Skocz do zawartości
Found

CPU es z Chin i inne ustrojstwa :)

Rekomendowane odpowiedzi

unluck albo ktoś inny pisał, że na Pro4s bez zmiany biosu nie mógł ruszyć BCLK (chyba, że coś pomyliłem).

 

Najtańsze mobo na Z170 z zewnętrznym BCLK to chyba GA-Z170-D3H.

Tańsze z zewnętrznym generatorem BCLK ale nie na Z to: https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h170-pro4-hyper-h170-dualddr4-2133-sata3-satae-raid-hdmi-dvi-atx-h170-pro4-hyper-871350/

i https://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-fatal1ty-b150-gaming-k4-hyper-b150-dualddr4-2133-sata3-hdmi-dvi-atx-868427/

i niedługo ma wyjść (ale czy wyjdzie, i w jakiej cenie?)

http://pclab.pl/news71175.html ale czy ta sekcja 5-fazowa, pozwoli cokolwiek zrobić z ESem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWAGA!

Ostatnia aktualizacja płyty Asus M8H, dokładnie BIOS 2202 który dodał podobno "CPU uCode update" UNIEMOŻLIWIA wgrywanie starszych biosów między innymi biosu nonk! Co prawda MOŻNA na nim podkręcać ale nie można sobie już starszego nonk potestować, przy próbie wgrania starszego biosu wyskakuje błąd że plik jest nieprawidłowy. ALE znalazłem na to rozwiązanie, da się wgrać starszy bios używając metody "BIOS Flashback" czyli coś jak taki programator od @Pentium tylko wbudowany w płyte i wgrywający sam biosa z pendrive, zajebista ratująca życie sprawa, można to nawet robić bez procesora i ramu itd. Ale mają ją tylko płyty Maximus. Więc jak ktoś ma płyte niższą w hierarchi to zalecam nie aktualizować biosu. Nie mam informacji, ale śmiem twierdzić że to sprawka intela więc płyty innych producentów też mogą dostać takiego nieodwracalnego update więc uważajcie. Ktoś już tu chyba nawet pisał że na X79 była podobna sytuacja. Mi całe szczęście udało się cofnąć BIOS i happy :D

Edytowane przez TheTymol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWAGA!

Ostatnia aktualizacja płyty Asus M8H, dokładnie BIOS 2202 który dodał podobno "CPU uCode update" UNIEMOŻLIWIA wgrywanie starszych biosów między innymi biosu nonk! Co prawda MOŻNA na nim podkręcać ale nie można sobie już starszego nonk potestować, przy próbie wgrania starszego biosu wyskakuje błąd że plik jest nieprawidłowy. ALE znalazłem na to rozwiązanie, da się wgrać starszy bios używając metody "BIOS Flashback" czyli coś jak taki programator od @Pentium tylko wbudowany w płyte i wgrywający sam biosa z pendrive, zajebista ratująca życie sprawa, można to nawet robić bez procesora i ramu itd. Ale mają ją tylko płyty Maximus. Więc jak ktoś ma płyte niższą w hierarchi to zalecam nie aktualizować biosu. Nie mam informacji, ale śmiem twierdzić że to sprawka intela więc płyty innych producentów też mogą dostać takiego nieodwracalnego update więc uważajcie. Ktoś już tu chyba nawet pisał że na X79 była podobna sytuacja. Mi całe szczęście udało się cofnąć BIOS i happy :D

 

Ja właśnie przez tą niemożność wgrania biosu nonk uwaliłem płytę bo na chama go wgrałem pomimo komunikatu :E Teraz gdy mam programator intel może sobie skoczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pieniądze tylko te pieniądze.

Intel poprostu zabezpieczył się na wypadek chęci podkręcania tych kabylake non-k. Czy komuś się zechce i uda to obejść to pewnie kwestia czasu ,zabezpieczeń i eksperta który się tego podejmie. Problem mają tylko ci którzy chcą już teraz siedzieć na biosie pozwalającym wmontować kaby i narazie siedzieć na nonk oc. Oni już od stycznia za wyjątkiem msi nie mają po co zmieniać biosu. Ktoś jeszcze zamówił tego qhqg i ma zamiar montować proca na innej płycie niż ta sprawdzona? Ghs chcesz sprawdzić qhqg na tym hyper h110?

 

Na normalnym biosie miałeś możliwość manual vcore i zmiany bclk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jakiś dobry overclocker/programista dostanie nieoficjalne wsparcie od jakiegoś producenta płyt głównych to na pewno. Chyba tak było ze skylake - dziwnym trafem to producenci zwłaszcza asrock nagłośnili najbardziej sprawę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UWAGA!

(...)

 

No nie mogę :rotfl: Czyli lock jeszcze gdzieś indziej... Wrócę do domu to sprawdzę czy przypadkiem wersja mikrokodu skylake nie poszła do góry, bo to zapomniałem sprawdzić wcześniej :E

Jeżeli to tylko jego wina, to są realne szanse na zmodyfikowanie biosu i zostawienie starszego mikrokodu aby ES'y miały szansę działać.

 

AMD wróć do gry :respect:

I daj nam OC na płytach bez chipsetu, będzie OC za grosze :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostawienie starszego mikrokodu aby ES'y miały szansę działać.

Ale na najnowszym działa ES i nawet da się podkręcać, tylko nie sa się zdowngradować jak nie ma się BIOS Flashback. Na to wychodzi że nic nie jest zaszyte głębiej niż w BIOSie bo jak zdowngradowałem to wszysko śmiga. Przynajmniej na mojej płycie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozgladam sie za mobo non-k , ktos testowal gigabyte z170 k3 ?

 

 

Faktycznie zieloczek100 ma rację. Najtańszy external bclk to D3H. Ta płyta (K3) ma tylko referencyjny generator.

Edytowane przez MasujDzika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten kupon na aliexpres na 14$ przy zakupie za 49$ to tylko na 11 listopada?

 

Jest jakiś błąd w opisie bo coś o marcu 2016...

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Ghs chcesz sprawdzić qhqg na tym hyper h110?

 

Na normalnym biosie miałeś możliwość manual vcore i zmiany bclk?

 

na razie, na asrock h170 hyper, ustabilizowałem i3-6100 na 4,7ghz i na jakiś czas odpuszczam bo jestem na przprowadzce i remoncie.

 

oficjalnych biosów do hyper jest dwa :) pierwszy premierowy i drugi wyłączający sky oc, potem są ze 3 czy 4 jako beta ale wydawane regularnie. na każdym da się zmieniać bclki i vcore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten kupon na aliexpres na 14$ przy zakupie za 49$ to tylko na 11 listopada?

 

Jest jakiś błąd w opisie bo coś o marcu 2016...

 

Jak można dostać ten kupon?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdzie takiego kuponu nie widze.

Edytowane przez Pentium D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak ten nowy bios daje mi wsparcie dla kaby lake.

 

Pełna lista z benchmarka.

 

wR49Cgo.jpg

ud3Ba8o.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Crysis 3 "welcome to the jungle" stałe 60 fpsów użycie cepa ok. 75% momentami skakało do 90%, ale generalnie dawał radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdzie takiego kuponu nie widze.

miałem alibabę w ulubionych sklepach i tam wisi od 3-go zdaje się.

Jak ktoś miał u nich kupon to sobie sprawdzić ofertę sklepu - można kupić za 1 centa.

 

https://pl.aliexpress.com/store/601773

Edytowane przez Tomcat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbieramy najważniejsze informacje o OC ESów razem?

Dorzućcie na szybko jakieś ważne informacje, przydatne linki stąd i z netu, to rzucę potem przeredagowanego posta do autora tematu na PW żeby zrobił edycję.

 

Post under construction.

Można tu albo PW jakieś informacje, to powoli by to nazbierało ludzkich kształtów.

 

 

CPU

Najlepiej mówicie by było i7 z oznaczeniem L501. 566 zł na dziś.

Cena sklepowej i3.

 

cHunter podał np. taki link.

https://m.aliexpress.com/item/32727870394.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productId=32727870394&productSubject=I7-6400T-QHQG-L501-ES-Engineering-version-Q0-2-2HMZ-1151-CPU-Quad-Core-8WAY-65W#autostay

 

Była tu gdzieś duża rozpiska z oznaczeniami i różnymi procesorami wraz z referencjami do jakieś ruskiej stronki.

 

 

Najtańsze płyty z zewnętrznym generatorem BCLK

 

Odwoływaliście o poszukiwania testów na mobasach do strony ocnet.

 

Najtaniej

Asrock Z170 Pro4s? 415 zł, zgadza się?

 

Czytałem newsa z czerwca tego roku o jeszcze H170 Pro4 do puli. Tam już conajmniej miał być ten generator.

 

Asrocki ogólnie miały mieć problemy z pamięciami, conajmniej po obsadzeniu wszystkich slotów, i w ogóle długi troubleshooting był wyżej, problemy z profilami XMP, i związane to było z wersjami biosów to było jak mnie pamięć nie myli - nowsze coś poprawiały, ale nie kojarzę czy coś się nie blokowało co do OC,

i ogólnie ktoś ostrzegał na jakimś mobo przed updatem.

Do tego nie wiem też jak duże ryzyko istnieje dostania uaktualnionej od razu płyty ze sklepu, w którym jest poblokowane OC non-k, ktoś coś pisal raz o zaszyciu gdzieś w płytę poza kością EEPROM czegoś co mu uniemożliwiało wgranie biosu.

Który to był model, i jak zapatrywać się na możliwości wymontowania kości i ręcznego zaprogramowania w razie problemów, np. w jakimś serwisie, lub samemu.

Czy to często może nas dotyczyć, nowych potencjalnych nabywców.

 

Do tego jeszcze było wspominane w określanych przypadkach kiedy nie trzeba było BIOSu non-k.

 

 

Dalej mamy popularny Gigabyte GA-Z170-D3H, ale też nie był bezproblemowy, szczegółów nie znam.

 

I do sprawdzenia jest model Gigabyte GA-Z170XP-SLI.

 

Potem Asus Maximus VIII miał być juz ciut droższy sprawdzony. 832 zł.

 

Ghs miał mieć jak się nie mylę MSI Z170M Mortar, ale wyniki przeciętne i brak chyba zewnętrznego generatora BCLK.

Reszty nie pamiętam.

 

Wyżej jeszcze świeży bodaj kolega poszukiwał w rozsądnej cenie płyty, i też wymieniał modele.

 

Gotowe, może przykładowe ustawienia pod OC na różnych mobo, to może już by pewnie trochę za dużo, ale coś tam się też wyżej pojawiało.

 

Dodatkowa rzecz, czy może lekko po premierze Kaby Lake nie spadną ceny płyt, zwłaszcza tych bez wsparcia Kaby, czy w ogóle jeśli to kogoś interesuje, może warto śledzić listy producentów które plyty dostaną update, ale wtedy raczej OC non-k nie będzie wchodziło w grę. Ew. Asrock trochę szedł pod prad, ale dokładnie nie wiem jak z tym jest tam na najnowszych biosach.

 

Cokolwiek na szybko, co przydatne z tego tematu mile widziane.

 

edit.

Jeszcze wiem że podkręcane były CPU na zwykłych biosach, i z non-k. I opisywane jakieś tam różnice na którymś modelu.

Niektóre miały nie wymagać BIOSu non-k, ale nie wiem z czego to wynikało.

Może warto spojrzeć w rozpiske tych ESów, była gdzieś wyżej.

Edytowane przez deton24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak razem z prowizją za przelew ten model 501 wyszedł mnie ok.566zł od giving asistance dostałem razem z bonusem początkowym 13,31$, więc wychodzi ok. 520zł,, na razie czekam jak przyjdzie to będę go testował i porównam do qhqg na asrock z170 pro4s, moim marzeniem jest uzyskać stabilne 4ghz, zobaczymy jak przyjdzie cep co z tego wyniknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • W związku z niezgodnością z regulaminem działu Sprzedam, wątek zostaje zamknięty i przeniesiony do Śmietnika.
    • Owszem ,ale wszystko do czasu   ,podróżować możesz bez dokumentu ,ale w pewnym momencie sytuacji  owy dokument będziesz musiał pokazać  . Jak obecne działania  nie przyniosą  efektu  ,a na razie  chodzi o to aby tych co przebywają za granicą zarejestrować w komisjach wojskowych  to pewnie będzie dokręcanie śruby .Myslę ze wyłapywanie i odsyłanie   na UA  to kwestia  kilku miesięcy
    • Cześć, mam na sprzedaż nowy laptop Dell G15 5530. Laptop dostałem w prezencie od rodziny, niestety nie jest mi potrzebny bo kupiłem niedawno komputer stacjonarny. Dokument zakupu z marca tego roku. Laptop wyciągnięty z pudełka w celu zrobienia zdjęć. Laptop uruchomiony raz w celu sprawdzenia czy działa. Dokładna specyfikacja sprzętu poniżej: Procesor - Intel® Core™ i7-13650HX (14 rdzeni, 20 wątków, 3.60-4.90 GHz, 24 MB cache) Pamięć - RAM 16 GB (DDR5, 4800 MHz) Dysk - SSD M.2 PCIe 1TB Rozdzielczość ekranu 1920 x 1080 (Full HD) Częstotliwość odświeżania ekranu 340 Hz Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4060 System operacyjny Microsoft Windows 11 Home Zasilacz 330 W Zdjęcia mogę podesłać na priv. Cena 6500zł + ewentualne koszta wysyłki. Odbiór osobisty na terenie Olsztyna. Pozdrawiam.
    • Ale bez problemu sobie podróżujesz po UE. No i jakoś te miliony nielegalnych imigrantów też sobie są i podróżują po całej UE. Nikt ich specjalnie nie sprawdza i nie zatrzymuje. Na pewno są lub będą fundacje które w tym pomogą.
    • Witam. Komputer z obudową BQ 500DX w której siedzi na stock ustawieniach Ryzen 5700X na którym zamontowane jest chłodzenie Noctua UH-14S z 2 wentylatorami w push-pull Arctic P12 PWM PST. Temperatury są bardzo spoko jednak przy każdym grzebaniu w budzie, czyszczeniu czy też wymianie pasty raz na 6-12msc to już mnie krew zalewa od tych zapinek i demontażu tejże wieży. Buda dość mała więc AIO na górę to można zapomnieć o ALF'ie, a z przodu by nie pasowało estetycznie... Zresztą to komp żony więc "trochę" to utrudnia (wizualnie musi się podobać, a AIO jej się nie podoba...). 1. W oko wpadł mi ostatnio Arctic 36 ARGB - montaż wentylatorów wydaje się znacznie bardziej komfortowy niż te zapinki, wieża niższa, wydajność na papierze wydaje się OK. Jedyne czego się obawiam to 4 heatpipow i czy ram Corsair Vengeance  LPX wejdzie/zmieści się pod spód (obecnie 2 używane kanały pamięci są pod Noctua/jej wentylatorem). Co sądzicie o tym? 2. Coś innego sensownego jeszcze znajdę gdy stawiamy na komfort montażu/demontażu/czyszczenia, cisza, chłód i wincyj światełek jak na choince...?
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...