Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

TrawąPalęStresy

Wybór karty graficznej na następne 5 lat.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

 

Jest to mój pierwszy temat na tym forum, mam nadzieje, że uzyskam tutaj pomoc w wyborze podzespołów do mojego PC i nie tylko ;)

 

Mój aktualny sprzęt.

 

MOBO: Gigabyte GA 990XA UD3

CPU: AMD FX 6350 4.6 GHZ

Cooler: Cooler Master Hyper 212 Evo + 2x AAB Cooling Silent Jet Fan 12 PWM

GPU: XFX GeForce 9800 GX2

RAM: Kingston HyperX DDR3 8GB 1866 CL9

HDD: Seagate Barracuda 500GB, Seagate Barracuda 1TB

SSD: Plextor M6S 128GB

PSU: OCZ ModXStream Pro 700W

LCD: IIYAMA Prolite X2483HSU, SONY SDM-M81

Headphones: Sennheiser HD 558

Case: HighSpeed PC Top Deck Tech Station

OS: Windows 7 Ultimate SP1 64Bit

 

Mianowicie chciałbym zakupić GPU, które wytrzyma minimum 5 lat aktualnie chcę zagrać w Fallout 4 na High-Ultra w 40-60 klatkach.

Lubię też grać w GTA V niestety w rozdzielczości 1280x1024 i bez fajerwerków, bo moje GPU ma prawie 10 lat.

 

Nie interesują mnie aktualne nowości, ale chciałbym, by karta pozwoliła mi na grę w takie tytuły jak Wiedźmin 3, Mass Effect: Andromeda oraz GTA VI na detalach Medium w Full HD.

(Tak GTA VI kartę będę używał tak długo, ponieważ nie mam czasu na granie każdego dnia)

 

W przyszłości chcę wymienić procesor na AMD ZEN lub Intel Kaby Lake, czyli za jakieś 2-3 lata do tego czasu chce grać w te tytuły, które wymieniłem wcześniej bez problemów.

 

Przeglądałem oferty Czerwonych, jak i Zielonych na kartę chcę wydać MAX 800-1000 ZŁ, czyli tyle ile zapłaciłem za mojego "Potworka" w zeszłym dziesięcioleciu.

Mile widziany support do Windows XP SP3, ponieważ używam tego systemu do pracy ze starą wersją FL Studio oraz lubię zagrać w takie klasyki jak Resident Evil 1-3, Dino Crisis 1-2, Command & Conquer Tiberian Sun, Red Alert 2, Generals, Zero Hour i inne starocia.

 

Wytypowałem kilka modeli kart.

 

Gigabyte GTX 750 TI 2GB Windforce 2

EVGA GTX 960 ACX 2.0 SSC 4GB

Asus Strix R7 370 2GB

 

Używane karty nie wchodzą w grę zawsze miałem z nimi jakieś problemy bądź wyglądały jak "Wypieki skręcane nożem kuchennym" :E

 

Z racji zamętu z DirectX 12 boje się czy po zakupie karty Zielonych nie obudzę się z ręką w nocniku, bo w testach nowych gier, które wykorzystują to API wydajność kart Zielonych to jakiś żart. Dlatego zastanawiam się nad Radeonem, lecz na starcie zaznaczam, że nie potrzebna mi kolejna 300 watowa grzałka a z tego, co pamiętam okres grzewczy już dawno za nami :)

 

Pozdrawiam i czekam na sugestię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale po samym tytule śmiechłem. Nie ma karty na 5 lat za normalne, już nie w tych czasach ;) No chyba, że byś teraz wziął Fury X to może wystarczy po tych kilku latach do LOW i 60 FPS z asynchronicznymi obliczeniami :E

 

Zresztą co ja Ci będę mówił, sam sobie zobacz jak radzi sobie GTX 750 Ti na Medium już w tym momencie w takim Battlefroncie, który jest jedną z najlepiej zoptymalizowanych gier w ostatnim czasie

 

 

swb_1920m.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale po samym tytule śmiechłem. Nie ma karty na 5 lat za normalne pieniądze, już nie w tych czasach ;) No chyba, że byś teraz wziął Fury X to może wystarczy po tych kilku latach do LOW i 60 FPS z asynchronicznymi obliczeniami :E

przesadzasz.

8800GTX do tej pory odpala jakoś takoś wszystko na co mu directX pozwoli xD.

karta hi-end sprzed 5 lat jest szybsza niż lowend dzisiejszyi to o wiele.

A większośc gier się robi tak, żeby działały jakośtakoś na większości PC - czyli low-med range.

Jak ktoś kupił 970/980 na premierze to do tej pory ma wszystko idealnie i będzie miał najbliższe 2 lata też minimum.

Wprowadzenie HMB itp nie zmieni wiele, bo najdroższe karty będzie miało może 2-5% graczy.

No i konsole są ciągle jake są = postępu wielkiego w wymaganiach nie będzie.

 

PS. Taki 8800gtx z 2006 roku jest wciąż wydajniejszy niż 90% kart montowanych w laptopach do ~3000zł XD...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przesadzasz.

8800GTX do tej pory odpala jakoś takoś wszystko na co mu directX pozwoli xD.

karta hi-end sprzed 5 lat jest szybsza niż lowend dzisiejszyi to o wiele.

A większośc gier się robi tak, żeby działały jakośtakoś na większości PC - czyli low-med range.

Jak ktoś kupił 970/980 na premierze to do tej pory ma wszystko idealnie i będzie miał najbliższe 2 lata też minimum.

Wprowadzenie HMB itp nie zmieni wiele, bo najdroższe karty będzie miało może 2-5% graczy.

No i konsole są ciągle jake są = postępu wielkiego w wymaganiach nie będzie.

 

 

Eee tam 8800GTX to słaby przykład ;) Karty AMD z rdzeniami GCN już trzeci raz rebrandowane i z czasem chodzą tylko lepiej :E. Czwarty rok im bije.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eee tam 8800GTX to słaby przykład ;) Karty AMD z rdzeniami GCN już trzeci raz rebrandowane i z czasem chodzą tylko lepiej :E. Czwarty rok im bije.

dobre i niestety prawdziwe :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale po samym tytule śmiechłem. Nie ma karty na 5 lat, już nie w tych czasach ;) No chyba, że byś teraz wziął Fury X to może wystarczy po tych kilku latach do LOW i 60 FPS z asynchronicznymi obliczeniami :E

 

Zresztą co ja Ci będę mówił, sam sobie zobacz jak radzi sobie GTX 750 Ti na Medium już w tym momencie w takim Battlefroncie, który jest jedną z najlepiej zoptymalizowanych gier w ostatnim czasie

 

 

swb_1920m.png

 

 

No cóż z tego co się orientuje twój GTX 770 to chip z 2012 roku czyli ma 4 lata i wciąż daje rade w grach.

 

GTX 750 TI to aktualnie poziom GTX 660 zastanawiam się też mocno nad GTX 960 4GB.

Niestety wszystkie obecne Zielone karty mają problemy z DirectX 12 i obawiam się, że kupno karty za 1000 zł to strzał w kolano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nową GTX 960 4GB ze sklepu możesz kupić już za 840 zł.

Za 599 zł masz gtx950.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przyszłości chcę wymienić procesor na AMD ZEN lub Intel Kaby Lake, czyli za jakieś 2-3 lata

Znaczy za 2-3 lata chcesz wymienić płytę i procesor, ale kartę graficzną - choć jej wymiana jest znacznie prostsza niż wymiana płyty i CPU - chcesz trzymać przez 5 lat? Jesteś trolem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż z tego co się orientuje twój GTX 770 to chip z 2012 roku czyli ma 4 lata i wciąż daje rade w grach.

 

GTX 750 TI to aktualnie poziom GTX 660 zastanawiam się też mocno nad GTX 960 4GB.

Niestety wszystkie obecne Zielone karty mają problemy z DirectX 12 i obawiam się, że kupno karty za 1000 zł to strzał w kolano.

 

Mój GTX 770 to zupełnie inna półka cenowa niż GTX 750 Ti i dlatego mówię, że za normalne pieniądze (pułap, w który on celuje) nie ma karty na 5 lat. GTX 770 sobie jeszcze radzi ale tylko dlatego, że dalej klepie się gry na silnikach, które pamiętają czasy xbox 360/ps3. Poczekaj jeszcze trochę a każda karta z 2GB VRAM klęknie ;) No i pamiętaj, że ja wspomniałem o 60 FPS a w takim Battlefroncie w FHD na High GTX 770 już uzyskuje "tylko" 50 FPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@avitr niby dlaczego?

Tak podkręcony FX 6350 nie jest złym procesorem. Dokupi kartę, która teraz pozwoli mu na grę we wszystko, a z racji tego że nie jest hardkorowym graczem, detale mid w przyszłości mu wystarczą.

Na wymianę procesora nie ma dobrych momentów. Każdy jest dobry, jak są pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy za 2-3 lata chcesz wymienić płytę i procesor, ale kartę graficzną - choć jej wymiana jest znacznie prostsza niż wymiana płyty i CPU - chcesz trzymać przez 5 lat? Jesteś trolem?

 

Po co mam zmieniać GPU skoro będę grał tylko w 3 nowe tytuły, które mnie interesują?

Zależy mi na wydajności w tych tytułach, które wymieniłem i przy nich będę się relaksował po pracy.

Gram 4-6 godzin tygodniowo, więc zakup karty za 2 kafle to strata pieniędzy w moim przypadku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@avitr niby dlaczego?

Tak podkręcony FX 6350 nie jest złym procesorem. Dokupi kartę, która teraz pozwoli mu na grę we wszystko, a z racji tego że nie jest hardkorowym graczem, detale mid w przyszłości mu wystarczą.

On rozpatruje 750 Ti. A 750 Ti już dziś jest poniżej wymagań minimalnych dla nowego Dooma. A co dopiero za 5 lat.

 

Na wymianę procesora nie ma dobrych momentów. Każdy jest dobry, jak są pieniądze.

Wzrost wydajności procesorów idzie znacznie wolniej niż wzrost wydajności kart graficznych. Więc GPU wymienia się częściej niż CPU.

 

Po co mam zmieniać GPU skoro będę grał tylko w 3 nowe tytuły, które mnie interesują?

Zależy mi na wydajności w tych tytułach, które wymieniłem i przy nich będę się relaksował po pracy a gram 4-6 godzin tygodniowo.

Kupno karty za 2 kafle to strata pieniędzy w moim przypadku.

Tylko 3 tytuły? Przecież wcześniej pisałeś że interesuje cię wydajność dx12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko 3 tytuły? Przecież wcześniej pisałeś że interesuje cię wydajność dx12.

 

Racja czasem chciałbym odpalić jakiś nie znany mi tytuł, który może mnie zainteresować.

Dlatego lepiej być ubezpieczonym w tym wypadku.

 

Znajomy posiada HD 7850 2GB, który ma już kilka latek i bez problemów pozwala na rozgrywkę w nowego Tomb Raider-a.

Szukam czegoś podobnego, ale czy GTX 960 mi na to pozwoli tego nie wiem, ponieważ brak Async Compute martwi mnie w tej karcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez async do Directx 12 nawet nie ma co podchodzić bo to główna zaleta tego API ;)

 

@SALETRZAK można temu zaprzeczać ale jaki jest sens. Async pokaże jeszcze swoją moc, szczególnie w sandboxach pisanych od początku przy użyciu Directx 12.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez async do Directx 12 nawet nie ma co podchodzić bo to główna zaleta tego API ;)

Wow :) Ktoś to jeszcze zauważył,bo większość to podważa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na przykład czekam na next-gen, a to tylko z racji tego, że wiosna nie jest od grania :D

A jakbym miał brać teraz kartę to GTX 960 4gb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co mam zmieniać GPU skoro będę grał tylko w 3 nowe tytuły, które mnie interesują?

Zależy mi na wydajności w tych tytułach, które wymieniłem i przy nich będę się relaksował po pracy.

Gram 4-6 godzin tygodniowo, więc zakup karty za 2 kafle to strata pieniędzy w moim przypadku ;)

 

Kup konsole i po kłopocie :E

 

Edit: albo lepiej nie jak masz tak mało czasu bo na konsoli jakoś czas dużo szybciej ucieka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się kupić kartę na 5 lat, ale akurat teraz nie jest na to najlepszy moment.

Kończy się stara generacja, w połowie roku wchodzi nowa (Polaris, Pascal), w nowym procesie (28nm -> 16nm) i nowym API (DX11 -> DX12).

Poprzednio podobna sytuacja miała miejsce w 2012r.

I jak ktoś wtedy zakupił GTX660 2GB lub HD7850 GB to dostał kartę ze średniej półki która daje radę do dziś i do 2017r. także powinna dociągnąć (czyli 5 lat).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiem twierdzić że jak ktoś chce karte na następne 5lta niech czeka na Polaris od AMD. Po pierwsze CGN pokazał że to realny scenariusz. Po drugie AMD będzie dostawcą chipów dla konsol nowej generacji i jest bardzo prawdopodobne że będzie tam coś ala Polaris...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta która wytrzyma 5 lat? I to ma być GTX 750Ti czyli aktualnie niska półka? :lol2: Za 5 lat to już będzie dawno po premierze Volty, Pascal będzie przeżytkiem, a takie karty jak GTX 980Ti będą odchodzić do lamusa na wieki wieków amen, bo producenci zrobią wszystko tak, aby powolutku cały czas dozować nowości i wyciągać co chwila kasę z portfeli użytkowników. Taka 750Ti to jest dobra do niewymagającego grania na teraz, na za rok/dwa to może być już za mało na minimalne wymagania w sporej ilości tytułów. Co tu dopiero o 5 latach myśleć... Czasy, że kupowało się sprzęt raz na 10 lat i wystarczał się skończyły ;/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) Czasy, że kupowało się sprzęt raz na 10 lat i wystarczał się skończyły ;/

 

Do tego fragmentu mam pytanie kiedy był taki czas że się kupowało kompa na dziesięć lat? Moim zdaniem jak już szukać to teraz mamy właśnie tego typu zastój. Niby że wcześniej tak już było?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez async do Directx 12 nawet nie ma co podchodzić bo to główna zaleta tego API ;)

 

@SALETRZAK można temu zaprzeczać ale jaki jest sens. Async pokaże jeszcze swoją moc, szczególnie w sandboxach pisanych od początku przy użyciu Directx 12.

Chyba se jaja robisz :E Pomyliłeś wzrost ilości draw calls do async , jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Async zmniejsza opóźnienia między alu i stąd lekki kop, sp są w większym stopniu wykorzystane. Async jest i będzie wykorzystywany tam gdzie rzeczywiście może lekko podbić wydajność. Paragonie na ps4 będzie jest wykorzystywany przy AO, ale podejrzewam, że w przypadku pc nic takiego nie nastąpi.

 

Czekam z niecierpliwością co teraz wymyśli nowego asynchroniczny czesio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekałbym na nową serię Pascal/Polaris. Szczególnie, że kupić kartę na 5 lat nie jest prosto. Z reguły to jednak musi być high-end. Taki GTX 470 czy 480 kupiony w 2010r, nawet dzisiaj spisuje się całkiem nieźle, a minęło już 6 lat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tego fragmentu mam pytanie kiedy był taki czas że się kupowało kompa na dziesięć lat? Moim zdaniem jak już szukać to teraz mamy właśnie tego typu zastój. Niby że wcześniej tak już było?

 

Właśnie 10 lat temu. Do dziś na chodzie utrzymuję rakietę na pokładzie z 9600 GT i ta puszka ciągnie gry lepiej niż spora część laptopów, mimo iż ma lekko 10-11 lat, jak nie 12 ;) Pamiętam tylko, że padła karta graficzna zaraz po premierze 9600 GT i była na nią wymieniona, a tak póki co odpukać pracuje do dziś bezawaryjnie, więc jakieś 8 lat od ostatniej naprawy. Niedługo oddam do muzeum :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9800GX2 miał premierę w 2008 roku. Dodatkowo zaraz po premierze kosztował pewnie ponad 2k (topowa karta). Za tysiaka to ją mogłeś kupić z 6 lat temu, a nie 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...