Skocz do zawartości
Found

CPU es z Chin i inne ustrojstwa :)

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, gamer2021 napisał:

No i teraz mam małe pytanie dotyczące tego procesora, a mianowicie ile on zużywa prądu pod pełnym obciążeniem . Bo wiem że sklepowy i9 9900 z zablokowanym mnożnikiem potrafi zużyć nawet 180 W, a to może być już za dużo dla sekcji zasilania mojej płyty
(...)
więc może by zużywał mniej prądu niż sklepowy i9 9900.

Zarówno limity mocy jak i taktowania są konfigurowalne, także na procesorach non-K.
Nikt Ci nie broni sklepowego 9900 zestroić u siebie tak, by w pod pełnym obciążeniem brał max 120W.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym wątpię żeby jakakolwiek płytka z370 miała problem ze stockowym nawet 9900ks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że można pobawić się napięciami itp. niemniej nigdy nie ustawiałem napięć dla cpu ręcznie i preferuje procek trzymać na stocku, ponieważ chcę aby stabilnie chodził.

Druga sprawa twierdzenie że jak płyta ma chipset Z370 to uciągnie na stocku i9 9900 jest błędne bo po prostu w tańszych modelach sekcja zasilania się do 120 C nagrzewa i wątpie aby to było dobre dla żywotności płyty i procka.

Dlatego chciałbym wiedzieć jak dużo prądu na stocku taki qqbz czy qqz5 zużywa. Najwyżej pójdę w sklepowe i7 8700 lub i9 9900t ES (qqc0 lub qqz6).

Edytowane przez gamer2021

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, gamer2021 napisał:

Wiem że można pobawić się napięciami itp. niemniej nigdy nie ustawiałem napięć dla cpu ręcznie i preferuje procek trzymać na stocku, ponieważ chcę aby stabilnie chodził.

Nic nie pisałem o obniżaniu napięć! :exclam::exclam:

Zmiana limitu mocy na wybrany przez siebie zachowuje stabilną pracę procesora. Procesor tak dobiera taktowania, by pod danym obciążeniem nie przekraczać ustalonej mocy w W. To funkcja która jest w procesorach od dawna, do tego fundamentalna w laptopach. To jest preferowany sposób ograniczania zapotrzebowania procesora na prąd.

Przegrzewanie się sekcji - to, czego się tak bardzo boisz - to właśnie efekt zdjęcia power limitu - czasami użytkownik robi to sam, czasami płyta domyślnie ma tak "mądre" nastawy wpisane.
Intel w specyfikacjach podaje zalecany, domyślny krótkotrwały limit 120W, a długotrwały 95W dla i9-9900.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od płyty... u mnie Asrock podaje na auto ponad 1.3v na QQBZ... co daje kosmiczne temperatury i pobór prądu(200W), a sekcja na mojej płycie klęka. Po odpowiednim ustawieniu napięcia w biosie pobiera 150W przy prime95 z AVX. Ogólnie procesory Intela lubią prąd :P.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. 

A czyli jak płyta nie wariuje z napięciem to może być nawet 150W.  Ok przemyśle to. Jakby co u mnie płyta daje akurat normalne napięcia przy moim i5 9400f wiec może nie będzie z tym problemu.  W razie jakby był to na jakich napięciach go używasz? 

Edytowane przez gamer2021

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, gamer2021 napisał:

Najwyżej pójdę w sklepowe i7 8700 lub i9 9900t ES (qqc0 lub qqz6).

Mi taki podkręcony odpowiednik 8700k zużywa ponad 160W katowany prime95 i Z170 od asusa nie ma z tym problemu, a te płyty nie były projektowane pod procesory 6/12. Nie ma co się tak bać.

Temperatury sekcji warto mieć jak najmniejsze, ale temperatura pracy ponad 100C jest nadal akceptowalna dla mosfetów. Żywotność kondensatorów przy 125C, a bywa, że nawet 150C nieprzerwanej pracy to 4000h czy 5000h w zależności od typu. Zresztą takie temperatury osiągniesz tylko w wygrzewaczach.

Sekcja tej płyty rzeczywiście nie jest wybitna.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1IY6W6YhyjnzSvi8BqEqiK1xykSiTDF2Lt1FO8cNhI6I/edit#gid=585498417

Może dokup małe radiatorki na tą gołą sekcje? To powinno zbić temperaturę o 10c.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że to nie tyle w temperaturach może być problem, ale programowy, tzn. bios ma zabezpieczenia i przy zbyt dużym poborze(u mnie właśnie tak jest) masz throttling. Producent ogranicza przy przeciętnych/słabych konstrukcjach. Asrock jest w tym "mistrzem". Wiele osób nawet nie wie, że ich procesory nie rozwijają skrzydeł :D.

A co do wcześniejszego pytania, to 1.18-1.19V i LLC na najwyższym poziomie(vdrop na z370 pro4 jest KOLOSALNY). Na wersji sklepowej pewnie bez problemu udałoby się zejść na 1.1 i niżej przy takim zegarze.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest na niej aż tak źle, może ktoś jakiś pencil mod / vdrop mod opracował tak jak za starych czasów, gdy się malowało ołówkiem po płycie xd

Robi się jeszcze takie rzeczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za poświęcony mi czas, bardzo dużo mi pomogliście.

Zobaczę czy go kupię czy nie , bo wszystko zależy jak będzie to cenowo wypadać niemniej pomyślę nad tym. 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

 

Edytowane przez gamer2021

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, forfun napisał:

To zależy od płyty... u mnie Asrock podaje na auto ponad 1.3v na QQBZ... co daje kosmiczne temperatury i pobór prądu(200W), a sekcja na mojej płycie klęka. Po odpowiednim ustawieniu napięcia w biosie pobiera 150W przy prime95 z AVX. Ogólnie procesory Intela lubią prąd :P.

Jaką masz płyte? z370 pro4? 

Bo ja się zastanawiałem nad zmiana na 9900es z i7 8700 i się trochę o sekcję obawiałem

Bo i7 8700 trzyma cały czas zegar 4.3Ghz ale to 6/12...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.01.2021 o 17:09, forfun napisał:

Kurde, dawno nie zaglądałem na ceny procesorów na taobao, a tam QSRK za 725CNY, a QSRJ za 930CNY. Obniżka chyba przed premierą kolejnej generacji ESów ;).

Tu dobre pytanie czy płyty tracą już wsparcie po ostatnim update mikrokodów i menegment engine... Druga sprawa to to że i u nas wyprzedawane ostatnio były 10600kf za mniej niż 900 i 10900k za 1700...

W dniu 27.01.2021 o 19:21, forfun napisał:

Tylko, że to nie tyle w temperaturach może być problem, ale programowy, tzn. bios ma zabezpieczenia i przy zbyt dużym poborze(u mnie właśnie tak jest) masz throttling. Producent ogranicza przy przeciętnych/słabych konstrukcjach. Asrock jest w tym "mistrzem". Wiele osób nawet nie wie, że ich procesory nie rozwijają skrzydeł :D.

A co do wcześniejszego pytania, to 1.18-1.19V i LLC na najwyższym poziomie(vdrop na z370 pro4 jest KOLOSALNY). Na wersji sklepowej pewnie bez problemu udałoby się zejść na 1.1 i niżej przy takim zegarze.

Te płyty to pytanie czy były na styk dla 6core/12t na więcej niż na stock. Dziwisz się? Z170 ASRock OC formuła pozwala ładnie kręcić 9900k a schodziły tanio pod koniec z170 :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.01.2021 o 09:47, deton24 napisał:

QNCT z podniesionym mnożnikiem dla 3.3 all core osiąga podobną wydajność multi i single core jak X79 Ivy Bridge 1650 V2 @4.1 po niewielkim OC o 0.2GHz (również 6/12). Także warto dołożyć do czegoś lepszego j.w.

Źródło

https://forum.pclab.pl/topic/1279096-poradnik-tani-upgrade-pc-na-x58-x79-x99-lga-2011lga2011-313661356/?do=findComment&comment=16266596

Test 1650 V2 @4.1 w grach

https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_zestawu_z_chin_intel_xeon_e5_1650_v2_i_plyta_glowna_huanan_x79-7694.html

Wszystko fajnie tylko, ze Ivy Bridge 1650 V2 jest drozszy, plyta pod x79 z archaicznym juz chipsetem tez jest drozsza o poborze pradu nie wspominajac :. Sam czekam na swojego QNCT (z taobao z IHS) i przesiadam sie, glownie dlatego, ze chce juz nowszy chipset, bezproblemowe m2 na plycie, sensowny kodek audio, usb c itd. To wszystko mozna osiagnac kupujac plyte za 100zl+, do tego badziewny niedrogi ram 2666 i git :)  a troche doplacic do QTJ2 to jest + 40% te troche :-D

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michaelred

Daj znać jak ten wariant z IHSem się spisuje - po traumie z crystal wellami za cholerę bym takiego nie wziął, tylko bare die :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ten co wzialem to latwo sie mam nadzieje da rozebrac jak poprzedni (kupilem od tego samego sprzedawcy). No a reszta to to samo jedno i drugie to sklejka :D a nie chcialo by mi sie rozbierac calego socketu i walczyc z jakimis podkladkami jak polecaja zeby styk byl dobry. Chce tez normalnie chlodzenie zamontowac na zaczep jak w AMD bez ryzyka, ze rozwale krzem :P
Cenowo jakby ktos pytal to wersja z IHS z przesylkami wyszla mnie ~260zl czyli praktycznie tyle co na aliexpress. Mozna bylo pewnie urwac ze 20zl na przesylce ale wzialem DHL zeby nie czekac miesiacami na przesylke.
QNCT z IHS
84a09afdcdd1.jpg

 

Edytowane przez Michaelred

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki polecicie procesor na LGA1200 który będzie lepszy od i5-10400f?  (mowa o procku z ali)

Edytowane przez s99

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qsrj będę się może pozbywał za cenę jak na Ali jeśli to cię zainteresuje. Testy jakiś czas temu tu wrzucone. Nie miałem chęci go skalpować, a ewentualnie puszczę z płytą itx przy premierze Tiger. Z ofertami na taobao się bić nie mam zamiaru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej... budżetowo - QSRJ, a na kilka lat i do dobrej płyty(i chłodzenia) - QTB2. Zablokowane ESy do b460, bo mają jakieś problemy z kontrolerami pamięci i nie idą poza to co deklaruje Intel(czyli 2666 dla i5 i 2933 dla i9).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, forfun napisał:

Jak wyżej... budżetowo - QSRJ, a na kilka lat i do dobrej płyty(i chłodzenia) - QTB2. Zablokowane ESy do b460, bo mają jakieś problemy z kontrolerami pamięci i nie idą poza to co deklaruje Intel(czyli 2666 dla i5 i 2933 dla i9).

Chyba coś pomieszałeś.

Z kontrolerem pamięci mają problemy laptopowe ES'y na LGA1151 (QNCT, QQLT, QQLS, QTJ1, QTJ2).

QSRJ, QTB1 czy QTB2 to desktopowe ES'y na LGA1200.

Pierwsze słyszę by miały problemy z obsługą wysokotaktowanej pamięci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie pomieszałem. QTB0, QTB1 i QSRK nie obsługują RAMu taktowanego powyżej 3000mhz.

Już dawno wklejałem ten test, który to potwierdził - 

 

Niektórzy sprzedawcy na taobao mają o tym wzmiankę od kilku miesięcy. Dodatkowo można było wcześniej przeczytać komentarze na temat temat i na ali, i na tao.

Edytowane przez forfun
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, forfun napisał:

Nic nie pomieszałem. QTB0, QTB1 i QSRK nie obsługują RAMu taktowanego powyżej 3000mhz.

Już dawno wklejałem ten test, który to potwierdził - 

Tego akurat nie wiedziałem.

Cóż- na LGA1200 i tak największym problemem pozostają wysokie ceny płyt Z490.

Za to same procki (i5-10400F, i5-10600K czy i7-10700F) są w coraz lepszych cenach.

Dodając do tego brak ryzyka VAT'u, gwarancję i znacznie lepsze perspektywy odsprzedaży to nie wiem czy pakowanie się w ES'y LGA1200 jest dobrym wyborem.

Po ile chodzą teraz QSRJ i QTB2?

Edytowane przez Paw79

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak QSRJ uda się kupić za poniżej 400zł to dalej jest to dobry deal(do płyty b460 lub h410, jeśli któraś ma przyzwoitą sekcję). QTB2 na taobao to chyba 1100zł. Wszystko zależy od zastosowań i $. Jeżeli ktoś kupuje do grania i do np. 1440p to 10400f i zapomina o bożym świecie. Z kuponem na x-komie wychodzi teraz poniżej 600zł. Jak do 1080p to coś o wyższym taktowaniu. Jak do pracy to 10r/20w. Kolega wcześniej nie sprecyzował czym się właściwie zajmuje na PC :). Oczywiście zależy też do jakiej karty, bo pakowanie 10/20 do 2060 super/2070 to bezsens.

https://item.taobao.com/item.htm?spm=a230r.1.14.81.1ed853edzvmhVa&id=618723236289&ns=1&abbucket=17#detail - ko_sheen ma już ESy 11 generacji :D. QVK1 - odblokowana i9, QVYE(4.1 na wszystkich rdzeniach) i QV1J(3.6 na wszystkich rdzeniach).

Edytowane przez forfun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie postawiłem Esa Xeona QCNW na Asus Z170M-plus. Modyfikacja poszła sprawnie na biosie 2XXX i wgrane na programatorze, ogarnąłem wcześniej temat jak wgrywać i modyfikować bios. Jednak mam pewne problemy, płyta wstaje tylko na Biosach 2XXX i niższych, natomiast z biosem 3XXX bez względu na wersję i datę wydania pojawia się pierwszy boot i płyta się restartuje i zauważyłem inną przypadłosć pamieć nie chce iść wyżej niż 2666MHZ jest to jakaś blokada w procku czy jak?

ME jak doczytałem musi być wyłączone przy Xeonach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Xeony ES, bo modyfikowałem płytę pod laptopowego mutanta, ale na Asusie Z170 na biosach 3xxx też miałem resety. Zmodyfikowałem bios, gdzie wyłączyłem HT, potem już po wgraniu w samym biosie możesz włączyć. Mi pomogło. Może spróbuj.

Edytowane przez MrHardy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...