Skocz do zawartości
=-Mav-=

SSD - wątek zbiorczy. Przeczytaj zanim założysz nowy temat!

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.07.2020 o 01:34, MiloPL napisał:

Witam,

W dniu dzisiejszym pojawił mi się błąd w dysku SSD, który załączam poniżej. Czytałem, że w dyskach SSD ten błąd nie ma większego znaczenia, ale i tak jest to dziwne, że się nagle pokazał tym bardziej, że komputer nie jest jakoś specjalnie eksploatowany. Mam się bać tego czy olać ten błąd?

Dysk twardy

https://www.micron.com/products/ssd/usage/client-ssd/part-catalog/mtfddav256tbn-1ar1zab

U mnie błąd 01 był spowodowany chyba przez system albo jakąś aplikację. Wartość rosła codziennie, ale przywrócenie partycji systemowej z obrazu rozwiązało ten problem.

Edytowane przez Keton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mam Xeona E5-2673 V3 oraz płytę Huananzhi X99-TF z 2 wejściami NVME oraz 8 portami sata,
Czy przy takim procesorze podłączenie dysku NVME również spowoduje wyłączenie jakichś portów sata? procesor ma 40 linii PCI-E

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy CPU z 40 liniami w praktyce nie powinno być żadnych przeszkód, a NVMe są podłączane wtedy do linii CPU. Musisz jednak brać pod uwagę że masz chińską płytę, a chińczyki są powszechnie znane z dziwnych i niewytłumaczalnych pomysłów.
Bez sprawdzenia raczej się nie dowiesz.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na x99 jak najbardziej zdarzały się płyty z M.2 prowadzonym z chipsetu... ale to u wielkiej czwórki i gdy ta platforma była "aktualna".

Oczywiście specyfikacja producenta tej płyty nie jest wiele warta (wspomina "3 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16 mode) ,1 x PCIe 3.0/2.0 x4 (x4 mode),2 x PCIe 3.0/2.0 x1", gdzie na płycie są tylko 3 sloty dłuższe niż x1 - cool story majfrend).

Chińczyki raczej prowadzą wszystko najprościej jak się da, byle tylko ciąć koszty (nie widać przełączników). Logika więc nakazuje pełne 16 linii w obu górnych x16 (przy obu widać kondensatory), a pozostałe 8 linii podzielone po równo na M.2.
W przypadku cpu 28liniowego najpewniej wypada jedno z M.2 oraz drugie x16 jest @8.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie 500 GB Kingston A2000 za 260 zł vs Adata SX 8200 Pro 512 GB za 330 zł? Opłaca się dokładać 70 zł. Głównie internety, gierki, sporadycznie Photoshop. A może MX500 za 270 zł? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Minciu, jednak biorę minimum 240 gb, różnica w cenie jest śmieszna, to fakt

pomyślę nawet nad 512 gb, zależnie od funduszy, a czemu goodram uważasz za lepszy?

gdzieś czytałem że bx500 jest mocno dość słabszy od mx500 i że nie ma jakiejś pamięci cache, słabsze podzespoły ma i inne kwestie? a ma szyfrowanie danych? goodram ma szyfrowanie też? co z pny? w testach bx500 wypada najlepiej i w top3 wszystkich, ma też inny format coś widziałem, bez tego MLC, tak? a to rozumiem ważne?

Edytowane przez pc1a2ab2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.07.2020 o 18:51, MitycznyJeż napisał:

Na x99 jak najbardziej zdarzały się płyty z M.2 prowadzonym z chipsetu... ale to u wielkiej czwórki i gdy ta platforma była "aktualna".

Co do tego, to nie ma żadnych wątpliwości, ale w sytuacji gdy slotów jest więcej to jedna sztuka chociaż powinna być podłączona do CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, pc1a2ab2 napisał:

@Minciu, jednak biorę minimum 240 gb, różnica w cenie jest śmieszna, to fakt

pomyślę nawet nad 512 gb, zależnie od funduszy, a czemu goodram uważasz za lepszy?

gdzieś czytałem że bx500 jest mocno dość słabszy od mx500 i że nie ma jakiejś pamięci cache, słabsze podzespoły ma i inne kwestie? a ma szyfrowanie danych? goodram ma szyfrowanie też? co z pny? w testach bx500 wypada najlepiej i w top3 wszystkich, ma też inny format coś widziałem, bez tego MLC, tak? a to rozumiem ważne?

Masz zamiar cokolwiek szyfrować? 

Jak ma być tanio to idź w pojemność. Między 120 a 240GB jest przepaść w pojemności i ilości komórek czyli zużycia się nie doczekasz. Wydajność wszędzie będzie co najmniej zadowalająca. Jak już doczłapiesz się do pojemności 500GB, to dopiero zacznij rozważania którą firmę lepiej wybrać. Bo tu już nie będzie wyborów w stylu podwojenie pojemności za równowartość flaszki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuje dysk ssd na sata o pojemności 1tb głównie na gry i kilka programów. Jaki dysk jest teraz najlepszy jeśli chodzi o jakosc/cena?  Teraz na system mam p80a34 500gb a na resztę pierdół crucial mx200 240gb oraz stary hdd Samsunga 500gb 

Edytowane przez lisu7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się już dowiedziałem o ssd, ale nadal mam pytania.

Akurat mam kupiony sandisk ultra3d 250gb i zastawiam się, czy go zostawić. Opisałem w osobnym wątku pewien drobny problem. Inną sprawą jest, że przy dużym obciążeniu typu kopiowanie dużej porcji danych albo test CDM piszczy albo dysk, albo jakiś układ na płycie głównej laptopa. No i myślałem, czy nie lepiej spróbować MX500, ale też 250GB. Tylko, że przeczytałem, że MX500 ma dynamiczny bufor.

I teraz próbuję to poukładać. Generalnie nie trzeba mi wysokiej wydajności, wyższe niż 250GB pojemności są poza budżetem. Pomyślałem, że wystarczy jakiś zwykły ssd tylko ze statycznym cache. Jak rozumiem wtedy nawet przy 80% zapełnienia nie zwalnia, ale zwalnia po zapełnieniu bufora i tak.

Tylko nie wiem, co to znaczy zwalnia w takim realnym zwykłym używaniu - przeglądarka i programy nie wymagające pod względem R/W.

No to teraz na przykładzie tego sandiska. Kopiowanie kilkugigabajtowego pliku wew dysku.

copy.jpg

Ten dysk ma DRAM i podobno statyczny cache 3GB. BTW nie wiem dlaczego, ale przy tym samym modelu ale 500GB prędkość kopiowania mogłaby być już 2 razy większa.

Czy dowolny ssd 250gb zapewni mi taką samą prędkość kopiowania jak ten? I czy to jeszcze spadnie po zapełnieniu? 

No i nie wiem jaką różnice zrobi w kontekście zapełnienia obecność DRAM?

Edytowane przez holybit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po przepełnieniu buforów dyski zaczynają operować na kościach NAND.

I teraz jak masz kotroler 4 kanałowy a kości są dwie, to użyjesz max dwóch kanałów czyli z połową prędkości tego, co miałbyś na 4 kanałach. Oczywiście pod warunkiem że kości będą limitem a nie kontroler lub interfejs ;)

Na NVME są podobne efekty. Małe dyski są wolniejsze. Zazwyczaj potrzeba 500-1000GB aby uzyskać pełną prędkość. Tak mi się przynajmniej wydaje, że to jest przyczyna słabszych osiągów. Coś jak ram w komputerze, Single/Dual/Quad Chanel.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachciało mi się połączyć partycje na 240 GB Sandisku więc wszystko przerzuciłem na Hynixa i zapchałem go prawie pod korek, zostało 17 GB wolnego miejsca. Hynix też ma dwie partycje więc zrobiłem testy na obu. Na H zostało 3,6 GB wolnego a na C na którym jest system 13,6 GB.

 

Na partycji H za pierwszym razem zapis dropnął ale dalej już stabilnie. Za mało miejsca aby sprawdzić to na próbce 3GB

GTGtqSP.png 

qoDu3Q2.png

qVVmoZM.png

Na partycji C jest system więc raczej nie ma się czego czepiać.

Fq09oIW.png

I5cCaPO.png

Jeszcze screen z końcówki kopiowania 

611riK2.jpg

Edytowane przez Pentium D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem dopytać, jak to jest z tym zwalnianiem ssd po zapełnieniu. Rozumiem, że zwalnia przede wszystkim zapis sekwencyjny, czyli np. podczas kopiowania na lub wew dysku dużego pliku, -ów? W normalnym używaniu, gdzie nie są odczytywane i zapisywane większe niż powiedzmy 300-400MB pliki, to zwolnienie będzie nieodczuwalne - zgadza się?

Edytowane przez holybit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bedę smiecił nowym tematem. 

Panowie, potrzebuje dobrego programu do całkowitego kasowania danych z dysku jeśli coś takiego wogóle istnieje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerowanie dysku. Dostępne nawet w hdtune.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post dlatego witam i o zdrowie pytam... ale bardziej o dysk SSD. :)

Wiem wiem długo... :(

w zeszłym tygodniu zakupiłem dysk ADATA SX8200 PRO 1TB. (sklep w jakim kupowałem, raczej nie ma to znaczenia).

Mam wrażenie że zostałem oszukany, na ten moment tylko nie wiem przez kogo, czy przez sklep (a bardziej sklep był oszukany wcześniej przez swojego wcześniejszego klienta) czy przez producenta.

System świeży Win10 (2004), wyłączone wszystko co mogłoby "czytać" w tle po dysku, ale i tak wyniki są mniejsze niż te które były podane w wynikach producenta/recenzjach o jakieś 10-20% niż w recenzjach, nie wydaje mi się że przez łatki na spectre/meltdown wpływały na transfery sekw. tak bardzo. (ATTO/CDM/AS ASS, wynik 4k z groszami).

Ogólnie nie boli mnie to tak bardzo, bo sam dysk wygląda że śmiga (+-300mb/s to nie jest jakaś zawrotna różnica), a 569 pln to nie majątek, ale jak mi padnie za 2mc to wole, im to już im oddać przez 14 dni ew. "reklamować za niezgodność produktu."

 

1) dysk różni się wyglądem: pamięci nie maja logo ADATA, mają tylko logo Micron OEA (to jeszcze nic nie znaczy, być może zaczęli wrzuć OEM), nie umiem sprawdzić czy to nadal jest TLC czy już nie QLC (sic!)

2) dysk nie posiada kontrolera SM2262ENG (wersja 1700-1800),  a chyba starszy model SM2262G (ale wersja 2010, może jakaś nowa rewizja). Tu mam zagwozdkę bo gdyby miał SM2262G to osiągałby zapis ~1800, a robi prawie drugie tyle.

3) sticker gwarancyjny nie jest podobny do tych z recenzji/filmów/internetów

4) numer seryjny zwracany przez ISATOR'a  "NUMER_SERYJNY_00000001" jest inny niż numer seryjny sterownika gdzie jest sam "NUMER_SERYJNY". rożne programy to rożnie wyświetlają, raz dają spacje itd, w UEFI "wygląda" ok.

5) dysk po surface test hd-tune wygląda że jest sprawny tzn. to jest raczej 1TB, chyba że to też da się jakoś oszukać firmware, że ciągle pisze 1 sektor. Zapisałem już na nim ok 300gb i dane są poprawnie odczytywane...

6) Serial wpisany na stronie producenta - zwraca że gwarancja ma jeszcze 59mc (czyli pewnie tyle kiedy został zakupiony przez importera/wyprodukowany?)

7). Dysk po włożeniu miał 3 odpalenia i zapisane/odczytane 500gb (może jakieś testy wew.)

8). Pudełko nie wyglądało na "otwierane", na pinach nie było śladów instalacji.

9). Na pudełku widnieje w prawym w rogu rewizja 7.3

10) Dysk testowałem na sterowniku od Intela jak i zwykłym od MS (wyniki wydajności są podobne)

11) Firmware dysku "32A0T54A" (0 info o takim w całym internecie)

 

Hipotezy:

a) poprzedni klient kupił podróbę u chińczyka (nie wiem czy takie istnieją), kupił w sklepie, wyjął oryginalny, swój stary przeprogramował, wyczyścił, aby przedstawiał się serialem tym z pudełka, zrobil 14 dniowy zwrot.

b) producent po cichu zmienił specyfikację dysku i zamiast pakować kontroler SM2262ENG zaczął pakować SM2262G

c) SM, przestał je rozróżniać i to tak naprawdę nowsza wersja która działa jak działa

d) nikt mnie nie oszukał, a ja zapisać się na wizytę u psychiatry ;)

PS. Wiem że brzmię jak paranoik, ale nie lubię być robiony od tyłu...

2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Model   : ADATA SX8200PNP                         

Fw      : 32A0T54A

Size    : 976762 MB

LBA Size: 512

Controller : SM2262 [SM2262AB]

FW revision: 32A0T54A

ROM version: 2262ROM:SVN00235

FlashID: Micron 64L(B17A) TLC 512Gb/CE 512Gb/die

DRAM Info             : [0x4F 0x52]

DRAM Size,MB (*)      : 1024

DRAM Bus,bit          : 32

DRAM Type             : DDR3

DRAM Vendor           : Samsung

 

Do listy różnic z "nowym" SX8200 PRO do tego sprzed roku (czyt z czasu wszystkich recenzji) można dopisać różnice w zastosowanych pamięciach 64L vs 96L, nie wiem jak bardzo wpływa to na atrakcyjność dysku.

Po małych poszukiwaniach udało mi się znaleźć jakieś chińskie forum, opisujące podobne problemy z ost. 2 tyg, myślę że ADATA zaczęła wkładać w dyski co ma pod ręką, radzę wiec się dwa razy zastanowić czy ktoś chce grać w taka ruletkę...

W specyfikacji modelu na stronie ADATA informuje tylko że kontroler to enigmatyczne "SMI", wiec zostawia sobie furtkę, aby dowolnie zmieniać specyfikację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam... testy syntetyczne nie oddadzą tego jak jest z komfortem użytkowania gdy na dysku jest tylko system.

Różnica między dyskiem HDD a SSD jest zauważalna. Mnie nurtuje pytanie czy różnica między dyskiem SSD a M.2 jest odczuwalna przy normalnym użytkowaniu tych dysków gdzie jest na nim tylko system?

 

Ps. Mam dysk na M.2 i HDD, dysku SSD na sata nigdy nie miałem.

 

 

Edytowane przez Puma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio ktoś myślał, że MLC będą ciągnięte w nieskończoność na rynku konsumenckim? :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...