Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mbv

Nowy zasilacz vs stara płyta gł.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam wymienić PSU w desktopie wybór padł na Be Quiet! Pure Power L8-CM-630W, mam jednak problem bo desktop jest 5-6-letni, przed modernizacją (będą składał nowy pod koniec tego kwartału lub w połowie 2 kwartału br) więc siedzę jeszcze na sockecie 775 (E8500 3,16GHz), gdzie zasilanie cpu jest tylko jedną wtyczką 4-pinową a nowe płyty wszystkie mają już 2x4pin. Stąd pytanie czy ktoś się orientuje jak jest w tym modelu zasilacza - da się w nim złącze 8-pinowe jakoś rozpiąć, żeby się dało podłączyć tylko jedną 4-kę do mojej starej płyty?

 

Chcę od razu kupić porządny zasilacz, bo nowy desktop będzie dość mocny a jestem zmuszony go kupić już teraz bo coś się dzieje z moim obecnym zasilaczem (starutki Tagan 480W)- nawet przy stronach WWW odłącza mi się obraz z karty graficzej, pc chodzi tylko nie mam obrazu na monitorze. Wcześniej mi się potrafiło tak zadziać tylko przy mocnych grach, a teraz już nawet nie wyrabia przy kilku stronach www. Wiem, że może być coś również z kartą graficzną ale sądzę, że to raczej zasilacz bo nawet Asusowy PC Probe pokazuje, że napięcia skaczą jak szalone i są dużo poniżej normy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez problemu podepniesz, wtyczka od procka jest rozpinana na 2x4-pin...inna kwestia, że są lepsze zasilacze w cenie tego BQ ;)

 

ps. programowy pomiar napięć jest co najwyżej śmiechu wart...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez problemu podepniesz, wtyczka od procka jest rozpinana na 2x4-pin...inna kwestia, że są lepsze zasilacze w cenie tego BQ ;)

 

Dzięki za odp, a jaki jest lepszy? Chodzi mi o to, żeby był też cichy przy okazji...nowy desktop będzie na cpu Skylake więc powiniem nawet mniej energii ciągnąć niż obecny cpu. Poczytałem trochę testów i co strona to różne opinie, wydaje mi się, że ten Be Quiet! Pure Power L8-CM-630W nie jest taki zły a przede wszystkim to sprawdzony model i marka a na pewno nie zaryzykuję zakupu jakiegoś tańszego ale spoko-super wydajnego "bo ktoś z forum zaręcza"...mam wrażenie, że wymieniony model został dość dobrze przetestowany.

 

 

ps. programowy pomiar napięć jest co najwyżej śmiechu wart...

 

- wiem, że można na takich programach polegać tylko orientacyjnie ale nie jestem serwisem i nie mam sprzętu do dokładnych pomiarów a na czymś się trzeba opierać, komputer chodzi dalej a tracę sygnał z karty graficznej (nie ma obrazu na monitorze) - przed tym jak zginie obraz wiatraki gwałtownie zaczynają wyć na grafice i obraz ginie, sądzę, ze to na 99% wina zasilacza, który jest nawet starszy od obecnego desktopa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki zestaw masz teraz, a jaki będziesz miał? bo dokładając ~50plnów możesz kupić znacznie lepszy zasilacz o praktycznie takiej samej mocy z trybem półpasywnym, czarnym okablowaniem i 7-letnią gwarancją - rm550x ;)

 

ps to co opisujesz, może równie dobrze wskazywać na kartę - sprawdzałeś temp. pracy? i jeszcze raz napiszę - nie sugeruj się programowym pomiarem napięć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki zestaw masz teraz, a jaki będziesz miał? bo dokładając ~50plnów możesz kupić znacznie lepszy zasilacz o praktycznie takiej samej mocy z trybem półpasywnym, czarnym okablowaniem i 7-letnią gwarancją - rm550x ;)

 

ps to co opisujesz, może równie dobrze wskazywać na kartę - sprawdzałeś temp. pracy? i jeszcze raz napiszę - nie sugeruj się programowym pomiarem napięć

 

Temperatury zawsze sprawdzam jako pierwsze i nie tylko przez programiki, czy w biosach ale przede wszystkim organoleptycznie - czyli zwyczajnie ręką sprawdzam :E , czy karta graficzna się smaży, czy jest chłodna (cpu również ma solidne chłodzenie, zresztę E 8500 to były świetne procki, jest bardzo chłodny, no i cpu ma się nijak do utraty obrazu na monitorze, bo dysk i cały komputer pracuje, ginie tylko obraz na monitorze), grafika jest od EVGA więc ma fajny programik do kontrolowania obrotów wiatraczka, zresztą przy stronach WWW grafika nie ma prawa się zmęczyć, jest chłodna. To musi być wina zasilacza (albo w grafice się rąbią jakieś rzeczy typu kondesatory itp. ale chyba wtedy inaczej by reagowała).

 

Mój obecny desktop jest starutki - 6-7letni (Core Duo E8500, gtx 250). Jak wspomniałem wyżej zamierzam (już chyba po raz ostatni) zmodernizować sobie desktopa pod koniec pierwszego lub drugiego kwartału b. roku dlatego chce od razu solidny zasilacz wziąć (pewnie będę też kupował upsa przy modernizacji). Jestem świadom, że do tego co teraz mam wystarczyłby byle jaki zasilacz ale po co kupować dwa razy? Miałem wcześniej OCZ 600W ale poszło ostre przepięcie po linii i się zjarał - uratował za to cpu, gpu i dyski więc byłem zadowolony z jego zakupu (przy jakimś no-name pewnie zjarałoby się wszystko), brat mi po awarii pożyczył tego Tagana 480W (był używany) i do tej pory siedzi.

 

Wiem, że teraz jest kiepski czas na modernizację bo będą zmiany z pamięciami - zamiast DDR4 (które praktycznie mało kto ma) pewnie wejdzie coś z HBM/HBM2, będą więc zmiany w cpu, chipsecie i magistralach, coś znowu zastąpi Skylake'a, który tak naprawdę się jeszcze nie zdążył sprzedać. Podobnie z grafikami - zapowiadany Pascal dobrze rokuje, zwłaszcza, że 970-tki (jedyny ekonomicznie uzasadniony zakup obecnie) mają tę zwaloną pamięć (3,5GB + 500MB zwalniającymi całość :mad2: ). ALE!- złogi magazynowe zalegającego sprzętu muszą się sprzedać więc to wszystko NA PEWNO nie zadzieje się w tym roku, pewnie pod koniec 2016r. gdzieś we wrześniu, październiku pojawią się pierwsze grafiki na Pascalu i nowe cpu (które zapowiadają na obecny socket 1151), tylko, że najpierw wchodzą najmocniejsze cpu i grafiki dopiero potem czyli za kolejne 3-6 miesięcy pojawiają się wersje dla przeciętnego Kowalskiego. Jak wszyscy wiemy tak naprawdę nigdy nie ma dobrego czasu na zakup sprzętu elektronicznego, bo za chwilę coś lepszego wychodzi.

 

Przed modernizacją mam znacznie większe wydatki, zobaczę ile mi zostanie może się okazać, że będę wolał dołożyć i kupić lepszy samochód niż modernizować pc :E ale zasiłkę i tak wezmę lepszą bo w razie czego zawsze jest to dobry start do modernizacji. Koszmar, że dzisiaj aby coś kupić to trzeba się przebić przez setki pisanych na zamówienie sklepów i firm testów, tony marketingu szeptanego etc. etc., ech, gdzie ten Internet sprzed 10-lat...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego znikania obrazu :

Jak płyta ma dwa złącza PCI-e x16, radziłbym sprawdzić kartę w drugim złączu.

 

PS. 2x4pin (albo EPS 8-pin), może być składane (zaczep) albo spinane (wkładasz jedną część w drugą zgodnie z zapinkami obu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego znikania obrazu :

Jak płyta ma dwa złącza PCI-e x16, radziłbym sprawdzić kartę w drugim złączu.

 

PS. 2x4pin (albo EPS 8-pin), może być składane (zaczep) albo spinane (wkładasz jedną część w drugą zgodnie z zapinkami obu).

 

Dzięki za sugestię, niestety płyta główna to Asusa P5P41T LE z jednym gniazdem PCIE - kupiłem ją w pośpiechu bezpośrednio po awarii, nie miałem kompletnie pieniędzy wtedy (zjarało mi się świetne, na owe czasy, mobo DFI P45-T2RS Plus Lan Party). Niestety nie mam innej zasiłki żeby sprawdzić, czy wyłączanie obrazu zniknie. Jak się wścierwię to zrobię modernizację w tym tygodniu... :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) bo dysk i cały komputer pracuje, ginie tylko obraz na monitorze), grafika jest od EVGA więc ma fajny programik do kontrolowania obrotów wiatraczka, zresztą przy stronach WWW grafika nie ma prawa się zmęczyć, jest chłodna. To musi być wina zasilacza (albo w grafice się rąbią jakieś rzeczy typu kondesatory itp. ale chyba wtedy inaczej by reagowała).

(...)

zasilacz nie ma nic do tego, masz jedną linię 12v, gdyby był coś nie tak z zasilaczem, to siadałby cały komp...sama karta, to zapewne gts 250, mogą już luty się odzywać w tak starej karcie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasilacz nie ma nic do tego, masz jedną linię 12v, gdyby był coś nie tak z zasilaczem, to siadałby cały komp...sama karta, to zapewne gts 250, mogą już luty się odzywać w tak starej karcie

EDIT - tak grafa to GTS 250 od EVGA, temperatury ma w porządku (sprawdzone wielokrotnie ręką i wg czujników na karcie, w spoczynku jest 47 stopni wg EVGA Precision X, w stresie gdy dam obroty wiatraków na 83% to nie przekracza 65C - ale teraz traci obraz przy oglądaniu materiałów wideo np. z youtube czy streamów, więc nawet gier nie odpalam), zawsze też uziemiam się przed sprawdzaniem reką, żeby jakieś ładunki elektrostatyczne z ciała nie poleciały.

 

A nie może być tak, że nie wyrabia zasilanie tylko dla karty graficznej? W końcu rzekomo w zasilaczach są wyodrębnione oddzielne linie do zasilania kart graficznych. Jestem filologiem-medioznawcą na elektronice się na tyle znam, że zawsze składałem swoje pecety ale jeśli chodzi o szczegóły typu kondesatory, przetworniki, napięcia to już niestety brak mi wiedzy (i czasu by to nadrobić)...Sądzę, że jeśli i tak mam zamiar modernizować desktopa to zakup nowego zasilacza nie jest chyba złym pomysłem, jeśli się okaże że obraz będzie dalej siadał to już będzie wiadomo na 100% że to grafika. A zasilacz zawsze się przyda - zwłaszcza, że wtedy wezmę pewnie 970-tkę może nawet zanim w ogóle zmienię płytę główną i cpu, dysk na ssd itd. Choć mam obawy co do mojej starej mobo, czy poradzi sobie z tą 970-tką, w końcu to stary chipset i stare PCI-E...

 

Co do zasilaczy to ten PURE POWER L8 600W różni się tylko w cenie o 40zł od tego Be Quiet! a ten drugi ma częściowo modularne okablowanie - sprawnościowo, na moje laickie oko wydają się być na tym samym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naprawdę jest mało zasilaczy z więcej jak jedną linią 12v, ten tagan ma jedną, nawet nie podzieloną (co w tym przypadku i tak nic nie zmienia) - z linii 12v korzysta nie tylko karta, ale i procek - ogólnie, jakiekolwiek niestabilności na linii 12v powodują wykrzaczenie całego systemu - głównie objawia się to nagłymi resetami...co od zasilaczy, te, które wymieniasz mają tylko jedną zaletę - cichy wentylator...są za wysoko wycenione w stosunku do tego, co mają w sobie - lepszym wyborem będzie coolermaster g550m lub droższy rm550x od corsair...ew. najlepsza zasiłka w kategorii cena/jakość antec vpf550

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

naprawdę jest mało zasilaczy z więcej jak jedną linią 12v, ten tagan ma jedną, nawet nie podzieloną (co w tym przypadku i tak nic nie zmienia) - z linii 12v korzysta nie tylko karta, ale i procek - ogólnie, jakiekolwiek niestabilności na linii 12v powodują wykrzaczenie całego systemu - głównie objawia się to nagłymi resetami...co od zasilaczy, te, które wymieniasz mają tylko jedną zaletę - cichy wentylator...są za wysoko wycenione w stosunku do tego, co mają w sobie - lepszym wyborem będzie coolermaster g550m lub droższy rm550x od corsair...ew. najlepsza zasiłka w kategorii cena/jakość antec vpf550

 

Ale mój desktop się nie wykrzacza tylko nagle monitor traci obraz, pecet dalej pracuje muszę go zresetować aby znowu się obraz pojawił - dzieje się tak od dwóch dni przy oglądaniu wideo np. streamów lub wideo z youtube, a wcześniej się obraz wyłączał podczas grania. Normalnie strony www mogę przeglądać ale gdy tylko odpalę jakieś wideo to po kilku minutach to samo. Na moje oko to może być zarówno zasilacz jak i grafika bo ona faktycznie już starutka jest - tylko na pewno nie chodzi o jej przegrzewanie (bo się na pewno nie przegrzewa) tylko o coś innego: coś z lutami? kondensatorami? - no niestety na tym się kompletnie już nie znam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diagnoza takich rzeczy przez forum, to jak leczenie przez telefon - może być zasilacz, ale raczej obstawiam kartę - zimne luty - jeśli chcesz kupować nowy zestaw, to zacznij od porządnego zasilacza - sprawdzisz przy okazji, co jest aktualnie nie tak ;)

 

ps. właśnie o tym piszę, gdyby to zasilacz był problemem, to miałbyś reset lub wyłączenie - zasilanie zostałoby odcięte całkowicie, a nie połowicznie - tylko dla karty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diagnoza takich rzeczy przez forum, to jak leczenie przez telefon - może być zasilacz, ale raczej obstawiam kartę - zimne luty - jeśli chcesz kupować nowy zestaw, to zacznij od porządnego zasilacza - sprawdzisz przy okazji, co jest aktualnie nie tak ;)

 

ps. właśnie o tym piszę, gdyby to zasilacz był problemem, to miałbyś reset lub wyłączenie - zasilanie zostałoby odcięte całkowicie, a nie połowicznie - tylko dla karty

 

Jest dokładnie jak piszesz. Na szczęście właśnie brat okazał się na tyle życzliwy, że pożyczył mi na kilka dni OCZ 600W więc pewnie jeszcze dziś będę wiedział, czy to wina zasilacza (odpięcie trochę mi zajmie bo trzeba zdejmować radiator, smarować jeszcze raz cpu itd.). Podam info w tym wątku - może komuś się przyda, przy grzebaniu w tematach z wyszukiwarki.

 

Jeśli będę kupował nowy PSU to musi mieć on zapas mocy bo mimo iż Skylake (zamierzam wziąć i5 6500 lub 6600) ma małe TDP to jednak może być podpiętych sporo urządzeń - poza 250 SSD będą pewnie od czasu do czasu chodzić po dwa dyski HDD 2TB, jakiś tablet graficzny, dwa monitory itp. Dlatego nie będę się bawił w jakieś (nawet i solidne) 550Watowe PSU, co najmniej 630W albo i 700W będę brał. A teraz do dzieła! (znaczy się najpier kolacja... :E )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jeśli będę kupował nowy PSU to musi mieć on zapas mocy bo mimo iż Skylake (zamierzam wziąć i5 6500 lub 6600) ma małe TDP to jednak może być podpiętych sporo urządzeń - poza 250 SSD będą pewnie od czasu do czasu chodzić po dwa dyski HDD 2TB, jakiś tablet graficzny, dwa monitory itp. Dlatego nie będę się bawił w jakieś (nawet i solidne) 550Watowe PSU, co najmniej 630W albo i 700W będę brał. A teraz do dzieła! (znaczy się najpier kolacja... :E )

tak z ciekawości zapytam, jak chcesz podpiąć tablet graficzny i monitor pod zasilacz :Up_to_s: co do reszty - bq pure power l8 630w jest mocniejszy o 14,5w od rm550x, nie wspominając o tym, że jego środek jest taki sam jak w zasilaczach za 200 złotych - ale wybierzesz zasilacz, jaki będziesz chciał, w końcu to Twoje pieniądze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości zapytam, jak chcesz podpiąć tablet graficzny i monitor pod zasilacz :Up_to_s: co do reszty - bq pure power l8 630w jest mocniejszy o 14,5w od rm550x, nie wspominając o tym, że jego środek jest taki sam jak w zasilaczach za 200 złotych - ale wybierzesz zasilacz, jaki będziesz chciał, w końcu to Twoje pieniądze ;)

 

Dzięki za uszczypliwość, wiem, że tablety itp. sprzęty mają swoje własne zasilania, chodziło mi tylko o to, że będzie wiele urządzeń podpiętych pod nowy desktop, nie jestem też w stanie określić jakie dokładnie będzie zapotrzebowanie na moc dlatego zwyczajnie chce mieć jej zapas, nie jestem elektronikiem/elektrykiem nie znam się na bebechach zasilaczy. Z czytanych przez wiele lat (od czasu do czasu) tekstów zorientowałem się, że wiele markowych 480W-550W spokojnie by wystarczyło do nawet mocnych sprzętów ale niestety brak mi specjalistycznej wiedzy aby kupować zasilacz idealnie na miarę dlatego wolę wziąć coś markowego z większym zapasem niż słuchać się opinii, których fachowości nie jestem w stanie ocenić. Różnica w cenie między markowym 550W a markowym 630W jest niewielka (ok 100zł?) - dla mnie jest to do przeżycia (przynajmniej w tej chwili bo jeszcze 2 miechy temu nie mogłem sobie pozwolić na naprawę uszkodzonej matrycy w lapku). Lepsze to niż potem obudzić się z ręką w nocniku i musieć kupować drugi PSU bo jednak coś nie wydoli...

 

Piszę z laptopa - wymiana zasilacza desktopa w trakcie, okazało się, że samo odkurzanie zajmie mi chyba najwięcej czasu (nazbierało się tony kurzu, na szczęście chyba uda mi się podpiąć pożyczony zasilacz bez odkręcania radiatora cpu). Info czy pomogło pewnie dopiero jutro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopóki nie będziesz podpinał 10 hdd, najważniejszą rzeczą przy wyborze zasilacza jest cpu i gpu - jeśli czytałeś uważnie testy, powinieneś też wywnioskować z nich, że każda marka ma lepsze i gorsze zasilacze w swojej ofercie - kwestia ich wyceny, a tu np. BQ daje ciała po całości ;) nie musisz kierować się moim radami, jak pisałem Twoje pieniądze i Twój wybór...ja co najwyżej mogę napisać, jak ja to widzę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po godzinie katowania w HoTS nic się nie dzieje (wcześniej mniej więcej w połowie jednego meczu wywalało mi obraz, reszta pc pracowała bez problemu). Czyli prawdopodobnie jednak była to wina zasilacza.

Najważniejsze, że będę mógł nowy zasilacz podłączyć do starej mobo, bo co do tego miałem główne wątpliwości. Pewnie kupię któryś z modeli Be Quiet! i tak będzie to lepszy wybór niż pierwszy, który miałem kupić bo chciałem brać coś tańszego w stylu SilentiumPC Vero M1 600W 80Plus a od tego ten BQ jest jednak o wiele lepszy. Użytkowanie pożyczonego OCZ 600W odpada - suszara koszmarna, słychać go z kilku metrów, w dodatku jest jakiś okrojony bo zasilanie do dysków i napędów optycznych ma na jednym kablu co mi uniemożliwiło podłączenie nagrywarki dvd, której niby bardzo rzadko już używam ale jednak czasem się coś trafi.

Ok, dzięki za info, wątpliwości rozwiane, temat do zamknięcia. (trzeba jeszcze wstać rano :E )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...