Skocz do zawartości
m@riusz

[Tutorial] S.M.A.R.T - interpretacja parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Nie odczujesz różnic we wczytywaniu gier na M.2 NVMe vs SATA.

Chyba, że zajmujesz się np. montażem.

Jak masz możliwość wziąć większy jak 1TB SATA, w dłuższej perspektywie raczej nie pożałujesz. Niektóre gry zajmują dzisiaj poprane ilości miejsca, a obawiam się, że będzie tylko gorzej. W dodatku oczywiście sporo działa gorzej na HDD, jak nie większość. Chyba zaczynają nawet na wstępie wymagać powoli SSD w minimalnych.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam,

 

Proszę o ocenę kondycji dysku:

 

smart.png

Edytowane przez Mediator95

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wszystko OK. Ten jednotalerzowy model jest dosyć udany. Jeden chyba z ostatnich takich obecnie na rynku.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim,

dysk nie ma nawet dwóch lat, jest jeszcze na gwarancji. Ile jeszcze mu czasu zostało? Nie przypominam sobie żeby laptop mi spadł albo żebym nim przesadnie telepał a mimo to wygląda to źle. Myślicie, że będzie problem z gwarancją?

sM6bqyr.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Teoretycznie jest odczyt w G-Sense error rate, ale są/były też bad sectory, z tym że wg. odczytu wszystkie realokowane. Wykonaj pełne skanowanie w HD Tune, może coś jeszcze znajdzie. Tak czy owak, jest szansa, że przejdzie na gwarancji.

Odezwij się jak sprawa się dalej potoczy.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam. Proszę o analizę/ocenę dwóch 4TB dysków. Zależy mi zwłaszcza na analizie tego pierwszego od Seagate - jest on wyjęty z obudowy zewnętrznej (nie był mi już potrzebny taki ciężki kloc) i wsadzony do stacjonarki (LaCie 4TB). :cool:

 

 

 

1). Seagate :

 

WWVKflO.jpg

 

---------------------------------------------

 

2). Toshiba :

 

CrbuKOr.jpg

 

 

 

Z góry dzięki. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Proszę również (jeśli można) o ocenę 3 dysków przenośnych 2.5 cala.

 

 

 

1). LaCie 5TB :

 

uERQwvS.jpg

 

 

---------------------------------------------------

 

2). Lacie 2TB :

 

w0RXQUY.jpg

 

 

---------------------------------------------------

 

3). ADATA 1TB :

 

VaALQWr.jpg

 

Z góry dzięki. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba duże ok.

 

Z małych:

1. BC - pojedynczy błąd, jeżeli będzie rosnąć, to coś z kablem lub dyskiem

2. C7 - pojedynczy błąd, mało istotny; C8 - 20 błędów zapisu, nie powinno ich być, jeżeli będzie rosnąć, to dysk do wymiany lub na mało istotne rzeczy

3. OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Napisano (edytowane)
' date='23 Maj 2020 - 20:51' timestamp='1590263470' post='15916603']

Oba duże ok.

 

Z małych:

1. BC - pojedynczy błąd, jeżeli będzie rosnąć, to coś z kablem lub dyskiem

2. C7 - pojedynczy błąd, mało istotny; C8 - 20 błędów zapisu, nie powinno ich być, jeżeli będzie rosnąć, to dysk do wymiany lub na mało istotne rzeczy

3. OK

 

Dzięki. :thumbup:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to dobrze, sporo tych sektorów.

Pokaż co jest wyżej w parametrach.

 

Jest OK. C8 nie jest krytyczny.

Zwykle jest krytyczny ale to wygląda na ex. Szajsunga, a one tak miały ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to Samsung.

W jakich dyskach widziałeś, że błędy w C8 były parametrem krytycznym?

Seagate które widziałem w ogóle nie miały C8, WD nie zawsze to liczą nawet jak są bad sectory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przy zapisywaniu są błędy, to chyba z dyskiem nie jest najlepiej :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu ciekawe z czego biorą się te błędy i czy aby na pewno tak jest.

Np. jak masz wadliwy kabel, to przy innym parametrze na co dzień nawet nie zauważysz, że coś takiego się dzieje.

Bo zazwyczaj to jest kilkadziesiąt błędów max. Inna sprawa jak by było z parę tysięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z niedoskonałości materii ;)

 

Na pewno zależy to od implementacji raportowania tych błędów. Jeden będzie nabijał dopiero jak operacja zupełnie się nie uda i wystawi do kontrolera "faila", inny np. jak podejmie drugą serię prób zapisu.

 

Z nabijaniem tego parametru bez oznak, że coś z dyskiem jest nie tak spotkałem się tylko przy Samsungach (i ex po przejęciu przez Seagate). W innych to były jakieś oznaki złego działania, a ten parametr nie miał wcale wysokich wartości jak tutaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy prawie 3K błędów to faktycznie może dawać powody do niepokoju. Tylko jeśli z dyskiem zasadniczo nic się nie dzieje, ciekawe czy nie będzie tu trochę podobnie jak w Seagate'ach z odczytem parametru 01, gdzie pojawia się to nawet w nowych dyskach. Co prawda w Samsungach takie coś w C8 normą nie jest.

Na wysoki odczyt 01 przy Seagate by mogli nie przyjąć na gwarancję, ale przy C8 w Samsungach, ciekawe.

Oczywiście zawsze C8 w takiej ilości może mieć wpływ na wydajność dysku w stopniu niezauważalnym dla użytkownika, ale nadal. I prawdopodobnie mogą być jednak jakieś przyczyny tego pod względem ogólnego stanu dysku. To prawda.

Ciekawe czy coś w benchmarkach chociaż wyjdzie, porównując z nowym, ale jeszcze przy tej liczbie, nie musi.

Jak jest gwarancja jeszcze, można się zastanawiać.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seagate inaczej zlicza błędy odczytu, aż nie chce mi się tego powtarzać - zajrzyj do pierwszego posta.

 

Były serie Samsunga, gdzie dosyć często C8 i 01 się nabijały, a negatywnych skutków nie było widać. Ale niektórym padały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toshiba MK6475GSX,zgodzicie się że już z tym dyskiem nic nie zrobię i nie ma dla niego ratunku?

Wczoraj zaczęły się głowice parkować przy korzystaniu z tego dysku,spoglądam na Smart i sporo przybyło w parametrach 05,C4 i C5 na dodatek jakimś cudem liczba włączeń i godzin pracy się wyzerowały(było ok.3,5 k godzin i 4,4k włączeń).Ogólnie miał gdzieś z 100-200 realokowalnych sektorów,jak go nabyłem za "flaszkę",ale go ogarnąłem na tyle że używałem jako dysk zewnętrzny do mniej istotnych danych.To co najważniejsze udało się odzyskać i przerzucić na inny dysk.

eae3b9f98a0c602f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być tak, że realokujesz te sektory, i wkrótce znów się zrobią nowe, albo jakaś część z zapisywanych danych będzie nieodczytywalna na krótko po. Może to wymagać np. w Windows Commanderze za każdym weryfikacji sum kontrolnych.

Poza samą realokacją, jeśli siedlisko bad sectorów jest na jakimś wyznaczonym obszarze dysku, można by próbować go jeszcze wyciąć z partycji, ale nadal nie daje to gwarancji, że nie ma z tym dyskiem jeszcze innych nietypowych problemów poza sektorami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza samą realokacją, jeśli siedlisko bad sectorów jest na jakimś wyznaczonym obszarze dysku, można by próbować go jeszcze wyciąć z partycji, ale nadal nie daje to gwarancji, że nie ma z tym dyskiem jeszcze innych nietypowych problemów poza sektorami.

Bad sectory były na początku powierzchni,początek dysku z bad sectorami wyłączyłem z użycia.Tak używałem prawie dwa lata,do felernego wczorajszego dnia.

 

Może być tak, że realokujesz te sektory, i wkrótce znów się zrobią nowe, albo jakaś część z zapisywanych danych będzie nieodczytywalna na krótko po. Może to wymagać np. w Windows Commanderze za każdym weryfikacji sum kontrolnych.

Spoglądając i przeliczając z szesnastkowego systemu te liczby wychodzi ponad 3 tys.bad sectorów,co wg mnie remap praktycznie jest już nieopłacalny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci zależy na tym dysku, to zrób skan i poszukaj nowego ogniska badów i wyłącz go z użycia, ale jak wspominałem, z dyskiem nie muszą być same bady tylko nie tak.

MHDD pokaże bodaj numery sektorów, a w HD Tune jakby policzyć wszystkie kwadraciki w przeliczeniu na podany tam rozmiar mieszczący się w jednym kwadraciku, to wyjdzie Ci w którym MB na dysku się to dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci zależy na tym dysku, to zrób skan i poszukaj nowego ogniska badów i wyłącz go z użycia, ale jak wspominałem, z dyskiem nie muszą być same bady tylko nie tak.

MHDD pokaże bodaj numery sektorów, a w HD Tune jakby policzyć wszystkie kwadraciki w przeliczeniu na podany tam rozmiar mieszczący się w jednym kwadraciku, to wyjdzie Ci w którym MB na dysku się to dzieje.

Kupię sobie inny dysk,tamten dysk sam z siebie wydał wyrok :E

Był przeskanowany MHDD,ponad 100 bloków z X,ok.20-30 z czasem odczytu ok.500 ms i więcej i to jeszcze porozsiewane - fragment na początku,fragment gdzieś dalej,potem następny fragment...

Moim zdaniem szkoda już było go ratować,miałem tyle danych,że przerzuciłem na jeden 320GB i wystarczyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I słusznie. W tych miejscach pojawiają się nowe bady zazwyczaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o ocenę kolejnego dysku:

smart-toshiba.png

Dziękuję za ocenę poprzednich i z góry za ten ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...