Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Filv

Zmiana karty do Core 2 duo e8500

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wczoraj padł mi stary wysłużony GTX 260 więc stanąłem przed szybkiej wymiany karty

Troche popatrzyłem poczytałem i zastanawiam się nad jakąś używka w granicach 400-500 zł

póki co moje typy są takie

- Budżetowo: GTX 560, HD 7870

- Coś lepszego: GTX 570, może 660 jak się trafi dobra oferta, HD 7950

 

Pytanie moje jest następujące, komputer jest już dość leciwy i czy warto dopłacać do GTX 660 lub HD 7950 czy pójść jednak po taniości i kupić prądozernego gtx 560?

Czy będzie jakiś zauważalny skok wydajności miedzy 560 a 660 czy hd 7950 mając na uwadze że reszta sprzętu to:

-Core 2 duo e8500 (aczkolwiek myślę nad zmianą)

-6GB DDR2

MSI p35 neo 3-f (i moje wątpliwości dotyczą najbardziej właśnie tego elementu bo ma tylko magistrale pci express x16 i czy ona nie będzie bardzo mocno ograniczać wydajności karty?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na teraz Gtx 750 nowy i tak będzie ograniczony przez cpu,jak zmienisz platformę na nowszą i jakieś i3 to wtedy myśl o hd7950.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź budżetową i albo podkręć procka (najlepiej do 3,7 - 4GHz) albo sprzedaj go i zmień na Quad'a (dopłata rzędu 100zł maks.).

 

@up Ograniczenie grafy zależy od gier w jakie gra, a nie połączenia CPU-GPU (chyba, że mamy skrajny przypadek :E).

 

@autor W jakie gry grasz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeżeli może być tylko gw. rozruchowa, to do 5 stówek można wylicytować gtx 750 ti, gtx 660 czy hd7870 (karty nieopłacalne do tego cpu). Bez zmiany płyty korzystniej byłoby wstawić xeona e54xx, oc >=3,6Ghz i kartę pokroju hd 7850 1GB (do 350zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałbym czterordzeniowego Xeona Yorkfielda (czyli Harpertown z 12MB L2 cache) na LGA 771 i zmodował socket wg tej instrukcji:

 

[CIACH]

LINK - Punkt 4, podpunkt 2.

 

Do tego GTX 470 za te 200-250zł.

 

Powinienieś w 400-450zł zmieścić się z całością :)

 

Jak już dopłacać, to do nowego GTX 750 albo używki 660.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myslałem właśnie o zmianie na quada, choć ta przeróbka na xeona też wygląda interesująco.

głównie myślałem czy to magistrala nie bedzie ograniczać tej karty bo procka moge spokojnie podkręcić

 

ostatnio gram głównie w mmo typu rift/aion czasem tez bf3 czy jakiś cod, ale nie ukrywam że po cichu licze że uda mi sie odpalić wiedzmina w najniższych detalach i słabej rozdziałce :)

 

a co do gtx 470 to nie jest to juz troche zbyt przestarzałą architektura? już 5xx są dość stare a co dopiero 4xx a w tych radeonach któe podałem podoba mi sie niski proces technologiczny i małę zapotrzebowanie na moc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kwestię przestarzałości: 5xx to odnowiona seria 4xx. Zegar w zegar 480=580. Właściwie ten e8500 wykręcony na 3,7 też jakiś słabiutki nie jest. Możesz dokupić do niego np. 650 ti i w przyszłości już przesiąść się na nową platformę a nie bawić się w modowanie 775.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Quad 9550 jest dość drogi, a Q6600 byłby w starszych grach krokiem wstecz w porównaniu do Wolfdala, ze względu na niższą wydajność pojedynczego rdzenia. Stąd właśnie Xeon wygląda interesująco :)

 

A co do karty - za 250zł lepszej oferty od gtx 470/480 i tak nie będzie. Ta architektura jak na tamte czasy była super nowoczesna (kilkanaście teselatorów DX11) i nawet dziś nie ma powodu do wstydu w przeciwieństwie do Radeonów HD5xxx/6xxx. Nie wiem jak z Wiedźminem 3, ale dwójkę odpalają w FullHD na Ultra z sensownym framerate. W zasadzie tylko w AC Unity trzeba zejść z rozdziałką do 1280x720...

 

Jeśli pobór prądu jest jakoś szczególnie ważny, to GTX 660 (albo GTX 750Ti) jest oczywiście dużo lepszą ofertą od poczciwego Fermiego. I jednak nieco bardziej perspektywiczną. Ale też droższą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź budżetową i albo podkręć procka (najlepiej do 3,7 - 4GHz) albo sprzedaj go i zmień na Quad'a (dopłata rzędu 100zł maks.).

 

@up Ograniczenie grafy zależy od gier w jakie gra, a nie połączenia CPU-GPU (chyba, że mamy skrajny przypadek :E).

 

@autor W jakie gry grasz ?

Hmm... to po co Ci i7 z oc? skoro pentium by wystarczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... to po co Ci i7 z oc? skoro pentium by wystarczył.

.

Tak się składa, że założyciel tematu ma jakieś 500 zł więc i7 raczej nie kupi. Nie czepiaj się, dobrze gada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

w tych radeonach któe podałem podoba mi sie niski proces technologiczny i małę zapotrzebowanie na moc :)

Dlatego np. hd7850 jest lepszy w każdym względzie (oprócz ceny)od np. gtx470. Poza tym do nowych gier to 4 rdzenie robią dużą różnicę (jeśli w ogóle nie są wymagane).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem obydwie karty w 2013r - HD 7850 1GB @ 1100Mhz był nieco słabszy od GTX 470 @ 825 Mhz w niektórych grach DX11 - o ile pamiętam, to w Crysis 2, NFS Most Wanted 2012. Za to zauważalnie lepszy np. w Empire Total War.

 

Radeony na tym procu i tak odpadają z prostej przyczyny - niższy minimalny fps niż na Nvidii. Niestety sterowniki AMD mają wyższe obciążenie procesora, a to na takiej wiekowej podstawce jak LGA 775 ma dość istotne znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... to po co Ci i7 z oc? skoro pentium by wystarczył.

Co to za pytanie ?

Bo jest lepszy od Peniutma :P

Inna kwestia, to że lubię mieć najnowszy/najlepszy sprzęt.

Ale ten drugi argument nie przejdzie z autorem tego tematu, dlatego proszę o trzymanie się topicu.

 

Quad 9550 jest dość drogi, a Q6600 byłby w starszych grach krokiem wstecz w porównaniu do Wolfdala, ze względu na niższą wydajność pojedynczego rdzenia.

Zaufaj mi - większa wydajność z pojedynczego wątku nie jest warta straty dwóch dodatkowych rdzeni.

Nie skreślałbym Q6600 tylko dlatego, że nie ma np. SSE4.1, albo "tylko" po 4MB cache'a na każdą parę współdzielonych rdzeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego np. hd7850 jest lepszy w każdym względzie (oprócz ceny)od np. gtx470. Poza tym do nowych gier to 4 rdzenie robią dużą różnicę (jeśli w ogóle nie są wymagane).

 

Porównujesz 2 karty z innych segmentów cenowych. W cenie 7850 można już kupić 480 z dobrym chłodzeniem albo 750 która nie dość, że pobiera mniej energii, to jeszcze ma niższy narzut na procesor, co w tym wypadku ma znaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zakładając wymiane procka lub modyfikacje na Xeona co sądzicie o HD 7870? warto czy jednak lepiej GTXy 470,80,560?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX 470/480 z dobrym chłodzeniem. 560-tka jest jednak słabsza od tych dwóch.

 

HD 7870 i tak będzie ograniczony przez proc, więc raczej nie ma sensu go brać

 

@agent_x007

 

Zdaję sobie z tego sprawę. Tyle tylko, że jeśli jest opcja wymiany na Xeona, to trochę głupio brać starszego Q6600. Chyba, że komuś nie chce się babrać z modyfikacją płyty, to wtedy OK, można zrozumieć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na to kasę to czemu nie? Tylko 7870 najlepiej na rdzeniu Tahiti LE (Np. Sapphire HD 7870 XT)

 

@Edit. Q6600 jak już ktoś wcześniej pisał niewiele przyśpieszy a w niektórych grach wręcz zwolni cały zestaw w porównaniu do e8500. A co do 4xx to pamiętaj, że nie odpala się tego na Modecomie 350W bo będzie śmierdzieć w pokoju ;p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli masz na to kasę to czemu nie? Tylko 7870 najlepiej na rdzeniu Tahiti LE (Np. Sapphire Ghz Edition)

Ciekawe rozumowanie, hd 7850 nie nadaje się do quada czy xeona, lepszy będzie gtx 470/480/750 z uwagi na mniejszy narzut sterownika, ale 7870xt jak najbardziej bo jest najwydajniejsza z podanych kart nie licząc hd7950 i będzie miała najmniejszy narzut mimo że to amd? Ciekawe jakie psu ma autor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś czytał ze zrozumieniem, wiedziałbyś, że odradziłem mu 7850 do e8500 a nie do Xeona. Tyle w temacie...

I jeszcze zacytuj mi łaskawie, gdzie napisałem, że 7870 Xt będzie biała najmniejszy narzut na processor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
@Edit. Q6600 jak już ktoś wcześniej pisał niewiele przyśpieszy a w niektórych grach wręcz zwolni cały zestaw w porównaniu do e8500.
1) Przyspieszenie we wszystkim co wymaga czterech rdzeni (albo jest optymalizowane pod cztery wątki) - będzie zauważalne.

Mniejsze dropy, stabilniejszy FPS.

2) Czy mógłbyś podać przykład w którym spowolnienie wynikające z obniżenia wydajności wątku nie pozwoli na płynną rozgrywkę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Toska Zasiilacz: chieftac 560w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh... Nie powiedziałem, że nie pozwoli na płynną grę, tylko, że nie warto z e8500 przesiadać się na Q6600, lepiej od razu na jakiegoś Xeona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Q6600 jak już ktoś wcześniej pisał niewiele przyśpieszy a w niektórych grach wręcz zwolni cały zestaw w porównaniu do e8500.

@up Słowa "Zwolni zestaw", sugerują co innego - chciałem abyś dopowiedział co było "w domyśle".

Co do reszty, to jak już pisał @Mark05 :

Tyle tylko, że jeśli jest opcja wymiany na Xeona, to trochę głupio brać starszego Q6600. Chyba, że komuś nie chce się babrać z modyfikacją płyty, to wtedy OK, można zrozumieć ;)

@down Możliwe... 1FPS różnicy - Cute :)

LINK :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a zakładając wymiane procka lub modyfikacje na Xeona co sądzicie o HD 7870? warto czy jednak lepiej GTXy 470,80,560?

Zależy od budżetu, do 300 gtx 470 i 560ti, do 350 najwydajniejszy 480, ale trzeby by szukać z dobrym chłodzeniem, poniżej jest gtx 570 (wczoraj poszedł za 315 z przesyłką, pobiera tyle prądu co gtx 470 mniej więcej), od 350 do 400zł hd7850 2G, od 400 zaczynają się gtx 750, od 450 hd7870, gtx 650ti boost może też gtx660, od 500 gtx750ti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...