Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

bid_farewell

wybór monitora 27" pomocy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem w trakcie składania komputera i mam duży dylemat jeśli chodzi o monitor. Chciałbym dobrej klasy 27" monitor głównie do filmów i innych multimediów. Zaznaczę, że w gry nie gram wcale.

Wstępnie zawęziłem swój wybór do:

iiama ProLite XB2779QS (około 2200zł)

Dell U2713HM (2100)

Asus MX279H (1300)

iiyama ProLite XUB2790HS za około 1300.

Za pierwszymi dwoma przemawia rozdzielczość WQHD, natomiast Asus podoba mi się wizualnie. Czy opłaca się dokładać 800-900 zł do rozdzielczości WQHD?

Nietety nie znam sięna tyle, żeby po specyfikacji ocenić który z wyświetlaczy będzie miał najładniejszy obraz. Przedział cenowy jest spory, a w zasadzie od wyboru monitora zależą wnętrzności kompa.

Proszę o opinię na temat tych wyświetlaczy lub o inne Wasze typy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do wyższej rozdzielczości warto dopłacić. Nie będziesz miał problemu z wydajnością przy grach skoro nie grasz, a WQHD to dobra rozdzielczość dla tych 27 cali. Ten Dell ma bardzo fajną gwarancję w standardzie, polecałbym Ci właśnie ten model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do wyższej rozdzielczości warto dopłacić. Nie będziesz miał problemu z wydajnością przy grach skoro nie grasz, a WQHD to dobra rozdzielczość dla tych 27 cali. Ten Dell ma bardzo fajną gwarancję w standardzie, polecałbym Ci właśnie ten model.

 

I warto, i… nie warto. :D Ja bym wolał monitor bardziej przewidywalny, lepiej trzymający parametry, stabilniejszy w krótkim i dłuższym okresie czasu. Choć o mniejszej przekątnej i mniejszej rozdzielczości (czytać proszę - zamiast Della 27" i 2560×1440 wolałbym EIZO 24" z 1920×1200). Ale to ja. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iczytać proszę - zamiast Della 27" i 2560×1440 wolałbym EIZO 24" z 1920×1200). Ale to ja. :)

 

Kolega nei gra, chce monitor do filmów.

Tutaj chyba zdecydowanie im większy tym lepiej i nie ma co dyskutować.

Sam przesaidłem sie niejako z musu z 24" 16:10 i co jak co ale filmy ogląda się lepiej na 27" 16:9

 

 

Do takich zastosowań to zapewne matryca VA - lepsza czerń(zwłaszcza w ciemnym pomieszczeniu) i równomierność podświetlenia.

 

 

Co do rozdzielczości to warto się przymierzyć.

Wiele osób robi nagonkę na ogromne piksele na 27" fhd, ale ja siedząc 80cm od monitora nie widzę tych pikseli serio.

Moze to mój wzrok, może to odległość od monitora nie wiem...

 

 

Co do rozdzielczości to nie wiem czy jest sens- naprawdę dobych matryc zwłaszcza 4k nie ma na rynku za bardzo, do tego dochodzi kwestia ceny,a filmy i tak zwykle 720 i 1080p są dostepne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PrzemekRyk -> doceniam dobre monitory robione przez takie firmy jak Eizo, Nec itp. Ale nie za wszelką cenę. Na przykład wolę porządnego IPSa od Della albo HP (z odpowiedniej serii) wielkości 27 cali, niż 24 cale z wyższej półki. Wiadomo - wszystko jest kwestią gustu, ale mam wrażenie, że w tym temacie większą wartością dla autora będzie 27 cali w wyższej rozdzielczości i z całkiem przyzwoitymi kolorami. NEC i Eizo to genialna sprawa przy profesjonalnej obróbce zdjęć i przy DTP, ale tak na codzień moim zdaniem spokojnie można wybrać taniej i bardziej odpowiednio do potrzeb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PrzemekRyk -> doceniam dobre monitory robione przez takie firmy jak Eizo, Nec itp. Ale nie za wszelką cenę. Na przykład wolę porządnego IPSa od Della albo HP (z odpowiedniej serii) wielkości 27 cali, niż 24 cale z wyższej półki. Wiadomo - wszystko jest kwestią gustu, ale mam wrażenie, że w tym temacie większą wartością dla autora będzie 27 cali w wyższej rozdzielczości i z całkiem przyzwoitymi kolorami. NEC i Eizo to genialna sprawa przy profesjonalnej obróbce zdjęć i przy DTP, ale tak na codzień moim zdaniem spokojnie można wybrać taniej i bardziej odpowiednio do potrzeb.

 

Szczerze mówiąc - i tak, i nie. Pomijając już kwestię odwzorowania barw, bo to w zastosowaniach domowych może i niejednokrotnie jest kwestią drugorzędną, to ja zwracam uwagę jeszcze na jedną kwestię - trwałość i trzymanie parametrów. Monitora nie wymienia się rok do roku. Ja osobiście - gdybym nie pracował z kolorem, nie robił składu i był zadowolony z moniotra wąskogamutowego - wolałbym obecnie wydać te 1500-2000 za EV2450 / EV2455 i mieć spokój na lata. Dlaczego? Dlatego, że jeszcze używam L568 kupionego łaaaadnych kilka lat temu. Aczkolwiek - jak kto woli. Ty wolisz większego Della czy HP, ja wolę mniejszego EIZO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakbym nie grał też wybrałbym 27 cali, obecnie mam 24 16:10 już kupę czasu i zmieniać to tylko na 27 16:9 :)

czekam aż stary się nie rozleci albo wprowadzą ipsy 27 calowe fhd z jakimś gsynkiem czy cuś :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z trwałością monitorów akurat naprawdę jest ok. Pracowałem swego czasu w dużej firmie (200+ osób) w IT i widziałem jaka była rotacja sprzętu. Monitory się trzymały super, a były to zwykłe Samsungi i Philipsy klasy budżetowej. Dell o którym pisze autor w pierwszym poście ma 3 lata gwarancji biznesowej w standardzie, pozostałe monitory też nie powinny się sypnąć od razu. Szczerze mówiąc większość monitorów to jest zakup na lata i to zazwyczaj bezproblemowy, warto tylko zwrócić uwagę na to aby była gwarancja pozwalająca na wymianę monitora przy chociaż jednym złym pixelu na początku. Dell tak ma, Iiyama chyba też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przy tych zastosowaniach WQHD nie ma większego sensu. Nie sądzę, żeby ta rozdzielczość przyjęła się jako standard dla filmów, także wg mnie albo należy brać 4K, albo pozostać przy FHD (1920x1080). Przy czym przy tej przekątnej, zakładając że nie będziesz oglądał filmów z nosem przy ekranie, FHD powinno wystarczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby fhd taniej, ale zaraz zleci się cała rzesza mówiąca że 27 i fhd to profanacja bo obraz wygląda jak w minecrafcie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby fhd taniej, ale zaraz zleci się cała rzesza mówiąca że 27 i fhd to profanacja bo obraz wygląda jak w minecrafcie :E

Dlatego najlepiej samemu sie przekonać.

Sam przez chwilę czułem się jak jakieś Yeti, ale psotawiłem odpaliłem i z tych 80cm nie widzę pikseli(poza bad pikselem, bo wiem gdzie jest ).

 

 

Może inni siedzą z nosem w monitorze w odległości 15-20 cm :hmm:

 

 

 

 

Nie takd awno była mdoa na tv 32" fhd jako monitor- tutaj to juz może być ciężko to fakt ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że zdania są podzielone. Osobiście nie chcę schodzić z rozmiarem matrycy, wręcz przeciwnie swojego czasu zastanawiałem się nad większą przekątną. Problem jest jednak taki, że większe przekątne nie są produkowane w formacie 16:9, stąd mój wybór na 27".

Przeglądałem warunki gwarancji. Dell, iiyama i asus dają po 36 miesięcy.

W tym momencie skłaniam się bardziej ku wyborze tańszych modeli FullHD.

Jak sądzicie który z tej trójki będzie miał najlepszy obraz:

błyszczący AH-IPS Dell S2715H dell

Wspomniane wcześniej: matowy AH-IPS Asus MX279H asus

czy IPS Iiyama XUB290HS iiyama

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz też Monitory Samsunga, Lg, aoc na ips/pls.Dobre sa też Benq na va np gw2760hs.

Wszytkie też maja 3 lata gwarancji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niby fhd taniej, ale zaraz zleci się cała rzesza mówiąca że 27 i fhd to profanacja bo obraz wygląda jak w minecrafcie :E

To jest właśnie ciekawe, bo znam sporą grupę osób twierdzących, że FHD 27 cali to profanacja, ale równie sporą, że między FHD a HD-Ready nie ma zauważalnej różnicy do 32 cali :E. Wg mnie oba twierdzenia są, delikatnie mówiąc, odległe od prawdy. Gry faktycznie przy FHD 27" należy traktować antyaliasingiem, ale filmy wyglądają super, w pracy biurowej też jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio patrzyłem na TV 65 cali 4k i rozdzielczość mogła być większa :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale nie siedziałeś 80cm od ekranu? :E a może słabe źródło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to pół żartem napisałem; obraz wyglądał dobrze i z iluś metrów różnicy pomiędzy 8k a 4k pewnie się nie zobaczy (nigdy nie widziałem TV 8k, więc TYLKO przypuszczam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam mysle nad wymiana monitora i wlasnie wrocilem ze sklepu. Stwiedziam jednoznacznie, ze lekka przesada z ta pikseloza w FHD na 27".

Jak ktos siedzi blisko jak przy 22" to juz jego problem.

 

Spójrz jeszcze na Benq 2765ht 1440p, obecnie jeszcze slabo dostepny (w polsce chyba wcale go jeszcze nie ma).

Ja poczekam na wiecej recenzji i jak bd ok to go kupie.

Link na amazon:

http://www.amazon.co.uk/BenQ-GW2765HT-Widescreen-Multimedia-2560x1440/dp/B00M913DVG/ref=sr_1_sc_1?ie=UTF8&qid=1414849429&sr=8-1-spell&keywords=bnq+2765ht

 

Jeszcze się zastanawiam

nad

Samsung S27C750PS

i

Benq GW2760hs

 

Wie ktos moze o tych monitorach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@urbx Tego benq gw2760hs sam posiadam.

Niedawno go zakupilem i tez mialem dylemat ktory wybrac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wrazenia?

Gdybys mial wybierac drugi raz tez bys wzial?

Pewnie sie wstrzymam do stycznia/lutego ceny spadna i pewnie wiecej testow bedzie tego benq gw2765ht, strasznie inryguje mnie ten monitor.

2K za 300£ to prawie za darmo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z trwałością monitorów akurat naprawdę jest ok. Pracowałem swego czasu w dużej firmie (200+ osób) w IT i widziałem jaka była rotacja sprzętu. Monitory się trzymały super, a były to zwykłe Samsungi i Philipsy klasy budżetowej. Dell o którym pisze autor w pierwszym poście ma 3 lata gwarancji biznesowej w standardzie, pozostałe monitory też nie powinny się sypnąć od razu. Szczerze mówiąc większość monitorów to jest zakup na lata i to zazwyczaj bezproblemowy, warto tylko zwrócić uwagę na to aby była gwarancja pozwalająca na wymianę monitora przy chociaż jednym złym pixelu na początku. Dell tak ma, Iiyama chyba też.

Problemowy to ten zakup może się zrobić, jak zacznie się mieć pewne wymagania odnośnie monitora. Ot np. to, by dało się zejść z jasnością o akceptowalnego poziomu. Biurowa masówka często ma z tym problemy. I wtedy się robi mało ciekawie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...