Skocz do zawartości
Rafik7

Wentylatory do obudowy SPC Gladius X60

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym dokupić dwa wentylatory do mojej obudowy. Obecnie mam fabryczne 3 wentylatory (2x120 przód + 1x120 tył).

Sprzęt:

CPU: i7 4790K

GPU: MSI 980Ti 6G

Chłodzenie CPU: Thermalright HR-02 - Macho Rev. B

Chciałbym dodać dwa wentylatory na górę. Mogę założyć 2x140 lub 2x120.

I teraz zastanawiam się czy nie lepiej przełożyć fabryczne wentylatory z przodu na górę, a na przód dać coś bardziej wydajnego ? No i pozostaje pytanie jakie wentylatory kupić ?

Budżet max 55 zł za sztukę.

Mam też w obwodzie 1x Enermax Magma Advanced ale on jest bardzo głośny powyżej 1000 obr/min i raczej dam go na dół obudowy żeby wdmuchiwał powietrze pod GPU.

Chciałbym uzyskać kompromis pomiędzy wydajnością i ciszą. Wentylatory podepnę pod wbudowany regulator obrotów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fabrycznych wentylatorów nie dawaj na top, bo w pozycji poziomej zaczynają szybko terkotać - sam to przerobiłem. Zostaw je na froncie, a nowe dołóż na top :). W tej kasie tak jak pisze Hafexo - Wing Boost 2, ewentualnie dopłata do Fractal Venturi HF-12 lub HP-12.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziękuję za odpowiedź :) Powiedźcie mi tylko czym ten wentylator różni się od pozostałych ? Widzę inną obudową i dwa rozstawy otworów, inna prędkość obrotowa, a nazywa się tak samo. Czy to jest po prostu wersja oversized czy może jakiś silent ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja od siebie dorzucę jeszcze byś wywalił ten fitr z góry, od razu będzie chłodniej w budzie nawet bez tych górnych wiatraków :E

Edytowane przez HoZar

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja od siebie dorzucę jeszcze byś wywalił ten fitr z góry, od razu będzie chłodniej w budzie nawet bez tych górnych wiatraków :E

Filtr zdemontuję bo mam zamiar umieścić wentylatory na zewnątrz obudowy, pod górnym panelem ;) Wydaje mi się że wtedy będą efektywniej wydmuchiwać powietrze.

Mam jeszcze pytanie. Co powiecie o Antec TwoCool 140 mm ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wentylator jest ok, ale ma tylko łożysko ślizgowe, które jest gorsze od FDB z Wing Boost 2. Szczególnie przy pracy w poziomie wyjdą różnice w jakości łożyska.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Filtr zdemontuję bo mam zamiar umieścić wentylatory na zewnątrz obudowy, pod górnym panelem ;) Wydaje mi się że wtedy będą efektywniej wydmuchiwać powietrze.

Mam jeszcze pytanie. Co powiecie o Antec TwoCool 140 mm ?

a zmieszczą ci się tam pod ten plastik 140 ? bo 120 to wiem że wchodzą, ale większe nie przychaczą o te skosy ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a zmieszczą ci się tam pod ten plastik 140 ? bo 120 to wiem że wchodzą, ale większe nie przychaczą o te skosy ?

Jak przyjdą wentylatory to dam odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak przyjdą wentylatory to dam odpowiedź.

się na tematy zazębiły z szukaniem wiatraków :E

poszedłem i przymierzyłem "na sucho" XL-2 120mm (25mm wysokości)i wydaje mi się, że na "fabrycznych" miejscach mocowania przychaczy(brakuje ze 2-3mm wysokości).

ale jak odsuniesz z 5-10mm do wewnątrz i umocuje się w tych "hexagonach" to będzie spoko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

się na tematy zazębiły z szukaniem wiatraków :E

poszedłem i przymierzyłem "na sucho" XL-2 120mm (25mm wysokości)i wydaje mi się, że na "fabrycznych" miejscach mocowania przychaczy(brakuje ze 2-3mm wysokości).

ale jak odsuniesz z 5-10mm do wewnątrz i umocuje się w tych "hexagonach" to będzie spoko

A więc tak jak mówiłeś nie zmieściły się na górze po zewnętrznej stronie. Top obudowy przeszkadza. Jeżeli już koniecznie chciałbym na zewnątrz to trzeba kombinować. A mi się nie chciało więc założyłem od wewnątrz :).

Co do wydajności to robiłem testy (FarCry 3) i efekt jest dokładnie taki jakiego oczekiwałem:

- temp GPU i CPU przed założeniem wentylatorów

Core: 1482 MHz

Mem: 1960 MHz

Napięcia: stock

Wentylatory GPU: stock

Temp. otoczenia około 25 stopni.

Temp. GPU 83 stopnie

Wentylator: 88%

Temp CPU (bez OC) (Aida64 - test stabilności): 74 stopnie

Prędkość wentylatora CPU 1020 obr/min

- po założeniu dodatkowych wentylatorów

Core: 1482 MHz

Mem: 1960 MHz

Napięcia: stock

Wentylatory GPU: niestandardowa krzywa wentylatorów

Temp. otoczenia około 25 stopni.

Temp. GPU 78 stopni

Wentylator: 86%

Temp CPU (bez OC) (Aida64 - test stabilności): 68 stopni

Prędkość wentylatora CPU 990 obr/min

W obu testach na dole obudowy dałem wentylator Enermax Magma Advanced 120 mm.

Tak więc jest ogromna różnica bo żeby utrzymać temperatury GPU poniżej 80 stopni musiałem dawać wentylator na ponad 90%. A teraz jest znośnie :)

Niestety z nieznanych mi przyczyn nie nie mogę grać w Wiedźmina 3 na takim OC GPU.. Mimo że power limit i obciążenie jest podobne jak w FarCry to gra potrafi po 2 godzinach grania się wysypać..

Hałas w takich warunkach jest akceptowalny ale bardzo wyraźnie słyszalny. Ja gram na słuchawkach (Takstar Hi2050) więc mi to kompletnie nie przeszkadza.

Edytowane przez Rafik7

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja ciągle czekam na te swoje to jak jutro/pojutrze się pojawią to też coś zapoda.

troche mnie korci aby dać je na tłoczenie do wewnątrz(w dół) i zobaczyć co się stanie :E

Edytowane przez HoZar

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ok to przyszły i założyłem te venturi HF. 2x140 na górze (od środka).

ale postanowiłem napompować obudowę bo w sumie ma tyle tych filtrów, że szkoda nie skorzystać a jako że dodatkowo stoi na podłodze to będzie chyba korzystniej.

w zasilaczu okazało się, ze tamten wiatrak jednak żyje to 120 poszła na dół budy.

w konsekwencji mam 2x120 z przodu, 2x140 z góry, 1x120 od dołu, i jedyny 120 z tyłu.

bocznych otworów nie zasłaniałem.

w sumie jakaś dziwna ta buda jest bo jak wszystko chodzi na "low" to jest nadciśnienie(sprawdziłem dymem z kadzidełka :E), ale jak dam ten z tyłu na "high" to się robi podciśnienie i zaczyna zasysać tyłem, bokiem i cholera wie czym jeszcze :P

hałasu specjalnie w takim ustawieniu nie generuje

Edytowane przez HoZar

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi