Skocz do zawartości
m@riusz

[Tutorial] S.M.A.R.T - interpretacja parametrów

Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma niby badów, ale BC i 07 są dosyć niepokojące, i zwłaszcza że to Seagate z dużym przebiegiem, należy liczyć się, że jeśli już nie chodzi za wolno, to bady się na nim pojawią przy intensywnym użytkowaniu (np. system i mało RAMu), lub w bliżej niesprecyzowanym okresie czasu. Nie trzymałbym na nim ważnych rzeczy.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest Seagate, 01 i 07 będą wskazywać takie nieprzetworzone wartości.

Bardziej bym się skupił na BC, BB,  BF i C3, należy obserwować czy te parametry nie rosną.
Asekuracyjnie zweryfikował bym zasilanie dysku na co wskazuje BC i C3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja. I taśmę SATA, jeśli to nie laptop.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko C3 jest ok, bo np. na Wiki ten parametr nazywa się Hardware ECC Recovered, czyli udane korekcje. Poza tym wartość jest identyczna z 01, co dla mnie oznacza prawidłowy stan.

BB i BC faktycznie niepokoją i trzeba obserwować.

Do zestawienia dodałbym jeszcze C1, sporo tych parkowań nabitych, dysk się starzeje i mogą zacząć się pojawiać jakieś błędy. Teoretycznie wytrzyma jeszcze przynajmniej 8000h ale warto mieć na uwadze, że nie jest nowy i pilnować kopii zapasowych ważnych rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam serdecznie, 

zakupiłem nowy dysk Seagate 3TB ST3000DM007, zgrałem całość ze starego dysku, który pomimo  że działał prawidłowo to zaczął wydawać dziwne dzięki (w czasie wstrzymania wydawał dziwne dźwięki jakby próbował startować - takie cykanie).  

Sprawdziłem Smart na Aida i  CrystlDiskInfo i wyskoczyło coś takiego, czy powinienem tymi wartościami się niepokoić?

Przechwytywanie.jpg Przechwytywanie2.jpg

Edytowane przez Griszah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C3 (HW ECC Recovered) nawet jak na Seagate wydaje mi się być ponadprzeciętnie duży jak na dysk 36 godzin.

Poza tym nic nie wskazuje na jakieś problemy.

Niemniej kiedyś miałem podobne odgłosy i nie wróżyło to nic dobrego.

Mam obawy, czy będą chcieli brać na gwarancję w oparciu o ten parametr. Bardziej te odgłosy jako takie, ale o C3 też można powiedzieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dzięki za opinie

To cykanie w trybie uśpienia miałem w Toshiba P300 3TB dlatego w obawie przed awarią przerzuciłem dane na Seagate 3TB. 

Mam jeszcze jedną Toshibę P300 1TB i też to cykanie czasem się zdarza. W momencie jak uruchomię jakiś plik z dysku który cyka, to dysk startuje i cykanie ustaje.  Poza tym cykaniem dysk działa prawidłowo.

Poniżej dane Toshiby P300 1TB, która zaczyna podobnie cykać jak wersja 3TB.

01.jpg 02.jpg

 

 

Edytowane przez Griszah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, deton24 napisał:

C3 (HW ECC Recovered) nawet jak na Seagate wydaje mi się być ponadprzeciętnie duży jak na dysk 36 godzin.

IMO parametr jest w porządku. Nie ma sensu patrzeć na raw, bo to prawdopodobnie suma wszystkich wystąpień. Patrząc w parze z 01 interpretuję to jako wystąpienie błędu odczytu i poprawną korekcję, w końcu inna nazwa tego parametru to "Hardware ECC Recovered". Zapis na nośniku odbywa się z danymi nadmiarowymi, które pozwalają na dokonanie korekcji błędów praktycznie w locie.
Odsyłam do pierwszego posta, jest tam link (mam nadzieję że aktualny) jak czytać te parametry.

Bardziej martwi BC, do obserwacji czy nie rośnie.

Odnośnie cykania, to spróbowałbym wyłączyć usypianie dysków. Jak nie pomoże, to do spróbowania wyłączenie parkowania głowic przy pomocy Crystal-a (funkcje -> zaawansowane -> AAM/APM i tam pobawić się APM o ile się da).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że sposób raportowania w tych dyskach się nie zmienił, to dla porównania, na HDD o roku pracy z hakiem, było w C3 56 mln, a tutaj jest ponad 100 mln. Dlatego wydało mi się to dziwne.

Link działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to był mój własny dysk ?

Chyba że sam z siebie może, jednak sądzę, że ten parametr już będzie raczej tylko narastać.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Bono[UG] napisał:

IMO parametr jest w porządku. Nie ma sensu patrzeć na raw, bo to prawdopodobnie suma wszystkich wystąpień. Patrząc w parze z 01 interpretuję to jako wystąpienie błędu odczytu i poprawną korekcję, w końcu inna nazwa tego parametru to "Hardware ECC Recovered". Zapis na nośniku odbywa się z danymi nadmiarowymi, które pozwalają na dokonanie korekcji błędów praktycznie w locie.
Odsyłam do pierwszego posta, jest tam link (mam nadzieję że aktualny) jak czytać te parametry.

Bardziej martwi BC, do obserwacji czy nie rośnie.

Odnośnie cykania, to spróbowałbym wyłączyć usypianie dysków. Jak nie pomoże, to do spróbowania wyłączenie parkowania głowic przy pomocy Crystal-a (funkcje -> zaawansowane -> AAM/APM i tam pobawić się APM o ile się da).

Dzięki za opinie.

Jeśli chodzi o opcje zaawansowane  AAM/APM to na dysku Seagate 3TB ST3000DM007 wszystko jest nieaktywne. Natomiast na dysku Toshiba 1T HDWD110 mogę latać jednym suwakiem lub załącz/wyłącz.

image.png.0f715f38c0f579c08ec00545916f5e27.png

 

7 godzin temu, deton24 napisał:

Biorąc pod uwagę, że sposób raportowania w tych dyskach się nie zmienił, to dla porównania, na HDD o roku pracy z hakiem, było w C3 56 mln, a tutaj jest ponad 100 mln. Dlatego wydało mi się to dziwne.

Link działa.

Te ponad 100 mln jest po 30 godz. pracy, po zgraniu na niego ponad 2TB danych. Niestety nie sprawdziłem, jak parametry wyglądały bezpośrednio bo wpięciu HDD do PC

Edytowane przez Griszah

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzeba manipulowania APM. Spróbuj wcisnąć "wyłącz" lub przesunąć maksymalnie w prawo.
AAM jest od pracy głowic, na cichym chodzą wolniej/płynniej ale czasy dostępu się zwiększają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym poprosić o weryfikację stanu mojego dysku, ostatnio zaczął pracować jakby głośniej, a w grach czasem są straszne dropy fps. Z góry dziękuję za pomoc.

CrystalDiskInfo 8.7.0 x64 21.07.2020 11_55_55.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj czysto.
Może pamięci brakuje i system korzysta z pliku wymiany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź, może to być problem z pamięcią, ale karty graficznej, bo to raptem gtx 1050 2gb. Nie jest to jakiś straszny problem, ale wolałem wykluczyć zużycie dysku, na wymianę karty przyjdzie czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To warto wtedy jeszcze przeskanować dysk. W miarę możliwości MHDD bootowany z płytki/pena (trzeba w biosie kontroler dysku dać w tryb IDE/legacy, na AHCI program nie pójdzie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz SSD na system w ogóle?

Bo wtedy domyślnie stronicowanie jest na SSD?

Możesz na próbę wgrać jakąś grę na SSD, żeby wykluczyć problem?

Zajrzyj jeszcze najwyżej tutaj, z zastrzeżeniem, że raczej nie będziesz musiał ruszać niczego przy stronicowaniu, bo nie masz raczej poniżej 6GB RAM. Jest tam trochę diagnostyki też.

Zrób jeszcze benchmark dysku w HD Tune i wrzuć screeny.

 

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hdd.PNG.dc1b3641dbcfe465039152d439f7797e.PNG

 

Ciekawe ile jeszcze wytrzyma, od 17 000h powtarzają mi ludzie, że pewnie zaraz padnie, ale nadal bez zmian. Traktuje to jako swego rodzaju eksperyment ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopóki z kilkudziesięciu badów, nie zrobi Ci się kilkaset, to jeszcze trochę może pociągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co powiecie na to:

Dysk HDD niby nowy, kupiony z allegro za pół ceny, że niby z bulkowych wymian na SSD w nowych laptopach.

Zapakowany OK, działa OK, ale SMART pokazuje dziwne wartości w power on time i head flying hours. Co o tym myśleć? Takie wartości są raczej nieosiągalne w ciągu życia dysku

Pozdrawiam

 

SMART.txt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie przy S.M.A.R.T. można manipulować, także należy zakładać, że działo się wszystko z tym dyskiem. Chyba że wizualnie jest na prawdę świeżynka, a nawet data produkcji nie jakaś odległa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wartości raw nie zawsze można czytać bezpośrednio. Przy tak kosmicznych wartościach pewnie jest tam zakodowane coś więcej.
Z szybkiego przeglądu sieci, czas pracy prawdopodobnie jest tutaj zapisany na dwóch najmłodszych bajtach. Co siedzi na tych górnych nie mam pojęcia.

To że dysk pochodzi z hurtowej wymiany jest wiarygodne, to że jest nowy dużo mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Prosiłbym o ocenę stanu 2 dysków.

1). Nowa Toshiba P300 6TB

4WCT9Ag.jpg

 

2). "Stara" Toshiba X300 4TB : 

 

oE6pZRe.jpg

 

Z góry dziękuję.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
    • @Caps i inni, polecam olać kolegę jak jest najmądrzejszy i niech radzi sobie sam. A wiedzę masz marną patrząc na zestaw, który poskładałeś... zasilacz se weź od razu 5000W... pastę będziesz co miesiąc wymieniał? Napisałeś kosmici w komputroniku... skomentuję to obrazkiem   PS. Dodam jeszcze że co roku zakładasz podobny temat, i  z tego wychodzi(nie wnikam dlaczego) ale teraz pewnie też tak będzie   Także wstrzymać się z udzielaniem pomocy do soboty i będzie zaś spokój na chwilę   PS2. Radzę poczytać jak zachowuje się użytkownik i jak się kończą jego tematy  1. 2.    
    • A najlepsze jest to, że później taki ktoś, kto nie miał styczności z grami FromSoftware, mówi jakie te gry są proste, jak ogląda jak ktoś na golasa grę przechodzi bez levelowania itp itd  kuźwa tez tak myślałem  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...