Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

chicek

VRAM w 980GTX, warto czekać na wersję z 6/8 GB ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam w planach kupno nowego PC przeznaczonego do gier. Mój dylemat polega na tym czy kupić teraz niereferenta GTX 980 z 4GB czy poczekać na wersję z 6 lub 8 GB Ramu. Kara miała by być do gier w 1080p na maksymalnych ustawieniach. I chciałbym żeby starczyła do komfortowej gry na jakieś 4 lata lub więcej. Gdybym zmieniał części co rok czy dwa to problem by nie istniał, biorę wersję 4GB i po sprawie. Natomiast te 4 lata to u mnie minimum i nie chciałbym sytuacji kiedy za kilka lat nagle VRAM okazuje się elementem problematycznym. A że ostatnio obserwuję nagły wysyp gier które mają bardzo wysokie wymagania co do VRAMu to chciałbym dokonać dobrego wyboru na przyszłość.

 

Wiadomo że nikt nie posiada żadnych sprawdzonych informacji na ten temat. Ale jak sądzicie. Kiedy mogą pojawić się wersje z większą ilością ramu ? oraz czy tendencja do znacznego wzrostu wymaganego VRAM w grach to drobne odstępstwo od reguły ? czy za 2, 4 lata 4,6,8 GB VRAM to może być norma ?

 

Z góry dzięki za porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersji 6 GB nigdy nie będzie. 8 jeśli się pojawi to będą jakieś pojedyncze przypadki, kosztujące nienormalne pieniądze. GTX 980 i tak nie starczy do komfortowej gry przez 4 lata. Moim zdaniem nie ma sensu, brać wersje 4 GB. Poza tym najwyższe modele to z reguły najgorsza inwestycja na lata, lepiej byłoby brać 970, odłożyć resztę sianka i za ~2 lata sprzedać 970 i kupić coś lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie wiem, 8 gb to chyba do surround z 3 monitorami 4k ale kto to kupi, 4 gb to narazie swiat, 6 gb to tez w ciul I jeszcze troche, kto wie moze jak wyjda gtx 980 z 8gb bedzie juz premiera gtx 1xxx I nikt nie kupi 980 bo nowy bedzie lepszy I moze miec 10 gb bo patrzac na te nowe gierki to moze byc przydatne za kilka lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do Vram np w Shadow of Mordor w opcjach jest info, że do 1080p potrzeba 6gb vram :) przy teksturach HD i wszystko na full na moim 780ti (3gb vram) śmiga około 70 fps bez przycięć itp..

Na ten moment tylko Mordor, Dead Rising 3, Watch Dogs, Ryse i o dziwo Wolfenstein zżerają 3gb vram w 1080p bez modów itd a jak będzie w przyszłości kij wie,pare miesiący temu 2gb wydawało się ,że to max..

Często też twórcy gier podają zawyżone wymagania, żeby kupować nowe grafy (Battlefield4, CoD Ghosts).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to że 980 za 4 lata nie da rady odpalić gier na maksa to wiadomo. Aczkolwiek liczę że na medium-high już tak. Ważne żeby przez około 2 lata dał radę wszystko na 100% a przynajmniej na 90% (jakieś kosmiczne odmiany wygładzania krawędzi zawsze można wyłączyć).

 

Natomiast nie chciałbym wydać 2400zł na karte graficzną tylko po to żeby za 2,3 lata okazało się że te 4GB ramu to mało. Wiem że ekonomiczniej by było kupić np 970 i go zmienić za dwa lata na coś innego. Aczkolwiek zawsze kupowałem zestawy "rozsądne", "ekonomiczne" itp. raz w życiu bym chciał kupić coś dopakowanego. Ale szkoda by było wydać tyle kasy i obudzić się za dwa lata, że warto było poczekać z miesiąc czy dwa i mieć sprzęt na dłużej.

 

 

A patrząc na serię 6XX i 7XX to kiedy wychodziły wersje z większą ilością vramu ? myślicie ze jest szansa na coś przed świętami czy w okolicy świąt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu. I wątpię by coś wyszło w takim okresie, ewentualnie jakieś wynalazki w cenie > 3000 zł, niedostępne w Polsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w GTX 980 Ti mogą dać 6 GB ram na szynie 384 bit i to są jedynie przypuszczenia. Szkoda, że kart Nvidii nie produkuje Sapphire w Radeonie R9 290X Toxic dali 8 GB Ram :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za kilka lat to będzie brakować mocy GTX 980 a nie pamięci RAM, nawet jakby miał 32 GB.

Za kilka lat to będzie zabytek skoro obecnie brakuje mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za kilka lat to będzie zabytek skoro obecnie brakuje mocy.

 

Nie brakuje mocy tylko dobrych otymalizacji gier np. Battlefield 4 co było w dniu premiery a co jest teraz - przepaść. Z drugiej strony też masz rację - karty nowe pojawiąją się w przecieągu do 15-20 miesięcy więc trzeba zrobić coś słabszego a potem mieć zapas mocy na później - trzeba zarabiać, bo nikt nie wyda karty, która będzie wszystko ciągła na full przez wyżej niż rok. Kwestia też kto czego oczekuje od gry dla mnie osobiście nie ma różnicy między MSAA x2 a MXAA x8 w rozdziałace FHD więc dla mnie GTX 980 spełnia moje oczekiwania na chwilę obecną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Optymalizacji to brakuje nie od dziś, jak ktoś sypnie kasą to i dobra optymalizacja się znajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam kolejne teksty w stylu "karta do końca świata i jeden dzień dłużej" lub "optymalizacje" to mnie ściska, ale nie powiem gdzie :E

Lepiej kupić 2 x kartę klasy 970 co 2 lata niż 980 co 4 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do optymalizacji miał racje , wiele gier leży na tym polu nie o ma nadczym dywagować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam w planach kupno nowego PC przeznaczonego do gier. Mój dylemat polega na tym czy kupić teraz niereferenta GTX 980 z 4GB czy poczekać na wersję z 6 lub 8 GB Ramu. Kara miała by być do gier w 1080p na maksymalnych ustawieniach. I chciałbym żeby starczyła do komfortowej gry na jakieś 4 lata lub więcej. Gdybym zmieniał części co rok czy dwa to problem by nie istniał, biorę wersję 4GB i po sprawie. Natomiast te 4 lata to u mnie minimum i nie chciałbym sytuacji kiedy za kilka lat nagle VRAM okazuje się elementem problematycznym. A że ostatnio obserwuję nagły wysyp gier które mają bardzo wysokie wymagania co do VRAMu to chciałbym dokonać dobrego wyboru na przyszłość.

 

Wiadomo że nikt nie posiada żadnych sprawdzonych informacji na ten temat. Ale jak sądzicie. Kiedy mogą pojawić się wersje z większą ilością ramu ? oraz czy tendencja do znacznego wzrostu wymaganego VRAM w grach to drobne odstępstwo od reguły ? czy za 2, 4 lata 4,6,8 GB VRAM to może być norma ?

 

Z góry dzięki za porady.

 

W momencie kiedy wymagania gier odnosnie ilosci pamięci powyzej 4Gb staną się codziennoscią to GTX-y 980 juz będą za słabe by takie gry pociągnąć na high tym bardziej nvidia juz sie o to postara by za pare lat gry i sterowniki były optymalizowana pod ich nowsze karty a nie pod 980-ki (to chyba logiczne, jakos trzeba sprzedac nowy towar). Na PC cały czas obowiązuje zasada ze nie ma czegos takiego jak zakup "na lata" , to jest biznes i hajs musi się kręcic, nie po to sie optymalizuje sterowniki tylko pod najnowsze karty zeby gracz sobie komfortowo grał przez wiele lat na starej 780-ce (mimo ze jej moc spokojnie by na to pozwoliła)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam kolejne teksty w stylu "karta do końca świata i jeden dzień dłużej" lub "optymalizacje" to mnie ściska, ale nie powiem gdzie :E

Lepiej kupić 2 x kartę klasy 970 co 2 lata niż 980 co 4 lata.

 

SLI i CF mnie nie interesuje miałem kilka już takich zestawów i podziękuję a kartę zmieniam praktycznie co rok i dużo na tym nie tracę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HMmm. Właśnie czytałem artykuł na temat nowych laptopów od MIS z GTX 980M na pokładzie który ma 8GB i 970 z 6GB. Na chłopski rozum skoro wersje mobile już tyle mają, albo zaraz takowe wyjdą. To chyba normalne wersje z taką ilością też powinni się niebawem pojawić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HMmm. Właśnie czytałem artykuł na temat nowych laptopów od MIS z GTX 980M na pokładzie który ma 8GB i 970 z 6GB. Na chłopski rozum skoro wersje mobile już tyle mają, albo zaraz takowe wyjdą. To chyba normalne wersje z taką ilością też powinni się niebawem pojawić ?

Dlatego ludzie z "chlopskim rozumem" kupują komputery w sklepach typu "nie, dla idiotów", gdzie nie liczy się jaka karta jest zamontowana tylko jej ilość pamięci ram.

Na "chłopski" rozum przetłumacze Ci dlaczego do laptopów dają tak duże ilości pamięci karty graficznej.

W laptopach przyjeła się zasada by przyciągać klienta ilością pamięci karty graf. a nie jej modelem. Więc jeśli taki kowalski zobaczyłby laptop załóżmy z GT820M z 2GB pamięci (a takie występują) i hipotetycznie GT880M z 1GB pamięci to wybrał by tą pierwszą, dlatego nawet do najsłabszych kart graficznych w laptopach daje się 2x lub nawet większą ilości pamięci niż karta jest w stanie wykorzystać. Z tego samego powodu w kartach OEM do desktopów pakują 2x większą ilość pamięci ale często tej 2x wolniejszej i zazwycaj dodatkowo obcinając specyfikacje o magistrale, potoki, szardery itp., w zasadzie to samo robią w laptopach.

Więc jeśli takie GT 810/820M mają po 2GB pamięci ram, a GTX860M po 4GB, to chąc nie chcąc producenci muszą wpakować do 980M te 6/8GB by kowalski wiedział, że jest to szybsza karta...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ludzie z "chlopskim rozumem" kupują komputery w sklepach typu "nie, dla idiotów", gdzie nie liczy się jaka karta jest zamontowana tylko jej ilość pamięci ram.

Na "chłopski" rozum przetłumacze Ci dlaczego do laptopów dają tak duże ilości pamięci karty graficznej.

W laptopach przyjeła się zasada by przyciągać klienta ilością pamięci karty graf. a nie jej modelem. Więc jeśli taki kowalski zobaczyłby laptop załóżmy z GT820M z 2GB pamięci (a takie występują) i hipotetycznie GT880M z 1GB pamięci to wybrał by tą pierwszą, dlatego nawet do najsłabszych kart graficznych w laptopach daje się 2x lub nawet większą ilości pamięci niż karta jest w stanie wykorzystać. Z tego samego powodu w kartach OEM do desktopów pakują 2x większą ilość pamięci ale często tej 2x wolniejszej i zazwycaj dodatkowo obcinając specyfikacje o magistrale, potoki, szardery itp., w zasadzie to samo robią w laptopach.

Więc jeśli takie GT 810/820M mają po 2GB pamięci ram, a GTX860M po 4GB, to chąc nie chcąc producenci muszą wpakować do 980M te 6/8GB by kowalski wiedział, że jest to szybsza karta...

No w sumie smutna to prawda ale masz rację. Szkoda bo przez chwilę się ucieszyłem że jest szansa na jakiegoś 980 z 8GB w okolicy świąt. Jak już pisałem wcześniej to taka moja fanaberia, raz sobie chce dopakować PC i być uchachany :E chyba się nie doczekam już :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w sumie smutna to prawda ale masz rację. Szkoda bo przez chwilę się ucieszyłem że jest szansa na jakiegoś 980 z 8GB w okolicy świąt. Jak już pisałem wcześniej to taka moja fanaberia, raz sobie chce dopakować PC i być uchachany :E chyba się nie doczekam już :/

 

chyba jednak się doczekasz już w listopadzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...