 2 lata wydajności conajmniej:)

 

Ale jak wolisz clevo to powodzenia;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głowy nie dam, ale ta 860M to też chyba Kepler (w Clevo P151 więc na MXM). Z tego co rozumiem to nawet wydajniejsza opcja niż 860M na Maxwellu (choć ten test mówi inaczej...) którą lutują MSI czy ASUS. Opcja którą ja bym podrzucił do rozważenia to - zbadać czy da się do tego za jakiś czas wrzucić 970M. Jeśli tak to teraz brać z 860M i zacząć już zbierać te pewnie ze 2k na 970M.

 

Jeśli chodzi o proc to 4712MQ osiąga niższy pobór prądu poprzez trochę niższe taktowania. Jeśli rzeczywiście Cię ratuje niższy pobór prądu (co jednak uważam za bezsens bo i tak grafa tu więcej zeżre, a na baterii i tak za bardzo się tego nie da do gier używać) to można wziąć. Ale polecam raczej zostać przy 4710MQ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 5K masz te dwa modele (do grania):

MSI GT60 Dominator i7-4710MQ/8GB/1000 GTX870M

http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-MSI-GT60-Dominator.116290.0.html

 

ASUS G750JS-T4031 i7-4700HQ/8GB/1TB/DVD GTX870

http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Asus-G750JS.117323.0.html

- z nastawieniem na ASUS-a jeśli ma być na 'lata'

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście nie wydawać tyle pieniędzy. Kupić lapa za 3k i za 4 lata znowu kupić za 3k. Dzisiaj wszystko się psuje, coś mi nawali i będę naprawiał za 1000zł czteroletniego kompa, bo wydałem na niego kiedyś powiedzmy 5k i był taaaaki zajebisty? Komputer ma mi służyć do pracy i encodowania, nie potrzebna mi jest gamingowa grafika. Odpowiedzmy sobie na parę pytań:

 

1) Mówi się, że różnica cenowa między i5, a i7 nie idzie w parze ze znaczną różnicą wydajnościową. Ile wynosi średnia różnica procentowa obu architektur? Warto, czy nie warto brać i7?

 

2) Powiedzmy, że jak już najważniejsze jest dla mnie CPU, to powinienem wybrać i7 (mniejsza z tym, że na baterii wariuje). Zauważyłem, że wszędzie praktycznie wkładają i7-4710MQ. Czy warto w ogóle myśleć o lepszym modelu i dopłacać jakieś horrendalne 1k?

 

3) Czy seria Maxwell nvidii 9xxM, takie np. GTX 970M to rewolucja i należy zaczekać z kupnem lapa, aż komputery z nimi zasypią rynek, a cena spadnie?

 

4) Czy aktualny czas jest dobry cenowo na kupowanie laptopa, czy raczej warto przeczekać okres listopada i grudnia i kupić lapa w styczniu? Idzie jakaś rewolucja w mobilnych bebechach? Warto czekać parę miesięcy?

 

5) Ktoś mi powie dlaczego GTX 780M jest tutaj lepsza od GTX 860M? Jak powinno się czytać rankingi na notebookcheck?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha, no to pisz od początku do czego kompa potrzebujesz, bo raczej doradzający założyli że do grania :)

 

Odpowiadając na pytania wedle mojej wiedzy:

 

Ad. 1. W teorii różnica i7 do i5 przy takich samych rdzeniach (powiedzmy 2.4 GHZ, 3.4 Turbo) powinna wynosić 2:1, bo po prostu jest dwa razy więcej rdzeni w i7. Rzecz się komplikuje gdy bierzemy pod uwagę że przy kilku rdzeniach maksymalne Turbo podawane jest dla sytuacji gdy tylko jeden rdzeń jest przyspieszany, dla kilku rdzeni maksymalne zegary są niższe. Do tego dochodzi kwestia throttlingu - jeśli CPU osiągnie zbyt wysokie temperatury, taktowanie rdzeni bywa ograniczone. i7 z racji tego że ma aż 4 rdzenie do wydzielania ciepła, rozgrzewa się bardziej. Bywa więc, przy mało efektywnych układach chłodzenia, że z powodu throttlingu i7 ma mniejszą wydajność niż i5. Jednak akurat to dotyczy głównie lekkich laptopów - jeśli nastawiasz się na DTR 4-5kg lub więcej w kwocie ok 5k,to nie powinno być problemu z chłodzeniem. Można więc założyć różnicę potencjalnej wydajności na poziomie 1.75-1.85 do 1 (i7 do i5).

 

Pozostaje jeszcze kwestia wykorzystania procesora. i5 często bywa w zupełności wystarczający i zakup i7 jest nieopłacalny. Warto zbadać jakie wygląda obciążenie CPU w oprogramowaniu z którego korzystasz.

 

Ad. 2. Ponownie - zależy na ile to CPU dla Ciebie ważne. Np. do grania i przy kartach rzędu 860m/870m zakup czegokolwiek ponad podstawowy 4rdzeniowy i7 mija się z celem.

 

Ad. 3. Tak 970m to rewolucja. Ciężko natomiast przewidywać zmiany cen. Bardzo prawdopodobne że gdy ceny zmaleją do rozsądnych kwot, pojawi się kolejna rewolucja na którą warto będzie czekać. Ideałem jest sytuacja kiedy możesz z czasem upgradeować sprzęt.

 

Ad. 4. Tu pozostawiam innym pytanie :) bo za krótko siedzę w temacie.

 

Ad. 5. Bo 780m jest lepsza od 860m. Ba 770m jest lepsza. W nazwach kart pierwsza cyfra oznacza generację, dwie następne wskazują na segment ze względu na moc obliczeniową. Dodatkowo generacje 6xxm, 7xxm i 8xxm bazowały głównie na architekturze Kepler. Można więc było bezpiecznie założyć że karta z nowej generacji jest trochę szybsza od analogicznej z poprzedniej generacji, ale wolniejsza od karty z wyższego segmentu z poprzedniej generacji (np 770m szybsza od 670m ale nie od 680m). 860m, choć bazuje już na Maxwell, wpasował się w ten schemat.

Dopiero seria 9xxm łamie ten schemat z 970m przeganiającym 880m.

 

Rozjaśniłem trochę? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3) Czy seria Maxwell nvidii 9xxM, takie np. GTX 970M to rewolucja i należy zaczekać z kupnem lapa, aż komputery z nimi zasypią rynek, a cena spadnie?

4) Czy aktualny czas jest dobry cenowo na kupowanie laptopa, czy raczej warto przeczekać okres listopada i grudnia i kupić lapa w styczniu? Idzie jakaś rewolucja w mobilnych bebechach? Warto czekać parę miesięcy?

3 w X-kom chyba już wyprzedali najtańsze warianty z 970M :P Niestety zbyt wydajne grafiki i gracze się na nie zucili http://pclab.pl/art60063-2.html

4 grafiki typu 960M trafią na rynek w 2-3 kwartale pewnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...