Skocz do zawartości
=-Mav-=

SSD - wątek zbiorczy. Przeczytaj zanim założysz nowy temat!

Rekomendowane odpowiedzi

o co chodzi z tym GoodRam Iridium Pro 240GB ?)

przez ostatnie 2 miesiące cena strasznie poszła w górę, obecnie za ten dysk trzeba zapłacić ok. 380zł (w wakacje 2016 mozna bylo kupic za 300-320zl)

 

czy to kwestia tego, że taka elektronika zawsze w zimę drożeje?

czy GoodRam po cichu przestał produkować ten SSD na MLC i zostały ostatnie partie i dlatego tak drogo??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko ten dysk drożeje, ale cały segment SSD ze względu na niedobór kości. Fakt, nie ma co liczyć na następcę Iridiuma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie coś innego polecicie? chodzi mi o SSD 240-250GB

 

coś tańszego będzie na TLC 3D? czy ten Iridium Pro 240GB za 380zł to nadal najrozsądniejsza propozycja? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iridium to taki uniwersalny wybór. Z kosciami tlc "na dopingu" dobry ponoć jest Crucial MX300 275. Z wyższej półki Adata SU900 256 z 3D MLC NAND. Cena jak przewidywano nie zaskakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego Crucial MX300 275GB ,,podrozal,, z 320-340zl do +415zl ?

Edytowane przez facebreaker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo krzywo świeci Słońce w Azji ostatnimi czasy.

Aż do 415pln? Drożeje cały segment SSD, a to przez niedobór kości na rynku niezbędnych do produkcji dysków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy w wyborze dysku SSD do desktopa.

 

Ogólnie na początku potrzebowałem dysku na którym będą kontenery z maszynami wirtualnymi. Ale przemyślałem sprawę i zrobię troszeczkę inaczej.

Aktualnie moim dyskiem systemowym jest Plextor M5S 120GB. Postanowiłem z niego zrobić ten dysk na maszyny wirtualne, a na dysk systemowy kupić coś nowego.

 

Ten Plextor M5S, którego mam teraz jako dysk ststemowy w ciągi 34 miesięcy od zakupy zrobił niecałe 9TB zapisu.

 

 

I teraz potrzebuję czegoś takiego:

 

- Sata3

- pojemność minimum 240GB

- wolał bym MLC

- fajnie by było, jak by dysk miał opcję sprzętowego szyfrowania AES

- nie będę miał nic przeciwko gwarancji dłuższej niż standardowe 3 lata

 

Budżet - celuję w niższą średnią półkę. Czy w okolicach 400 zł coś znajdę wartego zainteresowania? Czy będę musiał trochę zwiększyć budżet?

 

Tak przeglądam te dyski, i widzę, że opcja szyfrowania sprzętowego ogranicza wybór :(

 

 

Rzucił mi się w oczy Samsung SSD Evo 850 250GB (MZ-75E250B/EU), ale on jest na kościach TLC :( Z drugiej strony dają na niego 5 lat gwarancji.

 

 

Może mi ktoś napisać, jak w ogolę w praktyce wygląda szyfrowanie takiego dysku? Jak się z tego korzysta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest na TLC, ale 3D NAND. Jego cena jest dość spora.

Najbardziej opłacalnym nośnikiem (po podwyżkach nieco ta opinia osłabła) jest Iridium Pro 240GB. 380PLN. MLC, 5 lat gwarancji z "papierkowym" limitem z TBW800.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad wyborem najbardziej opłacalnego dysku o pojemności około 500GB na M.2, najchętniej na MLC.

 

ADATA XPG SX8000:

 

SX8000

 

Transfery i IOPS powinny być większe skoro jest M.2 PCI-E 5 lat gwarancji.

Plextor M8Pe(G):

 

M8Pe(G)

 

Lepsze transfery i IOPS. 5 lat gwarancji.

Patriot Hellfire:

 

Hellfire

 

Dobre transfery i gorszy niż u poprzednika IOPS. 3 lata gwarancji.

 

Samsungi są interesujące, ale na TLC lub dosyć drogie.

 

EDIT: Korekta - rzeczywiście powinno być M.2 PCI-E.

 

 

Swoją drogą to te dyski M.2 PCI-E są jednymi z tańszych i cenowo nie odbiegają od Plextora M6 Pro na SATA.

Edytowane przez indexinfio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Transfery i IOPS powinny być większe skoro jest M.2.

To zdanie jest tak samo wprowadzające w błąd jak

"Transfery i IOPS są większe w dyskach 2.5 calowych niż w 3.5 calowych"

 

M.2 to tylko format gniazda! Nie napisałeś o najważniejszym, że chodzi o M.2 PCIe. M.2 SATA też są, i od większych braci mało kiedy się w ogóle różnią czymś innym niż rozmiarem.

 

Zakładam że faktycznie potrzebujesz takiego dysku. Dyski NVMe do gier, neta i domowych zastosowań nie są w ogóle opłacalne.

 

Ja bym wybrał plextora, ale dlatego że można do niego pobrać dedykowany sterownik NVMe, i nie jest się przez to skazanym na podstawowy, systemowy NVMe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

 

Mam mały problem ze swoim OCZ ARC 100, a mianowicie chyba mu się zmarło. Dwa dni temu zawiesił mi się system (Win10), następnie blue screen i restart. Po reboocie system już nie wstał. Przełączyłem się na linuxa, felerny dysk zamontował się w trybie read only. Dane odzyskałem bez problemu przy pomocy dd, po czym zająłem się diagnostyką problemu. Według SMARTu dysk jest sprawny :E ale nie chce wyjść z trybu RO. Łącznie zapisałem na nim około 5 TB więc raczej nie powinien się jeszcze zużyć. Próbowałem naprawić partycje ntfs przy pomocy ntfsfixa, ale nie da rady bo read only. Próbowałem wywalić MBR i postawić partycje od nowa, ale nie da rady, Gparted się na tym wywala. Próbowałem go wyzerować przy pomocy dd i tu się zaczyna robić ciekawie. W teorii program nadpisuje dysk, ale prędkość zapisu stale spada aż w końcu dobija do 1 MB/s a w okolicach 30 GB całkiem zamiera. Po restarcie okazało się jednak, że nawet MBRu nie nadpisało.

 

Idzie to jeszcze naprawić? A jeśli nie to również z chęcią usłyszałbym jaką Panowie mają opinię o dysku Patriot Hellfire :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Chcę kupić dysk ssd do mojego laptopa acer aspire v3 771 g.

Pierwsze pytanie.

Nawet nie wiem jaki ma interface ale chyba sata 2. Jak to sprawdzić nie rozbierając lapka.

Drugie pytanie

Jeżeli iterface to sata 2 to prędkość odczytu i zapisu będą max około 350 MB/s?

Trzecie pytanie.

Jaki dysk wybrać w takim razie? może nie ma co kusić sie na te z prędkością zapisu i odczytu powyżej 500 MB/s.

Posiadam dodatkowe miejsce na drugi dysk więc chciałbym je wykorzystać i przyspieszyć prace lapka.

Poszukuje dysku o pojemności około 240 gb.

 

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sata2/3 nie ma większego znaczenia, kupuj standardowo:

Goodram Iridium Pro 240GB na MLC (tutaj radzę uważać bo niektórzy mają z nim problemy) 5lat gwarancji podobno bez limitu zapisu. Teoretycznie najlepszy wybór.

Adata Su800 256GB 3D-TLC 3lata gwary bez limitu zapisu

Crucial MX300 275GB 3D-TLC 3lata gwarancji, limit 80TB

 

Transfery liniowe będą przycięte w okolicy 250MB/s, reszta podobnie do SATA3. Zainstaluj program CrystalDiskinfo i sprawdź interfejs lecz na 99% masz sata2 lub nawet sata3.

Edytowane przez Mateusz31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który, z tych dysków będzie lepszym wyborem?

 

1. Kingston M.2 240GB [sM2280S3G2/240G]

2. Transcend M.2 256GB [TS256GMTS800]

3. Samsung 250GB M.2 2280 SSD 850 EVO [MZ-N5E250BW]

Edytowane przez McRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Adata su800 na m2? Wydaje się byc tańsza, na 3D-TLC

Z wyżej podanych 3 wolałbym Transcenda na MLC.

Edytowane przez Mateusz31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Adata su800 na m2? Wydaje się byc tańsza, na 3D-TLC

Z wyżej podanych 3 wolałbym Transcenda na MLC.

 

Po różnych opiniach, jednak wolałbym pamięć na kościach MLC.

Dlaczego Twój wybór jest skierowany ku Transcenda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kingston, 5 lat gwarancji z limitem 300TBW, MLC.

Transcend, 3 lata gwarancji, MLC.

Samsung, 5 lat gwarancji z 75TBW, 3D TLC.

 

Wybór jest raczej prosty.

Edytowane przez Flying Spirit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

GOODRAM SSD CX300

 

 

 

jest jakiś software do migracji z hdd na ten dysk ?

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A standardowe aplikacje do klonowania nie działają skoro pytasz się o dedykowany soft do tego dysku? Jest instrukcja chociażby na pierwszej stronie tego wątku.

Edytowane przez Flying Spirit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim programem można wykonać secure erase? W biosie nie mam takiej opcji.

Edytowane przez Mateusz31

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie posiadam plextora m6s 128gb i jestem z niego bardzo zadowolony ale chce go oddać mamie do laptopa, i tutaj pytanie jestem zainteresowany jakimś dyskiem SSD ~500GB płyta główna Z170 PRO GAMING jest gniazdo M2 i tutaj pytanie czy da radę w pełni wykorzystać NVMe ? bo sam nie wiem czy brać zwykły dysk pod SATA3 tu myślałem nad Samsung 850 PRO 512GB lub ADATA SU900 512GB.

Czy jednak lepiej wziąć coś pod M2 ? czy dołożyć i wziać Plextor M8Pe 512gb/Samsung 960 Evo 500GB M2 czy dam radę takie dyski na mojej płycie wykorzystać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic dysku nie będzie ograniczać (jak na każdej płycie 1151 która nie ma H110), tylko pytanie - w czym Ci dysk SATA nie wystarcza, że planujesz NVMe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, mam pytanie dotyczące Samsungów 850 PRO (chodzi mi o każdą pojemność).

 

Jak w pełni wykorzystać potencjał takiego dysku ? (oprócz instalacji systemu na UEFI i opcji bootowania bo o tym wiem). Są jakieś sterowniki czy programy od Samsunga ,które trzeba doinstalować bo dają coś fajnego tj. szybkość czy coś? kiedy je instalować?

 

http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/product/consumer/850pro.html

 

Widze tam wgrywanie firmware - a jak sprawdzić jakie jest obecnie ? warto wgrywać nowe oczywiście, prawda?

 

 

No i te Samsung Magician - warto? Używacie tego ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @LeBomB nie chciałem tworzyć za długiego posta a wszystko jest w linku , poza tym najważniejszy jest import, eksport jest tylko koniecznością , taka Portugalia czy Hiszpania importowała sobie towary z kolonii "za darmo" i nie musieli eksportować niczego w zamian poza niewolnikami do pracy Pisałem trzeba analizować merytorycznie i logicznie co dobrego mamy dzięki byciu w UE a co jest złego w tym że jesteśmy w UE, a potem myśleć co w zamian  Jako bantustan kolonialny nie mamy za dużo do powiedzenia ale próbować trzeba  Napewno trzeba się cieszyć że Tusk to człowiek "Niemców" bo dzięki temu nie mamy wojny w Polsce, premier Grecji się wygadał kto dążył do wejścia do wojny za wszelką cenę gdyby nadal rządził PiS to podejrzewam ze w Polsce mogła by już być wojna , Niemcy chcą powrócić do partnerstwa z Rosją 
    • Tak to najlepiej też wyłączyć i możesz też odrobinkę zmniejszyć kontrast do 50 w HDR Game (ten tryb jest też lepszy od Vivid, ma lepsze kolory)
    • A wyłączenie Dark Enhance jeszcze trochę pomaga.
    • @voltq  1. Artykuł podaje dane z 2020 i 2021 roku 2. słowo klucz w tym co przytoczyłeś: importuje 3. co z eksportem? Czyli bez UE eksport spada o około 75% jeżeli przestanie się opłacać przez np. cło. Pogrubiłem produkty, które mają szczególne wymagania importowe do UE przez co nie wszystko da się eksportować masowo bez odpowiednich umów i spełnienia odpowiednich przepisów. 
    • To jest właśnie ten "minusik". W ASUS było po ciemnej stronie PQ, w AORUSIE w jasną stronę mocy Na szczęście jak wspomniałem wcześniej: Temperatura kolorów oraz poprawność kolorów jest bardzo dobra na poziomie TB400 oraz te błędy luminacji jasnej szarości występują we właśnie mniejszych "okienkach" 1-10% potem ta sama norma co w TB400.   Oznacza to że obraz jest lekko jaśniejszy niż TB400 ale ma więcej powera w high lightach dające po 1000+ nitów gdzie w tych wysokich nitach właśnie te błędy luminacji są wypalone ale w odbiorze to nie przeszkadza a lekko podniesione cienie można łatwo dostosować w ustawieniach np. gry czy kalibratorze. Podkreślę że nie jest to wyprany kolor albo wyprana czerń, (również to potwierdza koleś z TFTcentral) i nie miałem żadnych zastrzeżeń grając w Resident Evil'y a to horrory i dużo ciemności więc podbite znacząco cienie mogłyby zepsuć klimat gry nie wspominając o znacznie trudniejszej potem korekcie
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...