Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

muczifoka

[Zamknięty]Upgrade procesora b940, laptop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie odnośnie wymiany procesora w laptopie toshiba c670-14n specyfikacja

 

Aktualnie jest tam procesor Intel Pentium B940 link

 

Socket 988B rPGA, w płycie głównej socket to chyba LGA1155. Mobile Intel HM65 Express Chipset.

VxUqQkM.png

 

I chciałbym go wymienić na lepszy, przykładowo Intel Core i3-2370M specyfikacja

 

Oba procesory posiadają to samo napięcie (35Watt), sockety, itp., nie jest przylutowane. Myślę o i3, ponieważ i5 oraz i7 posiadają wyższe napięcia oraz turbo, którego aktualny procesor nie posiada więc pewnie byłyby jakieś problemy oraz wyższa temperatura.

 

Znalazłem w internecie, że ktoś już to zrobił w laptopie lenovo (dokładnie te same procesory) link. Wszystko przebiegło bez problemów.

 

Stąd moje pytanie czy wszystko działałoby prawidłowo, nie byłoby problemów z temperaturą i innych? Oczywiście musiałbym zaktualizować też bios i tego też trochę się boję.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

edit: czy jest możliwość przeniesienia tematu do odpowiedniego subforum Intela?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BIOS

 

Pobrał się plik .exe więc zobacz co się stanie jak odpalisz.

 

Generalnie to warte zabawy, procek za 50 zł więc nie zbankrutujesz, jednakże zalecałbym wtedy SSD przy wymianie CPU.

 

Ciężko bać się aktualizacji BIOSu na urządzeniu z wbudowanym UPSem ;) Na PCcie można się tego obawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak znalazłem ten plik z biosem także na oficjalnej stronie toshiby. Po uruchomieniu otwiera się cmd i wyskakuje okno, czy na pewno chcę zaktualizować bios. Ale na razie nie włączałem tego.

Co to znaczy, że jest wbudowany UPS? Czy jest to jakieś zabezpieczenie, gdyby coś poszło nie tak?

 

0xa3mnP.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPS = zasilacz awaryjny.

 

Masz laptopa, więc masz baterię = padnie zasilanie z sieci, to komputer cały czas działa. Tylko o to chodzi ;) żeby proces wgrywania nowego biosu nie został przerwany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upgrade biosu na 2.30 zakończone powodzeniem :)

 

Teraz zastanawiam się czy kupić tego i3-2370M.

 

Wydaje mi się, że będzie też problem, aby się tam dostać. Na dole obudowy są tylko dwie odkręcane klapki do dysku twardego oraz ramu :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się problem. Rozkręciłem całego laptopa oraz wymieniłem procesor. Niestety po skręceniu wszystkiego spowrotem po włączeniu laptop wydaje identyczne dźwięki jak podczas uruchamiania wcześniej, lecz ekran jest ciemno szary i nic się na nim nie pojawia. Rozkręciłem wszystko jeszcze raz i włożyłem stary procesor jednak problem pozostał. Ekran po włączeniu zmienia się z czarnego na ciemno szary i nic się nie pojawia. Wysztkie kable są podłączone do płyty głównej, chłodzenie, klapki, wszystkie śrubki (jedynie klawiatura jest nie podłączona bo sprawia mi to pewien problem, ale nie wydaje mi się, żeby miało to jakiś wpływ), lampki od podłączenia ładowarki i pracy komputera palą się tak jak zawsze. Nic poza tym nie robiłem, wymieniłem jedynie pastę termoprzewodzącą oraz wyczyściłem wszystko sprężonym powietrzem.

 

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć co mogło się stać?

 

screen: (ta smuga to tylko światło, ekran jest jednolity)

l4Oxpfd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ten problem pojawił się dopiero po rozebraniu laptopa, wymianie cpu i złożeniu go do kupy?

Laptop zachowuje się tak jak zawsze... hmm... nie podłączyłeś czegoś źle? Próbowałeś podłączyć go do jakiegoś zewnętrznego monitora? Jesteś w stanie wyczuć, czy system rusza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że system rusza (już ruszał :/), bo słyszałem identyczną pracę dysku twardego, chłodzenia itp. jak wcześniej podczas uruchamiania. Niestety rozebrałem go jeszcze raz, żeby sprawdzić czy wszystkie kable są podłączone prawidłowo i dociśnięte. Po złożeniu teraz nawet się nie uruchamia, po wciśnięciu przycisku zasilania startuje przez jakieś 0.5 sekundy i się wyłącza, nic się nie pojawia na ekranie :( Być może niechcący uszkodziłem jeden z elementów płyty głównej. Jutro zabiorę go do serwisu i zobaczę co się dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autor, nie podpiąłeś taśmy sygnałowej od matrycy - podpiąłeś tylko zasilanie inwertera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm zrobię zdjęcie i zaraz wrzucę screena, czy mógłbyś mi wskazać gdzie dokładnie jest ta taśma?

 

galeria

 

aktualny stan: gdy wcisnę przycisk zasilania to na ułamek sekundy włącza się zielona kontrolka i gaśnie, na ekranie nic się nie pojawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest dokładnie ta taśma? po rozebraniu lapka powinno z wyświetlacza/matrycy wychodzić kilka kabli... np od wifi, kamery, inwertera i samej matrycy... po prostu je podłącz :)

Kurcze... Strasznie dziwne rzeczy ci się dzieją z tym lapkiem :P Czy aby na pewno robisz wszystko ostrożnie? Ja sam w moim już wiekowym laptopie uszkodziłem kartę dźwiękową (nagiąłem lekko płytę główną i luty się... ehh)... po prostu niewykrywalna :v Aktualnie służy mi jako HTPC do Tv, a dźwięk mam po kablu hdmi z grafiki ;D Ja zawsze przed rozebraniem laptopa szukałem na yt, czy ktoś już tego nie robił i nie pokazał... Dzięki temu wiedziałem mniej więcej czego mam się spodziewać. Ja mimo wszystko rozebrałbym go jeszcze raz i ostrożnie złożył, z uwagą czy wszystko jest na swoim miejscu. Chociaż jeśli nie czujesz się na siłach to lepiej oddaj do serwisu, zanim coś jeszcze się przypadkiem uszkodzi :) Chyba że już za późno :/ szkoda by było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie kable i taśmy sprawdzałem czy są podłączone i dociśnięte. Na youtubie widziałem całe disassembly, z resztą wymieniałem już całą płytę główną w mojej starej toshibie, nie wiem co się dzieje, może tak jak mówisz, gdzieś za mocno docisnąłem itp. Jeśli masz chwilę to rzuć okiem na galerię post wyżej, może coś uda ci się zauważyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W serwisie po podłączeniu do ich sprzętu stwierdzili, że robi się silne zwarcie na płycie i dlatego nie chce się uruchomić. Możliwa naprawa płyty po głębszej analizie lub całkowita wymiana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwarcie? Silne? Weź zmień serwis, sprawdź jeszcze raz na starym procesorze, a skoro wymieniałeś procesor to przy okazji sprawdź dokręcenie coolera do cpu i mostka. Jeśli na starym będzie to samo, to montujać uszkodziłeś coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcie z powiększonym socketem od tyłu, widzę straszny syf na płycie, duży żółty element, okruszek ciastka?

Straszny syf pod tym usztywnieniem jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To musi być odbicie światła lub coś w tym stylu, wszystko wyczyściłem dokładnie sprężonym powietrzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W załączniku zdj z zaznaczonymi elementami, które według mnie są podejrzane i nie powinny się znajdować tam gdzie są.

post-160178-146056250719_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, rzeczywiście, był tam syf, powietrze dokładnie tego nie usunęło, teraz jest już czysto. Włożyłem spowrotem Stary procesor i (sam nie wiem jak mogło się to stać) zauważyłem, że wcześniej po prostu zapomniałem dokręcić śruby blokującej procesor (to taka blokada jak dźwignia w komputerach stacjonarnych). Dlatego robiło się zwarcie :/. Teraz wszystko jest już na miejscu, dokręcone itp. Po włączeniu nadal system uruchamia się normalnie, laptop działa, ale wciąż jest ciemnoszary ekran. Ktoś wyżej napisał, że nie podpiąłem taśmy sygnałowe matrycy, lecz nie mam pojęcia gdzie ona jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

edit: więc laptop po podłączeniu do zewnętrznego monitora wyświetla obraz prawidłowo i działa normalnie. Możliwe usterki to: a) uszkodzona matryca (na 99% według mnie jest sprawna), b) wyjęta/uszkodzona taśma od matrycy, c) uszkodzone wejście od taśmy od matrycy. W tym jest problem, że nawet nie wiem gdzie jest wejście

i ta taśma.

edit: znalazłem, to kabel z czarną, szeroką końcówką w lewej dolnej części płyty głównej (widać go na galerii powyżej), jednak jest on poprawnie włożony, a wejście w żaden sposób nie uszkodzone. Druga część kabla idzie już do obudowy matrycy, ale jej nie rozkręcałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w laptopie którego już nie mam, zepsułem matrycę (w sumie to chyba jej elektronikę) w taki sposób, że nie świeciła :P Wyglądało to bardzo ciekawie, ponieważ jak poświeciłem latarką to wszystko widziałem :D

Rozumiem, że ona Ci świeci, tylko masz czarny ekran? Z ciekawości, jak podłączasz lapka do zewnętrznego monitora i wejdziesz w ustawienia ekanu, to wykrywa ci matrycę i monitor zewnętrzny?

Edit: Z właśnie tej matrycy którą ja miałem też nie było takiego inwertera. Był tylko jeden przewód/taśma która wychodziła z wyświetlacza... Nie uszkodziłeś/naciągnąłeś go/jej przypadkiem? :)

4b0f63c655c37b72gen.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...