Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ignoracjus

FX-8350 - throttling

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od pewnego czasu mam problem, mianowicie podczas grania, gdy procesor zagrzeje się do 70 stopni, to na chwile obniża taktowanie do 1,36 GHz, a następnie wraca do normy. I tak w kółko. Problem zaczął występować gdy zmieniłem chłodzenie z boxowego na cooler ze starego procesora. Wydawało mi się że jest on po prostu za słaby i zaopatrzyłem się w SilentiumPC Fortis 3, jednak problem nadal występuje, tylko trzeba dłużej zaczekać żeby procek się zagrzał.

Mój sprzęt:

CPU: AMD FX-8350 (nie był podkręcany)

MOBO: MSI 970 Gaming

RAM: Corsair vengeance 16GB (2x8)

Chłodzenie CPU: SPC Fortis 3

GPU: Gigabyte GTX 970 G1

Obudowa: SPC Gladius M20 (3 wentylatory w środku, dwa z przodu i jeden z tyłu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna się przegrzewa (sekcja zasilania).

Obniż Vcore o 0,05V albo 0,1V i powinno być dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chłodzenie jakoś źle założone? ,za dużo pasty termo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chłodzenie jakoś źle założone? ,za dużo pasty termo ?

Wszystko jest dobrze jeśli o to chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie męczcie go o nieistotne szczegóły, bo przegrzewa się sekcja na płycie. BOX trochę owiewa sekcję, stąd problem pojawił się po zmianie cooolera. Zrób nawiew na radiator sekcji i będzie dobrze. Oczywiście undervolting też nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości, czy serio procki amd są aż tak prądożerne że wymagają 8 fazowej sekcji w płycie gaming z jakby nie patrzeć niższej półki? Pomijam już fakt że AM3+ ma tak głupie zapinki że sekcji nie można umieścić również na górze laminatu, pierwszy raz się spotykam żeby throttlował procek przez tempy na sekcji zasilania z takim radiatorem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawości, czy serio procki amd są aż tak prądożerne że wymagają 8 fazowej sekcji w płycie gaming z jakby nie patrzeć niższej półki? Pomijam już fakt że AM3+ ma tak głupie zapinki że sekcji nie można umieścić również na górze laminatu, pierwszy raz się spotykam żeby throttlował procek przez tempy na sekcji zasilania z takim radiatorem..

Owszem są

energia_flash.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie musi być sekcja. 70C to dużo ja na FXa. Obniż napięcie do 1.325v albo 1.3v. Możesz jeszcze odpalić OCCT i sprawdzić przy jakiej temperaturze zacznie zbijać taktowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak leci na stocku i to w fortisie 3 to chyba trochę za dużo 70C.. Może FXy nie są mistrzami w energooszczędności ale na pewno są chłodniejsze od Haswelli/Skylake

 

Musiałeś coś spartolić przy zakładaniu chłodzenia, bo tempy nie powinny 60C przekraczać - zwłaszcza że FXy chyba są lutowane, poza tym to jest proces 32nm a jak wiadomo większa powierzchnia rdzenia to niższe temperatury

 

Taki 4790k throttluje dopiero powyżej 100C i mam tu na myśli zbijanie taktowania z 4,7 na 4,4 :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie musi być sekcja. 70C to dużo ja na FXa. Obniż napięcie do 1.325v albo 1.3v. Możesz jeszcze odpalić OCCT i sprawdzić przy jakiej temperaturze zacznie zbijać taktowania.

No rzeczywiście strasznie dużo... Tj. Max 90 stopni jest :lol2:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale AMD rekomenduje żeby nie przekraczać 61C.

:lol2: Szczególnie z coolerem boxowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na NH-D14 przekracza te 61 stopni w pełnym obciążeniu, a co dopiero słabsze coolery :E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dopytam, a jakie są maksymalne temperatury dla FX 8320 by był jeszcze stabilny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sekcja VRM się przegrzewa, to informacja o samej temperaturze procka raczej nic nie da (bo to nie on stanowi problem).

Nowy cooler nie daje nawiewu na sekcje zasilania, co przy poborze energii takiego FX-8350 powoduje jej przegrzewanie.

 

Większość płyt głównych nie ma czujnika temperatury na VRM.

Można poznać że coś jest nie tak, dopiero kiedy w pełnym obciążeniu procesor obniża taktowanie (a wydajność gwałtownie spada).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Taa, bo jest niby moduł TPM zainstalowany? Prędzej samo gniazdo na moduł   Tak, wiem że do win11 wystarczy aktywować to gniazdo, nie musi być fizycznego modułu. Wtedy w dzienniku zdarzeń jest coś takiego: i tak to sobie działało. Teraz dziennik zamiast informacją "To zdarzenie wyzwala operację inicjowania obsługi lub sprawdzania stanu modułu TPM." wita takim błędem jak wyżej, ale po jakimś czasie pojawiają się następne dwie informacje które zacytowałem wyżej. Wszystko opisane jako źródło: TPM-WMI. Z tego co widzę to u mnie pojawiło się to 11 kwietnia tego roku.  10 kwietnia weszły mi takie aktualizacje KB5036620 która dotyczy .NET Framework oraz KB5036893 która zawiera nieco więcej zmian i może w niej coś jest namieszane.
    • Już ci napisałem wyżej od głównych do trc potem trrd i tfaw. Sprawdź czy to stabilne zrób z 10 pętli nawet na porfilu v3. Potem ewentualnie można spróbować czy zrobią 300ns na trfc   
    • Na konsolach też nic więcej oprócz trybów jakość i wydajność i jakiegokolwiek dostosowania tego pod nowe konsole. "Tryb jakości: 30 FPS*, rozdzielczość 4K, ustawienia ultra, nie powinny wymagać dynamicznego skalowania rozdzielczości." Nie wiem co oni do końca mieli na myśli pisząc "nie powinny" Dla czego w ogóle takiego określenia użyli? Albo będzie 4k, albo będzie dynamiczna rozdzielczość. Jakby sami nie wiedzieli jak ten tryb działa
    • Jako że już mi z AMD nie po drodze to dzisiaj takie coś sobie sprawiłem, muszę przyznać że chłodzenie jest bardzo dobre. 4070S Aorus. Na start zapodałem 2950MHz i 1.05V.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...