Skocz do zawartości
m@riusz

[Tutorial] S.M.A.R.T - interpretacja parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

No niestety ma trochę uszkodzonych sektorów i jak masz na nim ważne dane, to lepiej go zmienić.

Nie wygląda to tragicznie i pewnie da radę odzyskać sprawność działania ale ze zmniejszonym zaufaniem i częstszym sprawdzaniem, czy nie psuje się mocniej.

 

Najmniej destrukcyjna metoda, to wykorzystanie systemowego chkdsk z opcją /R. Program powinien oznaczyć w systemie plików uszkodzone sektory, co wyłącza je z użytku (przy usunięciu partycji ta informacja zniknie). Przy dobrych wiatrach dysk zrobi remap uszkodzeń.

 

Innych narzędzi bez kopi zapasowej bym nie próbował, chyba że możesz sobie pozwolić na utratę danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta najmniej destrukcyjna metoda może być przeprowadzona bez formatu dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chkdsk służy głównie do sprawdzania i naprawy systemu plików, po formacie nie miałby czego robić ;)

Tak czy inaczej ryzyko utraty danych zawsze jest, więc w miarę możliwości warto zrobić kopię ważnych rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem z kompem jakiś mi wystąpił, sytuacja zdarzyła się po raz kolejny, podejrzewam że to dysk ale pewien nie jestem...

Było tak : włączam kompa niestety monitor nie reaguje ( no input signal ) Po paru resetach odpalił jednak system się nie ładował. BIOS nie widział dysku SSD - Vertex 2, dość stary już.

To zacząłem kombinować no i po odłączeniu dysku i ponownym jego wpięciu BIOS zobaczył dysk ale system nadal się nie ładował. W BIOS w zakładce Boot devices prioryti na liście urządzń do bootowanie nie było Vertex 2 ale w zakładce Storage configuration dysk był widoczny... system nie ładował się, dopiero jak w trakcie uruchamiania kompa nacisnąłem F11 dysk był na liście i wybrałem go - system się załadował. Teraz działa wszystko normalnie

 

JkI66GK.jpg

 

Kilkukrotnie próbowałem uruchamiać kompa i kilkukrotnie monitor przechodził w stan czuwania tak jakby nie było sygnału... może to jednak płyta główna??

 

 

edit:

problem chyba na razie rozwiązany... póki co działa. Problem był gdzie indziej a mianowicie błąd d6

Edytowane przez ArcziR2D2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowo złożony zestaw i już 4 razy się zwiesił...

2 razy podczas botowania, 2 razy w windowsie...

sprawdzona pamieć memtestem oraz procesor pod obciążeniem... jednak bez błędów...

no to sprawdziłem SMART i takie mam wyniki. Jak to wg was wygląda?

https://drive.google.com/open?id=0B-vknqw6O-ZqQm1RbFNCNnlTVUE

Edytowane przez infernovip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam parę pytań co do odczytu wartości przez program HDTune.

np. pozycja 0A (Liczba prób rozpędzenia talerzy dysku), jeśli w kolumnie Current mam wartość 100 mam rozumieć, że było 100 takich prób?

Lub wiersz pierwszy z góry czyli 01 (wskaźnik odczytu błędów) mam wartość 200. Oznacza, że było 200 błędnych odczytów?

Próg jest ustawiony na 51, czyli jeśli miałbym 40 to jest to wartość akceptowana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle rozumiesz.

Kolumna current przedstawia aktualną wartość parametru im wyższa tym lepiej. W większości przypadków nie da się tej wartości przeliczyć na liczbę wystąpień błędów czy zdarzeń.

Kolumna worst to najniższa zanotowana wartość parametru.

Próg włącza ostrzeżenie jeżeli wartość parametru spadnie poniżej jego wartości.

Raw/data tutaj najczęściej są liczniki wystąpień błędów ale bywa że wartość jest zakodowana na poszczególnych bajtach.

 

Wartości 100, 200 to typowe maksymalne i oznaczają brak błędów.

 

Dla 0A wartość 100 w current oznacza brak błędów. W raw masz licznik wystąpienia błędu.

Dla 01 podobnie, 200 wygląda na poprawną wartość i brak błędów, licznik jest w kolumnie raw.

 

Przykład

ID Current Worst ThresholdData Status

(01) Raw Read Error Rate 119 99 6 214491664 Ok wartość powyżej progu więc jest ok, w raw zakodowana bardziej szczegółowa informacja

(03) Spin Up Time 97 97 0 0 Ok

(04) Start/Stop Count 99 99 20 1491 Ok wartość powyżej progu - ok, prawdopodobnie wyskalowane jako % przewidywanej liczby włączeń/wyłączeń, w raw licznik

(05) Reallocated Sector Count 100 100 10 0 Ok

(07) Seek Error Rate 75 60 30 32266861 Ok

(09) Power On Hours Count 86 86 0 12606 Ok

(0A) Spin Retry Count 100 100 97 0 Ok

(0C) Power Cycle Count 99 99 20 1213 Ok

(B7) (unknown attribute) 99 99 0 1 Ok

(B8) (unknown attribute) 21 21 99 79 Failed wartość 21 jest poniżej progu 99, czyli zgłoszenie awarii, prawdopodobnie wartość znormalizowana do %, w raw liczba błedów

(BB) (unknown attribute) 100 100 0 0 Ok

(BC) (unknown attribute) 100 100 0 0 Ok

(BD) (unknown attribute) 100 100 0 0 Ok

(BE) Airflow Temperature 71 50 45 487718941 Ok temperatura przeskalowana do 100°C-temp, czyli dysk ma w tej chwili 29°, najwięcej miał 50°, a próg jest ustawiony na 55°, w raw ciężko powiedzieć co siedzi

(BF) G-sense Error Rate 100 100 0 0 Ok

(C0) Power Off Retract Count 100 100 0 151 Ok

(C1) Load Cycle Count 45 45 0 110437 Ok

(C2) Temperature 29 50 0 29 Ok

(C5) Current Pending Sector 100 100 0 0 Ok

(C6) Offline Uncorrectable 100 100 0 0 Ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 1 0 238246 Ok wartość ok ale w przeszłości było dużo błędów, bo minimalna wartość była 1, w raw licznik widać, że sporo tych błędów było

(F0) Head Flying Hours 100 253 0 7179 Ok

(F1) (unknown attribute) 100 253 0 650309228 Ok

(F2) (unknown attribute) 100 253 0 955550291 Ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Dysk ssd Crucial m500 działa, jako dysk systemowy, od 2013 roku w serwerze NAS, obsługującym 6 dodatkowych dysków HDD, na których składowane są dane.

CrystalDiskInfo pokazuje 684 dni pracy i prawie 11TB zapisanych danych - screen w załączeniu.

Stan dysku: dobry i pozostało mu 34% "życia".

 

Proszę o Waszą opinię, czy te 34% pozostałej użyteczności jednoznacznie wskazuje, że muszę go w najbliższym czasie wymienić?

 

2hybf9s.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pi * drzwi zostało mu 8000h życia, o ile tempo zapisu jest stałe i blisko średniej.

 

Te 34% wynika z ilości zapisów, czy czyszczenia komórek pamięci dysku. Jak nie masz go zapchanego po brzegi, to myślę, że można spokojnie do 10% dojść.

Oczywiście warto robić jakieś backupy i częściej patrzeć co się z dyskiem dzieje.

 

Dokładniej niestety nie napiszę jak się ssd zachowują przy limicie zapisów komórek, bo brak mi wiedzy i doświadczenia w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy post. Planuję zakup używanego dysku Dysk Twardy Western Digital WD20EARS 3,5 2 TB 7200 RPM SATA3. Dysk nie ma gwarancji. Sprzedawca wysłał mi zdjęcia z hd tune.

 

4vi8ejrqcqd9_t.jpg

jr39zupx7928_t.jpg

v5skxzedr7ha_t.jpg

jnib9m142ak7_t.jpg.

 

Czy ten dysk jest sprawny? Nie mam pojęcia o parametrach s.m.a.r.t. Ale cena 200zł to chyba za duża jest? Jak sądzicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam Wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy post. Planuję zakup używanego dysku Dysk Twardy Western Digital WD20EARS 3,5 2 TB 7200 RPM SATA3. Dysk nie ma gwarancji. Sprzedawca wysłał mi zdjęcia z hd tune.

Czy ten dysk jest sprawny? Nie mam pojęcia o parametrach s.m.a.r.t. Ale cena 200zł to chyba za duża jest? Jak sądzicie

 

Dysk jest ok, choć trzeba zaznaczyć, że ma 20h godzin przebiegu, a jest to dość solidna liczba, ale nie jest to tak oczywiste, no i ilość parkowań głowicy. Dokumentacja opisuje 300 tysięcy a na tym dysku już jest 770k. Jest to powiązane z ruchami elementów ruchomych dysku a jak wiadomo to jest b.częsta przyczyna usterek nośników mechanicznych. Poszczególne przypadki opisują wciąż poprawne funkcjonowanie dysków z dwoma, czy 4,5 milionami cyklów. Jak kupisz go to kilkoma kliknięciami możesz zredukować do minimum lub całkowicie wyłączyć ten proceder.

Edytowane przez Flying Spirit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby sprawny ale z takim przebiegiem i garścią błędów odczytu (niestety nie ma informacji kiedy były) uznałbym go za niepewny i sam bym go nie wziął.

 

Wyłączenie teraz parkowania nic już nie zmieni, co głowice przetyrało to przetyrało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk jest ok, choć trzeba zaznaczyć, że ma 20h godzin przebiegu, a jest to dość solidna liczba, ale nie jest to tak oczywiste, no i ilość parkowań głowicy. Dokumentacja opisuje 300 tysięcy a na tym dysku już jest 770k. Jest to powiązane z ruchami elementów ruchomych dysku a jak wiadomo to jest b.częsta przyczyna usterek nośników mechanicznych. Poszczególne przypadki opisują wciąż poprawne funkcjonowanie dysków z dwoma, czy 4,5 milionami cyklów. Jak kupisz go to kilkoma kliknięciami możesz zredukować do minimum lub całkowicie wyłączyć ten proceder.

 

 

' date='09 Maj 2017 - 22:51' timestamp='1494366706' post='14645786']

Niby sprawny ale z takim przebiegiem i garścią błędów odczytu (niestety nie ma informacji kiedy były) uznałbym go za niepewny i sam bym go nie wziął.

 

Wyłączenie teraz parkowania nic już nie zmieni, co głowice przetyrało to przetyrało.

 

Dziękuję Wam za bardzo ważne informacje. Dysku nie wezmę, bo szkoda wywalać tyle kasy na dysk, który nie wiadomo ile pochodzi. Zwłaszcza, że dzisiaj znalazłem za 299zł dysk Toshiby 2TB nowy na gwarancji.

 

Toshiba 2TB 7200obr. 64MB P300 OEM.

 

Rozumiem, że najlepiej w każdym dysku, który chodzi w komputerze wyłączać parkowanie głowic.?. A gdzie ten parametr się wyłącza?

Dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że najlepiej w każdym dysku, który chodzi w komputerze wyłączać parkowanie głowic.?. A gdzie ten parametr się wyłącza?

Dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam.

 

Ta Toshiba za 1/3 więcej pln jest ok. Z parkowania słyną raczej starsze dyski WD więc w nowym nie powinieneś mieć z tym problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem głównie dotyczył WD Green ale trafiła się też seria WD Red i pojedyncze modele Blue.

Praktycznie wszystkie modele 2,5" włącznie z serią Black cierpi na tą samą przypadłość. W tym przypadku to chyba nawet u wszystkich producentów jest podobnie.

 

Rozumiem, że najlepiej w każdym dysku, który chodzi w komputerze wyłączać parkowanie głowic.?. A gdzie ten parametr się wyłącza?

Kwestia zastosowania, przy stacjonarnym, serwerze lepiej wyłączyć. Przy laptopie często przenoszonym podczas pracy lub dysku w obudowie leżącego w miejscu narażonym na zrzucenie trzeba już kalkulować co się bardziej liczy, czas życia dysku, czy zabezpieczenie przed uderzeniem głowicy o powierzchnię dysku.

Sprawy oszczędności energii przy zwykłym używaniu są marginalne.

 

Część producentów daje oprogramowanie do przestawienia czasu po którym głowica jest parkowana (np. WDidle ale tylko do poszczególnych modeli). Do reszty trzeba próbować programami ogólnie dostępnymi, które muszą ciągle działać w tle lub w inny sposób zostać wywołane, żeby przy starcie systemu ustawić parametry oszczędzania energii.

 

Ja korzystam ze smartmontools. Mam ustawione "triggery" w Win7, żeby odpalały odpowiednie komendy na starcie systemu i przy wybudzaniu z uśpienia/hibernacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam

czy do nowego komputera jest sens wkładać taki dysk:

gEiBKF0.png

 

W ciągu kilku miesięcy byłby on zmieniony. Obecnie brak funduszy na zakup innego. W szafce gdzieś powinienem mieć jakieś inne, ale jeśli ten byłby zdatny wytrzymać te 3-4 miesiące to bym go zostawił. Na komputerze nie będzie jakiś ultra ważnych danych; głównie jakieś gierki.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Edytowane przez potas119

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zadbasz o kopie ważnych plików, to na przetrwanie powinien dać radę.

 

Przydałoby się pozbyć błędów C5 i C6. Jak chcesz zminimalizować możliwość utraty danych, to proponuję wykonać długi test przy pomocy Sea Tools for DOS.

Jeżeli możesz wyczyścić kompletnie dysk, to zerowanie (komenda erase), a potem remap w MHDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waszym zdaniem ile ten dysk może przetrwać ? Zamierzam go sprzedać (oczywiście z kieszenią) i zastanawiam się czy w ogóle jest sens.

 

79f9a2fa15090289gen.jpg

31df743f32841e75gen.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy to samo wkleiłeś, więc brakuje górnej części parametrów.

Tutaj jedynie C4 niepokoi, coś w przeszłości działo się z dyskiem. Niestety ciężko mi dokładnie zinterpretować wartość raw.

 

To ile dysk pociągnie nikt nie przewidzi. SMART sporo pomaga w ocenie stanu ale nie daje 100% pewności, że nic nie strzeli.

Możesz dodatkowo zrobić skan np. w MHDD, da to dodatkową informację o stanie talerzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno ma problemy ale lepiej by było spojrzeć na wszystkie parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sztpYGh.png

 

 

Kaput ?, nie mój ale kuzynki z laptopa. O dziwo wszystko chodzi ok, testy nie wywalają błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przeniósł i podmienił na sektory zapasowe, ale pamiętaj że mogą się poszerzać obszary z badami więc na dysku nie trzymałbym arcyważnych danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...