Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

KPX.

Egpu do laptopa :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem małym majsterkowiczem i w najbliższym czasie chciałbym przełożyć bebechy mojego "laptopa" (w nawiasie dlatego, że nie posiada on matrycy) do obudowy z plexy i chciałbym od razu lekko zmodyfikować jego parametry dodając do niego wspomniane Egpu. :) I tutaj pojawia się moje pytanie... co jest lepsze? Egpu na "mini pci-e" czy "expresscard" (gdyż takie gniazdo również ten "laptop" posiada).

Chętnym do udzielenia odpowiedzi z góry dziękuje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na minipcie to możesz sobie wifi podłączyć a nie gpu, za mało prądu i przepustowości

na expresscard chyba żadnych gpu też nie było, bo praktycznie wszędzie montowano to mniejsze i wolniejsze, które znowu nadawało się do wlan/audio/usb.

 

W laptopach albo masz gpu na mxm wymienne albo wlutowane na płytę główną, a tego nie wymienisz, bo, znowu, za mało prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega 1minuser chyba nigdy nie siedział w temacie ;)

 

Bez różnicy czy to wsadzisz do mPCIe czy do expresscard - oba złącza oferują tylko jedną linię PCIe. A jedna linia to bardzo mało, stąd ładowanie mocnych grafik jest pozbawione sensu.

Chyba kiedyś coś czytałem o łączeniu linii PCIe z dwóch różnych slotów do obsługi jednego urządzenia - sporo by to pomogło, ale wymagałoby specyficznego adaptera.

 

Oczywistą rzeczą przy eGPU jest posiadanie zewnętrznego zasilania dla grafiki, oraz zewnętrznego monitora podłączonego do niej. Niektórym udawało się przy zewnętrznej grafice skorzystać z optimusa, i wrócić obraz z grafiki na matrycę w laptopie - jednak należy pamiętać, że minimalnie pogarsza to wydajność. Szczegółów też niestety nie znam...

 

Największy chyba problem w eGPU to buntujące się biosy w lapkach - mało który z podłączoną taką grafiką w ogóle wstaje, i często trzeba się uciekać do włączenia systemu bez grafiki -> uśpienia -> podłączenia grafiki -> wybudzenia komputera. Częste są też problemy z przydziałem zasobów w systemie, przy których często pomaga DIY eGPU. Generalnie Sporo informacji znajdziesz na forum techinferno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi :) Widziałem taki program nazywał się podajże setup 1.3 i on służył do wyłączania grafiki która jest w laptopie i ogólnie ponoć to pomagało ze wstaniem laptopa :)

Ok czyli reasumując nie ma to znaczenia jeżeli chodzi o wydajność czy podłącze do expresscard czy mPCIe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem to nie ma znaczenia czy podłączysz pod expresscard czy mPCIe, ponieważ:

1) Oba złącza oferują tylko jedna linię PCIe, za mała przepustowość dla karty graficznej.

2) Nie ma sensu podłączać Egpu do tych złącz, ze względu na punkt 1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli autor chce to osiągnąć niezależnie od kosztów z samej potrzeby majsterkowania, to czemu nie?

 

 

PCIe x1 potrafi pogorszyć wydajność grafiki nawet o 70% w niektórych przypadkach (tyle najwięcej mi wyszło w catzilli, kiedy dawno temu sprawdzałem wpływ ilości linii PCIe na wydajność), cokolwiek więcej będzie na wagę złota, no ale jak już wspominałem będzie potrzebny specjalny adapter, np. coś takiego -> KLIK, albo podobne z wieloma wejściami na przewody sygnałowe.

 

Jak będziesz to montować zdaj raport :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena takiej płyty z procesorem na rynku wtórnym będzie wyższa, niż kupno czegość na ITX o zbliżonej/większej wydajności i PCIE 4x lub 16x;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar to robić jakoś w okresie ferii zimowych, ale już teraz potrzebuję wiedzieć co lepiej brać :) zdaję sobie pełną odpowiedzialność z tego, że jest z tym trochę zabawy i nie jest to jakoś specjalnie opłacalne, ale i tak bym chciał się tym pobawić :) W przyszłości miałem zamiar wsadzić tam jakiegoś gtx'a 650ti/660/750/750ti. Jeszcze raz thx za odpowiedzi :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam gtx 750 ti podłączonego przez mpcie do lapka dzięki adapterowi exp gdc beast. Kupiłem go na Banggood za 200 zł + darmowa wysyłka. Paczka szła jakiś tydzień. Gram w Fallouta 4 na Ultra w ~ 30 klatkach. W dużych, gęstych lokacjach zdarzają się dropy do 20 ale odnoszę wrażenie, że to wina kiepskiej optymalizacji gry + ta karta nie jest przeznaczona żeby grać na niej na najwyższych możliwych ustawieniach. Fallout działa na silniku stworzonym pod Skyrima - Creation Engine. Został zmodyfikowany ale nadal charakteryzuje się bardzo małym zużyciem szyny. Gram na zewnętrznym 24" monitorze w 1080p. Taki Skyrim na Ultra - 60 klatek + sporadyczne dropy do 40. Guild wars 2 dla odmiany jest niegrywalny. No chyba że zejdę na najniższe z możliwych ustawień - w miarę stabilne 25 klatek. Na średnich i wysokich ustawieniach gra ma ciągłe wachania i dropy do 3 - 4 fps. Weź pod uwagę jedną rzecz - epu to kompromis. Musisz zrobić porządny research. Tutaj masz stronę z której czerpałem info- http://egpu.pl/ . Na YT masz sporo poradników testów i recenzji egpu - wystarczy poszukać. Nie jestem żadnym specem tylko gostkiem, który sobie wymarzył tanim kosztem pograć w Fallouta 4 dlatego nie kierujcie w moim kierunku skomplikowanych, technicznych pytań - bo się nie znam ;) Zauważyłem, że kolega ma pytanie to się zarejestrowałem i podzieliłem doświadczeniem. Na tej stronie którą podlinkowałem w zakładce "testy gier" masz trochę tytułów opisanych i sprawdzonych. I jeszcze raz - przygotuj się do tego i nie kupuj adaptera i karty w ciemno bo możesz wydać pieniądze w błoto. Pozdrawiam.

 

proc - i5 4210m

ram - 8 gb 1333

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze sprawdź jaką kartę opłaca się tam wsadzać, bo ze względu na ograniczenia adaptera, po osiągnięciu pewnego poziomu, wydajność nie będzie wzrastała choćbyś i Tytana wsadził :)

Ale skoro to w ramach zabawy to się baw, ja tez lubię czasami pokombinować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Meh i wszystkie moje plany poszły się...No tak :/ Chciałem maksymalnie zupgradować swojego lapka zanim dokupię egpu i zacznę zlepiać ładną obudowę z plexy... Już nie mogłem się doczekać i nagle... Co? Wszystkie plany poszły się za przeproszeniem walić! Postanowiłem, że wrzucę do mojego lapka z C2D C2Quada Q9000 i jak wszystko będzie ładnie działać, zabiorę się następnie do egpu... Niestety tak się nie stało, gdyż "laptop" odmówił posłuszeństwa i nie ruszył na Quadzie, a to było moje wymaganie, żeby wg opłacało się dokupować egpu :/ Mimo szczerych chęci zrobienia czegoś ciekawego, niestety nie mam możliwości... Dziękuje za udzielanie się pod tematem, lecz teraz raczej do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...