Skocz do zawartości
Found

CPU es z Chin i inne ustrojstwa :)

Rekomendowane odpowiedzi

To jest popularny scam, który istnieje na aliexpress od kilku miesięcy(chodzi o ochronę dla kupującego, która przestaje obowiązywać ze względu na wałki w wysyłce).

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, mam na ~warsztacie~ płytkę GA-B150M-D2V DDR3 nie będzie żadnych problemów by uruchomić na niej QNCT? DDR3 nie są problemem w przypadku tej modyfikacji? Pamięci to jakieś nowsze DDR3 HyperX Savage z dwoma profilami XMP z czego jeden 2400mhz. Ale no płytka taka a nie inna więc latają na 1866MHz, jedynie trochę timingi ścisnąłem. Jest to zablokowany proc dodatkowo płyta beż możliwości OC, ale może są jakieś tajne metody by coś podkręcić? Przez te narzędzie intela np XTU czy jakoś tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Bardzo zainteresował mnie temat "procesorów mutantów" i w związku z nim mam kilka wątpliwości. Mam nadzieję, że będziecie mi mogli z nimi pomóc.

Posiadam płytę ASRock Z170 Gaming K4/D3, a w niej obecnie zamontowany jest Intel I7 6700K oraz 32GB pamięci DDR3 1600 MHz. Pomyślałem żeby wymienić procesor na QQLT (na procesory 8/16 płyta jest raczej za słaba), trochę z ciekawości i "dla frajdy" ale również żeby przedłużyć życie tego komputera. Widziałem w opiniach na AliExpress, że kilka osób bez większych problemów użyło tej płyty w "zwykłej" wersji (pamięci DDR4) i czytałem tutaj że DDR3 nie powinno stanowić problemu.

Moje pytania to:

1. Czy według Was QQLT jest optymalnym wyborem do mojej płyty? Jeśli da radę, spróbuję go trochę podkręcić. Może są jeszcze jakieś procesory na socket 1151 warte zainteresowania (także QS i ES)?

2. Czy lepiej kupić wersję z odkrytym rdzeniem czy z IHS? Ta pierwsza dostępna jest na AliExpress, a druga tylko na Taobao gdzie jeszcze nigdy nic nie kupowałem.

3. Czy Grandis 2 nadaje się do chłodzenia "mutantów"? Nie wiem czy nie jest za ciężki; podstawa wykonana jest z miedzi ale nie jest wykończona "na lustro".

4. Czy konieczne jest zastosowanie Liquid Metal? Dotychczas używałem tylko tradycyjnych past termoprzewodzących, a z LM nie mam doświadczenia. Czy trzeba zaizolować powierzchnię procesora na wypadek spłynięcia LM?

5. Komputer ten nie jest moją główną maszyną, wykorzystuję go trochę do zabawy ale czasem też do pracy (programowanie). Rozważam też zbudowanie kiedyś na jego podstawie domowego NAS-a. Czy "mutanty" nie mają z natury problemów ze stabilnością? Nie mówię o niestabilnym overclockingu, tylko o czymś co wynikałoby z faktu że są to procesory Engineering Sample.

6. Jak wygląda obsługa dysków NVME oraz złącz PCIE? Gdzieś czytałem że dyski działają, jeśli slot M.2 jest podłączony pod chipset, a jeśli podłączony jest do CPU to konieczne jest zaizolowanie niektórych pinów (nie wiem jak jest na mojej płycie). Jak jest ze złączami PCIEx4 i PCIEx1?

Pozdrawiam,
Crocodil
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Crocodil napisał:

Witam :)

Elo.

1. Jak patrzę na tą płytkę to wygląda bardziej bogato niż jakieś tanie z370 więc myśli że nawet 9900k na tym ruszysz. Z laptopowymi 8/16 np QTJ1/QQLS tym bardziej nie będzie problemu. A jak będzie gorąco sekcji to jakiś wiatraczek zrobi robotę.
2. Ja mam odkryty + metal i śmiga. Z czapką pewnie będzie trochę cieplej
3. Nie jest na lustro ale grunt że nie heatpipe'y nie są odsłonięte, będzie git
4. Do gołego rdzenia moim zdaniem tylko i wyłącznie metal, pasta uciekała z rdzenia. Na połowie procka było 40 stopni na drugiej połowie 100 i throtling
5. Na asrockowym Z170 nie ma raczej powodów do obaw o niestabliność ale no sam nie bawiłem się mutantami na tych płytkach więc pytanie do kogoś innego
6. U mnie śmiga dysk na m2 w pierwszym złączu i nic nie izolowane.

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 2. Zdecydowanie odkryty. Po tym co widziałem przy crystal wellach nie ufam, że taki IHS będzie zrobiony dobrze.
Ad 4. Ja na goły rdzeń używam (nie jestem pewien, jak się to dobrze tłumaczy) graphite thermal pads. Nigdy nie chciało mi się robić solidnego porównania, ale osiągi ma nie gorsze niż przeciętna pasta, a nadaje się na goły rdzeń. No i zero babrania w czymkolwiek :D Ale nie sprawdzałem jak wysoko można na tych bga polecieć na nich (zresztą mam tylko QNCT pod ręką).
Ad 5. Problemy z ESami coffee były chyba tylko w pierwszym rzucie LGA w steppingu P0 (problem z kontrolerem PCIe/niestabilność). Nie słyszałem by BGA na to cierpiały.
Ad 6. To co czytałeś to raczej było info nt. podziału linii PCIe procesora dla zainteresowanych, a nie "ale" eksploatacyjne tych procesorów.

1 godzinę temu, Crocodil napisał:

(na procesory 8/16 płyta jest raczej za słaba)

Do ich kręcenia raczej tak. Ale jeżeli zależałoby Ci na trzymaniu cpu na niskim limicie energetycznym, to 8c/16t da więcej niż tak samo ograniczony 6c/12t.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za odpowiedzi i wskazówki :)

QQLT w tej chwili to wydatek około 470 PLN, a QQLS to około 710 PLN. Raczej zdecyduję się na ten pierwszy, zawsze to mniejsza strata gdyby coś poszło nie tak... :)

Coś w rodzaju Thermal Grizzly Carbon to ciekawe rozwiązanie - ma przewodność cieplną znacznie wyższą od zwykłych past (62,5 W / (mK)), dużo łatwiej go zastosować i może też w pewnym stopniu chronić rdzeń. Przy tym jest też reużywalny :)

 

Oczywiście jeśli ktoś ma jeszcze coś do dodania, to chętnie przeczytam :)

 

EDIT:

Chyba wstrzymam się chwilę z zakupem, bo nie ma akurat żadnych promocji ani kodów zniżkowych... Urodziny AliExpress niestety przegapiłem ?

 

@Ocho @MitycznyJeż Jakich chłodzeń użyliście/używacie do tych procesorów? Czy zamontowaliście albo dokleiliście jakieś dodatkowe zabezpieczenia, tak jak proponują na przytaczanym tutaj rosyjskim blogu?

Edytowane przez Crocodil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja z początku używałem pasty i chłodzenia wieżowego z odsłoniętymi heatpipe'ami - totalna padaka. Potem przerzuciłem się na AIO od arctica 120mm z pastą i dalej było fatalnie. Następnie metal i dalej to samo AIO i o wiele lepsze rezultaty. Metal z przeciwieństwie do pasty nie rozlewa pod naciskiem (no przynajmniej nie aż tak..). Teraz kastom LC 3x360mm, pompka z alie na najniższych obrotach i monoblok od płyty. No i oczywiście zostałem z ciekłym metalem W stresie na 1.42v nie przekracza 60 stopni :] 

Edytowane przez Ocho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no i PCB procka wokół rdzenia okleiłem zwykłą dociętą taśmą przezroczystą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie czytalem wiekszosci ale uczepie sie tematu ''i7 6700 za 650 zł. Tanie próbki inżynieryjne z Chin.''

 

Ani tanie stare juz 4/8 650zl ani oplacalne? - czy nazwa -tematu ma sens w taki razie ?

tani to np jest ten xeon co mam w sygnaturce 200zl - musialem ?

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AdRjiaNNo niby tak, QQLT kosztuje 2x tyle co ten twój xeon ale jednak w gierkach będzie dużo lepszy. W sumie jak patrze na wyniki z wielowątkowości w r15 to mimo że mój ma 8 wątków mniej to spokojnie trzaska po 1600pkt, gdzie 20ścia wątkowy 2680 v2 coś około 1300pkt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AdRjiaN napisał:

nie czytalem wiekszosci ale uczepie sie tematu ''i7 6700 za 650 zł. Tanie próbki inżynieryjne z Chin.''
Ani tanie stare juz 4/8 650zl ani oplacalne? - czy nazwa -tematu ma sens w taki razie ?

A kto zmieni nazwę tematu na inną, jak tu nie ma ani moderatorów ani administracji?  Daawno nie widziałem jakiegokolwiek moderatora aby się udzielał w jakimś temacie :]
Jest oficjalny temat dotyczący 12th gen Inteli, i od dwóch miesięcy nie można się doprosić aby ktokolwiek z obsługi forum go podpiął.  Mam wrażenie że to forum  tak działa samo sobie ale nie ma nikogo kto by trzymał nad nim pieczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elo
Mam pewien problem(?). Wgrałem(chyba) zmodowany bios(wszystkie fixy + mikrokody) używając metody z https://www.win-raid.com/t455f16-Guide-How-to-flash-a-modded-AMI-UEFI-BIOS.html (AI-Suite) i mam zagwostkę. Wszystko poszło chyba ok ale bios sie flashował nawet nie minutę, lecz po reboocie wersja biosu sie zmienila z 1205 na 0810(czyli chyba sie wgrał). Czy jest jakaś metoda weryfikacji mikrokodów?(program który pokazuje wszystkie dostępne mikrokody) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do wyboru:
1. QTB0 (bazowo 1.5 GHz) za 800 PLN z dostawą

2. QTB2 (bazowo 3.3GHz) z 1250 PLN z dostawą

Dylemat co brać? Raczej nie zależy mi na OC, ale oczywiście również gram :)
W sumie bardzo mi zależy na minimalnej głośności, z drugiej strony tego QTB0 też chyba mogę podbić bez problemu do ponad 100 TDP jeśli sobie zechcę, czy się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

QTB0 to niski zegar(chyba 3.3ghz na wszystkich rdzeniach, jeśli dobrze pamiętam) i obsługa pamięci do 2933mhz. Zależy jaki monitor i jaka rozdzielczość, bo jeśli karta słaba(i nie będzie zmieniana w najbliższej przyszłości) to nie ma sensu pchanie się w droższe rozwiązanie. Ostatnio były kody -20$ na aliexpress i wtedy trzeba było wziąć sobie QTB1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, forfun napisał:

QTB0 to niski zegar(chyba 3.3ghz na wszystkich rdzeniach, jeśli dobrze pamiętam) i obsługa pamięci do 2933mhz. [...]

W takim przypadku trzeba chyba jednak brać QTB2, obniżyć TDP (częstotliwość) zawsze mogę w razie czego, najbardziej mi zależy na równej pracy procka bez throtlingu oraz cichej pracy całego zestawu z Fortisem 3 plus rozpędzenie pamięci ile się da.
Jeszcze poszukam ofert na QTB1, może to złoty środek? :)

Edit: Bardzo szybko znalazłem QTB1 za 1070 PLN z dostawą, tylko do ilu Ghz biega i jakie pamięci maksymalnie można zastosować. Wygląda fajnie TDP 65 W.

Edytowane przez MF123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, proxer05 napisał:

Czy jest jakaś metoda weryfikacji mikrokodów?(program który pokazuje wszystkie dostępne mikrokody) 

Możesz zgrać co jest na kostce i dokonać inspekcji.

1 godzinę temu, MF123 napisał:

najbardziej mi zależy na równej pracy procka bez throtlingu

Czyli na czym tak konkretnie? Co nazywasz throttlingiem?

QTB0 - allcore 3.2GHz
QTB1 - allcore 4.1GHz

1 godzinę temu, MF123 napisał:

Wygląda fajnie TDP 65 W.

Jeżeli faktycznie chcesz mieć PL1 na poziomie 65W, to konkretna różnica między tymi dwoma CPU będzie tylko w małowątkowych zastosowaniach oraz krótkotrwałym booście.

Co tak konkretnie chcesz ustawić i osiągnąć?

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbuję wykombinować w miarę niskobudżetowy sprzęt do pracy wielowątkowej (nie chodzi o procesorową koparkę kryptowalut) nadający się jednak do pogrania ale żeby był maksymalnie cichy bez stosowania chłodzenia wodnego. Alternatywę widzę w Xeonach, tam miałbym jeszcze więcej rdzeni, a na płycie dwuprocesorowej to już w ogóle full wypas w niezłej cenie, ale na razie potrzebuję coś do testów i zabawy "na/pod biurko" a nie do szafy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cicho będzie jak sobie to dobrze zestroisz.

To nie jest tak, że kupujesz CPU, on wydziela 200W pod obciążeniem, jest hałas i nie masz nad tym żadnego panowania.

Od tego jest konfigurowalny power limit throttling by procesor sam dobierał maksymalny zegar wciąż mieszczący się w budżecie - stąd pytanie, co rozumiesz poprzez throttling, i dlaczego traktujesz to jako coś złego.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, MF123 napisał:

W takim przypadku trzeba chyba jednak brać QTB2, obniżyć TDP (częstotliwość) zawsze mogę w razie czego, najbardziej mi zależy na równej pracy procka bez throtlingu oraz cichej pracy całego zestawu z Fortisem 3 plus rozpędzenie pamięci ile się da.
Jeszcze poszukam ofert na QTB1, może to złoty środek? :)

Edit: Bardzo szybko znalazłem QTB1 za 1070 PLN z dostawą, tylko do ilu Ghz biega i jakie pamięci maksymalnie można zastosować. Wygląda fajnie TDP 65 W.

QTB1 też mają kontroler, który obsługuje max. 2933mhz na pamięciach. Do OC RAM z ESów Comet tylko QTB2. 8r/16w nie mają tego typu problemów, bo na QQBZ miałem np. 4000mhz.  Nie rozumiem co Ty chcesz osiągnąć. Przy 10r/20w od Intela będzie gorąco i głośno(zwłaszcza na Fortisie). Chyba, że skalp + siedzenie nad znalezieniem fajnych zegarów z undervoltingiem. Jak nastawisz limity energetyczne(zwłaszcza takie o których mówisz) to throttling będzie do bardzo niskich zegarów. Chyba, że na tym QTB2 jakiś niższy mnożnik i wtedy pewnie zmieści się w 200W(QQBZ pobiera mi przy 1.2V i avx2 ~160w, zegar 4.2ghz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same procesory. Pytanie czy ktoś to sprzedaje  przerobione na konkretne lga i czy warto...

Niedługo u linkowanego tu ukraińczyka testy części obecnych i tu mutantów.

Edytowane przez wii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten QTJ0 to gdzieś się pokazał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.04.2021 o 13:19, blubaju napisał:

To są mutanty pod 1151? :hmm:

Tak.

11 minut temu, wii napisał:

Ten QTJ0 to gdzieś się pokazał?

Podobno dawno temu przewinął się przez taobao.
Ale ani żadnych testów, ani nawet orientacyjnych cen nie widziałem:
https://xeon-e5450.ru/socket-1151/protsessory-mutanty-dlya-soketa-1151/
Taki trochę "mityczny" CPU. :-D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...