Skocz do zawartości
m@riusz

[Tutorial] S.M.A.R.T - interpretacja parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

Jak byś nie zauważył jest tam parę wartości , a ja na pamięć nie znam jakie powinny być dla danego modelu . Teraz widzę - najniższa 70 - obecna 71 i próg 25 czyli wszystko w normie

Edytowane przez edeks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ma gdzie ma 71 , czy tak trudno pokazać całość. Spin-up time to rozkręcanie talerzy zależne od sprawnej mechaniki dysku i prawidłowego zasilania

Również mam problem z tym modelem : http://forum.pclab.pl/topic/734386-Samsung-HD103SJ-problem/

Edytowane przez pan_satyros

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tak nie wiem co dalej z tym robić. Ma ktoś jakieś pomysły?

Nic, zostawić w spokoju. Z dyskiem wszystko w porządku, tylko program wyświetla bzdury, a może po prostu lubi kolor czerwony ;) W każdym razie te wartości jak dla dysku seagatea są w normie.

Edytowane przez kamail86

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Chcę sprzedać swojego Samsunga f3 500GB, przeskanowałem go i oto jakie otrzymałem parametry SMART:

 

URL=http://imageshack.us/photo/my-images/9/hdd500.png/]hdd500.png[/url]

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Czy z dyskiem jest wszystko w porządku? Można sprzedawać?

Może potrzeba więcej informacji?

 

Bardzo proszę o odpowiedź. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Proszę o interpretację raportu SMART. Niepokoją mnie pozycje z komunikatem ostrzegawczym. Program "Victoria" znalazł około 30 błędów UNCR z których większość udało się "naprawić".

 

hd502hi.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Pozdrawiam

Edytowane przez jazi82

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni mój dysk się bardzo dziwnie zachowuje. Podczas ściągania zawiesza mi BitCometa, otrzymuję komunikat, że dysk jest przeciążony, czasem mi walnie BSODa 0x000000F4. Zawsze to się wiąże z używaniem tego konkretnego dysku. Sprawa dotyczy dysku WDC 15EADS - Caviar Green, którego używam jako magazynu. Poniżej wklejam raport SMART, bardzo niepokoi mnie parametr C7. Kabelek SATA wymieniany, próbowałem również w innych gniazdach SATA, zarówno SATA2, jak i SATA3. Pozostałe dyski, czyli 2x WD 500 GB RE3 w RAID chodzą bez problemu, podobnie, jak SSD Vertex2. Płyta ASROCK P67 Pro3.

 

Czy nadszedł czas na archiwizację danych i mam się szykować do odsyłania dysku na gwarancję? Zdaje się, że WD daje na dyski 3 lata gwarancji.

post-233639-132072053516_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź stan wtyku SATA na dysku. Może to on stanowi problem? Przy okazji sprawdź zasilanie dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź stan wtyku SATA na dysku. Może to on stanowi problem? Przy okazji sprawdź zasilanie dysku.

Jak pisałem wyżej, kabel był wymieniany na nowiutki, taki dołączany do płyt Gigabyte. Wcześniej był chyba od ASROCKa, ale nie jestem pewny. Przez cały swój żywot dysk był odłączany może ze 3 razy. Stan przyłączy na dysku jest idealny

imgp0775.th.jpg

 

Co do zasilania. Na jednej linii są podłączone 3 dyski, ale to chyba nie jest problem? Dyski podłączone wtyczkami z wiązki zasilacza, bez przejściówek. Zasilacz Chieftec APS-650C.

 

Zapomniałem dopisać, że dysk ambitnie chodzi w UDMA-2, nie chce wejść na wyższy poziom. Benchmark w HD Tune też nie odbiega od normy, czyli wcześniejszych.

post-233639-13207619984_thumb.jpg

post-233639-132076202324_thumb.jpg

Edytowane przez kielon5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze SMART z HDD Sentinel. Z niego wynika, że niby nic złego się z dyskiem nie dzieje, czyżby płyta? Wartość C7 jest niezmienna od kilku miesięcy. czy ktoś coś z tego rozumie? Coś screen jest niewyraźny, może przez niezarejestrowaną wersję programu.

post-233639-132076931877_thumb.jpg

Edytowane przez kielon5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób od nowa screen i wstaw, bo ten jest kompletnie nieczytelny.

 

Masz możliwość sprawdzenia dysku na innym kompie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłem screena 2 razy i też jest nieczytelny. Spróbuję inaczej go zrobić. Mogę go podłączyć do kompa u syna, czego mam szukać?

 

wd15eadshddsentinel.th.png

 

Mam nadzieję, że ten screen ci wystarczy.

Edytowane przez kielon5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłącz do drugiego kompa i sprawdź czy przy obciążeniu (kopiowanie, kasowanie) występuje ten sam problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro się pobawię, i zdam relację. Teraz czas iść do pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem dysk do drugiego kompa, płyta Gigabyte G31-ES2L, kontroler ICH7. Dysk został od razu ustawiony na UDMA 5, żadnych kłopotów z jego pracą. Włożyłem z powrotem do mojego kompa, UDMA 2. Zresetowałem BIOS na mojej płycie, ale nadal bez zmian, czyżby kontroler się sypał?

 

Edit

A może, mimo zapewnień i naklejek na płycie, dostałem płytę ze starszą rewizją chipsetu P67? Zaraz jadę do sklepu i zapytam o wymianę na inną płytę.

 

Dodam jeszcze, żę od kilku dni próbuję skorzystać z opcji Windows Anytime Update, bo kupiłem sobie Win7 Ultimate, ale zawsze po uruchomieniu tej usługi dostaję zwieszkę i w końcu BSODa 0x000000F4. Za każdym razem, a chciałem przeskoczyć na wyższą wersję windy bez reinstalki. Dzieje się tak zarówno z podłączonym WD 15EADS, jak i bez niego.

Edytowane przez kielon5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem płytę na nową. Oddałem tamtą i dopłaciłem do ASROCK P67 Profesional Fatal1ty. Po zmontowaniu wszystkiego do kupy system wstał bez problemu, dysk pokazał się w trybie UDMA6. No to odpaliłem Widows Anytime Update, zwiecha i BSOD, ten sam, co zwykle, a dyski pokazał się znowu w UDMA2. BitComet oddaje ten sam komunikat, że dysk jest przeciążony. Chyba zostaje mi tylko reinstalacja systemu.

 

Podsumowanie, nowa płyta, nowe kable, stary problem. Brakuje mi już pomysłów.

Edytowane przez kielon5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto wie, czy elektronika w dysku nie siada.

Sprawdź jeszcze co da skasowanie partycji i ponowne ich założenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę nad tym po formacie. Od niedzieli będę miał tydzień urlopu, więc zajmę się tym na poważnie. I tak chciałem przejść na Ultimate, więc potraktuję system formatem, skoro nie da się online.

 

W HDD Sentinel sprawdzałem poszczególne parametry odpowiedzialne za kondycję dysku, i od ponad 6 miesięcy nic się nie zmienia, utrzymują się na stałym poziomie, a problemy pokazały się kilka dni temu.

Edytowane przez kielon5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o interpretację następujących parametrów:

 

HD Tune: ST9320423AS Health

ID                               Current  Worst    ThresholdData         Status   
(01) Raw Read Error Rate         117      99       6        121677868    Ok       
(03) Spin Up Time                100      100      85       0            Ok       
(04) Start/Stop Count            99       99       20       1024         Ok       
(05) Reallocated Sector Count    100      100      36       0            Ok       
(07) Seek Error Rate             70       60       30       12143473     Ok       
(09) Power On Hours Count        100      100      0        436          Ok       
(0A) Spin Retry Count            100      100      97       0            Ok       
(0C) Power Cycle Count           100      37       20       1014         Ok       
(B8) (unknown attribute)         100      100      99       0            Ok       
(BB) (unknown attribute)         100      100      0        0            Ok       
(BC) (unknown attribute)         100      99       0        65541        Ok       
(BD) (unknown attribute)         100      100      0        0            Ok       
(BE) Airflow Temperature         50       45       45       858914866    Ok       
(BF) G-sense Error Rate          100      100      0        14           Ok       
(C0) Power Off Retract Count     100      100      0        231          Ok       
(C1) Load Cycle Count            92       92       0        16896        Ok       
(C2) Temperature                 50       55       0        50           Ok       
(C3) Hardware ECC Recovered      61       54       0        121677868    Ok       
(C5) Current Pending Sector      100      100      0        0            Ok       
(C6) Offline Uncorrectable       100      100      0        0            Ok       
(C7) Ultra DMA CRC Error Count   200      200      0        0            Ok       
(F0) Head Flying Hours           100      253      0        423          Ok       
(F1) (unknown attribute)         100      253      0        32070524     Ok       
(F2) (unknown attribute)         100      253      0        -1301709461  Ok       
(FE) (unknown attribute)         1        1        0        198          Ok       

Power On Time         : 436
Health Status         : Ok

 

Błędy Seek Error Rate oraz Hardware ECC Recovered są dość wysokie, oraz cały czas rosną - nawet w trakcie odczytywania smart'a.

Edytowane przez zaho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seagate tak ma i nie należy się tym przejmować.

 

kielon

Próbowałeś http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb%3Bpl%3B330100 :question:

Spróbowałbym też w ramach testów popracować na linuksie. Jeżeli będzie ok, to prawdopodobnie wina systemu lub sterowników od płyty.

A na drugim komputerze jak odpalisz system z tego dysku (instalacja potrzebna na nowo :( ), to Windows Anytime Update działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzisiaj walczyłem trochę z moim problemem. Nie mogłem zainstalować systemu na SSD, najpierw go widział zaczął instalację i po restarcie błąd i dysku już nie widać. Przełączyłem go po Marvela, zrobiłem update firmware, zrobiłem mu czyszczenie programem SSD Disk Utility, bo narzędzie OCZ się wysypywało. Instalacja systemu pod Marvelem, restart i znowu błąd. Oczywiście Marvel uruchomiony w AHCI i z opcją bootowania. Miałem też problemy, pokazywało, że nie mogę zainstalować systemu na SSD, bo jest w jakimś GPT i nie da się zainstalować.

 

Udało mi się wreszcie zainstalować system, ale z pod systemu. Uruchomiłem Win7 z RAID, odpaliłem instalację na SSD i poszedł. Na razie bede testował na czystym systemie, zobaczę, czy czasem system nie był winny, a może SSD waruje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='16 Listopad 2011 - 10:43' timestamp='1321440192' post='9929031']

http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

Zaczynam się gubić w tym co robisz. Był problem z dyskiem WD, teraz testujesz coś z SSD :hmm:

Już uściślam. Wszystko wskazywało na dysk WD, bo to podczas zapisu na niego występowały BSODy i to ten dysk sygnalizował przeciążenie. Tyle tylko, że system był uruchamiany z SSD. Jak system był uruchomiony z RAID, to nie było BSODów, WD też pokazywał przeciążenie, chociaż rzadziej. Solucje od MS cały czas sugerowały problemy z dyskiem, ale nie wiadomo, z którym. Zacząłem podejrzewać SSD po tym, jak nie mogłem skorzystać z Windows Anytime Upgrade nawet po odłączeniu WD.

 

W tej chwili ściągam duży materiał z torrenta, rozmiar 14 GB, pobieranie z prędkością ok 2 MB/s i wszystko idzie sprawnie. Przedtem po kilku minutach zawieszało BitCometa i pokazywało przeciążenie dysku.

 

 

Edit

Pobranie pliku 13,5 GB programem BitComet zajęło 4h 50m, i przebiegło bez problemu. Dysk był wykorzystywany często w granicach 100%, ale nie było ani raz komunikatu o przeciążeniu, BitComet ani raz się nie zawiesił. Problem tkwił w systemie na SSD, albo w samym SSD. Raczej w SSD, na co wskazują problemy z instalacja Win7 na tym nośniku.

Edytowane przez kielon5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='17 Listopad 2011 - 09:51' timestamp='1321523498' post='9932431']

A ten ssd to coś z serii 3 ocz?

Nie, Vertex 2 60 GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi powie coś na temat stanu tego dysku ??

 

hdtunehealthwdcwd3200aa.png

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Na moje oko wygląda źle, ale jak bardzo to się nie orientuje.

Pytałem już w innym temacie, ale tam chyba nikt nie zagląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...