Skocz do zawartości
=-Mav-=

SSD - wątek zbiorczy. Przeczytaj zanim założysz nowy temat!

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

@Minciu, jednak biorę minimum 240 gb, różnica w cenie jest śmieszna, to fakt

pomyślę nawet nad 512 gb, zależnie od funduszy, a czemu goodram uważasz za lepszy?

gdzieś czytałem że bx500 jest mocno dość słabszy od mx500 i że nie ma jakiejś pamięci cache, słabsze podzespoły ma i inne kwestie? a ma szyfrowanie danych? goodram ma szyfrowanie też? co z pny? w testach bx500 wypada najlepiej i w top3 wszystkich, ma też inny format coś widziałem, bez tego MLC, tak? a to rozumiem ważne?

Edytowane przez pc1a2ab2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 20.07.2020 o 18:51, MitycznyJeż napisał:

Na x99 jak najbardziej zdarzały się płyty z M.2 prowadzonym z chipsetu... ale to u wielkiej czwórki i gdy ta platforma była "aktualna".

Co do tego, to nie ma żadnych wątpliwości, ale w sytuacji gdy slotów jest więcej to jedna sztuka chociaż powinna być podłączona do CPU.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, pc1a2ab2 napisał:

@Minciu, jednak biorę minimum 240 gb, różnica w cenie jest śmieszna, to fakt

pomyślę nawet nad 512 gb, zależnie od funduszy, a czemu goodram uważasz za lepszy?

gdzieś czytałem że bx500 jest mocno dość słabszy od mx500 i że nie ma jakiejś pamięci cache, słabsze podzespoły ma i inne kwestie? a ma szyfrowanie danych? goodram ma szyfrowanie też? co z pny? w testach bx500 wypada najlepiej i w top3 wszystkich, ma też inny format coś widziałem, bez tego MLC, tak? a to rozumiem ważne?

Masz zamiar cokolwiek szyfrować? 

Jak ma być tanio to idź w pojemność. Między 120 a 240GB jest przepaść w pojemności i ilości komórek czyli zużycia się nie doczekasz. Wydajność wszędzie będzie co najmniej zadowalająca. Jak już doczłapiesz się do pojemności 500GB, to dopiero zacznij rozważania którą firmę lepiej wybrać. Bo tu już nie będzie wyborów w stylu podwojenie pojemności za równowartość flaszki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Potrzebuje dysk ssd na sata o pojemności 1tb głównie na gry i kilka programów. Jaki dysk jest teraz najlepszy jeśli chodzi o jakosc/cena?  Teraz na system mam p80a34 500gb a na resztę pierdół crucial mx200 240gb oraz stary hdd Samsunga 500gb 

Edytowane przez lisu7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Trochę się już dowiedziałem o ssd, ale nadal mam pytania.

Akurat mam kupiony sandisk ultra3d 250gb i zastawiam się, czy go zostawić. Opisałem w osobnym wątku pewien drobny problem. Inną sprawą jest, że przy dużym obciążeniu typu kopiowanie dużej porcji danych albo test CDM piszczy albo dysk, albo jakiś układ na płycie głównej laptopa. No i myślałem, czy nie lepiej spróbować MX500, ale też 250GB. Tylko, że przeczytałem, że MX500 ma dynamiczny bufor.

I teraz próbuję to poukładać. Generalnie nie trzeba mi wysokiej wydajności, wyższe niż 250GB pojemności są poza budżetem. Pomyślałem, że wystarczy jakiś zwykły ssd tylko ze statycznym cache. Jak rozumiem wtedy nawet przy 80% zapełnienia nie zwalnia, ale zwalnia po zapełnieniu bufora i tak.

Tylko nie wiem, co to znaczy zwalnia w takim realnym zwykłym używaniu - przeglądarka i programy nie wymagające pod względem R/W.

No to teraz na przykładzie tego sandiska. Kopiowanie kilkugigabajtowego pliku wew dysku.

copy.jpg

Ten dysk ma DRAM i podobno statyczny cache 3GB. BTW nie wiem dlaczego, ale przy tym samym modelu ale 500GB prędkość kopiowania mogłaby być już 2 razy większa.

Czy dowolny ssd 250gb zapewni mi taką samą prędkość kopiowania jak ten? I czy to jeszcze spadnie po zapełnieniu? 

No i nie wiem jaką różnice zrobi w kontekście zapełnienia obecność DRAM?

Edytowane przez holybit

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

po przepełnieniu buforów dyski zaczynają operować na kościach NAND.

I teraz jak masz kotroler 4 kanałowy a kości są dwie, to użyjesz max dwóch kanałów czyli z połową prędkości tego, co miałbyś na 4 kanałach. Oczywiście pod warunkiem że kości będą limitem a nie kontroler lub interfejs ;)

Na NVME są podobne efekty. Małe dyski są wolniejsze. Zazwyczaj potrzeba 500-1000GB aby uzyskać pełną prędkość. Tak mi się przynajmniej wydaje, że to jest przyczyna słabszych osiągów. Coś jak ram w komputerze, Single/Dual/Quad Chanel.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zachciało mi się połączyć partycje na 240 GB Sandisku więc wszystko przerzuciłem na Hynixa i zapchałem go prawie pod korek, zostało 17 GB wolnego miejsca. Hynix też ma dwie partycje więc zrobiłem testy na obu. Na H zostało 3,6 GB wolnego a na C na którym jest system 13,6 GB.

Na partycji H za pierwszym razem zapis dropnął ale dalej już stabilnie. Za mało miejsca aby sprawdzić to na próbce 3GB

GTGtqSP.png 

qoDu3Q2.png

qVVmoZM.png

Na partycji C jest system więc raczej nie ma się czego czepiać.

Fq09oIW.png

I5cCaPO.png

Jeszcze screen z końcówki kopiowania 

611riK2.jpg

Edytowane przez Pentium D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Chciałem dopytać, jak to jest z tym zwalnianiem ssd po zapełnieniu. Rozumiem, że zwalnia przede wszystkim zapis sekwencyjny, czyli np. podczas kopiowania na lub wew dysku dużego pliku, -ów? W normalnym używaniu, gdzie nie są odczytywane i zapisywane większe niż powiedzmy 300-400MB pliki, to zwolnienie będzie nieodczuwalne - zgadza się?

Edytowane przez holybit

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak, w sumie macie rację...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi