Skocz do zawartości
Found

CPU es z Chin i inne ustrojstwa :)

Rekomendowane odpowiedzi

Siedzę na podobnym sprzęcie, wcześniej Xeon v3, niedawno wpadł okazyjnie kupiony 4790 (plus podmiana mikrokodu i lata na max turbo - 4.0GHz, napięcie ciut powyżej 1V). Więcej z platformą nie robię i czekam na nowe...

 

Myślałem o 1600AF, ale jak obejrzałem to mi się odechciało :) Za dużo zabawy, za mało efektu plus dodatkowe koszty.

 

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za około 320 zł widzę Xeona E3 1270V3 z turbo 3.9GHz. 1230V3 jest niewiele tańszy - 280 zł.

Xeon E3-1270V3 ma turbo dla wszystkich rdzeni 3.7GHz.

Względem i5-4690K 4.5GHz z jednej strony zyskasz dodatkowe wątki, a z drugiej stracisz na zegarze.

Więc w niektórych zadaniach będzie szybciej, a w niektórych wolniej.

Mimo wszystko Xeony z aliexpress to jedyne rozsądne cenowo 8-wątkowe procesory na LGA1150.

 

Na taobao są jeszcze Crystall-Welle, czyli zmodyfikowany pod LGA1150 Haswell z eDRAM'em:

https://overclockers.ru/blog/ATRChannel/show/22333/crystalwell-bolshoj-faq

 

Z tym że one dają kopa przede wszystkim na płytach H81/B85 gdzie max. taktowanie pamięci to 1600MHz.

Na Z97 z szybkimi pamięciami zysk z eDRAM'u nie jest już tak duży.

 

Siedzę na podobnym sprzęcie, wcześniej Xeon v3, niedawno wpadł okazyjnie kupiony 4790 (plus podmiana mikrokodu i lata na max turbo - 4.0GHz, napięcie ciut powyżej 1V). Więcej z platformą nie robię i czekam na nowe...

 

Myślałem o 1600AF, ale jak obejrzałem to mi się odechciało :) Za dużo zabawy, za mało efektu plus dodatkowe koszty.

 

Z tego testu wynika że stockowy i7-6700K (4.0GHz) bije obecnie w praktycznie każdej grze wykręconego do oporu i7-4790K (4.8GHz).

Nie myślałem że aż taka różnica jest pomiędzy Skylake, a Haswellem.

Względem Ryzena zresztą też nie jest tak dobrze.

W wielu tytułach i7-4790K potrzebuje sporego OC i szybkich pamięci by skutecznie rywalizować nawet ze stockowym R5 2600 (~1600AF).

 

Ale nie licząc każdego fps'a to transfer z i7-4790 4.0GHz na 1600AF pod kątem wydajności w grach rzeczywiście miałby charakter "poziomy".

Z drugiej strony szybkie Haswelle, płyty Z97 i wysokotaktowane pamięci DDR3 nadal trzymają chore ceny na rynku wtórnym.

To jest mimo wszystko dobra okazja by uciec z martwej podstawki przy minimalnych kosztach.

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze pójdzie to do końca tygodnia zamówię sobie z taobao QQZ4 (nie występuje BUG PCI-e) (i9 9900k) o ile pan zechce wysłać mi go do Polski. Staram się to ogarnąć samemu bez firm pośredniczących które biorą sobie odpowiedni % (trochę samozaparcia, google, youtube, tłumacz google i da się ten serwis ogarnąć).

Przed zakupem mam pytanko do znawców tematu, chcę ten procek włożyć do Aorus z370 Ultra Gaming 2.0 z BISO updata pod 9 gen. I jeśli dobrze wyczytałem na jakimś zagranicznym forum to przy płytach Z370, Z390 nie ma problemu z tymi prockami, nie trzeba nic kombinować itp, wkładam i działa?

I jeśli ktoś miał z nim realnie do czynienia to czego mogę się po nim spodziewać, gdyż chodzi mi po głowie jeszcze normalny I7 9700k (będzie drożej, no ale jest gwarancja, wydajnościowo nie mam pojęcia).

A tak prawdę mówiąc to z świecą szukać jakiś benchmark i porównań do 9900 lub właśnie 9700 :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ES ma produkcyjny stepping. Poza fabrycznymi zegarami (i może potencjałem OC) w praktyce nie różni się niczym od 9900k P0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś zerkną po ile stały te refreshe pod lga1200 dostępne jakiś czas temu na Taobao?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a orientuje sie ktos moze na jakiej najtanszej plycie x99 z ali zrobie bezproblemowy unlock turbo w xeonie v3?

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny będą absurdalne. Sprawdziłem i tylko jeden gość je ma(w dodatku na portalu dla prywatnych userów, a nie na taobao). Za odblokowanego ESa i9 10900x życzy sobie ponad 2 tys. zł :D :D :D. Za taką kwotę to mamy 12/24 od AMD u nas w kraju.

10/20 QTB1(i9 z zablokowanym mnożnikiem) to kwota ~1520zł. Dodać do tego ceny zetek 490... Wielkie nope, zwłaszcza przy zbliżający się obniżkach Ryzenów 2.

Edytowane przez forfun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ile w końcu jest tych pinów 1159 czy 1200? CPU-Z na screenach pokazuje że jednak 1159 :hmm::E Chociaż widać na spodzie PCB procesora że jest ich zauważalnie więcej od "wewnątrz"

Edytowane przez blubaju

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jakie będą ceny i oryginałów i ESów

 

10600 z i bez K

10700 z i bez K

 

mnie ciekawią te konstrukcje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeklejam z sąsiedniego tematu.

 

Poradnik jak odblokować pełny mnożnik turbo na wszystkich rdzeniach na ponoć wszystkich x99, w tym tych chińskich

 

Płyty są od ok. 300 zł, kiedyś nawet taniej. Pamięci DDR4. Obsługa bodaj serwerowych.

Xeon Haswell 8/16 z turbo 3.2 idzie dostać za jakieś 100 zł - E5 2630 V3

https://youtu.be/6Ox0cirdP3

Są też inne 8, 10, 12 core (np. 2640 V3, E5 2650 V3, 2678 V3).

Najmniej opłacalny z tego jest jeszcze raptem o 20 zł tańszy 6/12 2620 v3, turbo to samo co 2630.

60 FPS w Origins.

 

Okazuje się, że Chińczycy oferują również płyty x99 ze wsparciem również DDR3, ale obsługują to tylko wybrane modele CPU:

E5 2678 V3/E5 2696 V3/E5 2629 V3/E5 2649 V3/E5 2669 V3/E5 2676 V3

 

Co ciekawe, są też płyty, które mają zarówno DDR3 jak i DDR3 razem na płycie.

Przypominają się stare czasy Asrocków :)

 

Co ciekawe, CPU 12/24 w części gier osiąga gorsze osiągi od 8/16 i nawet 6/12.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Są. Np. i9 9900t jest powyżej 1000 zł po podwyżkach na AliExpress.

Ma 400Mhz mniejsze taktowanie turbo od sklepowego 9900t. Obstawiam jednak, że po OC w podobnej cenie 9600K (6/6) będzie jednak szybszy w grach. Może nie wszystkich, ale nawet tam będzie łeb w łeb. Spora różnica taktowań jednak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i3 != i9

 

nie wiem czy dobrze przeczytałeś ale pytam o 4-rdzeniówce nie 8 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mieli po co ich robić - część to stare 4core kaby lake, reszta to przycięte 6core albo 8core coffee.

Ogólnie ESy/QSy niższego segmentu to rzadkość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałem sampel recenzencki (QS) i3-9350K dlatego pytam o "wycieki" 8/9 gen na rynek [własnie mocno mnie zdziwiło jego istnienie zamiast wersji retail]

ES 6 rdzeni-owców z 8 gen nie było?

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pytanie - wiem, że może być o to trudno, ale czy ktoś pamięta jaka była procedura cofnięcia biosu do tego z przed aktualizacji dla Kaby Lake na Z170 Pro Gaming?

 

Jest ona zalinkowana w pierwszym poście ale niestety strona nie otwiera się:

 

"Na Asusach bez flashbacka też da się przywrócić bios pomimo blokady, poradnik:

http://overclocking....bios-asus-z170/"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości, masz jakiś problem z tą aktualizacją? Jeszcze nie zdążyłem uaktualnić swojego biosa i może lepiej się wstrzymać? Mam Asus Z170-A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pod spodem miałeś link do zaktualizowanego postu, gdzie link działa:

http://overclocking.guide/flash-back-older-bios-asus-z170/

Może zrobię za jakiś czas jeszcze tam jeszcze jakieś zmiany i wyślę do zaktualizowania pierwszego postu.

 

Edit. Sory, przestał, ale nie dlatego że jest nieprawidłowy. Zaraz.

 

Jest. Łap:

https://web.archive.org/web/20181128172829/http://overclocking.guide/flash-back-older-bios-asus-z170/

 

Tylko obrazek po załadowaniu zastawia tekst. Możesz skorzystać w swojej przeglądarce z opcji wyłączenia wyświetlania obrazów na danej stronie lub skopiować cały tekst do np. notatnika.

Wstawiłem nowszą kopię.

 

@Efik21

Jeśli nie masz ESa, to problem Cię nie dotyczy, ale jeśli planujesz w przyszłości, możesz mieć mniej roboty potem. Ale i tak nie wiadomo jaki już masz BIOS.

 

Jeśli ktoś chciałby podkręcać CPU 6xxx non-K na płytach ASUSA:

https://pclab.pl/art67575-2.html

 

Dodatkowo warto wiedzieć, że system może przy latach Spectre/Meltdown obrywać trochę na wydajności jeśli BIOS jest bardzo stary. Ale można je wyłączyć całkowicie przez program inSpectre i restart jak ktoś chce. Tam też sprawdzicie czy mikrokod/BIOS ma już poprawkę dla tych łat (bo Windows może sobie sam załadować swój mikrokod).

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, też przypomniałem sobie o webarchive :)

 

Będę wdzięczny za podpowiedź bo temat nie jest mi do końca bliski:

- płyta Asus Z170 ProGaming rev. 1.04

- aktualnie wgrany bios 3402

 

- procesor do włożenia - QH8F ES 2,20

 

Pytania:

1. Rozumiem, że nowy procesor nie ruszy na tym biosie, który jest wgrany i konieczny jest downgrade?

2. Który bios będzie w takim przypadku odpowiedni? Na https://forums.overclockers.ru/viewtopic.php?p=14378710 dla Z170 ProGaming widzę dwa biosy - v1904 i v2003, jednak wg opisu ten drugi nie wspiera procesorów A0 (a ten QH8F to chyba właśnie A0)

3. Czy dobrze rozumiem, że muszę wgrać ten v1904? Czy da radę zrobić to metodą z linka? Nie chciałbym ubić płyty ;)

4. Co myślicie o kupnie nowej kostki bios z programowaniem? Bios na płycie to kostka 25Q128FVIQ - na allegro można kupić taką z wgraniem oprogramowania za 25 zł + przesyłka - czy dobrze kombinuję, że awaryjnie (w przypadku uwalenia biosu) lub żeby nie ryzykować to od razu, można skorzystać z takiej opcji i podmienić tylko kość BIOS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakikolwiek bios obsługujący kaby lake nie pozwoli ruszyć ES'a skylake.

Starszy bios to cofanie się z ME, a tutaj pewne jest tylko bezpośrednie flashowanie.

 

Zamiast kupować kostkę lepiej zaopatrz się w programator ch341a.

 

Pamiętaj zrobić sobie backup zawartości obecnej kostki, bo np. mac karty sieciowej jest na kości bios, a flashując czystym wsadem wyzerujesz go.

Oczywiście do flashowania programatorem potrzebujesz czystego wsadu, a pliki .CAP od asusa takimi nie są, i wymagają pozbycia się nagłówka. Do tego możesz użyć np. programu uefitool.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że w uproszczeniu:

 

1 kupuję programator - np. ten https://allegro.pl/oferta/programator-usb-ch341a-gold-spi-flash-eeprom-ttl-9054044518 - w opisie kompatybilnych kości jest 25Q64 ale nie ma już 25Q128, czy mimo to ten programator ogarnie tą kość? A może polecasz jakiś inny w podobnej kwocie?

2 wyciągam kość bios z płyty

3 robię backup obecnego biosu

4 przygotowuję czysty wsad bios - przy pomocy uefitool; co z maciem karty sieciowej, itp. - czy je też muszę jakoś "przeszczepić" do czystego (starego) biosu, który będę wgrywał?

5 po przygotowaniu biosu wgrywam go do kości

 

Najtrudniejszy wydaje mi się punkt 4 - jak poprawnie to zrobić - jest jakaś instrukcja do tego?

 

Rozumiem, że w razie czego zawsze pozostanie wgranie backupu obecnego (działającego) biosu do kości i płyta będzie działała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam model na niebieskim pcb, nie wiem czy ten czarny "gold" czymś się różni.

 

Lista wsparcia pewnie bazowana na tym, co pozwala wybrać pierdołowaty programik dołączany do programatora - ja korzystam z konsolowego flashrom'a bo mi tak wygodniej. Spokojnie programowałem zarówno kostki mające 16MB jak i nawet 32MB.

 

Generalnie tak. Możesz zacząć od wgrania czystego wsadu, i dopiero jakbyś miał problemy z siecią to przebijać MAC.

Sporo informacji i narzędzi znajdziesz na forum win-raid jakby co ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mów, że kupiłeś tego ESa z aukcji na allegro, gdzie durnie kupują to za 600zł :). Pomijam, że nie spotkałem jeszcze sprawnego AO, ale te procki sa za 250zł w Chinach, a QHQG niewiele droższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...