Skocz do zawartości
Gość Push-up3k

OFF naukowy, technologiczny, techniczny

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież to maleństwo, to tak jakby wypatrywać ziarnka piasku niesionego przez Wisłę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Kto twierdził, że mamy (my, ludzie) możliwość wykrywania 100% asteroidów, w każdym rozmiarze, kierunku i odległości?

Jak zawsze, drama clickbaitów do wypełnienia przestrzeni pomiędzy reklamami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skręcanie czasoprzestrzeni. Czy zapomniana teoria Einsteina pomoże rozwiązać pięć zagadek fizyki naraz?

Zapomniana teoria Einsteina, czyli jak masa skręca przestrzeń

Mało kto wie, ale Einstein pracował też nad nieco innym matematycznym opisem kosmosu. Chciał opisać, jak masa nie zakrzywia czasoprzestrzeni, lecz ją skręca. Czasoprzestrzeń wokół masywnych ciał powinna więc nie tylko się uginać, ale i wirować. Przypominałoby to nieco atmosferyczny niż, wokół którego wiruje powietrze. Einstein nazwał tę teorię teleparalelizmem.

Takie skręcanie czasoprzestrzeni przez masę tłumaczyłby nie tylko grawitację, ale i elektromagnetyzm. Teleparalelizm byłby „jednolitą teorią pola” - zwaną też Teorią Wszystkiego - poszukiwaną przez fizyków, która ma w jednym modelu wyjaśnić działanie wszystkich sił we Wszechświecie.

Einstein opublikował swoją pracę w 1928 roku. Uwzględnił jednak w niej tylko grawitację. Elektromagnetyzm okazał się być zbyt trudny do opisania za pomocą równań opisujących skręcanie czasoprzestrzeni. Ta teoria Einsteina została w dużej mierze zapomniana.

Czego nie potrafi wyjaśnić fizyka, czyli cztery wielkie zagadki Wszechświata

A szkoda, bo teoria ta wytłumaczyłaby pięć różnych paradoksów, których nie potrafi wyjaśnić dzisiejsza fizyka.

  1. Problem prędkości obrotów galaktyk. W latach 70. ubiegłego wieku zaobserwowano, że materii widocznej w galaktykach jest zbyt mało, by nie rozpadały się pod wpływem siły odśrodkowej. Żeby ten paradoks rozwiązać, fizycy postulują istnienie „ciemnej materii”, która musiałaby stanowić nawet 80 proc. masy we Wszechświecie. Takie cząstki musiałyby oddziaływać z „normalną” materią tylko poprzez grawitację, a więc byłyby bardzo trudne do wykrycia. Do tej pory nie natrafiono na ich ślady.
  2. Kosmos w największej skali wydaje się jednorodny. To mało prawdopodobne, jeśli powstał z przypadkowego i chaotycznego stanu – a fizycy nie mają podstaw, by sądzić, że było inaczej. Żeby to wyjaśnić, postulują zjawisko „kosmicznej inflacji”, która w początkach istnienia Wszechświata rozdęłaby go tak szybko, ze „rozprasowałaby” ewentualne niejednorodności.
  3. Pod koniec ubiegłego stulecia odkryto, że Wszechświat nie tylko się rozszerza, ale też tempo tego rozszerzania się rośnie. Nie ma żadnego wyraźnego powodu, dla którego miałoby być coraz szybsze, więc fizycy postulują istnienie „ciemnej energii”, która by to wyjaśniała. Nie wiadomo, czym taka energia mogłaby być.
  4. W miarę udoskonalania techniki pomiarów dwa różne sposoby pomiaru rozszerzania się Wszechświata, czyli ucieczek galaktyk, zaczęły się „rozjeżdżać”. Metoda oparta na analizie mikrofalowego promieniowania tła pozostałego po Wielkim Wybuchu daje wyniki średnio 10 procent niższe niż metoda polegająca na obserwacji gwiazd supernowych.

Teoria, która tłumaczy cztery paradoksy

Teoria teleparalelizmu, która opisuje skręcanie czasoprzestrzeni przez masę, nie wymaga istnienia ciemnej materii i ciemnej energii. Rozwiązuje też problem różnych prędkości rozszerzania się Wszechświata. Kosmiczna inflacja w takich opisach również ma naturalne wytłumaczenie. Po prostu siła grawitacji inaczej odkształca czas i przestrzeń, niż dziś to zakładamy.

Z matematycznego punktu widzenia łatwiej zresztą jest opisać, jak materia i energia poddaje się skręcaniu niż zakrzywianiu czasoprzestrzeni. Na niewielkich odległościach różnica między tymi dwoma opisami jest zaniedbywalna. Zaczyna być jednak widoczna w skali dużo większej niż Układ Słoneczny – dokładnie tam, gdzie współczesna fizyka napotyka największe problemy.

W 2018 roku fizycy z National Institute for Space Research w Sao Paulo obliczyli, że skręcanie czasoprzestrzeni przez masę, czyli teleparalelizm, wyjaśniałoby problem różnych pomiarów prędkości ucieczek galaktyk. Uwzględnienie tego w równaniach sprawiło, że pomiary z obserwacji gwiazd supernowych i mikrofalowego promieniowania tła zaczęły się ze sobą zgadzać.

Czy teorię względności da się podważyć?

W niewielkiej skali ogólna teoria względności, która zakłada, że masa tylko zakrzywia czasoprzestrzeń, sprawdza się bardzo dobrze. Ale być może nadal niewystarczająco dokładnie to badamy. Stąd w 2014 roku powstał pomysł, by na pokładzie satelity STEP (Satellite Test of the Equivalence Principle) zbadać ogólna teorię względności z dokładnością do jednej części na trylion (najdokładniejsze pomiary osiągały dotychczas precyzję jednej bilionowej).

Pomysł zasadza się na tym, że podstawą teorii względności jest równoważność masy grawitacyjnej i bezwładnej. Siły bezwładności (podczas przyspieszania) i siły grawitacyjne działają na ciała w ten sam sposób. Z tego powodu nie da się odróżnić, czy winda unosi się w stanie nieważkości, czy swobodnie spada.

Nie ma żadnego szczególnego powodu, dla którego tak musi być – prawa fizyki nie zabraniają, by obie te masy były różne. Jeśli dokładniejsze pomiary wykażą, że jednak istnieje niewielka różnica między działaniem grawitacji i przyspieszenia na taką samą masę, ogólna teorie względności będzie wymagać modyfikacji. Jeśli tak się stanie, to jest alternatywa – wysunięta przez Einsteina. To skręcanie czasoprzestrzeni przez masę, czyli teleparalelizm.

 

 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Na forum nie ma obecnie żadnego jednego wątku, który poświęcony byłby tematowi nowych technologii oraz poświęconemu ogólnej wiedzy naukowej, więc stwierdziłem, że może warto by taki założyć. Poświęćmy go na dzielenie się informacjami o najnowszych technologiach, technikach, wynalazkach i ciekawostkach, które mają lub będą mieć w bliżej nieokreślonej przyszłości wpływ na nasze codzienne życie lub na otaczającą nas przestrzeń.

depositphotos-106255076-stock-photo-arch

https://dzienniknaukowy.pl/nowe-technologie/przelom-w-syntezie-jadrowej-badacze-blisko-uzyskania-dodatniego-bilansu-energetycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc może ja zacznę.. che, che! Archimedes naprawdę krzyknął "heureka, heureka"

porównaj heurystyka, heurystyczny, itd

znaczy "znalazłem" - czas przeszły dokonany od heuriskein

przy okazji anegdotka - słynny Sokrates jak wiadomo miał za żonę chyba jeszcze słynniejszą złośnicę tzw Ksantypę - kiedyś podczas gorącego, bo greckiego, sporu wylała mu na głowę całą miskę brudnej wody - Sokrates spokojnie wytarł sobie łysinę mędrca ręcznikiem i powiedział - Wiedziałem, że po burzy będzie ulewa

a Archimedes zginął tragicznie przeszyty podobno włócznią żołdaka rzymskiego w 212 p.n.e.  - siedział na plaży na wybrzeżu Sycylii i rysował na piasku jakieś figury - żołnierz wlazł mu w figury i Archimedes krzyknął "non turbare circulos meos" - nie psuj\niszcz mi moich kółek - na co żołdak niestety nie znalazł inteligentnej odpowiedzi tylko użył włóczni 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Spokxik napisał:

Trzeba poświęcić inaczej bluźnierstwo szerzyć się będzie.

OGfY.gif

Jednak proszę nie. Nauka to poważny temat. Nauka nie szuka konfliktów, nauka je rozwiązuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chińczycy wymyślili jak produkować skrobię z... metanolu, produkowanego z wychwyconego CO2. 

Czyżby zbliżał się koniec głodu na świecie, dzięki chemicznej syntezie żywności bez udziału roślin?

https://dzienniknaukowy.pl/nowe-technologie/synteza-skrobi-z-dwutlenku-wegla-ogromne-osiagniecie-chinskich-naukowcow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Halina, dorzuć do pieca, dzieci w Afryce głodują! :E

Brzmi bardzo obiecująco. Jedyny problem to kwestia ugłaskania rolników wszelkiej maści, bo gdyby to weszło na masową skalę, natychmiast zaczęliby protestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rośliny to nie tylko skrobia.
A sam wynalazek, to też krok w odejściu od tworzyw sztucznych z ropy, upraw na rzecz przemysłu chemicznego.

Pozostaje pytanie ile energii pochłania taki proces.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Bono[UG] napisał:

Rośliny to nie tylko skrobia.
A sam wynalazek, to też krok w odejściu od tworzyw sztucznych z ropy, upraw na rzecz przemysłu chemicznego.

Pozostaje pytanie ile energii pochłania taki proces.

Tym niemniej energia w dłuższej perspektywie czasu jest mniejszym problemem niż wykorzystanie ropy czy też kwestie środowiskowe związane z intensywnym rolnictwem.

Co istotne, jeśli udało się w ten sposób wyprodukować skrobię, to w dalszej perspektywie możliwa będzie również synteza innych substancji organicznych. Co jeszcze ważniejsze, ta technologia może sporo zmienić w planowaniu załogowych misji kosmicznych - w szczególności wszelkie plany związane z ewentualną bazą na Księżycu bądź Marsie.

Też warto na to spojrzeć z tej strony, że dwutlenek węgla z odpadu może stać się surowcem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Energia jest podstawowym problemem. Od jej dostępności zależy co możemy zsyntetyzować, a czego nie.
Technologicznie moglibyśmy tworzyć dowolne pierwiastki ale koszt przekracza możliwości ekonomiczne, masowa produkcja - energetyczne.

Procesy potrzebne do syntezy węglowodorów z CO2 są znane od lat, tylko jak na razie chyba nieopłacalne do masowego zastosowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mają rozmach s****** :E 2100 pierwszy statek o napędzie FTL od SpaceX widzę. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie do kogoś. Jaki to jest przelicznik mg/d? Na stronach angielskich jest często minigramów na....? Co to jest d?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w niemieckim czasopiśmie informacja o sensacyjnym znalezisku w jaskini Stajny? pod Krakowem - znaleziono tam parę "nausznic" - wisiorków do uszu, zrobionych z kości słoniowej mamuta, wg badań radiowęglowych mających ok 41 500 lat - tzn jest to najstarsze znalezisko tego typu; najbardziej sensacyjne są jednak ozdoby tych wisiorków - obok otworów służących do zawieszania znajdują się liczne wgłębienia układające się w pętlę podobną do  leżącej ósemki - sensacyjność polega na tym, że leżąca ósemka to w astronomii tzw analemma = wykres położenia słońca o jednej porze dnia (np w południe) dla całego roku; na wisiorkach analemma chyba jednak nie jest wykresem słońca, bo ósemka jest przekrzywiona, tzn jest to raczej analemma księżyca - najstarsze kalendarze były kalendarzami księżycowymi, więc pasuje; bardzo podobne ozdoby znaleziono na innych znaleziskach, przede wszystkim z Płd-Zach Niemiec i Francji, ale wszystkie są młodsze od krakowskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...