Skocz do zawartości
michallodz

i3-380M - grzeje się

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko mam pytanko :D

Moja mamusia ma takiego laptopa Dell Inspiron N5010 P10F001

Siedzi tam i3-380M

Ostatnio jej się zaczął wyłączać znowu - wcześniej go przedmuchałem i zakupiłem podstawkę chłodzącą i problem się rozwiązał.

Zrobiłem test w OCCT no i już po 55 sekundach temp. procka przekroczyła 90 i program wyłączył test.

Pytanie zasadnicze co się mogło tam popsuć? Wydaje mi się, że radiator nie jest zabity kurzem wentylator też nie wyje więc może procek się odkleił od radiatora?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wydaje Ci się, że radiator nie jest oblepiony kurzem..? Rozkręć go, wyczyść radiator, zaaplikuj nową pastę na procesor i wtedy sprawdzaj temperatury. Fakt, że w tym Dellu trzeba demontować płytę główną w celu wykonania powyższych czynności, ale nie jest to szczególnie karokołmna czynność.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Potwierdzam co wyżej. Rozkręcić, nową pastę zaaplikować, radiator gruntownie z kurzu przedmuchać i będzie spokój.

Inna rzecz, że procesory mobilne mają górną granicę temperatury zwykle 100 stopni. Do tego OCCT to bardzo wymagający test, nie mający odniesienia do rzeczywistości - każdy jeden laptop w tym teście będzie miał temperatury 90+ stopni.

Edytowane przez poprostujakub

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

(...)trzeba demontować płytę główną w celu wykonania powyższych czynności, ale nie jest to szczególnie karokołmna czynność.

dla kogoś, kto myśli, że naprawi problem przegrzewającego się laptopa przedmuchaniem z kurzu i podstawką chłodzącą jest to raczej karkołomna czynność ;)

ps. później po naprawach przez takie osoby wymienia się klawiatury (ułamane zatrzaski), pozrywane taśmy, popękane obudowy...jeden chłopek nawet wyrwał cały inwerter przy zdejmowaniu panelu od głośników :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dla kogoś, kto myśli, że naprawi problem przegrzewającego się laptopa przedmuchaniem z kurzu i podstawką chłodzącą jest to raczej karkołomna czynność ;)

ps. później po naprawach przez takie osoby wymienia się klawiatury (ułamane zatrzaski), pozrywane taśmy, popękane obudowy...jeden chłopek nawet wyrwał cały inwerter przy zdejmowaniu panelu od głośników :E

O to się nie martw kolego, naprawiałem nie takie rzeczy. Nie masz pojęcia kim jestem a robisz ze mnie ułomnego przez to, że zastosowałem podstawkę chłodzącą? Brawo, bardzo dojrzałe ;) A podstawka swoją rolę spełniła bardzo dobrze bo przez prawie dwa lata był spokój a komputer jak przeważnie był gorący po postawieniu go na tej podstawce problem kompletnie zniknął. Więc wyluzuj na przyszłość.

Problem pojawił się z dnia na dzień, matka mówiła, że robiła porządki i przestawiała komputer więc pomyślałem o jakiejś mechanicznej usterce to chyba logiczne. Cały komputer prawie wcale się nie nagrzewa a jednak temperatura procesora bardzo szybko osiąga taki poziom dlatego pomysł, że może nie jest on dobrze przymocowany do radiatora.

Tak więc zgodnie z sugestią kaszau i jakuba rozkręcę wszystko i dam nową pastę - oby "taka osoba" jak ja sobie poradziła żeby bartuś później nie musiał opowiadać jakie t szkody wyrządził "taki ktoś" :D

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jakbyś był taki "bystry technicznie", to zamiast pisać posta z pytaniem, w tym czasie mogłeś rozkręcić laptopa i wymienić pastę ;)

ps. radiator w laptopie sam z siebie się nie luzuje - co najwyżej pasta może przeschnąć...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Laptop i tak będzie gorący ale na pewno trzeba wymienić pastę termo na jakąś porządną i przedmuchać radiator.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki Olson, co prawda już byłem w nim kiedyś (w laptopie! :D ) to nie zaszkodzi spojrzeć na pomoc w trakcie demontażu :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi