Skocz do zawartości
Stylowy

Pomoc w doborze nowych części.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ponownie.

Chciałbym zmodernizować swój komputer po przypływie gotówki, więc kieruję się do was.

Co chciałbym sobie zostawić z obecnego sprzętu :

1. Obudowa Zalman Z9 +

2. Zasilacz Corsair CX600

3. Dyski

4. GPU MSI GTX760

5. Dźwiękówka AIM SC808

Planuję wymienić :

Płytę główną na ASUS Z170 PRO GAMING (Z170 3xPCI-E DDR4)

Procesor na i5-6600k

Ramy na Kingston 8GB 2400MHz HyperX Savage Black CL12

Dokupić chłodzenie na procesor - Be Quiet! Dark Rock PRO 3

Nasuwają się teraz pytania :

Czy warto zainwestować w i7 czy zostać przy i5 ?

Czy ta płyta główna będzie dobra ? Może warto wymienić ją na ASUS MAXIMUS VIII RANGER bądź jakiś inny model ?

Czy chłodzenie wejdzie na 100 % do obudowy ? - Może polecacie jakiś inny cooler ?

Czy kupić Ramy z mniejszym opóźnieniem, czy z szybszym taktowaniem ? Może polecacie jakiś inny model od innego producenta ?

Słyszałem również o wyginaniu się procesorów skylake pod chłodzeniami z podstawki 1150 - prawda ?

Oczekuję waszych opinii na temat złożonego przeze mnie "zestawu", oraz waszych własnych propozycji.

Komputer będzie służył głównie do gier ( może kiedyś streaming + obróbka klipów ). Kwota jaką chciałbym maksymalnie wydać to 3000 zł. Oczywiście jeżeli będzie warto to można trochę przekroczyć budżet.

Dziękuję i pozdrawiam :)

Edytowane przez Stylowy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

i7 przydaje się tylko wtedy gdy obrabiasz filmy, grafika 3d itp, systemy wirtualne itp, do gier i5

ludzie narzekali na jakiegoś asusa nie wiem czy nie tego gaminga pro, wiec może np asrock extreme 4 z170

co do chłodzenia nie wiem

ogólnie tak ale, ale trudno testów doszukać się żeby to jednoznacznie określić

tak prawda to ze laminat skylake się wygina ale tylko w warunkach ekstremalnych, dokręcasz chłodzenie wkrętarką i montujesz na nim 2kg żelastwa, ale tego to żadna płyta nie wytrzyma,

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nasuwają się teraz pytania :

Czy warto zainwestować w i7 czy zostać przy i5 ?

Czy ta płyta główna będzie dobra ? Może warto wymienić ją na ASUS MAXIMUS VIII RANGER bądź jakiś inny model ?

Czy chłodzenie wejdzie na 100 % do obudowy ? - Może polecacie jakiś inny cooler ?

Czy kupić Ramy z mniejszym opóźnieniem, czy z szybszym taktowaniem ? Może polecacie jakiś inny model od innego producenta ?

Słyszałem również o wyginaniu się procesorów skylake pod chłodzeniami z podstawki 1150 - prawda ?

1. Do gier i5 jest wystarczająca, gry nie korzystają z 8 rdzeni(a przynajmniej 99% gier obecnych na rynku)

2. Od siebie mogę polecić MSI Z170A G43- http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__1/id_produktu__6460/__MSI_Z170A_G43_Plus_USB3_1_DDR4_Lga1151_/

3. Polecę Thermalright Macho rev. A- http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__3/id_produktu__5964/__Thermalright_Macho_120_Rev_A/ bądź rev. B- http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__3/id_produktu__5348/__Thermalright_Macho_140_HR_02_BW_Rev_B/ Bez sensu przepłacać za Dark Pro 3, a mieć w zamian kilka *C mniej.

4. RAM nie ma znaczenia co do wydajności w grach, więc zarówno na 2400 jak i 3000 MHz będzie tyle samo FPS. Polecam Crucial Ballistix Sport 8 GB 2400 MHz- http://www.pcprojekt.pl/index.php?/p__katalog_produktow/id_gl__5/id_produktu__6332/__Crucial_Ballistix_Sport_8GB_2400MHz_CL16_Low_Voltage_DDR4/ Jeśli chcesz inne to koniecznie bez wysokich radiatorów, bo mogą być problemy z zamontowaniem chłodzenia.

Tak, ale działa to tak jak @Markiz88 opisał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

1. Nie inwestuj w i7, jeśli nie będziesz korzystać z jego potencjału. Do gier i5 jest aż nadto wystarczający, a ta przyszła obróbka klipów na poziomie amatorskim to raczej Ci różnicy nie zrobi. Pozostałbym przy i5, tak jak Markiz napisał.

2. Na płytach Asusa znam się średnio, aczkolwiek nie ma co płacić za płytę 800 czy więcej złociszy. Ta pierwsza która podałeś jest wystarczająca, nawet i tak za dobra. Możesz wziąć nawet coś tańszego. Sporo znajomych siedzi na MSI Z170A Gaming 3 i bardzo sobie chwalą.

3. BQ Dark Rock Pro 3 wchodzi do Silentium Gladius X60. Zobacz sobie jej wymiary i masz teraz punkt odniesienia. Aczkolwiek Tobie zbędny jest taki cooler. Co najwyżej Be Quiet Dark Rock 3.

4. Musisz zrozumieć, że CL to opóźnienia czasowe cykli taktowań zegara. Czyli jeśli RAM ma wysokie taktowanie i wyższe CL, to nie oznacza że opóźnienia będą większe niż na module który ma niskie taktowanie i niskie CL. Kieruj się wyższym taktowaniem, to jest ważniejsze i ma większy wpływ na wydajność.

5. Laminaty gną się w 1151, a nie w 1150. Słyszałem o tym nie raz, ale w internecie wszystko wyczytasz... Nie wiesz jak ludzie dbają o sprzęt i co z nim robią. Patrzyłbym na to przez palce i nie zawracałbym sobie głowy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi