Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

emsoN

Pasta pod Noctua NH-D14 i podłączenie wentylatorów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Ostatnio udało mi się kupić w dość okazyjnej cenie nową Noctuę NH-D14. Będzie ona chłodzić i7 4790K.

Trochę poczytałem na temat montażu tego bydlaka ale zastanawia mnie jeszcze kilka rzeczy które opiszę poniżej.

 

W pudle była dołączona pasta Noctua NT-H1. Czy jest ona lepsza od posiadanej przeze mnie Arctic Ceramique 2?

Temperatury przedstawiają się następująco: w idle mam jakieś 35-40 stopni, pod obciążeniem 80-90 na stockowym coolerze, pasta Arctic Ceramique 2, bez OC.

 

Na chwilę obecną posiadam płytę GIGABYTE GA-H81M-HD3.

Na płycie jest 1 gniazdo 4pin na wentylator procka (CPU_FAN). Aby podłączyć Noctuę potrzebuję 2x 3pin. Czy rozgałęziacz Y dla 4-Pin PWM (Noctua NA-SYC1) pozwoli mi na podłączenie obu wentyli do jednego gniazda na wentylator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasty są porównywalne, 1-2 stopnie różnicy pewnie ale ze wskazaniem na Noctuę.

 

Co do podłączenia, 2 wentylatory 12 i 14 cm do jednego gniazda, płyta może nie dać rady (choć nie powinno być problemów). Ja bym dla bezpieczeństwa wpiął jeden w płytę a drugi przez przejściówkę do molexa. Jakby co to do 4Pin możesz wpinać 3 Pin.

 

I jeszcze jedno, oryginalne wentyle Noctua nie mają PWM i są dosyć głośne (chodzą na 100% cały czas), ja zastosowałem reduktor do 7V bodajże i chodzą na +/- 950 RPM i są niesłyszlne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie za 300 zł, CPU za 1500 zł z odblokowanym mnożnikiem i mobo za 200 zł na H81 z kiepską, niechłodzoną sekcją zasilania, dodatkowo mobo jest wykastrowane z funkcji OC - średnie zestawienie :P.

 

Co do pasty, to Nocutowa jest bardzo dobra i śmiało możesz jej używać, będzie trochę lepsza od Ceramique.

 

Edit: Headery na mobo mają zazwyczaj 1A co przy 12V daje 12W, a tyle dwa wentylatory na pewno nie wezmą, nawet ledowe, więc śmiało możesz podłączać przez Y spliter.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentyle razem mają coś około 2W.

Myślę, że najlepiej jest zrobić tak:

do CPU_FAN podłączyć Y spliter, do niego na każdy koniec przejściówkę ULNA i do każdej odpowiedni wentyl. Powinno być git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej ULNA podłączyć przed spliterem? Wystarczy wtedy jedna ULNA.

Wg instrukcji producenta nie można tak podłączyć. W sumie to żadna różnica bo w pudle są 2 przejściówki ULNA osobno dla każdego wentylatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno, oryginalne wentyle Noctua nie mają PWM i są dosyć głośne (chodzą na 100% cały czas), ja zastosowałem reduktor do 7V bodajże i chodzą na +/- 950 RPM i są niesłyszlne.

 

Może wentylator 120mm. będzie cichy przy 950RPM, ale ten 140mm. to już będzie wyraźnie szumiał. Cichy to on jest dopiero przy 500-600RPM.

emsoN a nie lepiej sterować wentylatorami z poziomu płyty głównej, zamiast przez jakąś przejściówkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wentyle z NH-D14 podłączone pod dwa gniazda SYS_FAN (regulacja napięciem).

Przy pomocy Speedfana nie ma problemu z regulacją w zakresie 400/500rpm - 1300rpm.

W idle jest bezgłośnie, pod obciążeniem wydajnie - kwestia odpowiedniego profilu.

Przejściówka jest o tyle słaba, że masz stałe obroty :)

 

Nie lepiej ULNA podłączyć przed spliterem? Wystarczy wtedy jedna ULNA.

W instrukcji bardzo wyraźnie zabraniają tego. Pewnie może się stopić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...