Skocz do zawartości
21szpak

AMD ZEN nowa architektura procesorów AMD

Rekomendowane odpowiedzi

Widać na pokazie ile ta marginalność ma https://zapodaj.net/8571a1d35ac79.png.html to jak tyle jest w jednej grze to strach dla graczy walczących o każdego fps ;) entuzjasta co najwyżej użyje ryzena jako donice pod kwiatek.

 

 

Ja tam czekam, mi 15% spadsek na rdzen nie wadzi, zakupiony 7700k czeka do 10-tego jak zenek okaże się kupą dla mnie żadna strata.

Może mi coś umknęło, ale po lewej stronie (Intel) gra stoi w miejscu, więc chyba wyższy FPS jest normalny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Kilka kont było żeby wkurzać osoby minusująco/raportujace

Mówisz o wkurzającej gimbazie a przejmujesz sie minusikami jak gimbaza lajkami na fejsie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam oceń

jak włączysz FHD i dasz stop wyłapiesz fps

 

 

Może mi coś umknęło, ale po lewej stronie (Intel) gra stoi w miejscu, więc chyba wyższy FPS jest normalny ?

 

Na jednej z stron podali że było 70fps u intela i dali ss z tego samego miejsca tylko ja tam widzę ciut więcej.

 

 

na około 2:12 widać jak ryzy ryzen złapał zółtego frapsa... widać ss robił gdy podniecał się opowiadaniem a gra też stoi

 

 

Co wcale nie oznacza, że procesor jest zły ;)

 

 

Ja nie gram więc mi to nie przeszkadza, zwłaszcza jak będzie za odpowiednią cenę.

Edytowane przez chauwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam oceń

jak włączysz FHD i dasz stop wyłapiesz fps

Ale po lewej gra stoi w miejscu, nikt nie gra. Poza tym Linus mówi, że na obydwu platformach gra działa niemal identycznie, więc ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość chotom19

Mówisz o wkurzającej gimbazie a przejmujesz sie minusikami jak gimbaza lajkami na fejsie.

mając konto od 2004 r. człowiek się trochę tym przejmuje, że nienawiść jakiegoś dziecka może spowodować usunięcie konta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Atak_Snajpera

 

Od początku było wiadomo, iż Intel będzie sobie lepiej radził przy wykorzystaniu instrukcji AVX/AVX2, ponieważ AMD nie traktowało tego elementu priorytetowo przy projektowaniu Zena.

Odpowiedz mi tylko, jakie ma to znaczenie praktyczne?

AVX debiutował wraz z Sandy Bridge (styczeń 2011), zaś AVX2 podczas premiery Haswella (czerwiec 2013).

Wykorzystanie tych instrukcji jest mizerne, ponieważ Intel stosuje swoją cholerną fragmentację - duża część procesorów w ogóle ich nie obsługuje.

 

Moim zdaniem w grach AMD będzie dalej z tyłu dodatkowe rdzenie pomogą jedynie w szybszym liczeniu np. Cinebencha itd. Tym AMD właśnie próbowało przekonać do siebie klientów w swoim wystąpieniu gdzie japoneczka powiedziała "We are back in the game". Ja jestem pewny w 100% że mojego i7 w żadnej grze nie dogoni ani najwyższy AMD. Zawsze mieli problemy z wydajnością pojedynczego rdzenia dlatego idą cały czas w ilość a nie jakość. Czekam na premierę ale tak jak powiadam wam renderowania, obrabiania, kompresja plików ok wygra AMD ale w grach polegnie choć napewno ciutke dogoni intela.

 

A kto Ci powiedział, iż AMD musi przebić Intela w wydajności pojedynczego wątku?

Jeżeli przykładowo 7700K wygeneruje w grze 100 klatek na sekundę, a w przypadku Zena będzie to 80-85 (stary FX powiedzmy 50), to w jaki sposób oni "polegną'?

 

Btw, Lisa Su nie jest żadną "Japoneczką", ponieważ pochodzi z Tajwanu, a tam większość stanowią Chińczycy.

 

@KamraK85 Pisałem, że nowe procki mogą być dobre jak ktoś obrabia 24/h video. To najlepiej powiedzieć że się nie znam i troluje, oby później płaczu nie było żę procek za 2,5 tys przegrywa w grach z tym za 1500 zł. Jakby było inaczej już dawno byśmy mieli przecieki z gier, a nie z programów wielowątkowych, które lepiej chodzą na AMD. Później tylko się nakręcają jaki to Ryzen super procek. Ale wiem ja się nie znam.

 

Biedny misiu, używając Twojej logiki kosztujący 5000 złotych 6900K też przegra w grach z wyżej taktowanym 7700K.

Czy w związku z tym jego posiadacze kupują złom?

Jeżeli na rynku konsumenckim zwiększy się ilość procesorów mających 8-16 wątków, to przynajmniej można mieć nadzieję, iż część gier to wykorzysta.

Edytowane przez rainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Grobel

Premiera za tydzien a w hurtowniach nikt nic nie wie nawet o płytach głównych.

Czyli jednak 20 marca tak jak pisalem

Też mnie to zastanawia. Wychodzi na to, że u nas znów premiera będzie papierowa.

Teraz się zastanawiam, czy może jednak nie warto było brać wczoraj tego 7700K z komputronika i się już nie przejmować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Atak_Snajpera

 

Od początku było wiadomo, iż Intel będzie sobie lepiej radził przy wykorzystaniu instrukcji AVX/AVX2, ponieważ AMD nie traktowało tego elementu priorytetowo przy projektowaniu Zena.

Odpowiedz mi tylko, jakie ma to znaczenie praktyczne?

AVX debiutował wraz z Sandy Bridge (styczeń 2011), zaś AVX2 podczas premiery Haswella (czerwiec 2013).

Wykorzystanie tych instrukcji jest mizerne, ponieważ Intel stosuje swoją cholerną fragmentację - duża część ich procesorów w ogóle ich nie obsługuje.

 

 

 

A kto Ci powiedział, iż AMD musi przebić Intela w wydajności pojedynczego wątku?

Jeżeli przykładowo 7700K wygeneruje w grze 100 klatek na sekundę, a w przypadku Zena będzie to 80-85 (stary FX powiedzmy 50), to w jaki sposób oni "polegną'?

 

Btw, Lisa Su nie jest żadną "Japoneczką" ponieważ pochodzi z Tajwanu, a tam większość stanowią Chińczycy.

 

 

 

Biedny misiu, używając Twojej logiki kosztujący 5000 złotych 6900K też przegra w grach z wyżej taktowanym 7700K.

Czy w związku z tym jego posiadacze kupują złom?

Jeżeli na rynku konsumenckim zwiększy się ilość procesorów mających 8-16 wątków, to przynajmniej można mieć nadzieję, iż część gier to wykorzysta.

 

No mądrze mówisz prawda tak ja się zatrzymałem parę lat temu na śledzeniu nowinek głównie przez pracę niedawno do polski wróciłem i nie znam pani Su przykro mi. Piszę smuty z nadzieją że mi AMD nie podskoczy i tyle :) Szczery jestem chłopak nie chcę się kłócić. Też mi zależy na postępie bo o to chodzi ale zauważ że Intel parę lat nie musiał nic robić kontrolowali rynek pewnie mają pełno planów awaryjnych i dobrze bo skorzystamy na tym my. Już widzę poprawione lepsze wersje procesorów intela. Klient nie głupi kto ma kasę kupi Intela kto nie ma kupi AMD jak ja naście lat robiłem. To jest jak z kupowaniem butów albo chcesz znaczek albo masz wyj...ane.

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość chotom19

Oj jakie to miłe, jestem czyimś Misiem :D , grasz i7700, robisz coś więcej renderujesz/obróbka jpg etc nie liczysz się z kasą to wtedy i6900, za różnicę cenową można kupić 2 razy więcej ramu, większe dyski itd. Poprostu każdy z tych procesorów ma inne zastosowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przyszłość wygląda tak że 2 może i premiera ale procesory pokażą się w sklepach tydzień póżniej, i tak jak w przypadku RX każdy będzie czekać kiedy w sklepach status na chwilę mignie jako "Dostępny" żeby złożyć swoje zamówienie.

I może je zrealizują a może nie.

Płyty też może będą a może nie.

Cena procków o pińcset+ wyższa od tych najwyższych jakie zapowiadano, i taniej nie będzie aż do maja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj jakie to miłe, jestem czyimś Misiem :D , grasz i7700, robisz coś więcej renderujesz/obróbka jpg etc nie liczysz się z kasą to wtedy i6900, za różnicę cenową można kupić 2 razy więcej ramu, większe dyski itd. Poprostu każdy z tych procesorów ma inne zastosowanie

Z tym, że za połowę ceny 6900k kupisz Ryzena 1800X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj jakie to miłe, jestem czyimś Misiem :D , grasz i7700, robisz coś więcej renderujesz/obróbka jpg etc nie liczysz się z kasą to wtedy i6900, za różnicę cenową można kupić 2 razy więcej ramu, większe dyski itd. Poprostu każdy z tych procesorów ma inne zastosowanie

 

Udowodnij mi, że taki 6900K do gier się w ogóle nie nadaje (abstrahując od ceny).

Przypominam Ci, iż Zeny będą dużo tańsze, więc topowy model nie będzie wcale dużo droższy od 7700K (w dolarach rzecz jasna).

Edytowane przez rainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie rynek zostanie podzielony na graczy entuzjastów każdego fpsa i punktu w 3dmarku a tymi co potrzebują procka do pracy czy co tam się robi na tych 8 rdzeniowcach. Każdy ma wybór i każdy dopasuje co robi i czego oczekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klient nie głupi kto ma kasę kupi Intela kto nie ma kupi AMD jak ja naście lat robiłem. To jest jak z kupowaniem butów albo chcesz znaczek albo masz wyj...ane.

:E

 

Czyli jak ktoś potrzebuje wielowątkowego proca to nie kupi 1800x tylko poleci po 5960x 2x droższego no bo to przecież Intel.

To jak z autami, możesz mieć LPG i oszczędzić praktycznie nic przy tym nie tracąc, ale no LPG więc pfee i pojeżdże sobie na PB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mieli problemy z wydajnością pojedynczego rdzenia.

 

:hahaha:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość chotom19

Nie mówię że się nie nadaję, tyle że z niższego zegara w 99% tytułach będzie słabszy od 7700. Chodzi o fakt że coś droższego jest słabsze od czegoś tańszego (w grach). I podobnie może być z Zen v 7700k. Dużą moc w CB czy innych syntetykach a w grach może być dużo gorzej. I taki zwykły potencjalny klient (90% osób który kupi AMD bo ma 8 rdzeni i jest tańszy od 8 rdzeni Intel) może być zawiedzionych że w grach/ czy normalnych aplikacjach jest gorszy od Intela za 1600 zł, osób które się znają sie / wiedzą czym się różni wydajność rdzenia AMD od Intela to kilka % w stosunku do pozostałych kupujących, reszty to nie obchodzi).

 

To jak w pracy, wolę kupić PC nawet z I3 ( 2 rdzeniowego) od 6 wątkowego AMD FX bo poporstu Intel lepiej chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:E

 

Czyli jak ktoś potrzebuje wielowątkowego proca to nie kupi 1800x tylko poleci po 5960x 2x droższego no bo to przecież Intel.

To jak z autami, możesz mieć LPG i oszczędzić praktycznie nic przy tym nie tracąc, ale no LPG więc pfee i pojeżdże sobie na PB.

 

No ale tak jest na świecie. Na tym świat stoi przecież :) Fajnie trafiłeś z porównaniem bo pracuję na stacji benzynowej jeden jeździ na dieslu bo ma wyjebke na środowisko drugi na pb a inni LPG. Co do i7 7700K swojego się nie boje tam obniżek nie przewiduję ale Intel po premierze Ryzena pewno spuści z cen topowych modeli i co wtedy. Poza tym nie znamy dokładnych cen jeszcze.

 

Ja kupiłem i7 7700K a nawet naklejki Intela na kompa nie dostałem :) A nie jednak mam :)

Edytowane przez KamraK85

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię że się nie nadaję, tyle że z niższego zegara w 99% tytułach będzie słabszy od 7700. Chodzi o fakt że coś droższego jest słabsze od czegoś tańszego (w grach). I podobnie może być z Zen v 7700k. Dużą moc w CB czy innych syntetykach a w grach może być dużo gorzej. I taki zwykły potencjalny klient (90% osób który kupi AMD bo ma 8 rdzeni i jest tańszy od 8 rdzeni Intel) może być zawiedzionych że w grach/ czy normalnych aplikacjach jest gorszy od Intela za 1600 zł, osób które się znają sie / wiedzą czym się różni wydajność rdzenia AMD od Intela to kilka % w stosunku do pozostałych kupujących, reszty to nie obchodzi).

 

To jak w pracy, wolę kupić PC nawet z I3 ( 2 rdzeniowego) od 6 wątkowego AMD FX bo poporstu Intel lepiej chodzi.

Jak ktoś będzie kupował 8 rdzeni od AMD i wyda na sam CPU > 1500zł, to raczej będzie zorientowany, że wydajność jednego wątku będzie gorsza niż u Intela, ale kupi go z innego powodu (taniej, więcej rdzeni/wątków, bardziej przyszłościowo). Mimo opinii innych ludzi na twój temat, ja staram się ciebie nie oceniać, ale ciężko zrozumieć twoje dążenie do przekonania wszystkich na siłę, że Intel FTW, a AMD najlepiej w ogóle powinno zniknąć z rynku. Obecnie mam 3770K od Intela i przymierzałem się do zmiany na Kaby Lake, ale może AMD zamiesza i kupię jednak 8c/16t z nieco niższą wydajnością wątku, ale dwukrotnie wyższą ilością rdzeni. W pracy odczuję ogromną różnicę, a w gry gram okazjonalnie, więc kilka FPSów mniej nie zrobi mi różnicy. Z drugiej strony, jeżeli gry lada moment zaczną korzystać z większej ilości wątków, to będzie to działało tylko i wyłącznie na korzyść AMD.

Edytowane przez b00n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię że się nie nadaję, tyle że z niższego zegara w 99% tytułach będzie słabszy od 7700. Chodzi o fakt że coś droższego jest słabsze od czegoś tańszego (w grach). I podobnie może być z Zen v 7700k. Dużą moc w CB czy innych syntetykach a w grach może być dużo gorzej. I taki zwykły potencjalny klient (90% osób który kupi AMD bo ma 8 rdzeni i jest tańszy od 8 rdzeni Intel) może być zawiedzionych że w grach/ czy normalnych aplikacjach jest gorszy od Intela za 1600 zł, osób które się znają sie / wiedzą czym się różni wydajność rdzenia AMD od Intela to kilka % w stosunku do pozostałych kupujących, reszty to nie obchodzi).

 

To jak w pracy, wolę kupić PC nawet z I3 ( 2 rdzeniowego) od 6 wątkowego AMD FX bo poporstu Intel lepiej chodzi.

 

Ty naprawdę jesteś tak ograniczony czy po prostu jak zwykle trollujesz?

Nie jest w normalnych warunkach możliwe, aby 8 rdzeniowy CPU jak 6900K z zegarem bazowym 3.2 GHz był lepszy w grach od 7700K (bazowy 4.2 GHz).

Musiałby mieć albo wyraźnie wyższe IPC lub też gra musiałaby w pełni wykorzystywać wszystkie rdzenie.

 

Btw, Twoja analogia do FX-ów, to kolejny dowód trollingu.

Edytowane przez rainy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość chotom19

Zniknięcie AMD z rynku to byłaby klęska, najlepiej aby jeszcze 3 gracz się pokazał. Moim zdaniem cała droga AMD czy w cpu czy gpu jest trochę źle dobrana. Starają się zrobić coś do podoby konkurenta zamiast być lepszym. (Athlonie XP wróć)

 

A co do spadku cen, Polaris też miał sprawić spadek cen kart środkowego szczebla, a jak wiemy nic takiego się nie stało.

 

Też liczę że gry za niedługi okres czasu będą z większej ilość wątków korzystać, ale powinno się dbać o to co już jest teraz obecnie. Za kilka lat nikt o bieżących procesorach nię będzie pamiętać, a zostanie tylko pamięć że w 2017 r. AMD wypuściło procesory grosze do gier.

 

Analogicznie ostatnie porównanie G760 v R280, wynik AMD wygrywa ale kto po 3-4 latach pamięta (czy posiada) te karty, dużo znaczna większość osób posiada już nową generację o starych zapominając. Liczy się tu i teraz a nie co będzie za 5 lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś będzie kupował 8 rdzeni od AMD i wyda na sam CPU > 1500zł, to raczej będzie zorientowany, że wydajność jednego wątku będzie gorsza niż u Intela, ale kupi go z innego powodu (taniej, więcej rdzeni/wątków, bardziej przyszłościowo). Mimo opinii innych ludzi na twój temat, ja staram się ciebie nie oceniać, ale ciężko zrozumieć twoje dążenie do przekonania wszystkich na siłę, że Intel FTW, a AMD najlepiej w ogóle powinno zniknąć z rynku. Obecnie mam 3770K od Intela i przymierzałem się do zmiany na Kaby Lake, ale może AMD zamiesza i kupię jednak 8c/16t z nieco niższą wydajnością wątku, ale dwukrotnie wyższą ilością rdzeni. W pracy odczuję ogromną różnicę, a w gry gram okazjonalnie, więc kilka FPSów mniej nie zrobi mi różnicy. Z drugiej strony, jeżeli gry lada moment zaczną korzystać z większej ilości wątków, to będzie to działało tylko i wyłącznie na korzyść AMD.

 

Jestem w takiej samej sytuacji i popieram kolegę w 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość chotom19

 

Btw, Twoja analogia do FX-ów, to kolejny dowód trollingu.

Dowód z komputerów z pracy, to jak chodzą FX(sala komputerowa) z porównaniem do kompa którego mam na biurku (i3 4 generacji) to niebo a ziemia, nawet laptop z mobilnym i7 2 generacji(i7 2 rdzeniowy WTF Intel ?) dużo lepiej się zachowuje.

Edytowane przez chotom19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowód z komputerów z pracy, to jak chodzą FX(sala komputerowa) z porównaniem do kompa którego mam na biurku (i3 4 generacji) to niebo a ziemia

To samo jak ja miałem jeszcze tydzień temu 9590FX 8 rdzeni a teraz i7 7700K. Inna kultura pracy bez dwóch zdań a rdzeni 2 x mniej. No ale może się to zmieni ja życzę wszystkim pobudki z rana czy tam po północy czekania i przeczytania super recenzji. Byle łapy precz od dobrej wydajności w grach bo mi szczena opadnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zniknięcie AMD z rynku to byłaby klęska, najlepiej aby jeszcze 3 gracz się pokazał. Moim zdaniem cała droga AMD czy w cpu czy gpu jest trochę źle dobrana. Starają się zrobić coś do podoby konkurenta zamiast być lepszym. (Athlonie XP wróć)

 

A co do spadku cen, Polaris też miał sprawić spadek cen kart środkowego szczebla, a jak wiemy nic takiego się nie stało.

 

Też liczę że gry za niedługi okres czasu będą z większej ilość wątków korzystać, ale powinno się dbać o to co już jest teraz obecnie. Za kilka lat nikt o bieżących procesorach nię będzie pamiętać, a zostanie tylko pamięć że w 2017 r. AMD wypuściło procesory grosze do gier.

 

Analogicznie ostatnie porównanie G760 v R280, wynik AMD wygrywa ale kto po 3-4 latach pamięta (czy posiada) te karty, dużo znaczna większość osób posiada już nową generację o starych zapominając. Liczy się tu i teraz a nie co będzie za 5 lat

Ty w ogóle bierzesz pod uwagę, jak niski budżet - w porównaniu do Intela - ma AMD ? I dlaczego generalizujesz, że pozostanie takie, a nie inne odczucie ? Jeszcze kilka tygodni temu chciałem kupować Intela, a teraz myślę o AMD. Jeżeli przecieki się potwierdzą i AMD da jednak radę, to być może zostanie to zapamiętane jako wprowadzenie 8 wydajnych rdzeni do mainstreamu w przystępnej cenie ? Być może Intel się opamięta i za jakiś czas zrobi to samo, dając przy tym adekwatne do oferty konkurencyjnej ceny ? Wtedy ty, fan Intela, w przystępnej cenie będziesz mógł sobie kupić 8 rdzeni (bo zakładam, że oferta AMD nawet przez myśl ci nie przejdzie ...).

Edytowane przez b00n

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość chotom19

Wiem biorę to pod uwagę, tylko jak tak słabo mają to po co było połączenie AMD i ATI. Każda z tych firm swojego czasu robiła super, wręcz rewolucyjne produkty(technologia TrueForm wtedy nie doceniana a dziś obecna pod postacią Teselacji), w przypadku niskich środków robi się dobrze jeden produkt (cpu bądź gpu) a nie dwa naraz. Jakby AMD zajmowało się tylko CPU i ciągnęli dalej w ten sam sposób jak za czasów Athlona XP i 64 to dzisiejszy rynek cpu wyglądałby zapewne inaczej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tak, tylko do dzisiaj naukowcy nie mogą zlokalizować bardzo dużej erupcji wulkanu z okolic 1463 roku (początkowo szacowano 1540, ale odnaleziono jakieś szczątkowe informacje na ten temat, stąd dokładniejsza data). Erupcja ta mogła wywołać ochłodzenie i ulewy pod koniec XV wieku. Stąd po latach zimnych i ulewnych mogły nastąpić lata ekstremalnie suche. To samo z resztą miało miejsce kilka dekad później bo pod koniec XVI wieku znów było trochę erupcji wulkanów, które przyczynił się do tak zwanej "małej epoki lodowcowej" która nawiedziła Europę. Pisałem już wielokrotnie, że to wszystko do bardzo złożony mechanizm i od układu i zbiegu wielu czynników zależą pewne zjawiska. Nie zawsze jest tak, że jak kiedyś wybuch wulkanu przyczynił się do powstania czegoś, to tak będzie za każdym razem. Nie, bo to zależy od układu innych zjawisk jakie były w tym czasie.  Tylko wtedy były to tylko konsekwencje zjawisk przyrodniczych. Obecnie działalność człowieka również wpływa na ten mechanizm i to jest główny problem, którego niektórzy tutaj nie rozumieją. Tak jak tutaj, dalej mylona jest pogoda z klimatem... Tak, bywało, ale to nie były aż tak regularne zjawiska jakie zaczynają być obecnie. Do tego dochodzi regularny okresowy wzrost średniomiesięcznych temperatur. 
    • pytanie o ilość w kolejnych transzach...  
    • Coś w tym jest. a) W HDR Game kalibrator Windows pokazuje 465 nitów, a w HDR default można ustawić w Win 1000+.  ALE b) jak mierzę światłomierzem z telefonu (okienko 1%), to w HDR default mam 800 luxów, w HDR Game 1750 luxów.     @PiPoLiNiO Zmierz oczami  to okienko w HDR i HDR Game z tego filmu. Bez problemu widać, że jest jaśniejsze w HDR Game.   Dodane: Tylko jest efekt uboczny, razem z jasnością są trochę podniesione szarości i czernie. 
    • @galakty co ty będziesz że  handel ze wschodem nie istnieje https://www.tirsped.com.pl/blog/polska-wymiana-handlowa-z-innymi-krajami/ Skąd najwięcej importuje Polska? Dane narastająco od początku roku  Niemcy – wartość: 222,1 mld PLN – 21,9% udziału Chiny – 146,6 mld PLN – 14,4% Włochy – 52,2 mld PLN – 5,1% Rosja – 45,1 mld PLN – 4,4% Holandia – 40,4 mld PLN – 4% Francja – 35 mld PLN – 3,5% Czechy – 32,3 mld PLN – 3,2% USA – 24,3 mld PLN – 3,1% Korea Południowa – 24,3 mld PLN – 2,4% Belgia – 23,2 mld PLN – 2,3% @Camis mentzen wolnościowiec który mówi o przymusie , dzięki za link @Spl97 po co to pisanie o kucach i debilne ogólniki ? Nie lepiej przekonywać konkretnymi  argumentami do pozostania w UE ? Tak się naśmiewasz z PiSu i jego elektoratu a sam robisz to samo co oni @lukadd do dziś ludzie myślą że Polska jest krajem suwerennym, mamy największą wymianę handlową z Niemcami więc narazie musimy pozostać w UE nawet jak ktoś tego nie chce , trzeba tylko przekonywać rządzących UE że likwidacja pieca gazowego itd nie jest dobrym pomysłem , z pozycji wasala ciężko coś ugrać   
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...