Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

reaster

[Zamknięty]O co chodzi z tymi dyskami SSD ? dlaczego to takie ważne?

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko nie odsyłajcie mnie do google czy innych linków... chciałbym to wyjaśnić. Rozumiem tyle, że SSD jest szybsze (?) ale właściwie nic poza tym. Bo skoro np. dysk zawiera 1 TB +128 GB SSD powiedzmy, to po co ten 1TB, co tam ktos bedzie wrzucał jak jest nastawiony głównie na ssd?

 

 

a czy mozna tak zrobic: np. 50 GB dysku SSD przeznaczyć na pliki systemowe + wszystko w przeglądarce, jednak pobrane pliki już na zwykłym dysku. Tak samo te niewymagajace az tak typu filmy .avi.

 

 

 

 

nie wiem, pokrecone to jakieś... co wy chcecie majac 128GB zrobic w przyszłości to ja nie wiem, 1/3 to system, drugie tyle jakies gta 5 jak wyjdzie. Co wy tam wrzucacie ? i co robicie z tym "normalnym" dyskiem majacym 750 lub 1000 GB?

 

 

 

btw.czy to jest tak, że z 1 jak i drugiego dysku mozna naprzemian korzystać, jakoś "przeskakiwać" można? :o

 

btw2. czy można zwykły dysk traktować jako backup dla gier, programów. Natomiast gdy zabraknie miejsca na SSD to kopiować w "ułamek sekundy" jakas gre z backupu na SSD i odwrotnie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

128GB i 1/3 system lel... Ja mam na takim dysku 4 gry i jeszcze 27GB wolnego. A prędkość działania to niebo a ziemia vs HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ssd używasz do najczęściej używanych programów (najczęściej windows) a hdd na inne rzeczy- filmy muzykę, które nie wymagają natychmiastowego dostępu.

 

Różnica jest taka jak między dyskietką a cd (w przeszłości)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć kilkanaście dysków. SSD jest szybszy, cichszy i bardziej energooszczędny. Dodatkowo można powiedzieć, że mniej podatny na uszkodzenia. Na SSD trzymamy system i programy, opcjonalnie kilka gierek. HDD służy nam dalej jako magazyn do zdjęć, filmów, muzyki i innej pirackiej zawartości którą sobie wymarzysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to tak jakbym miał w c:/program files windows i instalował tam gry zamiast na "D" ? bezsens :S

 

 

 

a co jak miałbym wiekszosc gier na hdd i zechciał w nie pograć ? skad mam wiedzieć czy uruchamiać je na hdd czy ssd ? i jak przenosić? przełaczać sie miedzy dyskami?

 

za trudne :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ja poprzednicy, HDD masz jako wielki magazyn danych które nie wymagają szybkiego dostępu, mogą to być zdjęcia, filmy, muzyka, jakieś gry single player. SSD jako charakteryzuje się szybszym losowym dostępem, oraz ogólnie weszką szybkością nadają się na system operacyjny, obróbkę cyfrową filmów i zdjęć oraz gier multiplayer (aby mapy się szybciej wczytywały ;) ).

Ja np. SSD mam przeznaczony tylko dla gier, dzięki temu np. w BF4 (przed tym cholernym nowym patchem) zawsze byłem pierwszy na mapie. :D

Czyli to tak jakbym miał w c:/program files windows i instalował tam gry zamiast na "D" ? bezsens :S

 

 

 

a co jak miałbym wiekszosc gier na hdd i zechciał w nie pograć ? skad mam wiedzieć czy uruchamiać je na hdd czy ssd ? i jak przenosić? przełaczać sie miedzy dyskami?

 

za trudne :/

To już musisz sam ustalić czego będziesz potrzebował aby uruchamiało się szybciej. Kopiowanie gry z HDD na SSD wcale nie będzie szybsze gdyż prędkość będzie zależna od dysku HDD. Jedynie na czym zyskasz to przesyłanie danych między pamięcią RAM a SSD. Czyli ładowanie aplikacji z SSD będzie szybsze, tekstur, assetów. Przy edycji np. filmów będziesz miał szybkie zapisywanie i odczytywanie swojej pracy. Najwięcej użytkowników SSD zyskuje na tym że system już nie zamula i jest bardziej responsywny i to im wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to tak jakbym miał w c:/program files windows i instalował tam gry zamiast na "D" ? bezsens :S

 

 

 

a co jak miałbym wiekszosc gier na hdd i zechciał w nie pograć ? skad mam wiedzieć czy uruchamiać je na hdd czy ssd ? i jak przenosić? przełaczać sie miedzy dyskami?

 

za trudne :/

 

przełączać między dyskami? sam wybierasz gdzie grę instalujesz, nie ma żadnego przełączania się.

SSD to nie bezsens, i nic trudnego. ot, dysk, tylko mniejszy i szybszy. trzymasz na nim to, co najbardziej na tej szybkości skorzysta - system, ulubiona gra, wymagający program.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki wszystkim za wyjaśnienie. Na SSD chciałbym trzymać windows, gta 5 jak wyjdzie. ale co po pierwsze z przegladarka i pobieranymi plikami? czy można np. pliki przegladarki mieć na ssd, wszelkie pobierane automatycznie obrazki itd. natomiast pliki pobierane "ręcznie" (i sam ten folder gdzie znajduja sie pobrane pliki) trzymać na hdd czy jednak nie można tak dzielic np.cześć rzeczy przegladarki na ssd a część na hdd

 

 

 

rozumiem, że np. takie gta san andreas bede mógł uruchomic na hdd i nie ma potrzeby korzystania z ssd(tak mi sie wydaje),ale jeśli chciałbym jednak ssd, to tylko nowa instalacja wchodzi w gre?

 

 

Dobrze rozumiem, że instalacja windowsa i np. nowej gta na SSD to tak jakby mieć w c:/ i system i gry ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki wszystkim za wyjaśnienie. Na SSD chciałbym trzymać windows, gta 5 jak wyjdzie. ale co po pierwsze z przegladarka i pobieranymi plikami? czy można np. pliki przegladarki mieć na ssd, wszelkie pobierane automatycznie obrazki itd. natomiast pliki pobierane "ręcznie" (i sam  ten folder gdzie znajduja sie pobrane pliki) trzymać na hdd czy jednak nie można tak dzielic np.cześć rzeczy przegladarki na ssd a część na hdd

 

 

 

rozumiem, że np. takie gta san andreas bede mógł uruchomic na hdd i nie ma potrzeby korzystania z ssd(tak mi sie wydaje),ale jeśli chciałbym jednak ssd, to tylko nowa instalacja wchodzi w gre?

 

 

Dobrze rozumiem, że instalacja windowsa i np. nowej gta na SSD to tak jakby mieć w c:/ i system i gry ?

Widzę tutaj większy problem :

Problemem nie jest SSD, a brak zrozumienia systemu partycji/dysków (ktoś utknął na DOS ?).

 

Zatem (lakonicznie) :

Z punktu widzenia systemu operacyjnego (a zatem i jego użytkownika), nie ma znaczenia gdzie zostanie zainstalowany dany program. Wystarczy skrót na pulpicie i ewentualna instalacja na systemie operacyjnym (niektóre programy nie działają po przekopiowaniu tylko ich folderu z "ProgramFiles").

 

Program może znajdować się na piątym dysku twardym, a Windows na trzecim i nie zrobi to różnicy w jego uruchomieniu. Klikasz dwa razy w ikonkę na pulpicie i tyle.

 

Ściąganie plików : Przeglądarka powinna pytać się gdzie chcesz zapisać plik, albo jeżeli kliknąłeś pierwszą opcję i kazałeś nie pytać ponownie, to będzie to prawdopodobnie lokalizacja domyślna (typu np. folder "Pobrane/Donwloads" w folderze użytkownika).

Chcesz aby dane z neta były zapisywane gdzie indziej ?

Nic prostszego : Wchodzisz w ustawienia przeglądarki i wybierasz dowolną partycję/dysk, a następnie folder (który możesz utworzyć jeżeli go nie ma) do którego od teraz mają być zapisywane pliki.

 

PS. Obecnie możesz nawet postawić partycję w pamięci RAM i na niej trzymać wszystkie pliki tymczasowe (jak obrazki ze stron internetowych :P).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki wszystkim za wyjaśnienie. Na SSD chciałbym trzymać windows, gta 5 jak wyjdzie. ale co po pierwsze z przegladarka i pobieranymi plikami? czy można np. pliki przegladarki mieć na ssd, wszelkie pobierane automatycznie obrazki itd. natomiast pliki pobierane "ręcznie" (i sam ten folder gdzie znajduja sie pobrane pliki) trzymać na hdd czy jednak nie można tak dzielic np.cześć rzeczy przegladarki na ssd a część na hdd

 

 

 

rozumiem, że np. takie gta san andreas bede mógł uruchomic na hdd i nie ma potrzeby korzystania z ssd(tak mi sie wydaje),ale jeśli chciałbym jednak ssd, to tylko nowa instalacja wchodzi w gre?

 

 

Dobrze rozumiem, że instalacja windowsa i np. nowej gta na SSD to tak jakby mieć w c:/ i system i gry ?

Jeśli chodzi o Firefox, to możesz ustawić folder pobierania gdziekolwiek chcesz. Profil przeglądarki, gdzie zbierane są wszystkie tymczasowe pliki stron internetowych też się da przenieść.

Drugie, dysków HDD lub SSD możesz sobie dołączyć ile chcesz i na ile pozwala tobie płyta główna. Wszystkie chodzą razem i nie ma potrzeby ich wymieniania. To tak jakbyś podłączał kilka pendrive'ów do portów USB. Czyli jak zainstalujesz GTA:SA na HDD (np. D\Gry) to będzie jak najbardziej działać. Nie ma takiej zasady że musisz instalować każdą aplikację w C:\Program Files. Instalujesz gdziekolwiek chcesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego nie rozumiem...

 

 

mam wrażenie, że to HDD jest zbędne tak naprawde i praktycznie nieużywane..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że urwałeś sie z choinki albo trollujesz i prowokujesz :D;)

 

Nie miałeś nigdy więcej niż jedna partycja C: w żadnym komputerze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego nie rozumiem...

 

 

mam wrażenie, że to HDD jest zbędne tak naprawde i praktycznie nieużywane..

OK, której części ?

 

Co do "zbędnych HDD", spróbuj trzymać na SSD kilka filmów w FullHD albo kilka sezonów ulubionego serialu :P

 

SSD są dobre w szybkości, ale często zbyt małe na magazyn danych.

Do tego dochodzi problem z zużyciem komórek pamięci (który nie występuje na HDD), oraz cena za 1GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD są dobre w szybkości, ale często zbyt małe na magazyn danych.

Do tego dochodzi problem z zużyciem komórek pamięci (który nie występuje na HDD), oraz cena za 1GB.

To nie jest problem. Wszystko się zużywa.

 

Reszta to już kwestia osobistego portfela, kupujący sam decyduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wielkości dysków SSD, to ludzie wybierają dyski dość niewielkiej pojemności i używają ich głownie na system i njaczęściej używane programy, bo dyski SSD o mniejszej pojemności są po prostu najtańsze. Jak kogoś stać, to może sobie kupić kilka dysków SSD o pojemności 500 GB i używać ich też jako magazyn danych. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reaster jeśli chcesz całkowicie zrezygnować z HDD i "się nie przełączać" pomiędzy dyskami zakupić SSD wielkości 1TB, myślę że wtedy wszystko zmieścisz i nie będziesz narzekał na problemy z brakiem miejsca ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z niezgodnością z regulaminem wątek zostaje zamknięty i przeniesiony do Śmietnika. Proszę przeczytać Regulamin. Kolejne wypowiedzi wbrew regulaminowi będą karane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Akurat nie podkręcam za bardzo podzespołów więc dzięki za podrzucenie tańszej wersji. Pomyślę i wybiorę co mi podpasuje.  Dzięki wam. 
    • Największa różnica w wydajności jest między 4070, a 4070 Super i tu najbardziej opłaca się dopłacić. Miedzy 4070 Super, a 4070Ti różnica jest znacznie mniejsza i dołożyć trzeba kolejne kilkaset zł. To samo między 4070Ti, a 4070Ti Super. Największe różnice są w rozdzielczości 4K gdzie dodatkowy vram w 4070Ti Super pozwala mu na lepsze osiągi względem 4070Ti.  Jak zapatrujesz się na mocniejsze karty to radziłbym od razu myśleć o zasilaczu. Teoretycznie zasilacz 550W powinien wystarczyć jednak CPU u Ciebie ma 150W poboru w trybie turbo, RTX 4070Ti obciążona w grach średnio ciągnie ponad 260 W, jednak w pikach (karta nie ma liniowego poboru prądu) potrafi przekroczyć 400W. Do tego dochodzą wszelkie peryferia z płytą i może się zdarzyć że chwilowy pobór znacznie przekroczy możliwości zasilacza. W przypadku 4070Ti Super i 7900XT wartości są jeszcze większe. Problem może nigdy nie wystąpić ale sam musisz zdecydować czy "chuchać na zimne" i dla pewności od razu brać mocniejszy zasilacz. Przy RTX 4070/Super pobór (i piki poboru) jest sporo mniejszy więc przy obecnym zasilaczu nie powinno być żadnych problemów. Śmiem twierdzić że się nie mylę. Po pierwsze to odnosiłem się do wydajności kart które mieszczą się w kwocie jaką początkowo Autor zasugerował czyli do ok. 3000 zł. Tu nie ma RX 7900XT, a jest 7800XT i 7900 GRE. Obie te karty z włączonym RT wypadają słabiej od RTX 4070, a lepiej tylko w standardowym rasterze. Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku droższych kart czyli 4070Ti/Super vs 7900XT. W rasterze górą jest Radeon, w RT RTX-y. Nie znam żadnego solidnego portalu robiącego testy kart na którym 7900XT maiłby przewagę nad 4070Ti/Super w Hogwart Legacy przy włączonych wszystkich opcjach RT.
    • Jak Ksiądz robił grube wałki to nie ma taryfy ulgowej , do celi z  ''długim Józkiem'' i sprawa załatwiona .
    • Modowanie - nie ma większego frajerstwa niż pracowanie za darmo żeby naprawić grę, bo korporacji która za nią wzięła pieniądze się nie chciało
    • Strona Voice of Europe już usunięta. https://voice-of-europe.eu/ https://www.voiceofeurope.com       Ksiądz "Salceson" idzie pierdzieć w pasiaki:    
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...