Skocz do zawartości
=-Mav-=

SSD - wątek zbiorczy. Przeczytaj zanim założysz nowy temat!

Rekomendowane odpowiedzi

Proc jest połączony 16 liniami PCIE z GPU oraz 4 liniami PCIE z NVME M.2.

 

Dodatkowo 4 linie PCIE 3.0 idą do chipsetu. Który, który dalej potrafi rozdzielać linie swoje własne ileś dziesiąt ( nie pamiętam ile ) Sumaryczny transfer wszystkich urządzeń obsługiwanych przez Chipset to PCIE 3.0 4x. Mowa tutaj o sieciówkach, dyskach SATA, dyskach M.2, urządzeniach USB, dodatkowych urządzeniach w portach PCIE 1x i 4x.

 

Haczyk polega na tym, że urządzenia podpinane do portów PCIE oraz M.2 obsługiwanych przez chipset są w wersji 2.0 zamiast 3.0.. Taka lipa od AMD. Nie postarali się z tym niestety.

 

 

Część z płyt głównych ma nieraz podzielone linie z CPU przez przełącznik, który umożliwia obsługę kilku urządzeń PCIE z CPU. Ponieważ CPU ma tylko 16+4 linie ( patrz na początku ), to większa ilość urządzeń może być obsługiwana przez dzielenie linii PCIE z pierwszego portu GPU na kolejne np 8x + 8x. Albo można zrobić 8x + 4x + 4x ( przełącznik przestawia się albo automatycznie albo wymaga przestawienia w biosie na odpowiedni, wybrany tryb pracy). Asus często w swoich płytach rozdzielone linie 4x przeznacza do podłączenia dysków M.2 bezpośrednio do CPU. Ma to swoje zalety jeżeli chcemy robić stację roboczą a nie komputer do gier. Robiąc komputer do gier obcinamy transfer na GPU żeby usprawnić pracę M.2. Porty spięte z CPI łatwo rozpoznać po chromowym wzmocnieniu, całe gniazdo jest błyszczące. Porty PCIE obsługiwane przez chipset zawsze są czarne. Wzmocnione porty teoretycznie są lepsze pod ciężkie karty graficzne i SLI dla tego takie montują i ułątwia to rozpoznanie bez instrukcji jak jest rozprowadzona logika po płycie.

 

Każdy producent w każdym modelu może to rozwiązać po swojemu.

 

 

Teraz już chyba wszytko wiesz, jak nie to przeczytaj ze dwa razy co napisałem, bo to tyczy się Inteli i AMD. Z drobnymi różnicami w stylu Intel daje tylko 16 linii PCIE na GPU lub do podziału a nie 16+4 jak AMD. Przez co w intelu wszystkie dyski i urządzenia obsługiwane są przez chipset. A ten limituje transfery na dyskach do około 3500MB/s. Dla tego RAID na intelu z najszybszych dysków NVME nie ma sensu, bo i tak lecą na limicie chipsetu. Z tą różnicą względem chipset b450/x470, rozdaje linie PCIE w wersji 3.0 a nie 2.0 jak w AMD. Niby lepiej bo pojedynczo dyski mogą być szybsze. Ale kiedy dyski zaczynają pracować jednocześnie to ich przepustowość spada o połowę bo dzieli transfer z innym dyskiem.

 

x570 jest prawie Idealne w tym temacie na dziś dzień. Chipset łączy się z prędkością PCIE 4.0 4x, co pozwala na obsługę np 3 dysków w RAID0 w wersji PCIE 3.0. Chipset dysponuje 2x szybszym transferem z CPU niż mogą potrzebować dyski PCIE 3.0 4x. Do tego jeden z dysków M.2 zawsze ma linie prosto z CPU. Inna opcja tam to RAID0 z dwóch dysków PCIE 4.0, jeden z CPU drugi z chipsetu. Ale i tak trzeba sprawdzać w instrukcji co i jak działa, bo nieraz dolne M.2 ma tylko PCIE 3.0 zamiast PCIE 4.0, oszczędności producenta wówczas są winne i słabe PCB płyty.

 

ps. mogę się mylić i chipset w B450 może być spięty liniami PCIE 2.0 4x z CPU, a nie 3.0 4x. Nie jestem pewien bo zawsze mi się to miesza przez te kombinacje w domowych platformach..

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie dyski na M.2 są warte uwagi ?

Szukam czegoś o pojemności 512GB pod system, gry, mam 3 SSD na SATA3 i jednak w kolejnego pakować się nie chce. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy WD SN750 1TB - dokładnie taki: WDS100T3XHC

 

Jest warty kupienia?

 

Ew. jakie inne dyski nvme 1tb polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy WD SN750 1TB - dokładnie taki: WDS100T3XHC

 

Jest warty kupienia?

 

Ew. jakie inne dyski nvme 1tb polecacie?

 

 

jeden z lepszych dyskow,

 

na amazonie jest w niezlej cenie

https://www.amazon.co.uk/Black-High-Performance-Internal-Gaming-Heatsink/dp/B07MQ468S8/ref=sr_1_13?keywords=1tb+m.2&qid=1582540124&sr=8-13

 

wersja bez radiatora byla niedawno w swietnej ofercie £124,no ale teraz drozsza od wersji z radiatorem :(

 

ja zastanawiam sie nad czyms tanim,mysle o Silicon Power PCIe M.2 NVMe SSD 1TB Gen3x4 R/W up to 3, 400/3, 000MB/s Internal SSD

 

https://www.amazon.co.uk/Silicon-Power-Gen3x4-000MB-internal/dp/B07P9PCCHL/ref=sr_1_17?keywords=1tb+m.2&qid=1582540449&sr=8-17

 

WD black lepszy,ale tez zauwazalnie drozszy,na radiatorze mi nie zalezy,bo plyta ma 3 miejsca z radiatorami...chyba wezme tego Silicona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka

Od dłuższego czasu już nie orientuję się w dyskach SSD. Zatrzymałem się na etapie "TLC to zło, tylko MLC" ;) Jaki nie za drogi ale solidny (pun intended) dysk SSD 256 (240) lub 512 (480) na SATA jest aktualnie polecany?

Mój staruszek 128GB nie jest już w stanie pomieścić mojego Windowsa z dodatkami :(

Edytowane przez Gobli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki nie za drogi ale solidny (pun intended) dysk SSD 256 (240) lub 512 (480) na SATA jest aktualnie polecany?

Np.ten

https://www.x-kom.pl/p/536048-dysk-ssd-plextor-512gb-25-sata-ssd-m8vc.html

albo

https://www.x-kom.pl/p/447872-dysk-ssd-crucial-480gb-25-sata-ssd-bx500.html

 

Zatrzymałem się na etapie "TLC to zło, tylko MLC" ;)

Teraz jest "QLC to zło,tylko TLC" :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hejka

Od dłuższego czasu już nie orientuję się w dyskach SSD. Zatrzymałem się na etapie "TLC to zło, tylko MLC" ;) Jaki nie za drogi ale solidny (pun intended) dysk SSD 256 (240) lub 512 (480) na SATA jest aktualnie polecany?

Mój staruszek 128GB nie jest już w stanie pomieścić mojego Windowsa z dodatkami :(

 

Plextor M8V 512 należy do grupy polecanych,sam kupowałem na początku miesiąca i zdrożał o 20 zł.Jak zależy to kupować,ceny pójdą w górę.Dyski o pojemności 256GB są niewiele tańsze.

Edytowane przez Wirgiliuszeu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeden z lepszych dyskow,

 

na amazonie jest w niezlej cenie

https://www.amazon.co.uk/Black-High-Performance-Internal-Gaming-Heatsink/dp/B07MQ468S8/ref=sr_1_13?keywords=1tb+m.2&qid=1582540124&sr=8-13

 

wersja bez radiatora byla niedawno w swietnej ofercie £124,no ale teraz drozsza od wersji z radiatorem :(

 

ja zastanawiam sie nad czyms tanim,mysle o Silicon Power PCIe M.2 NVMe SSD 1TB Gen3x4 R/W up to 3, 400/3, 000MB/s Internal SSD

 

https://www.amazon.co.uk/Silicon-Power-Gen3x4-000MB-internal/dp/B07P9PCCHL/ref=sr_1_17?keywords=1tb+m.2&qid=1582540449&sr=8-17

 

WD black lepszy,ale tez zauwazalnie drozszy,na radiatorze mi nie zalezy,bo plyta ma 3 miejsca z radiatorami...chyba wezme tego Silicona.

 

Kupiłem WD Blacka 1tb z radiatorem za 480zł, zobaczymy jak będzie działał. Nówka zafoliowana, gwarancja niby jest. Z tego co patrzę to teraz zwykłe SATA po tyle chodzą :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swietny dysk,przeoczylem fajna promocje na black bez radiatora na amazonie,a wlasnie doszedl do mnie wspomniany silicon m.2 1tb 2280.

jak bedzie oki,dokupie drugi.5 lat gwary,wiec git.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje SSD na SATA, 1TB, który po zapełnieniu w powiedzmy 70% nie puchnie przy kopiowaniu na niego większego, powiedzmy 15GB pliku z drugiego dysku (nvme)?

 

Pytam, bo mam w laptopie 1TB NVME, dobre - i czasem przewalam filmy z jednego na drugi. Np remuxuję coś. No i do tej pory jechałem na HDD HGST 1TB, ale wpadł mi w ręce w rozliczeniu PNY 960GB. Pomyślałem, że za darmo to i ocet słodki, laptopa rozebrałem, wsadziłem mu na miejsce HDD tego SSDka, przewaliłem na niego wszystko co mam czyli niecałe 600GB mu zająłem. Teraz siadam z pendrivem na usb 3.0 i chcę wrzucić dwa pliki na ten nowy SSD SATA PNY i jest kurde dramat. Pendrive mający odczyt 130MB na początku tyle dawał, ale zapis na tym dysku spadł po chwili na 20-25MB/s, by czasem tylko skoczyć na 100 i znów spaść na 20.

 

 

Szczerze mówiąc jutro chyba wrócę do HDD, bo tam co prawda 70MB/s ale stałego zapisu miałem. A tu to jakieś nieporozumienie jest.

 

 

Ile trzeba wydać na SSD, żeby mnie nie rozczarował?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile dostanę za ponad 6 letniego Plextora M5 Pro 256gb na kosciach MLC Toshiby? Oplaca sie sprzedawać, czy dalej go zostawić na system? (Po głowie chodzą mi dyski NVME pod winde, i programy)

 

I druga sprawa, mam rocznego Cruciala MX500 1tb (kupiony wtedy za 580zł w promocji). Lepiej dołozyc kolejnego MX500 pod RAID, czy sprzedawac w cholerę, i kupić Microna 1300 2TB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E, dobra, odwołuję alarm. To po prostu 600GB wrzucane ciurkiem go zakatowało. Jak postał noc i się uspokoił to teraz mogę sobie z jednego dysku na drugi przewalać po 10 czy 25GB i nic nie zwalnia.

 

PS. SX6000 PRO 1TB + PNY CS900 960GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam dysk Samsung EVO 860 500GB, na który ostatnio odzyskiwałem dane z innego dysku. Teraz chcę usunąć pliki i szczerze mówiąc jestem mega zawiedziony. Czy to jakaś ogólna przypadłość dysków SSD, że nie idzie usunąć wielopoziomowo zagnieżdżonych folderów z drobnymi plikami? To jakaś masakra, musze wchodzić w podfoldery i kasować ręcznie, bo inaczej oblicza mi przez kilka minut jakies kosmicznie duże wagi tych folderów (rzędy kilkuset GB!!). Może jak coś robię źle. Dodam tylko, że dysku nie używałem do tej pory, wrzuciłem kilkadzisiąt filmów, ale sa już wykasowane.

 

O co w tym chodzi?

 

P.S. Oczywiście nie będę się kopał z koniem, tylko kopiuję co trzeba a później format. Tyle czy to rozwiązuje problem? A usuwane dane to katalog Users -> nazwa usera -> AppData -> Local -> Microsoft -> Onedrive ... no i jeszcze kilka dobrych podfolderów o nazwach r, f

Edytowane przez Naleśnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio zmienilem dysk systemowy z samsunga 950 pro 256gb,na silicona 1tb nvme...i tak sobie patrzylem wczoraj na tego samsunga,w sumie nie wiedzialem do czego go uzyc-mysle sobie,podjade i go zareklamuje,ze niby zwiechy lapie itd(choc dysk sprawny oczywiscie)

I tak sobie dzisiaj pojechalem,oddalem w sklepie(dysk kupiony 4 lata temu) i mi wymienili od reki na 970 EVO Plus 250Gb...

 

zawiedziony jestem,bo myslalem ze wiekszy dostane :cool: naprawde podli ludzie sa w tym sklepie :o

 

teraqz w sumie nie wiem co mam zrobic z tym samsungiem,chyba go znowu wepchne do kompa i postawie na nim system :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ostatnio zmienilem dysk systemowy z samsunga 950 pro 256gb,na silicona 1tb nvme...i tak sobie patrzylem wczoraj na tego samsunga,w sumie nie wiedzialem do czego go uzyc-mysle sobie,podjade i go zareklamuje,ze niby zwiechy lapie itd(choc dysk sprawny oczywiscie)

I tak sobie dzisiaj pojechalem,oddalem w sklepie(dysk kupiony 4 lata temu) i mi wymienili od reki na 970 EVO Plus 250Gb...

 

zawiedziony jestem,bo myslalem ze wiekszy dostane :cool: naprawde podli ludzie sa w tym sklepie :o

 

teraqz w sumie nie wiem co mam zrobic z tym samsungiem,chyba go znowu wepchne do kompa i postawie na nim system :hmm:

 

Powiedz, ze żartujesz, bo ciężko mi sobie wyobrazić, ze można aż tak nie mieć honoru i godności osobistej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cebula? A być może, być może...

 

 

Dysk działał ok, ale miałem z nim pewien problem. Bios nie widział go jako m2, nie wiem dlaczego... W sumie w biosie nie było w ogóle go widać, ale podczas instalacji Windowsa był... Nieco dziwne, ale ok.

Druga sprawa, czasami miałem blue screen... Naprawdę niezbyt często, ale bywało... W przeszłości padły mi 3 dyski ssd, więc miałem jakieś tam podejrzenia co do dysku.

Skoro i tak był wyjęty, to nie stało nic na przeszkodzie go oddać do sklepu na gwarancję-w sklepie mają mocny dział techniczny, niech go sprawdza... Ze im się nie chce/czy też mają na to wysrane to nie moja Brocha, tylko sklepu ewentualnie samsunga.

 

Bez sprawdzania dali nowy.

 

Wracając do domu, pomyślałem że mnie oszukali, bo oddałem dysk 256gb,a dostałem 250gb...i myślę że gdybym się uparł, to bym dostał dysk 500gb,wtedy byłbym królem cebulakirm, a tak jestem tylko cebula...

 

Godność osobista??? Haha, dobre :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam dwa dyski ssd, który będzie szybszy, pewniejszy, bardziej trwały, długowieczny?

 

1. Goodram Iridium Pro 240GB - przepracowane 9000 godzin, kupiony wtedy gdy był boom na forum na to (3 lata temu?)

 

2. Adata Premier Pro SP900 256GB ASP900S7-256GM-DL2 - przepracowane 13000 godzin, był w zakupionym właśnie Dellu E6540 (laptop z 2014r., dysk nie wiem, może tak samo)

 

Widzę, że Adata Premier Pro nadal jest sprzedawana, ale zwróćcie uwagę, że to już chyba inne modele po paru latach.

 

Teraz używam Goodrama w laptopie, ale chcę się przesiąść na ten co kupiłem i zastanawiam się, który dysk dać do głównego laptopa, a który do tego nazwijmy drugoplanowego.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez domeq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam A-Datę 256gb (6 letni dysk), byl do 2017r okazjonalnie uzywany w laptopie, a do teraz jako nosnik do gier. Pojawiły sie 2 bad sektory 2 lata temu według Smarta. Pomimo tego dysk nadal działa. Z racji pojawienia się tych badów, i fakt, ze a-daty jako nosniki ssd były, i są awaryjne, w tej sytuacji wziałbym Goodrama z mniejszym przebiegiem.

Edytowane przez CS_pAqu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak też zrobiłem.

 

Dobry wynik?

post-117817-15834472523591_thumb.png

post-117817-15837955597455_thumb.jpg

Edytowane przez domeq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co do 150-200 złotych z SSD M.2 120-250 GB polecacie? zastosowanie - system. Po prostu chce przerzucić obecny system z tradycyjnego SSD SATA na SSD M.2. Robiąc to za względnie małe pieniądze. Mogą być używane oferty.

 

Płyta to ASRock X370 Taichi (1 Ultra M.2 PCIe Gen3 x4, 1 M.2 PCIe Gen2 x4).

https://hardwarecanucks.com/cpu-motherboard/asrock-x370-taichi-am4-motherboard-review/12/

 

I czy ogólnie warto takie coś zrobić?

Edytowane przez PCFan1985

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz wystarczająco miejsca na obecnych dyskach to możesz sobie odpuścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie chyba, że chcesz więcej miejsca.

 

Mam 950 Pro na NVMe i kilka starczych Cruciali pod Sata (M4, MX100,BX100) i nie jest to jakaś odczuwalna na codzień różnica, chociaż z grafiką nie pracuję (chyba tylko tam się przewala takie ilości danych by te wyższe transfery miały znaczenie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NVME tylko i wyłącznie 500-1000GB. Mniejsze są wolne, mają mniej kesza, mniej miejsca na buforowanie i ogólnie działają jak pamięć Single Chanel vs Dual Chanel. Ze świeczką szukać takie 120-250GB, które ma te same osiągi co większe wersje tego samego modelu.

 

Dodatkowo na plytach masz w standardzie 1-2 porty NVME. W Twoim wypadku tak na prawdę to jeden jedyny i chcesz go zatkać małym gównem ?

 

Odpuść sobie chyba, że chcesz więcej miejsca.

 

Mam 950 Pro na NVMe i kilka starczych Cruciali pod Sata (M4, MX100,BX100) i nie jest to jakaś odczuwalna na codzień różnica, chociaż z grafiką nie pracuję (chyba tylko tam się przewala takie ilości danych by te wyższe transfery miały znaczenie)

 

Różnicę widać jak zrobisz klona systemu na starocia vs 950pro. Ale to nie będzie różnica zwalająca z nóg jak przy HDD vs SSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...