Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Zarathos

[Jaki procesor] - FX, i5 czy czekać na Zena?

  

38 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki procesor do gier pod DX12

    • AMD FX-8350
      1
    • Intel i5-4690
      22
    • czekać na Zen i mieć nadzieję, że będzie dobry i tańszy niż i7
      15


Rekomendowane odpowiedzi

W sumie mam taki problem jak w temacie. Mój obecny sprzęt widać w stopce. Planuję stopniowy upgrade, z zestawem CPU/MOBO na końcu, dlatego jest opcja czekania na ZENa.

 

CPU będzie współpracował z R9 290X, może z R9 Fury jeżeli dolar spadnie i ceny zrobią się w miarę sensowne. Sprzęt będzie tylko do grania, nic wielkiego (MMO, jakieś RPG, może Star Citizen czy Fallout 4 z nowych gier).

 

Rozważam:

  1. AMD FX-8350
  2. i5-4690
  3. czekanie na AMD Zen

 

Dorzuciłem ankietę, ale wszelkie za/przeciw mile widziane. Jak dla mnie zesaw FX + R9 ma teraz jedno wielkie za: DX12 (i Mantle tam gdzie jest wspirane) zdaje się dawać niezłego kopa sprzętowi AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz już kartę? Jak tak, to do proca AMD nawet nie masz co podchodzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry na DX12 wejdą wraz z Zen'em.

Jak masz możliwość (nie masz parcia na kupno), zaczekaj na niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mantle obecnie jest martwe, a miało na celu tylko wymuszenie przyspieszenia prac nad dx12 oraz opengl'owym odpowiednikiem (teraz vulcan), co się zresztą udało.

 

i5-4670? Czy chodziło Ci o... i5-4690? Ten pierwszy to stary, nieodgrzewany haswell, który jeszcze do tego jest droższy. W ogólę to czemu nie bierzesz pod uwagę skylake?

Skoro chodzi o gry, to AMD niespecjalnie sobie radzi, i mocniejsze fx'y często oscylują w granicach wydajności core i3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4690 :) Już poprawiłem. Skylake nie biorę pod uwagę ze względu na cenę. Procki AMD z zasady są tańsze, więc ZEN powinien być na jakimś akceptowalnym poziomie ceny za coś co w sumie ma być częścią zabawki. Intelowskie układy są ciut drogie zwłaszcza te topowe.

 

Nie mam karty. Upgrade będzie stopniowy, co miesiąc coś z CPU/MOBO i GPU na końcu.

 

Na razie zacząłem (od kupna SSD) - mogę spokojnie kupować obudowy, RAM etc. i czekać na ZENa. Tylko ile tego czekania będzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen może nigdy nie mieć premiery - nie wiadomo jak się sprawy potoczą po ogłoszeniu upadłości AMD i kto ich kupi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4690 :) Już poprawiłem. Skylake nie biorę pod uwagę ze względu na cenę. Procki AMD z zasady są tańsze, więc ZEN powinien być na jakimś akceptowalnym poziomie...

(...)

Na razie zacząłem (od kupna SSD) - mogę spokojnie kupować obudowy, RAM etc. i czekać na ZENa.

 

Jeżeli zen faktycznie będzie taki rewelacyjny, to zostanie wyceniony konkurencyjnie w stosunku do intela.

 

Z tym zakupem ramu to nie wiem czy dobrze rozumiem. Zen ma mieć kontroler DDR4, a póki co tylko platformy intela ten rodzaj pamięci obsługują. Dlatego też nie kupisz go "na zaś".

No chyba że rozważasz kupowanie sprzętu i trzymanie go pół roku w szafie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen może nigdy nie mieć premiery - nie wiadomo jak się sprawy potoczą po ogłoszeniu upadłości AMD i kto ich kupi.

 

O upadłości AMD słyszę już od czasów Core 2 Duo i innych twórów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM - mam na myśli zmianę z 2x4 GB na 2x8 (albo 2x16) GB - ale nadal DDR3 tyle że szybszy. Skylake wspiera DDR3 więc Zen pewnie też będzie. Nie widzę sensu pakowania się w DDR4 przy takich wymaganiach jakie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roadmapy mówią, że tylko APU będą mieć wsteczną kompatybilność z ddr3:

AMD-Computing-Roadmap-2016-FX-CPUs-APUs-GPUs-635x356.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O upadłości AMD słyszę już od czasów Core 2 Duo i innych twórów ;)

To się oswajaj powoli z tą myślą, w chwili obecnej to już kwestia czasu. Chyba, że zdarzy się cud, na który się nie zanosi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MitycznyJeż - nie sądzę, żeby AMD samo sobie w łeb strzeliło rezygnując z kompatybiloności nowego procesora z najpopularniejszym typem pamięci. Zwłaszcza, że że konkurencja (Skylake) to oferuje. Przecież to by było samobójstwo, patrząc na ceny DDR4. Kto by kupił procesor dla którego musiałby wymienić pamięć kosztującą tyle samo co CPU. Zwłaszcza jeżeli ktoś kupowałby procek nie do gier a do zastosowań profesjonalnych i potrzebował więcej niż 8GB?

 

Z drugiej strony AMD już różne dziwne rzeczy robiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Argument z ceną nie jest już aktualny ;) 2x4GB ddr3 kosztuje ~200zł, tyle samo ddr4: ~250zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wczoraj patrzyłem na ceny DDR4 to było ~1500. Ale może źle filtrowanie ustawiłem i było od najdroższego :)

 

Ok, na pewno. Zwracam honor AMD. Chociaż i tak brak wsparcia dla poprzedniej generacji pamięci brzmi dziwnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu.

 

Kup i5 - FX jest w sumie poza dyskusją.

 

Ok, zgadzam się, że ZEN wygląda bardzo obiecująco. Tyle że to są zapowiedzi AMD. Nie raz i nie dwa nie miały one pokrycia w rzeczywistości. FX przecież też miał być mega-super, a chyba każdy widzi co z tego wyszło :P W dodatku jak ktoś już zauważył sytuacja AMD jest bardzo zła, żeby nie powiedzieć tragiczna. Nie ma gwarancji, czy ZEN w ogóle kiedykolwiek wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@autor

 

weź i5, najlepiej Skylake, a jak Zen okaże się rewolucją na miarę Conroe, który swoją drogą podobnie zrodził się z zmodyfikowanej starszej architektury, to się przesiądź. Podejrzewam (i mam nadzieję) że AMD nabrało pokory i za procesor o wydajności i7 zapłacimy 500zł :D [wiem optymistyczne, nierealne marzenia :E ]

 

FX omijaj szerokim łukiem, żre tyle prądu, że trzeba małą elektrownie pod domem stawiać, a wydajnościowo w najlepszym przypadku po OC dorównuje i5 na stock. W 8 wątkach nawet chyba zegar w zegar z i5 wychodzi podobnie

 

 

Zen może nigdy nie mieć premiery - nie wiadomo jak się sprawy potoczą po ogłoszeniu upadłości AMD i kto ich kupi.

 

Pójście w APU opłaciło się AMD i chyba wszystkie konsole nowej generacji są wyposażone w ich wynalazki. Nie jestem pewny Nintendo, ale nie oszukujmy się, nie jest to najpopularniejsza konsola. Sytuacja AMD nie jest najlepsza ale moim zdaniem do upadku im jeszcze trochę daleko i Zen na pewno się pojawi. O upadku będzie można mówić jak te procesory nie okażą się przynajmniej równie wydajne jak obecne i5/i7

 

Argument z ceną nie jest już aktualny ;) 2x4GB ddr3 kosztuje ~200zł, tyle samo ddr4: ~250zł.

 

miesiąc temu za swoją kość dałem bodaj 240zł, więc różnica w cenie nie jest ogromna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miesiąc temu za swoją kość dałem bodaj 240zł, więc różnica w cenie nie jest ogromna

Obecnie kość 4Gb to koszt około 3,3 dolara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FX omijaj szerokim łukiem, żre tyle prądu, że trzeba małą elektrownie pod domem stawiać

 

Masz jakieś potwierdzenie swojej durnej teorii ? Może mały reaktor nuklearny w garażu?

 

a wydajnościowo w najlepszym przypadku po OC wydajnościowo dorównuje i5 na stock

 

Masło maślane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zesaw FX + R9 ma teraz jedno wielkie za: DX12 (i Mantle tam gdzie jest wspirane) zdaje się dawać niezłego kopa sprzętowi AMD.

W tych pierwszych testach DX12 procesory FX nie wypadają zbyt dobrze, delikatnie rzecz ujmując:

 

ashes-r9390x.png

 

A Mantle zdaje się to już w ogóle ma nie być wspierane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś potwierdzenie swojej durnej teorii ? Może mały reaktor nuklearny w garażu?

 

No właśnie zastanawiałem się nad FX przed kupnem 6600K, bo niby tani, ale cena MoBo + wzbogaconego uranu odstraszyła :E

 

 

Masło maślane?

 

hipokryzja ? Czyżbyś nigdy nie popełnił żadnego błędu ?

Poprawiłem jak ci to aż tak przeszkadza :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie ma sensu czekać na Zena ten procesor wyjdzie najwcześniej za rok może półtora a niech im się jeszcze terminy obsuną to poczekasz dwa lata, poza tym nikt nie wie jaką będzie miał wydajność. Bierz i5 i nie czekaj to już teraz będziesz mógł się cieszyć dużo lepszą jakością rozgrywki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na dzisiejszego newsa o opóźnieniu Zena i wypuszczeniu go w ostatnim kwartale przyszłego roku czekanie na ten procek chyba faktycznie nie ma sensu. Zostaje wybór między FX i i5. W sumie zamiast Zena można wstawić Skylake i wyboru specjalnego nie ma, jeżeli nie patrzeć na kasę...

 

Pomyśleć, że najprawdopodobniej będzie to mój pierwszy Intel od czasów 486 DX4. Zawsze byłe fanem czerwonych :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen ma miec o 40% wyzsze IPC od fx-a 2 ale to wciąz za mało na intela ;)

Fx na dzisiaj do gier sie do niczego nie nadaje .Nie nalezy go porónywac z i5 4 generacji od intela bo to inna klasa ;) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zen ma miec o 40% wyzsze IPC od fx-a 2 ale to wciąz za mało na intela ;)

Fx na dzisiaj do gier sie do niczego nie nadaje .Nie nalezy go porónywac z i5 4 generacji od intela bo to inna klasa ;) ;)

Jak najbardziej się nadaję

http://pclab.pl/art66945.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...