Skocz do zawartości
=-Mav-=

SSD - wątek zbiorczy. Przeczytaj zanim założysz nowy temat!

Rekomendowane odpowiedzi

A skąd ja mam wiedzieć jaką masz płytę :P

 

Drugi dysk możesz sobie wsadzić w adapter za 15pln:

https://allegro.pl/kategoria/komputery?string=adapter%20nvme%20pcie&bmatch=baseline-product-cl-eyesa2-engag-dict45-ele-1-4-0617&order=p

Do drogiej płyty nie ładowałbym taniego dysku tylko kupiłbym co aktualnie jest w miarę szybkie ;)

Łączenie w raid z adapterkiem odpuściłbym sobie nawet gdyby była duża promocja na mniejsze pojemności :E

Edytowane przez dudek99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Raida z dyskiem w adapterku. Miałem na Z370 i mam na X570. Zero problemów, jakby się uprzeć do do M2 można podpiąć nawet GPU :P M2 NVME to po prostu zwykłe PCIE 4x tylko z innym wyjściem

 

Ten dysk z promocji da radę oblecieć bez strat wydajności na B350/B450 mimo obciętego PCIE do 2.0 na chipsecie.

 

Tam jest "tylko":

Prędkość odczytu (maksymalna) 1200 MB/s

Prędkość zapisu (maksymalna) 600 MB/s

 

Czyli jeszcze z lekkim zapasem PCIE 2.0 wystarczy. Jeden dysk byłby z CPU ( ten w M.2 ), a drugi na adapterze leciałby z chipsetu.

 

W sumie otrzymałby kolega 480GB 2300-2400 / 1100-1200 MBps

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

M.2 SATA? Nic ciekawego... No chyba, że się weźmie od chińczyka kartę penta-raid do nich :E

 

Ostatnio jak sprawdzałem to na ali są tanie odpowiedniki "ULTRA QUAD M.2"/"HYPER M.2 X16 CARD" za ~100zł. Paradoksalnie są one tańsze od kart x8->dual M.2 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciał taki 480+ ale nie podał pod co podpinany :E

Aktualnie mam wolne 4 porty sata i m2 wiec obojętne. Byleby to nie był hdd :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zna ktoś markę Union Memory? Podobno to joint venture z Lenovo. Ich SSDki są coś warte? Bo można kupić w dobrej cenie. 

https://allegro.pl/oferta/dysk-ssd-128gb-m-2-nvme-9394611831 Ew

Lub Hynix z owocowego: 

Owocowy. net/dysk-ssd-sk-hynix-m-2-2230-nvme-128gb-hfm128gdgtng-demontaz-5941829/

O obu trudno znaleźć jakiekolwiek informacje typu TBW itp.

PS. Owocowy sklep dalej ma bana na forum?

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hynix PC300 - kości 2D MLC

Hynix PC400 - kości 3D MLC - lepszy i chłodniejszy kontroler

 

Jak Hynix NVME to tylko takie z naciskiem na PC400. Cała reszta to TLC różnych generacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zdecydowanie poza moim budżetem. Alternatywą jest pozostanie przy HDD.

 

Ten Hynix to BC501. Oba dyski na 99% są na kościach TLC.

EDIT.

Ostatnia opcja - Toshiba KBG30ZMS128G. Z wyszukanych w Google benchmarków zapisy/odczyty wypadają słabo (800/200MB/s), z drugiej strony na "sąsiednim" forum (nie wkleję linka żeby się nie okazało że lecą brigi) ktoś podłączył do Z370 i wyszło mu 1300/600MB/s czyli tyle ile mówi producent. I weź tu bądź człowieku mądry...

Edytowane przez kalderon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W przeciągu roku zmieniam kompa ze starego 10 letniego na takiego za 2800 zł (rx580 8 gb/5 3600/16 gb ramu/m.2 + ssd).

Obecnie mam 6 gb ramu, Amd Athlona II X4 620, 512 mb Radeona i WDC WD5001aals - 00j7b1 i ga ma770t ud3p.

Moje pytanie do Was brzmi który dysk 120 gb do obecnego, starego kompa by pasował (bo chcę go dodać do tego obecnego i mieć pod system i najważniejsze programy)? Rozumiem że musi być SATA II (rozumiem że szybkość w tym przypadku jest o 50% mniejsza czyli około 200 mb/s?), czyli cruciale odpadają, zależy mi na jak najniższej cenie bo chcę tylko sobie przyspieszyć kompa przez te kilka miesięcy a potem magazynować sobie na tym dysku dane, bo do nowego kupię M.2 250 gb i 250 gb SSD zwykłego potem.

I chciałem zapytać też czemu przy przerzucaniu danych z dysku na dysk często widnieje szybkość 15 mb/s gdy w testach pokazuje mi około 85 mb/s. To zużycie dysku przez te 10 lat? Żadnych past nie zmieniałem, nic, dodałem tylko z 8 lat temu jakieś 2 gb ramu do 4 gb.

Także chciałem zapytać który za te 90 zł 120 gb by pasował do tej płyty głównej i dysku, rozumiem że SATA II, tak?

Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to lepiej kup teraz SATAIII 500GB zamiast 120GB i poźniej 250GB. Cenowo wyjdzie tak samo a będziesz miał jeden normalny SSD na później. Dyski SSD SATA3 będą działać z SATA2 i SATA1 tylko odpowiednio wolniej do czasu wymiany platformy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam niestety teraz finansów a chciałem zobaczyć jak na tym starym sprzęcie by przyspieszył.

Potem 250 gb M.2 do nowego, a po kilku miesiącach 250 gb SSD dołożę, Cruciala pewnie albo Samsunga, jeśli nie od razu dwa.

Czyli jaki najtańszy na teraz by pasował do tego WD np.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dowolny będzie działał. Ale jak kupisz 120GB SATA i dodasz do swojego HDD SATA. A później będziesz chciał kolejne SATA do zaraz zaczniesz płakać, że płyty wyłączają SATA jak wkładasz NVME. Nazbierasz małych gównianych śmieci na których nic sie nie będzie mieściło. Serio, lepiej uzbieraj sobie na jeden sensowny SSD. I tak już 10 lat kisisz się na starociu ;)

 

Poza tym, 120gb to 1-2 gry ledwo zmieści :D

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niee, na starym pc tylko 120 gb. Na nowym kompie kupię M.2 + SSD. I być może od razu większy dysk na ten nowy. Chodzi mi teraz o stary pc.

https://www.neonet.pl/dyski-ssd/crucial-bx500-120gb-2-5-ct120bx500ssd1.html?___store=neonet&utm_source=Ceneo&utm_medium=referral&utm_campaign=Komputery&utm_content=Dyski SSD&utm_term=-3122228&utm_source=ceneo.pl&utm_medium=spo&utm_campaign=Ceneo 

Czyli ten do starego PC, do tej płyty i tego dysku WD będzie działał, tak?

P.S. nie gram w gry w ogóle i na tym starym mi wystarczy :D

Edytowane przez pc1a2ab2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten po kupnie nowego pc zostawię dla samych danych, kupię adapter jakiś żeby mógł działać jak zewnętrzny i git.

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

już jakiś czas szukam po rankingach i stronach o dyskach twardych informacji jaki dysk powinienem kupić do swojego PCta, ale mam wrażenie, że im więcej czytam, tym bardziej się w tym gubię...
Sytuacja wygląda tak, że mam komputer z płytą główną Gigabyte GA-B85-HD3, procesorem Intel® Core™ i7-4790K i do jednego slota (w charakterystyce karty pod nazwą: 1 x PCI Express x16 slot, running at x16) mam podpiętą kartę graficzną. Ostatnimi czasy komputer strasznie zaczął mi mulić, więc po wszystkich czyszczeniach i antywirusach stwierdziłem, że to chyba pora na format. Skoro już mam formatować dysk to chciałem system od razu postawić na SSD(512GB-1TB), najlepiej takim podpinanym do portu PCI-E.
Czy mógłbym was prosić o radę w jaki dysk zainwestować, albo chociaż na jakie parametry (poza pojemnością) zwracać uwagę, żeby dysk chodził u mnie z pełną wydajnością?

Pozdrawiam
Piotrek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PiotrekO_o

Preferencja dysku PCIe wzięła się z uzasadnionych pobudek, czy po prostu "kupiłeś" duże liczby bez większej świadomości jaka jest faktyczna różnica względem SATA?

Dyski dostarczane w postaci karty PCIe to w większości są dyski M.2 NVMe umieszczone w adapterze. Byłoby to fajne, gdyby... demontaż takiego kompletu nie unieważniał gwarancji. To przy modernizacji zestawu wymusza branie poprawki pod taką kartę przy wyborze płyty. Bez sensu. Już lepiej kupić dysk M.2 NVMe i oddzielnie adapter. Taniej, większy wybór, no i bez wspomnianych ograniczeń.

Inna rzecz - na swojej płycie nie użyjesz dysku NVMe jako dysk rozruchowy. Można ten problem rozwiązać np. modyfikacją bios. No i nie chodziłby na pełnej wydajności, a miałby transfery obcięte do ~1500MB/s.

Najmniej problemowe i najprawdopodobniej w zupełności wystarczający będzie zakup dysku SATA.

Edytowane przez MitycznyJeż
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Preferencja wzięła się z większej prędkości dysków na złączach PCIe niż SATA, ale z tego co piszesz to ten atut trochę blednie.
Dziękuję za odpowiedź, coś tak czułem, że to może być bardziej skomplikowane niż mi się na początku wydawało... Może sobie odpuszczę w takim razie PCIe i jak będę chciał kupować nowy komputer to wtedy o to zadbam.
Czy dobrze rozumiem, że z użyciem dysku SATA jako dysku rozruchowego nie będzie problemu?
No i w takim razie na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze takiego dysku? Czy to jest gdzieś na forum?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budował ktoś z was już matrycę RAID0 do gier?
Mam 2x Crucial MX500 2TB i chce je spiąć w jedną pojemność 4TB, póki się kopiują dane z jednego postanowiłem przemyśleć scenariusz i mam wątpliwości jaki powinienem wybrać stripe size.

EDIT: Crucial chyba się w hamulca zaczyna bawić, jeden MX500 2TB z końca lutego ma  FW M3CR023 natomiast drugi MX500 2TB kupiony dzisiaj ma FW M3CR032, aktualizacji dla tego pierwszego nie ma i podobno mają przestawiać wydawać aktualizacje FW w internecie. :brow:

Wynik na Stripe size 128 KB

ShareX_DisconnecT__2020-07-16_18-52-21_I

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raid robiłeś z biosu czy z pod windowsa? Jak testowałem u siebie, to windowsowy lepiej bangla na próbkach 4K, czyli ogólnie jest lepszy :) Wada taka że nie da się na nim zainstalować windowsa, ale do gier jest idealny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie spod biosu zrobiony + wgrane najnowsze sterowniki RST, nie testowałem jeszcze dysków dynamicznych. Liczę że Crucial jednak wyda nowsze FW do aktualizacji dla wcześniejszych MX500, wtedy wykopiuję dane na rezerwowe HDD rozmontuje macierz, zaktualizuje FW, zrobię testy i wybiorę lepszą opcję.

Widzę że jednak od czasów Core 2 Quada nie wiele się zmieniło, część softu widzi dyski osobno, część jako jeden a cześć wcale. Nawet Soft Cruciala ich nie widzi przy matrycy :E

Dobrze że HWInfo i CrystalDiskInfo widzą każdy osobno, przynajmniej parametry i  SMART mogę monitorować. ;)

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W dniu dzisiejszym pojawił mi się błąd w dysku SSD, który załączam poniżej. Czytałem, że w dyskach SSD ten błąd nie ma większego znaczenia, ale i tak jest to dziwne, że się nagle pokazał tym bardziej, że komputer nie jest jakoś specjalnie eksploatowany. Mam się bać tego czy olać ten błąd?

Dysk twardy

https://www.micron.com/products/ssd/usage/client-ssd/part-catalog/mtfddav256tbn-1ar1zab

sdd.jpg.e9d1d3218df2d070ba85d88fd1e11287

Edytowane przez MiloPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.07.2020 o 01:34, MiloPL napisał:

Witam,

W dniu dzisiejszym pojawił mi się błąd w dysku SSD, który załączam poniżej. Czytałem, że w dyskach SSD ten błąd nie ma większego znaczenia, ale i tak jest to dziwne, że się nagle pokazał tym bardziej, że komputer nie jest jakoś specjalnie eksploatowany. Mam się bać tego czy olać ten błąd?

Dysk twardy

https://www.micron.com/products/ssd/usage/client-ssd/part-catalog/mtfddav256tbn-1ar1zab

No nie, błąd 01 jest błędem krytycznym, trzeba jednak przyznać że w przypadku SSD koncept SMART'u jest dużo bardziej umowny względem danego modelu i producenta. W mojej ocenie to się kwalifikuje do wymiany, ponieważ dysk napotkał problemy z odczytem w jakimś obszarze.
Możesz też na razie obserwować SMART.

@Minciu Nie wiem czy dynamiczne partycje z Windowsa coś by zmieniły w kwestii 4K,  sprawdziłem stare screeny z wyników pojedynczego MX500 i w przypadku RAID 0 na stripe 128 KB wynik jest identyczny jak dla pojedynczego nośnika.
Ciekawe o ile 4K by wzrosło gdybym ustawił niski stripe, ale wiadomo że wtedy bym zarżnął kontroler i CPU zważając że mam tam głównie same duże pliki.

Ciekawe co z tym firmware będzie, wersja 23 jest o tyle irytująca że od czasu do czasu wywala w SMART błąd C5 w ilości sztuk RAW: 1 DEC i zaraz znika, z początku myślałem że bubla trafiłem, ale Crucial i inne źródła potwierdziły że to bug FW, nowy na 32 nie ma tej przypadłości.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...