Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Paw79

Wyciszenie chłodzenia Intel BOX

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nie będzie to właściwie recenzja, ale raczej szybki opis budżetowego rozwiązania jakie zastosowałem by wyciszyć Intelowski BOX.

Szukałem wcześniej opisów i zdjęć podobnych rozwiązań w sieci, ale nie znalazłem- więc teraz sam zamieszczam.

UWAGA- rozwiązanie to wymaga częściowego zniszczenia fabrycznego chłodzenia, więc jeżeli ktoś zechce je zastosować, to robi to na własną odpowiedzialność :) .

 

Zestaw testowy:

CPU: Intel Celeron G530

MOBO: Gigabyte GA-H61m-S1

RAM: 4GB Adata 1333Mhz CL9 @ 1066Mhz CL7

GPU: Intel HD Graphics 1000Mhz @ 1200Mhz

HDD: Seagate 160GB

PSU: Fortron FSP350-60HHN (85)

Obudowa: Cooler Master Elite 110

Chłodzenie: radiator Intel i7 BOX + wentylator Arctic F8 PWM

Pasta: Arctic Cooling MX-2

(UWAGA 2- dla zainteresowanych: płyta matx o długości 22.6cm wchodzi do obudowy Cooler Master Elite 110 (oficjalnie przeznaczonej wyłącznie pod płyty ITX) na absolutny styk, tzn. z problemami i żeby właściwie zeszła się z zaślepką trzeba "dokręcać pozycję" śrubami mocującymi płytę do obudowy- przy czym należy liczyć się z delikatnym ugięciem rogu płyty który znajdzie się w narożniku obudowy).

 

 

Niedawno zbudowałem drugi komputer w oparciu o w/w podzespoły, gdzie nie ma możliwości zastosowania chłodzenia wyższego niż 76 mm.

Owszem, mogłem kupić niereferencyjne chłodzenie "low-profile" typu Scythe Big Shuriken, ale po pierwsze- nie jest to najtańsze rozwiązanie, po drugie- fabryczny radiator Intela na tak oszczędnym procesorze jakim jest Celeron G530 z odprowadzaniem ciepła radzi sobie bardzo dobrze (przy czym de facto nie jest to fabryczne chłodzenie od Celerona G530, tylko zakupione wcześniej do innego zestawu BOX-owe chłodzenie od Intel i7- różnice to miedziany rdzeń i rozdwojone końcówki żeberek chłodzenia).

 

Problem stanowi jedynie fabryczny wentylator, a dokładniej hałas generowany przez niego w stanie spoczynku.

Główną przyczyną hałasu, obok nienajlepszych łożysk stosowanych w wentylatorach Intela, jest brak możliwości ustawienia prędkości obrotowej niższej niż ~1000 rpm.

Postanowiłem więc wymienić sam wentylator, bez wymiany BOX-owego radiatora.

 

W tym celu zakupiłem wentylator Arctic F8 PWM- koszt 14 zł.

 

Fabryczny wentylator Intela odciąłem od reszty chłodzenia przecinakiem do kabli w miejscach zaznaczonych czerwonymi liniami:

 

4815005800_1418153012_thumb.jpg

 

Odcięty wentylator Intela:

 

7335262000_1418150994_thumb.jpg

 

Przy pomocy pozostałych "kikutów" wystających na górze chłodzenia, zwiniętej dwukrotnie gumki-recepturki i wąskiej taśmy klejącej zamontowałem wentylator Arctic F8 PWM na BOX-owym radiatorze:

 

6540286700_1418150995_thumb.jpg 1875136200_1418150995_thumb.jpg

 

8145392000_1418150996_thumb.jpg 3182674300_1418150996_thumb.jpg

 

Wygląd nie jest najmocniejszą stroną takiego rozwiązania, ale w obudowach bez okna nie ma to większego znaczenia.

Najważniejsze że się mieści i z niczym nie koliduje.

 

Żeby odczytać prędkość obrotową nowego wentylatora, oprócz wpięcia wtyczki 4-pin do CPU-FAN na płycie, musiałem podpiąć wtyczkę 3-pin do SYS-FAN (obie wtyczki są standardowo razem z Arctic-iem).

Przy podpięciu tylko 4-pin kontrola obrotów PWM działa, ale nie ma jak tego zmierzyć (BIOS płyty i "Speedfan" pokazują 0 rpm- obojętnie jak szybko kręci się wentylator).

BOX-owy wentylator Intela dawał odczyty z samej wtyczki 4-pin, nie wiem dlaczego Arctic wymaga do tego dodatkowego połącznia.

 

Producent wentylatora Arctic F8 PWM deklaruje jego minimalne obroty na 850rpm.

Jednak wg odczytów ze "Speedfan" wartość ta jest znacznie mniejsza, o czym poniżej.

 

Za pomocą programu "Easy Tune 6" ustawiłem profil: do 45C - 10% PWM, powyżej 65C - 100% PWM.

 

Przy tych ustawieniach w spoczynku wentylator kręci się z prędkością ~520 rpm i jest bezgłośny.

Temperatura procesora wynosi 42C i jest identyczna jak przy oryginalnym wentylatorze Intela 1060 rpm.

 

Po 5 minutach testu OCCT Linpack temperatura procesora wyniosła 57C (oryginalny wentylator Intel- nie pamiętam dokładnie, ale na pewno ~60C), a obroty ~900rpm, czyli dalej Arctica nie słychać, bo jest zagłuszany przez 120mm wentylator obudowy :) .

 

Jeżeli porównać hałas generowany przez F8 PWM i BOX Intela przy podobnych obrotach, to także tutaj znacząco lepiej sprawuje się produkt firmy Arctic.

 

Podsumowując- bardzo niskim kosztem udało mi się uzyskać ciszę, nie tylko bez utraty wydajności chłodzenia, ale nawet z niewielkim jej zyskiem.

Pewne ryzyko całej operacji wiąże się jedynie z koniecznością częściowego zniszczenia oryginalnego chłodzenia (chociaż nawet jeżeli coś nie wyjdzie, to zawsze można z powrotem podkleić wentylator Intela).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę to kiepsko wykonane :) ale liczy się efekt :) Też będę robił takie coś ... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BOX-owy wentylator Intela dawał odczyty z samej wtyczki 4-pin, nie wiem dlaczego Arctic wymaga do tego dodatkowego połącznia.

to wentyl z funkcją pst, czyli możliwością łączenia wentyli ze sobą na jednym złączu płyty - a że przy tym odczyt obrotów może być tylko z jednego źródła, arctic przewód od rpm umieszcza na oddzielnej wtyczce... wystarczy przejrzeć załączoną instrukcję obsługi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...