Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

t6p

Krótkie ściny / zwiechy w grach - pomoc w zdiagnozowaniu wadliwej części lub błędu

Rekomendowane odpowiedzi

Nie dawno przeprowadziłem modernizację komputera.

 

Miałem:

 

Procesor: C2D e8400

Płyta: Asus P5K

Ram: Kingoston 2x2GB (nie pamiętam jakie dokładnie były)

Grafika: Gigabyte Geforce 9800GTX+ 1GB

Zasilacz: Deus G1 500W

Dysk: Samsung F3 1tb

 

Po modernizacji:

 

Procesor: Intel i5 2500k

Płyta: Asrock p67 pro3 B3

Ram: Crucial ballistix 4GB

 

(reszta podzespołów została stara)

 

Na starych komponentach wszystko chodziło bez zarzutów. Na nowych niby jest wszystko ok, ale w grze cs go mam jakieś dziwne "ścinki" na ułamek sekundy. Przycina się dosłownie wszystko. Nie jest to spadek fpsów, tylko całkowite zwieszenie komputera na ułamek sekundy. Przez ten moment myszka "staje" i nie reaguje, dźwięk się przycina i obraz stoi.

 

Jakie kroki wykonałem w celu znalezienia usterki?

 

- miałem na początku i7 2700k. Wymieniłem na i5 2500k, jednak nic nie pomogło. Na obu prockach było to samo.

- wziąłem od znajomego kość ramu. Niestety po wymianie również zero efektów i cały czas to samo.

- kupiłem specjalnie dysk twardy SSD. Stary odłączyłem a na SSD zainstalowalem system, sterowniki i cs go. Nic nie pomogło.

- Zdecydowałem się na zakup płyty głównej (używanej) MSI Z77a G43. Było napisane na aukcji, że jest sprawna. Jednak jak dla mnie z tą płytą jest coś nie tak. Komputer się włączał ale monitor nie startował. Raz na 20 razy udało się wszysrtko poprawnie odpalić. Udało mi się zainstalować system i cs go. Po chwili grania występowało to samo. Jednak, co do tej płyty nie jestem pewien. Bo niby jak się już wszystko uruchomiło to działało poprawnie, ale zastanawia mnie fakt, że monitor nie chciał się uruchamiać.

 

Nie sprawdziłem tylko karty graficznej i zasilacza. Jednak dlaczego miało by coś być nie tak z tymi częściami skoro na starej konfiguracji było wszystko w porządku. Ja już przyznaję, że ręce mi opadają z tego wszystkiego i brak mi siły do tego wszystkiego. Czy ktoś ma może jakiś pomysł?

 

EDIT:

 

Uruchomiłem Video Card Stability Test, na około 30 min. Wszystko było okey, temperatura karty doszła max do 75 stopni. Ja podczas testu siedziałem w chromie i przeglądałem jakieś strony, coś czytałem, oglądałem streamy, filmy itp. Zero jakiś dziwnych zachowań, zwieszeń, błędów itp. Natomiast włączając OCCT w zakładce "GPU: 3D", praktycznie od samego początku wyskakiwały jakieś drobne artefakty na ekranie, po czym po około dwóch minutach zwiesiło cały komputer. Włączyłem ten test raz jeszcze. Artefakty tak samo wyskakiwały, a komputer zawiesił się już po 30 sekundach, jednak w tle miałem uruchomiony film na youtube z piosenką. Pomimo, że cały komputer wisiał i nie reagował na myszkę czy klawiaturę to muzyka cały czas grała. Stwierdziłem, że na początek chwile poczekam, może coś się odmuli. Jednak nic takiego nie następowało, to doszedłem do wniosku, że przesłucham cała piosenkę do końca i dopiero wtedy wykonam reset PC. Ten plan i tak się nie udał bo po chwili słuchania zawiesiło również dźwięk. Dlaczego w video card stability test przez tyle czasu wszystko było dobrze a w OCCT już po krótkim czasie dzieją się takie cuda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej prawdopodobna wydaje się awaria grafiki. Pożycz od kolegi inną, zainstaluj, potestuj i będziesz wiedział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem edycji poprzedniego postu. Wygląda na to, że Twoje podejrzenia odnośnie grafiki wydają się być słuszne. Pytanie tylko skąd to przekonanie, że grafika? W sensie ja od samego początku podejrzewałem i w sumie nadal jeszcze podejrzewam płytę. W pierwszej chwili miałem na myśli procek bo objawy mi pasowały wręcz idealnie do niego, takie ściny zwiechy, żeby dosłownie wszystko się zawieszało... Jednak jeśli na dwóch prockach było dosłownie to samo, to albo dwa musiały być uwalone, albo to po prostu to nie to (w 99% jestem przekonany, że to ta druga opcja bo procki kupowałem w sklepie z gwarancją). Także, jeśli nie procesor to ram, ale RAM na 100% jest sprawny. To zostaje płyta, którą niby sprawdziłem bo na drugiej było to samo, tylko, że ta druga MSI nie do końca współgrała z jakiegoś powodu tak jak napisałem wyżej. Miała jakieś fochy, więc ciężko mi się odnieść do tego testu, czy był wiarygodny. Z kolei średnio miałem ochotę na zakup kolejnej płyty ;).

 

Reasumując:

 

Nawet jeśli wyjdzie na to, że awaria grafiki, to jak to się stało, że na starej konfiguracji kompa wszystko działało poprawnie a dopiero po zamontowaniu nowej platformy dzieją się takie cuda? Jedyne co mi się zdarzało (na poprzednim sprzęcie) to sterownik graficzny, który się lubił posypać, i miałem wtedy w grze 30fps. Jednak wystarczyło uruchomić ponownie cs-a i wszystko było ok, a nawet można było pomęczyć się przez chwilę na tych 30 fpsach i za moment wszystko wracało do normy).

 

EDIT:

 

Tak swoją drogą to już rozmawiałem z bratem na ten temat i dzisiaj wieczorem koło 20 pożyczy mi swoją grafikę na testy, także wszystko będę wiedział, czy to na pewno grafika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza metoda szukania usterki komputera, kiedy objawy nie są jednoznaczne, to metoda eliminacji. Dobrze że masz możliwość pożyczyć od brata części na testowanie, bo jak ktoś nie ma to ma problem. Jak potestujesz na innej grafice wyjdzie czy to jej wina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź zasilacz w OCCT.

sprawdź dyski w HD Tune Pro.

 

Dysków nie ma sensu sprawdzać, bo tak jak napisałem wyżej kupiłem SSD, na którym zainstalowałem tylko i wyłącznie system, sterowniki oraz CS GO, a stary HDD odłączyłem całkowicie. Problem występował ten sam. Mimo wszystko przed zakupem odpaliłem jeszcze HD Tune i sprawdziłem wstępnie. Zrobiłem 6 linijek i wszystko było w porządku.

 

Przed chwilą włączyłem na razie na 30 min OCCT w zakładce Power Supply i test przeszło pozytywnie. Co prawda wyskakiwały czasami jakieś pojedyncze artefakty, ale to tylko tyle.

 

Najlepsza metoda szukania usterki komputera, kiedy objawy nie są jednoznaczne, to metoda eliminacji. Dobrze że masz możliwość pożyczyć od brata części na testowanie, bo jak ktoś nie ma to ma problem. Jak potestujesz na innej grafice wyjdzie czy to jej wina.

 

Do tej pory wychodziłem ze założenia, że skoro wszystko poprawnie działało na starych częściach to coś nie tak musi być z tym co kupiłem.

 

Jeśli jednak mam iść metodą eliminacji absolutnie wszystkich podzespołów PC to wszystko wskazuje na grafikę...

 

Na pewno odrzucić mogę już teraz:

 

1. Procesor

2. Dysk

3. RAM

4. Ogólnie system, bo tyle formatów co przez ostatnie 2 tygodnie wykonałem to głowa mała

 

Zostaje:

 

grafika, zasilacz i ewentualnie jeszcze płyta główna. MSI, którą miałem przeszła testy połowicznie. Niby dalej to samo na niej występowało, ale jakieś problemy z nią miałem. Także do końca nie wiadomo, aczkolwiek trochę dziwne by to było, że miała by takie same objawy.

 

Pożyczyć owszem mogę, ale chyba tylko grafikę bo brat siedzi jeszcze na s. 775. Ewentualnie jeszcze zasilacz, ale to trzeba by jeszcze sprawdzić.

 

Skoro jak na razie ewidentnie komputer łapie zwiechę w zakładce GPU 3D w OCCT i to bardzo szybko, a wszystkie inne testy przechodzi pozytywnie, to mogę być więcej jak pewien, że to jednak grafika jest winowajcą całego zamieszania?

 

EDIT:

 

Dlaczego Video Card Stability Test działa 30 min i wszystko jest okey, a w OCCT, GPU 3D już po chwili zawiesza się cały komputer?

 

EDIT 2:

 

Problem rozwiązany. Na pożyczonej karcie graficznej nie występują najmniejsze ścinki. Jest wszystko tak jak powinno być! :). Pytanie tylko jak to się stało, że dopiero po zmianie części zaczęły się dziać takie cuda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odgrzewam temat bo mam podobny problem.

 

Dotychczas grałem w CS GO na zintegrowanej grafice więc myślałem, że zwiechy spowodowane są słabą grafiką. Niestety Wczoraj zainstalowałem w kompie GTX 970 i problem jest identyczny.

 

U mnie jest mała różnica, że zwiechy są nawet 5 sekundowe. Po odwieszeniu gra toczy się dalej ale ja albo już nie żyję albo stoję zdezorientowany 5-10 metrów dalej. Jak u kolegi zacina się wszystko obraz i dźwięk.

 

Grafikę eliminuję od razu bo nie możliwe żeby

 

Konfiguracja komputera:

 

Procesor Intel Core i5-4570 3.2GHz BOX + SilentiumPC Fera 2 HE1224

Płyta główna Asrock B85 Pro4

Pamięć G.SKILL DDR3 2x4GB 1600MHz CL7 RipjawsX

Obudowa SilentiumPC Brutus M23 Pure Black (3x fan 120)

SSD - Dysk Goodram C40 SSDPR-C40-120 (2.5", 120GB, SATA/600)

1 x dysk sata

1 x dysk ata

Asus GTX 970 Strix

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki zasilacz?

Hm, dysk na ata? pewnie przez jakas przejciowke puszczony? A sprawdzales czy takie samo zachowanie wystepuje jak masz tylko SSD podlaczony? Sprawdz pamieci memtestem, sprawdz stan dyskow, sprawdz napiecia w zasilaczu pod obciazeniuem, pograj w CSa z wlaczonym monitoringiem np. z msi afterburner (sprawdz czy taktowania cpu i gpu nie spadaja, moze throttling ze wzgledu na temperature ktoregos podzespolu?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz: corsair cmpsu-450vx

 

Dzisiaj postaram się porobić testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tak jak mówisz, dlatego po półrocznych bojach z serwisem LG skontaktował się ze mną sam szef serwisu centralnego LG Polska i przeprosił za sytuację oraz ogarnął mi nowy TV. Ale masz rację, nie wiem nic o walce :p Idź lepiej wyczyść dokładnie monitor, co by wstydu nie było jak teściowa wpadnie, że znowu dałeś sobie lipę wcisnąć 
    • No byłoby na wszystkich forach i co? Ile to przypadków było na reddicie o tym, że te monitory przychodzą właśnie tak uwalone przez folie bąbelkową i co? Odpowiem I gówno. Wydajesz się mieć strasznie wysokie mniemanie o sobie, a wychodzi na to, że nie przerobiłeś batalii  z serwisami/supportami bo gadasz nieco jak moja teściowa co to pojecia nie ma o niczym ale lubi dołożyć swoje 3 grosze. Bo taki typ z Indii sie przejmuje, jakimś Wojtasem co w Polsce napisał na Pclabie o tym że ma uwalony klejem monitor? Tak na nastepny dzień miałbyś UPS pod domem z nówka prosto z fabryki     @Necronom i byś nic nie ugrał, trafisz na pajeeta lub innego amrdeep'a i sobie możesz walić głową w ścianę. Chciałem sprawdzić czy to zejdzie a tutaj jestem traktowany jakbym jakąś zbrodnie popełnił. 
    • @MaxaM Liczę na to, że tak właśnie jest. Uważam jednocześnie, że nie należy siedzieć cicho i liczyć na to, że wszystko będzie tak jak teoretycznie powinno to wyglądać. Z wypowiedzianych deklaracji i obietnic nie aż tak łatwo się wycofać, należny je prowokować i pilnować aby nikomu się w razie czego nie zapomniało na zasadzie "co? Obiecaliśmy wam kiedyś coś, ale to było dawno i już nieprawda". Właśnie, choćby niewielki front, aby tylko nas związać. Oni nawet nie będą musieli jakoś specjalnie napierać. Przecież my jako sojusz obronny nie będziemy kontratakować na ich pozycje za granicą. Wystarczy że będziemy warować przy granicy z obawy przed atakiem. Tymczasem oni główną operację będą prowadzić tam gdzie będziemy chcieli.
    • @Melodyman historia koalicji między PO i PIS sięga ponad 20 lat, nic nowego  lepiej jednak wypominać koalicję konfy i pisu w Bydgoszczy i ujadać o tym od kilku tygodni w każdym możliwym momencie.   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...