Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

NobodyNoone

Możliwy GPU bottleneck

Rekomendowane odpowiedzi

Nie do końca wiem, czy temat powinien znaleźć się tutaj, czy w sekcji dotyczącej CPU, więc jeśli kategoria jest zła proszę o wybaczenie i przeniesienie.

 

Problem rozważań: Bottleneck GPU na możliwości CPU

Czego oczekuję od Community: Pomocy przy wyborze najbardziej wydajnej kombinacji CPU&GPU z wymienionych powyżej

 

Potrzebuję wskazówek odnośnie wyboru laptopa. W grę wchodzą 3 laptopy firmy MSI z kartami GeForce GTX 850M 2GB (różna pamięć) oraz procesory I5/I7

 

GP70 i5-4200H (2.8GHz, 3MB Cache 2 cores) with GTX 850M 2GB DDR3

3300,-

http://www.komputronik.pl/product/230002/Elektronika/Komputery/MSI_GP70_2PF_Leopard_Pro_074XPL.html

 

GP70 i7-4700QM (2.4, 6MB Cache 4 cores) with GTX 850M 2GB DDR3

3700,-

http://www.komputronik.pl/product/229999/Elektronika/Komputery/MSI_GP70_2PF_Leopard_Pro_073XPL.html

 

GE70 i5-4200H (2.8GHz 3MB Cache 2 cores) with GTX 850M 2GB GDDR5

3700,-

http://www.komputronik.pl/product/221397/Komputery/Laptopy/MSI_GE70_2PC_Apache_072XPL.html

 

 

Zatem proszę o pomoc przy wyborze zestawu, ze względu na to, że jeśli DDR3 (a raczej na pewno) będzie bottleneckował I7 4rdzeniowy, to nie ma sensu go kupować i powinienem się skupić na jakimś innym. Generalnie chodzi o to, że są to LAPTOPY - a co za tym idzie możliwości rozbudowy(wymiany karty) tutaj raczej nie będzie (większość przypadków, w tym na pewno ten) więc kupowanie czegoś z lepszym prockiem, tak jak to się robi w PC mija się z celem jeśli nigdy go nie wykorzystam. Pułap cenowy to właśnie taki jak prezentowany w zestawach powyżej. Acer v3-772g odpada, niestety kompletnie nie przypadł mi do gustu ze względu na zbyt mocno na lewo umiejscowiony touchpad.

 

Dzięki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa rzecz : Zauważ, że w żadnym z tych lapków nie masz systemu operacyjnego (DOS, oznacza brak).

 

Ale pomijając ten fakt, grafa to praktycznie niedotaktowany GTX 750 Ti (GM107), który w dwóch z trzech przypadków używa pamięci (G)DDR3 o prędkości efektywnej 2GHz.

 

Czy warto dopłacać do (G)DDR5 ?

Na pewno przyda się ona w rozdziałce FullHD, tak więc jak ciebie stać - dopłata ma sens.

Z drugiej strony, 400zł to według mnie sporo jak dla samego (G)DDR5.

Nie mam jak znaleźć porównania DDR3 vs. GDDR5 w przypadku tej karty, więc ile faktycznie zyskujemy/tracimy jest niewiadomą.

 

Quad natomiast ma sens tylko kiedy grasz w gry w których jest on niezbędny (tj. HT w "Dualcorze", zaniża wydajność lub dodatkowe fizyczne rdzenie dają zauważalną poprawę w rozgrywce w stosunku do Dual'a z HT).

Osobiście nie widzę jego sensu*, przy grafie opartej na DDR3.

*Zakładam, że laptop głównie do gier, a nie do pracy na programach profesjonalnych (w tym - mocno zależnych od ilości rdzeni).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawowa rzecz : Zauważ, że w żadnym z tych lapków nie masz systemu operacyjnego (DOS, oznacza brak).

 

Ale pomijając ten fakt, grafa to praktycznie niedotaktowany GTX 750 Ti (GM107), który w dwóch z trzech przypadków używa pamięci (G)DDR3 o prędkości efektywnej 2GHz.

 

Czy warto dopłacać do (G)DDR5 ?

Na pewno przyda się ona w rozdziałce FullHD, tak więc jak ciebie stać - dopłata ma sens.

Z drugiej strony, 400zł to według mnie sporo jak dla samego (G)DDR5.

Nie mam jak znaleźć porównania DDR3 vs. GDDR5 w przypadku tej karty, więc ile faktycznie zyskujemy/tracimy jest niewiadomą.

 

Quad natomiast ma sens tylko kiedy grasz w gry w których jest on niezbędny (tj. HT w "Dualcorze", zaniża wydajność lub dodatkowe fizyczne rdzenie dają zauważalną poprawę w rozgrywce w stosunku do Dual'a z HT).

Osobiście nie widzę jego sensu*, przy grafie opartej na DDR3.

*Zakładam, że laptop głównie do gier, a nie do pracy na programach profesjonalnych (w tym - mocno zależnych od ilości rdzeni).

 

Laptop ma służyć do gier (gracz, nie twórca), nie będzie na nim katowany AutoCAD, PS, Unity itd. Oczywiście zdaję sobie sprawę z braku OS w laptopie, nie jest to dla mnie problem, jestem i tak w większości użytkownikiem Linuxa. Generalnie, zdaję sobie sprawę że z większej liczby rdzeni/wątków skorzystam w nowych grach, które będą na to pozwalały, natomiast pytanie jest kluczowe: czy będę w stanie skorzystać z jakimś sensownym "wzmocnieniem" z procesora i7 w przypadku karty GDDR3, czy może wydajniejsza będzie GDDR5 ale na i5. Gram raczej w nowsze wymagające pozycje, ale kwestia jest tego, czy karta graficzna wstrzyma na tyle znacznie moc procka, że nie błyśnie on niczym ponad i5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grach to oczywiście lepszym połączeniem będzie i5 (2c/4t) + GDDR5. Ten 850M to Maxwell, jego wydajność GPU zbliżona jest do takich układów jak GTX480 czy 650Ti Boost, ale pamięci DDR3 128-bit na bank działałyby jak hamulec ręczny.

 

Model z DDS3 można by ewentualnie rozważać w przypadku laptopa z ekranem 1280x720, ale szczerze mówiąc sądzę, że i w takim przypadku szału by nie było...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...