Skocz do zawartości
=-Mav-=

SSD - wątek zbiorczy. Przeczytaj zanim założysz nowy temat!

Rekomendowane odpowiedzi

Tymczasem dyski na Phisonie E12 są polecane jako topowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Audi A8 albo S-klasa mercedesa jest polecana na rządową limuzyne. Co nie znaczy że A klasa albo A1 będzie polecana chociaż jako rodzinne auto ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam problem z dyskiem m2 nvme. Podzieliłem dysk na 2 partycje ale tylko jedną sformatowałem, zainstalowałem system i śmigało wszystko git, patrzę nie ma drugiej partycji, także znów bootuje z usb i już dysku nie widzi ani komp nie chce wstać, w biosie dysk jest ale podczas instalacji windy już nie, ustawione w biosie other system zamiast Windows, CMS wyłączone, nie ma żadnego innego nośnika podpiętego , płyta główna Asus maximus XIII hero z590, proc 11900k dysk Sabrent Rocket 4 Plus NVMe 2 TB. 

Czaje się żeby skoczyć do serwisu żeby na szybko partycje zrobili i format na NTFS czy może coś innego mogę zrobić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie utworzyłeś drugiej partycji pod windowsem? Szybciej to się robi niż wkłada pendrive i restartuje komputer. O czekaniu na załadowanie instalatora nawet nie wspominając. W sumie nigdy nawet nie próbowałem dorabiać partycji drugi raz z instalatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyślałem o tym, jutro skocze do serwisu chyba że zawołają za dużo to kupie zwykły ssd na chwilę żeby to zrobić u siebie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak masz system już na SSD to ustaw w biosie aby odpalił się komputer z tego SSD i wyjmij PenDrive z systemem na czas rozruchu kompa ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak szło to bym to zrobił :)

Dzwoniłem na serwis, może gościu przyjechać zabrać dysk, ogarnąć go i przywieźć za jedyne 80 funtów... To już lepiej kupić zwykły ssd za pół tej ceny i zrobić samemu... 

Edit:

Dysk sprawdzony na 4 kompach i lipa, skontaktowałem się z Amazon i oddają hajs jeśli sprzedawca nie odda, także luz tylko kwestia czasu. 

Edytowane przez Gadzet84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zewnętrzny SSD Sandisk Extreme Portable 1TB, taki w formie breloczka na usb-c.

e9aa1926f29f2e69058d15316366e3df.jpg

b540945243cb8e4acd082a6ceba3a50e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziadostwo - niska trwałość, po wyczerpaniu buforów mocno zwalniają. Ten śmieć z linku ma tylko jednordzeniowy kontroler i nie ma nawet DRAMu. ZNACZNIE lepszy dysk w tej samej cenie:

https://www.amazon.pl/-/en/Kingston-A2000-SA2000M8-500G-500GB/dp/B07VXCFNVS

Edytowane przez kalderon
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o Cruciale na nvme to sprawa jest prosta - P5 jest spoko, P2 nie jest spoko :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.04.2021 o 21:53, amsztel napisał:

Jesli chodzi o Cruciale na nvme to sprawa jest prosta - P5 jest spoko, P2 nie jest spoko :P 

Wracajac do Cruciala P5
Mam obecnie 970 Evo Plus 500GB, moge wymienic niskim kosztem na krotko uzywany P5 1TB, jest sens? Podobno P5 sie mocniej grzeje, nie widzialem dokladnych testow i porownan w takim ukladzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto bo większy ;) O ile niski koszt to nie równowartość kolejnego dysku 500GB.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Minciu napisał:

Warto bo większy ;) O ile niski koszt to nie równowartość kolejnego dysku 500GB.

Dzieki! Raczej do 100 zl, powyzej tej kwoty raczej odpuszcze temat. Plus troche czasu zeby to zalatwic, natomiast i tak musze reinstalowac OS wiec lepiej teraz poki jestem na tym etapie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na platformie z 490 jak dam dwa dyski M2 NVMe to mi leci grafa na pcie x8?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
37 minut temu, jurekk napisał:

Na platformie z 490 jak dam dwa dyski M2 NVMe to mi leci grafa na pcie x8?

Jeśli masz płytę z SLI i jeden z tych dysków jest w adapterze PCIe - to może tak być ;)
Ale normalnie na Z490 złącza M.2 na płycie nie powinny w żaden sposób dzielić linii GPU. Przynajmniej ja nie kojarzę żadnej płyty na której by tak było - więc odpowiedź na twoje pytanie w 99% przypadków to NIE

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2xNVME w portach M.2 + 1xNVME w czarnym adapterze PCIE ( 16x wymairowo - 4x eletrycznie ).  Tyle wchodzi NVME :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Minciu napisał:

2xNVME w portach M.2 + 1xNVME w czarnym adapterze PCIE ( 16x wymairowo - 4x eletrycznie ).  Tyle wchodzi NVME :)

?? to maksymalne uproszczenie, prawdziwe właściwie tylko dla podstawowych płyt Z490, i to z procesorami 10 gen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie wiem co z 11gen. Teoretycznie jeden z portów NVME powinien wbić się w CPU jak płyta jest OK. Ale nie na liniach GPU :) 

A co do tanich płyt, tak czarny port PCIE 16x elektycznie 4x :P takich za dużo nie ma w droższych płytach bo mają SLI. Tylko nie ma kart SLI więc w sumie to te budżetowe pod NVME są lepsze ;)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem ze dwa m2 lecą na x4 a nie x2 pomimo jak ktoś ma osadzoną kartę dzwiekową? a gpu na 16x?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ale na wspólnym 4x jeżeli nie masz 11gen albo AMD z x570, B550. Jak dwa m.2 są spięte przez chipset który ma połączenie z CPU na 4x to pracujący jeden NVME ma do dyspozycji pełny transfer. Natomiast dwa NVME muszą się już nim dzielić jak mają pracować jednocześnie.

Ale to wszystko zależy i ostatnio sporo się zmienia plus różnie producenci płyt do tego podchodzą. 

Znaczenie ma generacja (2.0/3.0/4.0) oraz ilość linii PCIE spinająca chipset i CPU. Do tego wazne są linie z CPU czy ma 16 plus chipset czy 20 plus chipset. A na koniec jeszcze trzeba sprawdzić jak została rozplanowana sama płyta. 

Aby pojedynczy dysk uzyskał pełny transfer to wersja PCIE dysku i jego ilość linii musi się pokryć z tym co łączy go po drodze z CPU.  A jak idziesz przez chipset to dzielisz się transferem z dyskami sata, lanem i innymi pierdołami. 

35 minut temu, jurekk napisał:

Czyli rozumiem ze dwa m2 lecą na x4 a nie x2 pomimo jak ktoś ma osadzoną kartę dzwiekową? a gpu na 16x?

Sprawdź instrukcje, bo często jest tak że wsadzenie czegoś do PCIE 16x ( 4x elektrycznie) wyłącza porty PCIE 1x. To jakbyś na adapterze chciał puścić nvme. Chociaż dzisiaj martwił bym się bardziej o to, że karta dźwiękowa skutecznie blokuje chłodzenie GPU. Więc i tak w kompie coraz rzadziej jest na nią miejsce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce kupic dysk nvme 2TB na gry. W digicomp jest SN750 za 1149zl. Znajdzie sie cos porownywalnie dobrego taniej czy brac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na gry to wystarczy nawet dysk SATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, kalderon napisał:

Na gry to wystarczy nawet dysk SATA.

To prawda ale przy laczu 1Gbps wszystkie moje dyski SATA nie wyrabiaja ze sciaganiem/instalowaniem gier z Steam z pelna predkoscia (na kazdym 100% utylizacji i throttling). Aktualnie jako dysk na gry uzywam Kingston UV400 1TB kupiony w 2017r. Brakuje mi zarowno miejsca jak i predkosci :) A i dysk juz swoje odsluzyl, moze spokojnie przejsc na emeryture. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Aż tak często ściągasz gry? Dobre dyski SATA nie throttlują.

Porównywalnie dobry 50zł taniej:

https://www.krsystem.pl/silicon_power_dysk_ssd_p34a80_2tb_m.2_pcie_gen3_x4_nvme_340030-item-62783.html

Taniej są tylko dyski SATA (Digicomp miewa Microna 1300 za ~750zł) lub takie na kościach QLC.

Edytowane przez kalderon
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...