Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

PCFan1985

Ustawienia matrycy do robienia zdjęć w specyficznych warunkach.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jakie według Was są najlepsze ustawienia do robienia zdjęć na białym tle (od góry świeci lampa ze światłem białym 4500K), aby były:

- maksymalnie ostre

- praktycznie nie wymagały przeróbki w programie graficznym

 

842_corsair_vs450_czyli_prawie_dob_tn.jpg

 

Sprzęt stosowany do tego typu zadań to Olympus SP560-UZ. Pytam, bo każdy może mieć swoje zdanie na ten temat a dla mnie jest to bardzo ważne ;)

 

http://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/5638-olympus-sp-560-uz-18-krotny-zoom-z-rozpoznawaniem-twarzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do fotografii produktowej (bo zakładam że o to ci chodzi) sporo ważniejsze jest dobre oświetlenie niż ustawienia aparatu. Taki zestawik gwarantuje dobre wyniki:

 

fotografia-produktowa-3-x-300-ws-stol-50x120-jinbei.2129.0.jpg

 

http://fripers.pl/p/fotografia-produktowa-3-x-300-ws-stol-50x120-jinbei/

 

Do tego warto focić w rawach, żeby potem można było skorygować niedociągnięcia w Ligtroomie. No i statyw oczywiście to mus.

 

Tutaj fajny art na temat:

http://fotoblogia.pl/1079,fotografia-produktowa-jak-zaczac-organizujemy-domowe-studio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

statyw+wężyk spustowy/zdalny, ostatecznie self-timer na 2s - ale wtedy tylko obiekty statyczne)

iso 100 (jak możesz to mniej)

przysłona w granicach F8-F11

światło odbite od góry pod lekkim kątem tak, żeby zminimalizować cienie. albo lepiej kilka rozproszonych źródeł światła (parasolki, blendy)

balans bieli -> szara karta

ogniskowa zależna od tego co na tym tle fotografujesz (perspektywa), ale zobacz testy tego aparatu. powinno być napisane w jakim zakresie obiektyw daje najlepszą ostrość. typowo powinno to być w okolicach 50mm.

 

w takich warunkach prawie każdym aparatem wyjdzie dobre zdjęcie (technicznie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba statywu ani wyzwalacza. No chyba że zdjęcia mają być zawsze z dokładnie tego samego punktu.

Ustawienia aparatu:

- manualny WB pod oświetlenie,

- przysłona z optymalnego zakresu obiektywu dla uzyskania największej ostrości plików - nie mylić z dużym zakresem obszarów ostrych na zdjęciu!,

- optymalna ogniskowa obiektywu,

- czas naświetlania taki, żeby zdjęcie nie było poruszone, przepalone, niedoświetlone - czasami jednak przepalenie białego tła jest przydatne,

- żeby wszystko było ostre na zdjęciu - nie da się w jednej wypowiedzi podjąć tego tematu ogólnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. A jak według Was ustawić optymalnie aparat do robienia tego zdjęć o których pisałem wyżej.

 

ISO: ..

Migawka: (s)

Przysłona: (f/)

Ogniskowa: (mm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sensie: rozdzielczość tego, co jest w obrębie głębi ostrości. W odróżnieniu od klasycznej "ostrości zdjęcia".

Przykładowo, dla typowego obiektywu z dslr, optymalna rozdzielczość będzie przy przysłonie powiedzmy f5.6-f8 - ale nie oznacza to, że całe zdjęcie będzie ostre, a jedynie że to, co jest wewnątrz obszaru GO.

Idąc w tym kierunku, gdybyśmy przymknęli obiektyw do np. F22, wcale nie dostaniemy lepszej jakości, gdyż zadziała limit dyfrakcyjny. Zakres GO będzie jednak większy.

 

Rozwiązań problemu jest mnóstwo, książki by o tym pisać. Od wspomnianego focus stacking, przez dobór ogniskowej/wielkości matrycy/proporcji odległości do użycia specjalizowanych obiektywów Tilt + Shift.

W tym przypadku będzie użyty aparat kompaktowy, zapewne bardzo ograniczony w dziedzinie możliwych przysłon, za to mający małą matrycę - więc przynajmniej część powyższego jest nieistotna.

 

Ok. A jak według Was ustawić optymalnie aparat do robienia tego zdjęć o których pisałem wyżej.

 

ISO: ..

Migawka: (s)

Przysłona: (f/)

Ogniskowa: (mm)

Jeżeli chcesz uzyskać od razu dobre zdjęcie na podstawie takich parametrów, to pytanie nie ma sensu.

 

Gdyby były jedne najlepsze ustawienia dla danego typu zdjęć, nie byłoby potrzeby żeby w ogóle w aparacie to zmieniać. Zawód fotografa by nie istniał.

 

Każda sytuacja będzie inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku będzie użyty aparat kompaktowy, zapewne bardzo ograniczony w dziedzinie możliwych przysłon, za to mający małą matrycę - więc przynajmniej część powyższego jest nieistotna.

 

Użyty aparat to kompakt należący do klasy tzw. superzoomów - Olympus SP560-UZ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jagular: dzięki za wyjaśnienie.

Użyty aparat to kompakt należący do klasy tzw. superzoomów - Olympus SP560-UZ.

 

kompakt w sensie braku możliwości zmiany obiektywu..

taka moja sugestia - o ile nic nie stoi na przeszkodzie (strzelam, że nie) - zamiast czekać aż ktoś poda Ci na tacy idealne rozwiązanie, weź ten aparat do ręki i zacznij robić zdjęcia. wypróbuj różne kombinacje przesłony/migawki/ogniskowej (a jak byś w razie chciał się dowiedzieć jak to działa - tu przyda się internet). zrób 10, 100, 1000 zdjęć. wtedy już zacznie Ci się powoli klarować o co w tym chodzi.

cyfrowy kompakt nie ciągnie za sobą praktycznie żadnych kosztów eksploatacyjnych więc jedyne co trzeba zrobić, żeby się czegoś nauczyć to poświęcić trochę czasu.

 

i jeszcze jedno - to zdjęcie które podałeś jako przykład w pierwszym poście sugeruje, że chodzi Ci o fotografię produktową - jeżeli liczysz na to, że te wszystkie zdjęcia produktów w internecie nie przeszły chociaż lekkiego liftingu to.. no cóż, licz dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie w pierwszym poście jest tak obrobione że podczas wycinania tła ktoś uciął zasilaczowi u góry kable :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, matryca, albo karta pamięci.

 

Nie wiem czemu pierwsze zdjęcie jest dobre, a kolejne złe, nie czaję kryteriów oceny :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, matryca, albo karta pamięci.

 

Nie wiem czemu pierwsze zdjęcie jest dobre, a kolejne złe, nie czaję kryteriów oceny :E

 

Karty pamięci nie mam więc tylko matryca zostaje.

 

Znaczy te jedno zdjęcie jest ciut ostrzejsze od innych i sprawia wrażenie zdjęcia dużo lepszego od tamtych, choć i mu daleko do ideału. Aparat idzie do zwrotu a ja szukam inny używany do 150-200 zł. Polecicie coś może w tej cenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś Canona Sx100IS. Po małej obróbce w Photoshopie bardzo fajne zdjęcia wychodziły. za 200pln będzie do wyrwania używka bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A coś z tego się nada?

 

Canon PowerShot A650 IS

FujiFilm Finepix S3200

FujiFilm FinePix S5700

FujiFilm FinePix S9600

Samsung WB100

 

Wszystkie to koszt maks 250 pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych najlepszą opcją będzie FujiFilm FinePix S9600. wprawdzie to stara konstrukcja, ale w swoich czasach był to model z wyższej półki, także powinien zapewnić dość dobrą jakość zdjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karty pamięci nie mam więc tylko matryca zostaje.

 

Znaczy te jedno zdjęcie jest ciut ostrzejsze od innych i sprawia wrażenie zdjęcia dużo lepszego od tamtych, choć i mu daleko do ideału. Aparat idzie do zwrotu a ja szukam inny używany do 150-200 zł. Polecicie coś może w tej cenie?

To już raczej kwestia operatora, a nie aparatu ;)

 

Aparat powinien mieć tryby manualne ekspozycji i dobrze gdyby miał możliwość ustawienia balansu bieli. To chyba wszystkie wymagania, jakie w takim budżecie można w tych zastosowaniach mieć poza tym, żeby działał.

Co najwyżej można sobie jeszcze darować wszelkie wynalazki używające innych kart pamięci niż SD - z wygody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie poprawie jakości zdjęć bo niektóre są fioletowe co świadczy o uszkodzeniu matrycy ale z tego co czytałem to był częsty problem z modelu Oympus SP560-UZ. Dlatego aparat idzie na zwrot i szukam innego.

 

A Canon PowerShot A650 IS sie nie nada? to w sumie model G9 w innej obudowie a G9 była swego czasu chwalona.

 

G9

http://www.optyczne.pl/62.1-Test_aparatu-Canon_PowerShot_G9.html

A650

http://www.optyczne.pl/64.1-Test_aparatu-Canon_PowerShot_A650_IS.html

 

Ewentualnie do listy dodaje do rozważenia model:

Nikon Coolpix P80 (bardzo dobre opinie swego czasu miał, ale to juz 250 pln +)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nada się. Powiedz jeszcze w jakim celu chcesz te fotki produktów robić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to zastosowanie niemal typowo amatorskie (wakacje, ciekawe chwile z życia itp) - do ogólnego użytku (jak już kupie aparat to niech poleży z parę lat) + zdjęcia portretowe podzespołów komputerowych (na poczet artykułów w pewnym serwisie - tu przede wszystkim na teraz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówicie że ten Fuji S9600 9 mpx robi lepsze foty od tego Canona A650 z matrycą 12 mpx? Niby oba to super-zoomy ale ten S9600 jest jednak z wyższej półki? Tak wiem, że piksele nie oddają rzeczywistości ale lukałem na sample obu tych aparatów i według mnie Canon A650 robi ostrzejsze foty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mpix określa rozdzielczość zdjęcia. Nie musi się to pokrywać z techniczną jakością. To tylko parametr określający ile pikseli jest w pliku graficznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...