Skocz do zawartości
yampik

AMD Radeon RX 4x0/5x0 - Polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też używam aafterburnera. Mam te stare sterowniki i w sumie brak powodu by instalować nowe. Tyle że u mnie karta na defaultowych ustawieniach wentylatora działa dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ustawiasz parametry przez sterownik czy przez ustawiania windowsa, przyznam że nie wiem jak jest win10? Natomiast jaka wersje sterowników posiadasz?

Przelotka może rozwiążę problem cena może ranić jednak

 

Sterowniki najnowsze 19.1.1 (lecz na starszych było to samo, kartę mam od ponad roku i w sumie dopiero teraz zachciało mi się włączyć HDR bo "czemu nie" a tu psikus :P). Aby mieć np. HDR w filmach trzeba w Win10 w ustawieniach ekranu włączyć tryb HDR:

1r1qIG7.png

Co wymusi takie ustawienie w panelu AMD:

CRF5OwP.png

Czyli nieobsługiwane bo jak już do tego doszliśmy polaris nie jest w stanie przesłać wystarczającej ilości danych po HDMI dla 10bit HDR, a raczej jest w stanie ale jedynie w 30Hz.

Po zmniejszeniu głębi kolorów do 8 - co jest obsługiwane (8 + dithering) opcja z pierwszego screena automatycznie się wyłącza... co jest zrozumiałe bo co to za HDR w 8 bitach, fake HDR a nie HDR.

 

Niestety nic z tym nie zrobię - "ten typ tak ma". Aby uzyskać prawdziwy HDR w 10 bitach i w 60Hz trzeba na polarisach używać displayporta którego niestety w TV nie uświadczę i koło się zamyka.

Adapter DisplayPort 1.4 do HDMI2.0b HDR to koszt ok 160zł więc nie wiem czy jest sens się z tym kopać, szczególnie, że jedynym zastosowaniem byłoby wyświetlanie filmów prosto z kompa.

 

Ogólnie dzięki za podrzucenie linka i rozjaśnienie sytuacji. :thumbup: Bo patrząc na samą specyfikację karty w której jak byk widnieje "HDMI 2.0b" miałem niemałą zagwozdkę dlaczego to nie chce działać a tu okazuje się, że kłamczuszki z AMD trochę podkoloryzowały. :mad2:

Edytowane przez nirvan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nirvan

ale tego hdr nie uzyskasz tak samo na nvidi, bo jak pisali stosuja podobne sztuczki. Ograniczaniem jest hdmi2.0 a nie grafika.

 

ogólnie dla hdmi2.0b nie przewidziano 4k60fps w pełnym hdr 4:2:2

https://en.wikipedia.org/wiki/HDMI#Refresh_frequency_limits_for_HDR10_video

winni to sa ci którzy robią takie dziurawe standardy

Edytowane przez Markiz88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDR uzyska tylko z kompresją koloru 10bit 4:2:2. W dzisiejszych grach z lupą będzie musiał szukać różnic kolorach vs 4:4:4. A miniaturowych literek i tak nie ma w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Markiz88

No widzisz a PS4Pro też ma 2.0b i potrafi wyświetlić HDR 10 bit 4:2:2 w 4k@60Hz a karty graficzne tego nie potrafią i potrzebują DisplayPort do tego.

Telewizory także potrafią po złączu HDMI 2.0b odebrać sygnał HDR 10 bit 4:2:2 w 4k@60Hz.

 

To teraz pytanie kto tu leci w kulki? :hmm:

 

Zresztą w linku, który podałeś jest zaznaczone, że HDR10 w 60Hz jest obsługiwany przez HDMI2.0b w 4:2:2:

mrPyT1A.png

Tylko dziwnym trafem karty graficzne mają "za małą przepustowość na złączu hdmi" i przy ustawieniu głębi na 10bit, rozdzielczości na 4k i pixel format na 4:2:2 limitują odświeżanie do 30 klatek bo nie są w stanie przepchnąć 60...

 

Fakt, nVidia tak samo to limituje czyli i jedni i drudzy lecą w kulki i nie trzymają się standardu co nie przeszkadza im walnąć w specyfikacji "HDMI 2.0b".

 

@lukadd

Nie gram na PC (stąd też moje dziwne połączenie ryzena 7 z rx560 :D), zależało mi tylko na filmach. Zresztą jakbym grał to sam RX560 byłby większym problemem niż brak HDR w 4k@60Hz. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kotopsokot

Teraz mam 18.12.1 które w miarę dobrze działają. Czy warto aktualizować do najnowszej wersji 19.1.1? Są jakieś mocno upierdliwe bugi? RX580.

Edytowane przez kotopsokot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekaj czekaj, mogłem ciebie źle zrozumieć.

Piszesz że w windzie musisz aktywować tryb hdr, a następnie 4:2:2 w sterowniku.

Wiec w którym momencie osiągasz te 30fpsów, jak ustawisz 10b + 4:2:2, czy jak ustawisz 4:4:4?

 

Z drugie postu wynika że nie da się ustawić 10b i 4:2:2 gdzie pierwszy post nie jest jednoznaczny (ja go tak nie odebrałem mój błąd).

 

Próbowałeś utworzyć rozdzielczość nie standardową i tam nadać odświeżanie 60hz? Może karta ma problem z identyfikacją czy odbiornik pociągnie 60hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekaj czekaj, mogłem ciebie źle zrozumieć.

Piszesz że w windzie musisz aktywować tryb hdr, a następnie 4:2:2 w sterowniku.

Wiec w którym momencie osiągasz te 30fpsów, jak ustawisz 10b + 4:2:2, czy jak ustawisz 4:4:4?

 

Z drugie postu wynika że nie da się ustawić 10b i 4:2:2 gdzie pierwszy post nie jest jednoznaczny (ja go tak nie odebrałem mój błąd).

 

Próbowałeś utworzyć rozdzielczość nie standardową i tam nadać odświeżanie 60hz? Może karta ma problem z identyfikacją czy odbiornik pociągnie 60hz.

 

Jak w windzie włączam HDR to w sterowniku automatycznie uruchamia się 10bit i 4:2:2 ale max odświeżanie to 30Hz, Polaris obsługuje HDR w 60hz i 4k tylko w trybie 8bit (czyli takim jak miały stare tanie TV 4k - fake HDR) na który Win10 nie pozwala (po wybraniu 8bit w sterowniku winda automatycznie wyłącza HDR).

Karta poprawnie wykrywa TV i na liście dostępnych częstotliwości odświeżania jest 60Hz ale wybranie go nic nie daje - sygnał dalej jest wysyłany w 30Hz a po zamknięciu i otwarciu okienka znowu jest 30Hz wybrane z listy.

 

Ale co ciekawe sprawdzałem różne kombinacje i... wygląda to tak:

4k, 10bit, 4:2:2 HDR = 30Hz

4k, 10bit, 4:4:4 HDR = 30Hz

4K, 12bit, 4:4:4 HDR = 30Hz <- i tu wielkie zdziwienie że 12bit w ogóle poszło

4k, 8bit, 4:2:2 SDR = 60Hz (przy SDR nie da się ustawić więcej jak 8bit)

4k, 8bit, 4:4:4 SDR = 60Hz

 

Dziwne to strasznie wszystko...

Edytowane przez nirvan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinno działać 10bit 4:2:2 z 60hz. Na nvidi działa na amd też musi. Sprawdź na innym kablu może nie wyrabia z przepustowością i wrzuca limit na 30hz.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinno działać 10bit 4:2:2 z 60hz. Na nvidi działa na amd też musi. Sprawdź na innym kablu może nie wyrabia z przepustowością i wrzuca limit na 30hz.

 

Kabel jest do 18Gbps, z PS4Pro działa bez problemu, sprawdzałem też na kablu od ps4 i też nie bangla - ciągle max 30Hz.

Już sam się powoli w tym gubię i nie wiem o co cho. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Markiz88

No widzisz a PS4Pro też ma 2.0b i potrafi wyświetlić HDR 10 bit 4:2:2 w 4k@60Hz a karty graficzne tego nie potrafią i potrzebują DisplayPort do tego.

Telewizory także potrafią po złączu HDMI 2.0b odebrać sygnał HDR 10 bit 4:2:2 w 4k@60Hz.

 

To teraz pytanie kto tu leci w kulki? :hmm:

 

Zresztą w linku, który podałeś jest zaznaczone, że HDR10 w 60Hz jest obsługiwany przez HDMI2.0b w 4:2:2:

mrPyT1A.png

Tylko dziwnym trafem karty graficzne mają "za małą przepustowość na złączu hdmi" i przy ustawieniu głębi na 10bit, rozdzielczości na 4k i pixel format na 4:2:2 limitują odświeżanie do 30 klatek bo nie są w stanie przepchnąć 60...

 

Fakt, nVidia tak samo to limituje czyli i jedni i drudzy lecą w kulki i nie trzymają się standardu co nie przeszkadza im walnąć w specyfikacji "HDMI 2.0b".

 

@lukadd

Nie gram na PC (stąd też moje dziwne połączenie ryzena 7 z rx560 :D), zależało mi tylko na filmach. Zresztą jakbym grał to sam RX560 byłby większym problemem niż brak HDR w 4k@60Hz. :E

 

Nie wiem o czym piszesz bo ja i na 1050ti jak i na obecnym rx570 mam ustawione 4K 60Hz i 4:2:2 i wszystko śmiga bez problemów. A jeśli wierzyć rendererowi madvr to tak, kolor jest 10bit.

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MisterMaster

 

Ale te 4K@60Hz i 4:2:2 przy aktywnym HDR w ustawieniach ekranu windy? madvr pokazuje chyba jak jest zakodowany plik a nie jak jest wyświetlane wideo ale tu pewny nie jestem.

 

Aby raz na zawsze rozwiązać kwestię czy to aby na pewno nie wina kabla to właśnie podpiąłem pod ten sam kabel laptopa z i5-8250U ze zintegrowaną Intel UHD 620 i od strzała zadziałało 4K@60hz z włączonym HDR, a na Polarisie nie działa. Bez HDR jest 60Hz, po włączeniu HDR max 30Hz. ;|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

MSI Radeon RX 560 AERO ITX 4G OC ale nie wiem co to zmienia. :hmm:

Zrobiłem mały risercz po internetach i widzę, że sporo ludzi ma problemy z 30Hz na polarisach (czy to 4xx czy 5xx) w 4k podczas gdy na innych kartach wszystko działa tak jak powinno. :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rx 480 nnitro+ 4gb vs rx 570 g1 gaming 4gg. którą wybieracie jeśli są w tej samej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nirvan

napisał bym do supportu msi może jest jakiś bios co rozwiązuje problem lub przyznają się ze karta nie ma hdmi 2.0b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam takie pytanie kupiłem rx 570 armor msi ustawilem pamiec na 2200 hynix wszystkie możliwe testy przechodzi bez artefaktów napięcie 900 tylko właśnie czy taka wartość jest bezpieczna? Rdzeń poszedł 1300 przy 1020 napięciu pewnie da się więcej ale to już za duży wzrost temperatur Wynik firestrike dla graphic score 14 241

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tych najnowszych sterowniakch 19.1.1 ja mam taki wynik graphics score 15109pkt(1350mhz i 2000mhz bodajże przy synchr1-timing) https://www.3dmark.com/3dm/32292483?

A to wynik po wyłączeniu teselacji, można wiele zyskać: https://www.3dmark.com/3dm/32285262?

 

U mnie przy automatycznych ustawieniach wentylatorów, czasem dojdzie do 73/74C zależy od gry, w RE2 demo przy fullhd takiej temperatury nie ma, ale już przy 2560x1440 poci się. Na co dzień mam ustawione 1285mhz przy 980mV i 1950mhz synchr1.

 

 

Co do wartości bezpiecznej, nie wiem ja mam domyślnie na 900 i nie ruszałem, a raz jak dałem pamięć wyżej 2050mhz to zaliczyłem crash, i więcej nie testowałem, nie wiem czy nawet moja się wyżej podkręci, a mam pamięć Microna- wersja 8GB.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie te pamieci się super podkrecaja maxymalna 2250 więcej już się nawet nie da przy 800mv i dalej wszystko pięknie działa

Co daje ustawienie timingow 1-2 bądź asynch ?

Edytowane przez hyx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasy dostępu pamięci vRAM. Synchr2 najlepsza wydajność, ale potrafi sypać błędy, synchr1 jest lepsze od auto, ale słabsze niż synchr2, ale nie sypie błędami, oczywiście, zależy na jakim OC, trzeba sprawdzać.

 

Tabelka dla rx 580

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1SD75qGT-6pJJ2e10RraOsKsWXviXRdn5w7L2SDwcEnc/edit#gid=0

 

Cały temat na Reddit

 

Cytat:

Yeah AMD doesnt like giving information. I did aida test. Only noticeable difference sha-1 hash results.

 

Auto: 134k

 

level 1: 140k

 

level 2: 137k

 

I noticed significant improvements on the Sapphire RX570 Pulse 8GB. Running at 2200Mhz with Level 2 timings. 5-10 FPS improvement in FC5, Wreckfest.

 

Sam sprawdzałem benchmark dla pamięci grafiki w Aida64. Ale zostawiam synchr1 bo raczej nie ma z nim kłopotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałeś rację z timing 2 już w samym furmarku stres teście mam z 113 na 125 wzrost fps przy niższym zegarze 2100 pamięci na 2200 przy 2 są już błędy tyle że napięcie 800 może przy 900 będzie ok na 2200 ogólnie to karta przejściowa można się pobawić w większe ilości napięcia

Edytowane przez hyx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę z tego amd - na nowych sterownikach mam tak agresywną krzywą wentylatorów że przy temperaturze 66 stopni jest 3200 RPM :kwasny: a jak ustawię ręczną krzywą to nie działa 0 RPM i 25 stopni na pulpicie ale 900 obrotów musi być :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: Na 18.12.1 karta jest 2 razy cichsza przy tych samych parametrach. Też tak macie?

Nie, u mnie na Gigashicie 570 4gb jest jak było - 73C czyli tyle co target w biosie i jakieś 1600Rpm max po oc. Wentyle w wattmanie na auto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę z tego amd - na nowych sterownikach mam tak agresywną krzywą wentylatorów że przy temperaturze 66 stopni jest 3200 RPM :kwasny: a jak ustawię ręczną krzywą to nie działa 0 RPM i 25 stopni na pulpicie ale 900 obrotów musi być :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: :lol2: Na 18.12.1 karta jest 2 razy cichsza przy tych samych parametrach. Też tak macie?

 

Ściągnij sobie to > https://forums.guru3d.com/threads/overdriventool-tool-for-amd-gpus.416116/ jest lepsze niż wattman .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MisterMaster

 

Ale te 4K@60Hz i 4:2:2 przy aktywnym HDR w ustawieniach ekranu windy? madvr pokazuje chyba jak jest zakodowany plik a nie jak jest wyświetlane wideo ale tu pewny nie jestem.

 

Nie - w windzie nic nie ruszam a madvr sam przełącza mój tv w tryb hdr jak wykryje taki sygnał. A że to raczej na pewno 10bit to wiem stąd, że statystyki madvr pokazują i to co zakodowane w pliku video i to, co jest "grane". Żeby było 10bit w madvr to mpc hc musi być w exclusive fullscreen bo w borderless pokazuje 8bit. Kolor to 4:2:2. I śmiga to w 60hz bez problemu (nie używam już 24hz bo madvr ma "freesync" dla video i filmy 24fps śmigają identycznie na 60hz jak w 24hz). A do gier to tylko raz musiałem przestawić na hdr w windzie do Cod WW2 bo każda inna przełączała sama tv w tryb hdr (wyskakuje mi w prawym górnym rogu albo hdr albo w przypadku Androbiedy Dolby Vision). Co ciekawe w Androbiedzie do tego DV musiałem ręcznie przestawić w sterach NV kolor na 4:2:0 bo na 4:2:2 było...kolorowo - wściekła zieleń i róż. Ogólnie to obecnie i pewnie przez najbliższy czas to ten cały Hdr jest totalną prowizorką. Tv mam 700nit (z hdr i bez), 10bit, 64 strefy wygaszania a serio - w kilku grach efekt fajny ale w filmach to 3/4 lepiej wygląda w sdr. Taki Valerian, John Wick 2 czy Serial Marco Polo albo Suicide Squad w Hdr to totalna porażka. Andromeda z DV - naprawdę spoko, Far Cry 5 - nieźle, AC Origins - momentami (głównie w nocy) bardzo przyjemnie. Ale już w Cod WW2 to efekt praktycznie zerowy i ogólnie to pomimo, że demówki filmów 4K Hdr od Lg, Sammy, Tcl czy innych producentów pokazują pazur to cała reszta w porównaniu do owych demówek nie zwaliła mnie z nóg. Jasne - te 700nit to nie żaden luksus ale skoro na demówkach producentów tv potrafi wyglądać to mega to ja osobiście drugi raz teraz nie kupiłbym (jeszcze) tv 4K Hdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...