Skocz do zawartości
=-Mav-=

SSD - wątek zbiorczy. Przeczytaj zanim założysz nowy temat!

Rekomendowane odpowiedzi

Czolgus ogarnalbys się w końcu z tymi dyskami.

 

Kombinujesz jak koń pod górkę a pisałem juz z 10 razy że tylko na HEDT możesz szaleć z RAID. Ewentualnie na x570 ale trzeba kupić płytę z jednym M2 z CPU oraz jednym M2 plus jednym PCIE 4x(16x) z Chipsetu.

 

Jak chcesz iść w PCIE 4.0 to płytę trzeba szukać z PCIE 4.0 na każdym z portów, bo np MSI ma dolne M2 tylko 3.0.

 

Laptopy mają wszystkie peryferia puszczane przez chipset jak masz dedykowane GPU. Te z integrami pewnie też, mimo iż powinny mieć garść portów prosto z CPU. Nic nowego, laptopy zawsze były śmieciowe.

 

 

Zaplanuj, sprawdź instrukcje czy umożliwi realizację planu, kup i podepnij. Nie odwrotnie.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda, na X570 też można osiągnąć dobre wyniki tylko laptop ma dzielone linie z PCH.

Problem rozwiązany prosto, 2x XPG out, 2x 970PRO in ale nie w raid0 bo 4k w Samsungach tylko siada w raidzie.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kombinujesz jak koń pod górkę a pisałem juz z 10 razy że tylko na HEDT możesz szaleć z RAID. Ewentualnie na x570 ale trzeba kupić płytę z jednym M2 z CPU oraz jednym M2 plus jednym PCIE 4x(16x) z Chipsetu.

 

Czemu prawda to nie prawda? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie lepsze rozwiązanie?

 

1. Dwa dyski: 500GB M.2 (system) + 1000GB M.2/SATA (dane robocze, obróbka zdjęć, konwersja wideo), przy okazji też dylemat czy M.2 + M.2, czy wystarczy M.2 + SATA.

 

2. Jeden dysk: 1000/2000 M.2

 

Konkretne modele to

M.2 - ADATA 8200 PRO

SATA - Crucial MX500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może czy istnieją radiatory dla SSD M.2 NVMe, ale obsługujące nośniki dwustronne?

Dodam tylko że chodzi mi o propozycje dostępne u nas w kraju, średnio mi się opłaca z zagranicy brać taką pierdółkę :E

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykle się wtedy stosuje termopad by ciepło przejmowała na siebie płyta główna.

 

Naprawdę jest taka potrzeba? Zwykle kontroler jest na górnej stronie, flaszki na spodzie, a one wolą pracę gdy jest cieplej niż zimniej (no chyba, że coś się w temacie retencji danych zmieniło).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykle się wtedy stosuje termopad by ciepło przejmowała na siebie płyta główna.

 

Naprawdę jest taka potrzeba? Zwykle kontroler jest na górnej stronie, flaszki na spodzie, a one wolą pracę gdy jest cieplej niż zimniej (no chyba, że coś się w temacie retencji danych zmieniło).

 

Właśnie zastanawiałem się nad jednostronnym radiatorem który tylko ogarnie górę na której jest kontroler. Dysk trochę w ciężkim miejscu będzie się znajdować, ostatni wolny slot M.2 mam pod GPU, stąd obawy.

 

Aktualnie wygląda to tak:

 

M2_1: Samsung 970 Evo 500GB nośnik jednostronny chłodzony przez radiator EK

M2_2: Pusto będzie tutaj Adata SX8200 Pro 512GB nośnik dwustronny.

M2_3: Adata SX8200 1TB nośnik dwustronny chłodzony przez radiator płyty obsługujący dwie strony

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dwa klei się dwustronnie:

http://angela.pl/p12947,alphacool-hdx-m-2-ssd-m01-80mm-black.html

http://angela.pl/p13812,ek-water-blocks-ek-m-2-nvme-heatsink-black.html

 

Ale wydaje mi się, że oba nie bardzo zamkną się od spodu ze standardowymi thermalpadami. Trzeba by pewnie dać jakieś cieńsze czyli kłopot.

 

 

Taki adapter z radiatorem spokojnie ogarnie NVME dwustronnie:

http://angela.pl/p13619,aquacomputer-kryom-2-evo-pcie-3-0-x4-adapter-for-m-2-ngff-pcie-ssd-m-key-with-passive-heatsink.html

 

 

Można jeszcze od dołu stosować thermalpady łączące PCB dysku i płyty lub adaptera. Bez samego radiatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te dwa klei się dwustronnie:

http://angela.pl/p12947,alphacool-hdx-m-2-ssd-m01-80mm-black.html

http://angela.pl/p13812,ek-water-blocks-ek-m-2-nvme-heatsink-black.html

 

Ale wydaje mi się, że oba nie bardzo zamkną się od spodu ze standardowymi thermalpadami. Trzeba by pewnie dać jakieś cieńsze czyli kłopot.

 

 

Taki adapter z radiatorem spokojnie ogarnie NVME dwustronnie:

http://angela.pl/p13619,aquacomputer-kryom-2-evo-pcie-3-0-x4-adapter-for-m-2-ngff-pcie-ssd-m-key-with-passive-heatsink.html

 

 

Można jeszcze od dołu stosować thermalpady łączące PCB dysku i płyty lub adaptera. Bez samego radiatora.

 

Ten alphacool to bida z nędzą, płaskie blaszki bez finów także ich zdolność oddawania ciepła jest praktycznie znikoma, będę skuteczne tak długo aż powierzchnia radiacyjna się nie wyczerpie.

EK jest całkiem solidny na 970 Evo śmiga jak wściekły, ale niestety ten radiator ogarnia tylko nośniki jednostronne, podobno w przypadku adaty wystarczy wywalić blaszkę od EK tą dolną i dać blaszkę tą dołączoną do dysku która jest cieńsza i da się to złożyć.

 

Ostatni adapter odpada w przedbiegach u mnie wszystkie 3 sloty są podłączone pod CPU w konfiguracji 16x/0/0, 8x/8x i 8x/4x/4x, to jest koszt posiadania 3x M.2 NVMe które można obsłużyć prawie że bez żadnych cięć w innych złączach.

 

Myślałem ostatecznie na EK + mod z blaszką od Adaty, ale rzucił mi się w oczy jeszcze taki radiator od Jonsbo Mój link

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) to jest koszt posiadania 3x M.2 NVMe które można obsłużyć prawie że bez żadnych cięć w innych złączach.

Gigaszrot Z370P D3 po zastosowaniu adapterów ma taką samą funkcjonalność.

A koszt posiadania... no. Nieporównywalny 8:E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tam, toż to wiadomo że slot M.2 jest wymienny 1:1 z PEG x4, dlatego u mnie są są na pokładzie 3 sloty M.2 kosztem wyeliminowania trzeciego slotu PEG z DMI. Być jest ale pełni dość iluzoryczną funkcję, bo jak coś w niego wepniesz to karta idzie na x8 a 4-7 linii idzie w piach.

Tak po za tym między GB Z370P-D3, a MSI MEG Z390 ACE jest znacznie więcej różnic niż same linie PCIe, już nawet nie wspminam o VRM, ale kwestia dostępnych złącz rozszerzeń na dzień dobry to spora różnica :P

 

Dobra zamówiłem tego EK pod jednostronne dyski, zamienię blaszkę i na spód wsadzę tego cieniasa od Adaty i tak to kontroler powoduje problem, flash i bufor DRAM nie grzeje się przesadnie. :thumbup:

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, zgrywam się :D

Ale zakładając że sztywnym i niekwestionowalnym wymogiem jest x16 na grafiki, to jakikolwiek podział linii procesora - coś co jest na większości Z'tek pomijając najtańsze - idzie w piach. Ficzer zmarnowany.

Równie dobrze można by brać dopakowaną płytę bez SLI... gdyby takie ktokolwiek robił.

 

Oczywiście to już zależy od zastosowań, ale ja już dawno machnąłem ręką na x16 na grafice i wolę dać każdemu dyskowi niezależne przyłącze, zamiast je wszystkie kisić pod chipsetem.

No ale ja to ja, gram już niewiele, a jak już to w indyki - a wtedy to gpu równie dobrze mogę i do chipsetu spiąć :E

Jeżeli grasz i te kilka procent faktycznie widać, to spoko. Bilans zysków i strat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, zgrywam się :D

Ale zakładając że sztywnym i niekwestionowalnym wymogiem jest x16 na grafiki, to jakikolwiek podział linii procesora - coś co jest na większości Z'tek pomijając najtańsze - idzie w piach. Ficzer zmarnowany.

Równie dobrze można by brać dopakowaną płytę bez SLI... gdyby takie ktokolwiek robił.

 

Oczywiście to już zależy od zastosowań, ale ja już dawno machnąłem ręką na x16 na grafice i wolę dać każdemu dyskowi niezależne przyłącze, zamiast je wszystkie kisić pod chipsetem.

No ale ja to ja, gram już niewiele, a jak już to w indyki - a wtedy to gpu równie dobrze mogę i do chipsetu spiąć :E

Jeżeli grasz i te kilka procent faktycznie widać, to spoko. Bilans zysków i strat.

 

Nie chodzi tutaj o x16 dla karty, ale szkoda tych dodatkowych linii które idą w ślepy zaułek, to już lepiej było by wsadzić do slotu X8 adapter Dual NVMe i jakkolwiek te linie wykorzystać.

W kwestii X8 dla GPU uważam że to nadal wystarczająca ilość, gdyby we wszystkich grach SLI działało jak Shadow of the Tomb Raider to sam bym dopakował drugą 1080Ti na x8/x8 i się cieszył z ogromnej mocy zamiast czekać na serię 3000 która będzie krocie kosztować.

Te dyski nie są przesadnie katowanie, na jednym śmiga system, na drugim albo maszyny wirtualne albo materiały do strumieniowania w sieci wewnętrznej, ten trzeci dysk na NVMe wziąłem tylko dlatego że są po prostu tanie, realnie nie ma żadnej potrzeby i wystarczył by SATA

 

Zobaczę jak DMI będzie sobie radzić jak dokończę plan z SSD, już 3x NVMe non RAID jest, ale jeszcze w planach jest 2x2TB na SATA w RAID0 pod gry, jeżeli się zacznie zapychać to może rzeczywiście dwa dyski zrzucę na slot X8 a karta będzie chodzić na połowie łącza, no chyba że seria RTX 3000 albo nowe Radki będą wydatnie wykorzystywać dobrodziejstwa pełnego łącza, w końcu lada moment zacznie być reklamowanie PCIe 4.0 na każdym kroku, ale wiadomo jak to jest między reklamami a rzeczywistością :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak już przepinać dyski, to wtedy od razu dwa spiąć do cpu. Tylko prościej użyć dwóch adapterów i dać SSD do drugiego i trzeciego slotu, zamiast pasywnego x8->2x M.2 - bo te po prostu są droższe i mniej dostępne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten jasbo sprowadzili już z Ali do allegro? Ponoć zamiata ek w kwestii wydajności. Jak interesują cię chinole to obczaj jeszcze aliexpres. Może coś nowego się pojawiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem drugiego EK i posadzę go na cienkich termopadach, Jonsbo by mi nie weszło pod GPU, a nie chce mi się już zmieniać radiatora na Samsungu. Na ali nawet nie szukam, zamawianie takiej pierdoły z chin to trochę overkill :E

 

No jak już przepinać dyski, to wtedy od razu dwa spiąć do cpu. Tylko prościej użyć dwóch adapterów i dać SSD do drugiego i trzeciego slotu, zamiast pasywnego x8->2x M.2 - bo te po prostu są droższe i mniej dostępne.

 

Można też i tak zrobić trochę miejsce się marnuje, ale wszystko kwestia kalkulacji. Na razie wszystkie trzy będą siedzieć na DMI, sprawdzę jak to wygląda w praktyce, ale nie powinno być problemu zwłaszcza że każdy z tych nośników pracuje osobno, a nie w matrycy.

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może czy istnieją radiatory dla SSD M.2 NVMe, ale obsługujące nośniki dwustronne?

Dodam tylko że chodzi mi o propozycje dostępne u nas w kraju, średnio mi się opłaca z zagranicy brać taką pierdółkę :E

ja mam MP500 i tez problem z EK HSem na te dyski ale półmilimetrowy[ albo jeszcze cieńszy] termopad z dwóch stron pozwolił dopiero zapiąć klamry, na dostarczonych termopadach wraz z HSem nie było opcji tego zbudować na MP500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemandero.

 

Zastanawiam się nad zakupem 1TB dysku SSD pod SATA3 lub NVMe. Szukam czegoś, co po zapełnieniu w 80-90% nie straci drastycznie na wydajności. Osobiście zainteresował mnie Crucial MX500, czy to dobry wybór?

Obecnie mam już dwa SSD pod Sata, ale płyta posiada trzy gniazd M.2, może coś ciekawego pod to można dostać :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak planujesz jeszcze przed zakupem zapcha 80-90% dysku, to moze lepiej szukaj 2TB ? :)

https://allegro.pl/oferta/nowy-ssd-micron-1300-2tb-3d-nand-530-520-8610298392

https://digicomp.pl/p/70/4112/ssd-micron-1300-2tb-3d-nand-530-520-2-5-dyski-twarde-komputery.html

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda działanie 3x NVMe na DMI oczywiście każdy dysk działa osobno, nie wiem czemu ale ASSD na NVMe nie chce mi ACC.Time przy Read odczytywać.

Samsung trochę ospały przy sekwencyjnym odczycie, ale różnicy i tak z tego nie będzie.

 

ShareX_DisconnecT__2019-11-05_22-15-29_IMG-1551__dd9ca3c8-56a2-44c7-b7a0-084d4b5c12b3.png

Edytowane przez DisconnecT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa na 11gen, że skopiujesz większe pliki z prędkością 2500MB/s z Adaty na Evo.

 

Bo przy 10gen dalej ma być DMI 4x 3.0, czyli jakieś 1600-1800MB/s między dyskami max ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, czy Goodram IRDM GEN. 2 120gb, będzie dobrym wyborem jeśli chodzi cena/jakość do komputera stacjonarnego o normalnym zastosowaniu(office, gry, filmy) oczywiście jako dysk systemowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radzę wybrać coś innego. Kupiłem ten dysk i popracował 5 dni(laptop do przeglądania stron). Skorzystałem ze zwrotu 14 dniowego. Potem zapoznałem się z opiniami w sieci i padają, jak muchy(na xkomie kilka takich komentarzy).

Edytowane przez forfun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...