Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Szambo

SPC Fera 3, SPC Sigma Pro i inne...

Rekomendowane odpowiedzi

Recenzja i testy chłodzenia SPC Fera 3 oraz wentylatorów SPC Sigma Pro

 

1. Wstęp

 

Witam

Zapraszam do zapoznania się z moją skromną recenzją nowości od Silentium PC, a mianowicie chłodzenia CPU Fera 3 i wentylatorów PWM Sigma Pro 120 mm i 140 mm. Będzie to recenzja nietypowa, bo pisana przez użytkownika obudowy będącej mikrusem czyli SPC Gladius Q50. Stwierdziłem, że co mi tam... opiszę co nieco. W internecie łatwo można znaleźć testy gratów na Benchtable, trudniej w obudowach. Tymbardziej w obudowie tak małej jak Gladius Q50. Wydaje się, że panuje tam istne piekło i nadaje się idealnie do smażenia kiełbasek, ale nie jest tak jak wielu to widzi... tymbardziej po lekkich modyfikacjach, ale o tym później.

 

2. Platforma testowa, ustawienia testowe i metodologia

 

Tak prezentują się platforma testowa. Jest to średnia półka wydajnościowa. Bebechy nie potrzebują dużo energii, ale pozwalają w miarę komfortowo grać w gry w FullHD.

 

platformatestowa6yqv5.jpg

 

Wszystko to jest zapakowane w obudowę Silentium PC Gladius Q50 w wersji "zmodowanej"

 

8q2a419388quf.jpg

 

img_02755nq9i.jpg

 

Na czym polega to zmodowanie? W teście będzie ważne jedno: podziurawiony top z możliwością montażu wentylatora 140 mm. Także będe robić testy w 3 opcjach:

 

1. Top zamknięty, czyli wymontowuje wentylator 140 mm i zakrywam otwory płytą aluminiową.

2. Top otwarty, ale z wymontowanym wentylatorem 140 mm.

3. Top otwarty z zamontowanym wentylatorem 140 mm.

 

Temperatury będę testować dwoma programami:

1. Ungine Heaven - 20 minutowy test Extreme HD w Full HD

2. OCCT i domyślny test obciązający procesor - również 20 minut

 

Obrotami wentylatorów kiedy jest taka mozliwość steruje programem AsRock Utility. Ustawiam opcje 25%, 50%, 75% i 100%. Wbudowany test pokazuje jakie obroty RPM odpowiadają takim poziomowym ustawieniom.

 

Co do przepływu powietrza w mojej obudowie to w wyniku posiadania zmodowanego topu wentylator CPU i wentylator na tyle obudowy wypychają ciepłe powietrze z obudowy, a wentylator 140 mm zamontowany pod topem wtłacza zimne powietrze na GPU i w okolice zasilacza.

 

Temperatury będę testować na 2 następujących zestawach:

 

ustawieniaeqkpr.jpg

 

Można powiedzieć, że starszą generacje Silentium PC zamieniam na nową. No właśnie... mój test da odpowiedź na pytanie czy warto przesiadać się ze Spartana na Fere posiadając energooszczędny procesor. Co do obrotów na GPU to ustawiam twardo na 30%, żeby odnotować wpływ wentylatora 140 mm na GPU. W ustawieniu testowym drugim wentylator Sigma Pro 140 mm jest na maksa rozkręcony z prostej przyczyny... zakupiłem rozdzielacz 4 pin, ale okazał się uszkodzony, a nie chciałem tego przeciągać w nieskończoność.

 

3. Testy

 

3.1. TOP ZAMKNIĘTY

 

testy1qsjt1.jpg

 

testy2v0jga.jpg

 

W kwestii GPU nie ma żadnych zmian w zasadzie. Proszę nie przerażać się temperaturą... 30% obrotów ustawione, żeby wyłapać nawet delikatne różnice. Za to temperatury na CPU jasno pokazują dość dużą różnicę. Widać, że większy radiator daje naprawdę sporo. W Spartanie pomagają wysokie obroty wentylatora... w Ferze wystarczą minimalne a temperatura jest naprawdę dobra.

 

3.2. TOP OTWARTY

 

testy3dvjzx.jpg

 

testy4pnjpn.jpg

 

Temperatura GPU pokazuje jak ingerencja w Top obudowy polepsza chłodzenie GPU. Wpływ na temperatury jak to na Ferze i na Spartanie wacha się pomiędzy 2-3 stopniami. Delikatna poprawa. Oczywiście Fera gwarantuje sporo niższe temperatury... czego należało się spodziewać.

 

3.3. TOP OTWARTY + WENTYLATOR 140 MM

 

testy5axjts.jpg

 

testy6unkux.jpg

 

Wyniki CPU zbliżone do poprzednich ustawień, za to GPU... Sigma Pro zaszalał. Owszem obroty zwiększone na Sigma Pro, ale poziom hałasu podobny.

 

4. Podsumowanie

 

FERA 3

Owszem spodziewałem się wydajności lepszej od Spartana Pro... w końcu to inna półka wydajnościowa, ale spadek o 10 stopni, przy cichszej pracy to dobry wynik. Powiem szczerze od początku: Pasta Pactum PT2 mnie zdenerwowała, bo sobie nie radziłem przy smarowaniu procka z większą gęstością, ale efekty jest dobry... a być może ja mam średnią technikę. Radiator jest smukły, ale sprawia dobre wrażenie. Ostatni Fin jest pomalowany na czarny mat, a nie na błyszczący jak to miało miejsce w poprzedniej generacji. Minusem jeśli chodzi o wygląd są zakończenia heat pipe'ów, ale można ten problem rozwiązać montując kapturki wydrukowane na drukarce 3D np. Ważną sprawą jest asymetrycznośc rediatora... lekkie odchylenie pozwala zamontować wysokie moduły ram. Nowy wentylator jest wydajniejszy od poprzedniego i ładniejszy... cały czarny, stylowy i cichy. Ja sam stwierdzam, że 50% obrotów jest niesłyszalne, 75% to lekki szum. I to dostajemy za 109 złotych. Rywala w tej kategorii nie widać... myśle, że do 150 złotych nie widać rywala... baa nawet Cryorig H7 nie ma szans w kwestii ciszy. Wydajnośc tych konstrukcji jest podobna, ale cisza... Cryorig robi badziewne wentylatory... nie ma się co oszukiwać.

 

SIGMA PRO

Ooo 120 mm wentylatorze napisałem mówiąc o Ferze. To cicha konstrukcja. 140 mm wentylator zaskoczył mnie wydajnością... temperatura na GPU spadła wyraźnie przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ciszy. Owszem nie mówie tu o 100% obrotów, ale 50% jest niesłyszalne a wydajnośc nadal jest bardzo dobra. Ogromny plus za taką drobnostkę jak blaszki do zamontowania w miejscu na wentylator 140 mm, bo jak wiadomo Sigma Pro 140 mm jest wentylem oversized z rozstawem 105 mm, zamiast 125 mm. Ale blaszki rozwiązują sprawę jak ktoś ma tylko większy rozstaw.

 

Czekam na pytania odnośnie sprzętów, kolejne testy to nie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie spodziewałem się takiej różnicy jednak ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że mogę spokojnie poskręcać obroty na minimum i będę miał 50 stopni na procesorze i 60 na karcie graficznej.

 

Cisza, wydajność, niska temperatura... więcej nie potrzeba. Fera 3 nudzi się wyraźnie. I to w wszystko w rozmiarze itx.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ameryki nie odkryłeś tym iż podziurawiony top+wentyl 1400mm będą dawały takie rezultaty bo ma wreszcie skąd zasysać powietrze

 

Z tego co widzę GPU ładnie się gotowało do 80 a przy takiej temperaturze mogła throttlować więc modyfikacja na + :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko test nie miał pokazywać tego. Chciałem pokazać co dała zmiana na nowe wentylatory i chłodzenie CPU. Poprawa nawet w zamkniętej budzie jest spora.

 

Robiłem test w 3 opcjach, bo mam taką możliwość. Nie każdy będzie ingerował w top. Zresztą wpływ otwartego Topu na temperature CPU wysoki nie jest. GPU wiadomo... dostaje taki wicher, że mógłbym zapewne zdjąć wentyl z samej karty.

 

A co do GPU... ważna jest jedna informacja:

 

W kwestii GPU nie ma żadnych zmian w zasadzie. Proszę nie przerażać się temperaturą... 30% obrotów ustawione, żeby wyłapać nawet delikatne różnice.

 

Także nie ma się co martwić o throttling. Poprzednio miałem o wiele bardziej gorącą kartę: Radeona R7 260X od XFX... i dlatego te zmiany przeprowadziłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...