Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

patrykut

Windows 7 x64 - zainstalowane 8GB pamięci RAM, widzi tylko 3,98GB.

Rekomendowane odpowiedzi

Hm, chyba powoli zaczynam dochodzić o co chodzi. Zdaje mi się, że po wymianie procesora na Intel Core i3-3240 zarezerwował on sobie tyle pamięci dla swojego układu graficznego, gdyż po włożeniu starego Pentiuma G620 taki problem nie występuje, a w dodatku obraz jest na nim przesyłany tylko za pomocą zintegrowanej karty. Na Core i3-3240 bezproblemowo leci z integry jak i z HD6850. Co zrobić dalej - nie mam bladego pojęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj czekaj, bo trochę się gubię - w poście #14 piszesz że na starym procesorze też występuje problem, a teraz coś wręcz zupełnie innego.

Z nowego postu także idzie zrozumieć, że przy włożonym pentiumie radeon nie działa, a przy i3 - działa. Dobrze rozumuję? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akcie desperacji ponownie wymieniałem procesor i na G620 pamięć była normalnie wykryta - zarówno na dwóch kościach jak i na każdej z osobna, także podzieliłem się dzisiaj tą informacją.

 

Co do Radeona to tak, zauważyłem, że przy G620 obraz nie jest przesyłany (chociaż karta fizycznie się uruchamia, tj. wiatraki) i muszę przełączać się na integrę, a przy i3 Radeon działa idealnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dodam, że aktualizacja BIOSu odbywała się na zintegrowanej karcie graficznej, jako zewnętrzną posiadam Gigabyte HD6850 pod którą podpiąłem się nieco później.

Może coś w tym kierunku? Jeszcze raz wgrać BIOS, ale na włożonym 6850? (choć brzmi to niewarygodnie)

 

Nie rozumiem dlaczego pentium przestał działać z radkiem. Bo jak rozumiem, dopóki nie aktualizowałeś BIOS-u radek bez problemu śmigał z pentiumem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy o tym nie wspominałem w tym temacie, ale wgrywałem już BIOS na i3 i na HD6850 - zarówno poprzez aplikację @BIOS jak i za pomocą bootowalnego nośnika.

 

I tak, przed aktualizacją BIOS'u Radeon z Pentiumem działał normalnie. Dodam tylko, że muszę mieć ten BIOS który wgrywałem, tj. najnowsza wersja F4, gdyż ona obsługuje procesor który posiadam, starsze wersje niestety nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jakby po prostu BIOS nie wyłączał integry pomimo aktywnej opcji. Jakiś bug? Jak czytam instrukcję http://download.gigabyte.us/FileList/Manual/mb_manual_ga-h61m-ds2_e.pdf to widzę na 30. i 31. stronie interesujące funckje:

*Init Display First

*Onboard VGA

*On-Chip Frame Buffer Size

Ale skoro prawidłowe ich ustawienie nic nie dało to nie wiem co pomoże. Tym bardziej stawiam na BIOS, że już w nim widać przyciętą pamięć, czyli to nie może być wina softu/systemu.

 

Mam ostatnią szaloną myśl. Zagadaj do chłopaków z https://www.bios-mods.com/forum/, podrzuć im stary BIOS i zobacz czy dadzą radę dorobić obsługę nowszych CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że pomimo tego, że w instrukcji znajduje się opcja "On-Chip Frame Buffer Size", ja jej w swoim BIOS'ie nie widzę. Może jej dostępność załatwiłaby problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm, widziałem tę listę przed zakupem i specjalnie napisałem do producenta e-mail, po czym dostałem jednoznaczną odpowiedź, że po aktualizacji BIOS'u do wersji F4 ten model, pomimo tego, że nie ma go na liście, będzie normalnie współgrał z resztą komponentów. I tak w sumie jest, bo czy w BIOS'ie czy w systemie w różnych programach diagnostycznych jest wykrywany normalnie. No i za bardzo nie wiem dlaczego przy G620 stało się coś takiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko się składa w logiczną całość ;) Szukałbym taniej używki oficjalnie obsługującej tego proca!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest różnica między "działa", a działa ;)

 

Jak się uprzeć to można próbować wgrywać biosy z nowszych rewizji, albo grzebać edytorami biosu, ale to tylko wtedy, gdy masz inny sprawny komputer na podorędziu, i nie będzie Ci przeszkadzać uceglenie płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta obsługuje i7-3770, więc i tego i3 powinna. Nie ma możliwości, żeby integra zajęła 4GB RAM. Zdaje się zajmuje 128 MB, dlatego jest dostępne 3,98 GB zamiast 4 GB

Tak z głupia zapytam, sprawdzałeś ten procesor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam drugiego komputera pod ręką żebym mógł go sprawdzić, no ale przejrzałem go naprawdę dokładnie, delikatnie przedmuchałem, oczyściłem tylną część, w dodatku jest on jakby nie patrzeć fabrycznie nowy.

 

Co do wgrywania BIOS'ów z wyższych rewizji - powiedzcie szczerze, jakie jest prawdopodobieństwo uwalenia płyty głównej a prawdopodobieństwo tego, że problem zostanie rozwiązany? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta obsługuje i7-3770, więc i tego i3 powinna.

i3 zostały wypuszczone później, do tego mają inny stepping. W tej sytuacji może się dziać wszystko :P

 

 

Gdyby bios do 1.0 F4 był taki sam jak dla 1.2 FC to może bym zaryzykował, ale że są różne - można się spodziewać problemów.

Teoretycznie płyta ma dualBIOS, ale jak to działa, i czy zadziała przy takim majstrowaniu - nie wiem - nie interesuję się produktami gigabyte, od zawsze miałem problemy z ich produktami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W razie czego musiałbym wgrać FD dla 1.2, tak? Bo z tego co widzę w liście obsługiwanych CPU i3-3240 obsługiwany jest właśnie od wersji FD. Cóż, kto nie ryzykuje ten nie ma, raz się żyje i takie tam. Spróbuję, najwyżej za jakiś czas zmienię MOBO i może będę miał spokój :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jesteś jedną z osób z maksymą życiową "no risk, no fun" :P Może nie zaakcentowałem tego wystarczająco, ale w moim poście nie zalecałem wgrywania innego biosu.

Zainteresowałbym się jak dokładnie działa dualbios przed czymś takim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytam o DualBios od Gigabyte - w skrócie to działa to tak, że na MOBO obecne są dwie kości BIOS - główny oraz zapasowy. Jeżeli ten główny ulegnie przez jakieś czynniki uszkodzeniu, to zawartość zapasowego jest zamieniana z głównym i system komputerowy powinien uruchomić się po restarcie normalnie.

 

To jak, gdybym już miał wgrać to wersję FD? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, patrząc na zdjęcia płyt, to najbardziej rev1.0 przypomina rev1.2, widać tylko zmienione komponenty przy sekcji zasilania, ale ich ilość wciąż się zgadza. Jaki to może mieć wpływ - nie wiem.

 

Już lepiej chyba pobrać najnowsze biosy dla obu płyt, i którymś edytorem zobaczyć co się zmieniło - możliwe że to tylko kwestia mikrokodów CPU. Chociaż... nie wiem. Rób co uważasz, a jak zrobiłeś coś szalonego - daj znać co, i z jakim skutkiem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrobiłem kompletnie nic. Planowałem zaktualizować BIOS za pomocą programu @BIOS, ale cwaniaki (niech to szlag!) mnie przechytrzyli, bowiem przy wyborze opcji aktualizacji BIOS'u z pliku momentalnie wita mnie informacja: http://zapodaj.net/36507a8eeb2b2.png.html

 

A ja się głupi łudziłem, że wszystko bezkolizyjnie przejdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz kombinować z dos'owymi flasherami, albo użyć aktualizacji biosu z poziomu biosu (albo jest w konfiguracji oddzielna pozycja, albo update biosu odpala inny przycisk - F).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jeszcze to, czy na płycie głównej która "rzeczywiście" obsługuje i3-3240 problem z pamięcią się rozwiąże. Nie mam za bardzo skąd wytrzasnąć takiej płyty, także w ostateczności pozostanie mi jedynie loteria w postaci wydania pieniędzy i sprawdzenia nowej płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś podnieść napięcie ram do 1,6V?

W cpu-z ramki masz widoczne, więc to coś z konfiguracją systemu. Możesz odpalić komputer z live-cd linuksa? jakieś ubuntu na pendrive itd. i zobaczyć, ile masz dostępne ramu? Zostaje też reset biosu za pomocą zworek/baterii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cpu-z ramki masz widoczne, więc to coś z konfiguracją systemu. Możesz odpalić komputer z live-cd linuksa? jakieś ubuntu na pendrive itd. i zobaczyć, ile masz dostępne ramu?

Bardzo dobra rada.

 

 

Sytuacja jest nietypowa, nigdy się z czymś takim nie spotkałem. Tak, widziałem przypadki częściowej niekompatybilności RAMu, ale były one sprzętowe (na przykład obsługa tylko jednej strony modułu przy zainstalowanych czterech = połowa pojemności) i nawet BIOS nie wykrywał całego zakresu.

 

Spróbowałbym przywrócić stary BIOS, tak na wszelki wypadek. Procesor powinien zostać wykryty, być może będzie działał całkowicie poprawnie.

Czasami wymieniam CPU w starszych laptopach na modele w teorii nie wspierane, np. Pentium M Yonah --> Core Duo, dotychczas w najgorszym przypadku musiałem sam ustawiać niższe napięcia i SpeedStep z poziomu systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakieś dwa dni temat uważam za zamknięty, we wtorek będę miał możliwość sprawdzenia konfiguracji na płycie głównej Gigabyte GA-Z68AP-D3 2.0, która to "oficjalnie" obsługuje mój procesor, tj. Core i3-3240. Rzeczywiście, na obecnej Gigabyte GA-H61M-DS2 rev. 1.0 nigdzie nie ma mowy o obsłudze tego procesora, także pracownik/przedstawiciel firmy musiał mnie celowo bądź też nie wprowadzić w błąd podając niepoprawną informację.

 

Liczę na to, że problem się wtedy rozwiążę i, jak to się mówi, będę w domu mając podaną na tacy przyczynę - niekompatybilność procesora z płytą główną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rzeczywiście, na obecnej Gigabyte GA-H61M-DS2 rev. 1.0 nigdzie nie ma mowy o obsłudze tego procesora, także pracownik/przedstawiciel firmy musiał mnie celowo bądź też nie wprowadzić w błąd podając niepoprawną informację.

Przy takiej sytuacji od razu pisałbym do producenta z żądaniem udostępnienia aktualizacji biosu o mikrokod twojego CPU albo wydania nowej płyty głównej bo zostałeś przez nich wprowadzony w błąd i przez to będziesz musiał ponieść koszta wymiany mobo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...