Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

wiurka

Dlaczego podczas podkręcania max to 1.4v?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy w podkręcaniu prcoesora a tworze temat tutaj bo tematy dotyczy zasilacza/napięcia. Więc, jak w temacie, dlaczego podczas podkręcania każdy pisze że "CPU Core Voltage" może być max 1.4? Co nie którzy piszą ze działa im na większy i tak dalej, ciekawi mnie dlaczego tak jest? I jak to działa? W poradnikach po prostu mówią żeby nie ustawiać więcej niż to 1.4. I tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo zajedziesz procesor.

 

Ile pociagnie Ci silnik w samochodzie jak caly czas bedzie pracowac na 7k obrotow i wiecej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli ustawienie takich liczb jak 1.325, 1.3 czy 1.250 jest absolutnie bezpiecznie jeśli wszystko działa okej w procesorze?

Aha i jeszcze jedno, czym wyższe to napięcie tym szybciej się procesor zużywa? Mam na myśli że zmniejsza się jego żywotność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większe napięcie = większa temperatura. Większa temperatura = mniejsza żywotność. Im lepszy schładzacz procesora tym bardziej można podnieść napięcie, w granicach rozsądku oczywiście. napięcie podnosi się żeby wyciągnąć więcej Mhz. W pewnym momencie jednak podnoszenie napięcia już nie pomaga, i to są właśnie granice OC procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jaki procesor przede wszystkim chodzi, bo inne napięcia są bezpieczne dla Skylake czy Haswell lub procków AMD.

 

W przypadku Haswelli czy DC nie przekraczałbym 1.3V

Przy Skylake faktycznie 1.4-1.45V przy czym ta wyższa wartość to raczej na wodzie, a nie na powietrzu.

 

Pamiętaj, że nie ma sensu katować procka dla dodatkowych 100MHz i czasami lepiej odpuścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większe napięcie = większa temperatura. Większa temperatura = mniejsza żywotność. Im lepszy schładzacz procesora tym bardziej można podnieść napięcie, w granicach rozsądku oczywiście. napięcie podnosi się żeby wyciągnąć więcej Mhz. W pewnym momencie jednak podnoszenie napięcia już nie pomaga, i to są właśnie granice OC procesora.

Wysokie napięcie samo w sobie działa szkodliwie na procesor, nawet mimo niskich temperatur. CPU po latach działania na wysokim napięciu z czasem będzie wymagał coraz większego do utrzymania podkręcenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o intel i5 6600k.

 

Chce się ogólnie wziąć na podkręcanie już rozumiem co i jak działa no ale z tym napięciem... zawsze się tego bałem dotykać bo mi się wydaje ze jak coś ustawie to zaraz procesor spale.

 

Czyli dla przykładu na tym procku jak ustawie (tylko hipotetycznie) 4.5 na rdzeń, 1.3V i jak temp. będą w normie to wszystko będzie dobrze wtedy?

Aha i czy powiniem zawsze dążyć do jak najmniejszego napięcia? Czy zostawić pewnie-stabilne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze lepiej mieć jak najniższe dla docelowego taktowania procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy moge ustawić tak niskie napięcie że w ogóle komp nie ruszy? Dla przykładu szukałbym najniższego stabilnego napięcia i jak ustawie za niskie to w ogóle się komp nie odpali, czy tylko system i do biosu da rade się dostać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4,5 na 1,355-1,360 powinien byc stabilny o ile sztuka trafiła Ci się w miarę ja niestety mam gorsza i potrzebuje do 4,5 1,385 :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 1,355-1360 na luzie można sobie pracować jak rozumiem o ile temp. będą w normie?

 

I jak ktoś by mógł niech odpowie na mój post wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to mam chyba już ostatnie pytanie, czy moge ustawić tak niskie napięcie że w ogóle komp nie ruszy? Dla przykładu szukałbym najniższego stabilnego napięcia i jak ustawie za niskie to w ogóle się komp nie odpali, czy tylko system i do biosu da rade się dostać?

 

Tak, jak dasz za niskie to może w ogóle nie odpalić. W zależnosći od płyty i biosu zwykle masz parę możliwości: guziczek na płycie, zworka na plycie, wyjęcie na moment bateryjki biosu przy odłączonym zasilaniu- to wszystko pozwoli Ci cofnąć ustawienia do domyślnych.

 

Do tego większość współczesnych płyt głównych jak Ci nie odpali, bądź się wywali przy odpalaniu sama Ci zwróci error i powróci do domyślnych. Wtedy możesz zaczynać od nowa i tak aż trafisz na satysfakcjonujące Cię ustawienie :)

 

Oczywiscie sam start systemu to trochę mało- dobrze pokatować jeszcze proc np. takim OCCT i sprawdzić, czy będzie działał stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 1,355-1360 na luzie można sobie pracować jak rozumiem o ile temp. będą w normie?

 

I jak ktoś by mógł niech odpowie na mój post wyżej.

 

tak jak bedzie stabilny i przejdzie occt to nie ma sie czym martwic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysokie napięcie samo w sobie działa szkodliwie na procesor, nawet mimo niskich temperatur. CPU po latach działania na wysokim napięciu z czasem będzie wymagał coraz większego do utrzymania podkręcenia.

 

Ale ja osobiście nie spotkałem się z informacją o ile skraca żywotność procka. Ja osobiście twierdze że degradacja procesora wysokim napięciem z zachowaniem niskich temperatur jest minimalna i prędzej wymienie procaka bo będzie leciwy niż zauważalnie spadnie mu wydajnośc przez wysokie napięcie.

 

Jezeli ktoś znalazł coś ciekawego na ten temat to chętnie przeczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja osobiście nie spotkałem się z informacją o ile skraca żywotność procka. Ja osobiście twierdze że degradacja procesora wysokim napięciem z zachowaniem niskich temperatur jest minimalna i prędzej wymienie procaka bo będzie leciwy niż zauważalnie spadnie mu wydajnośc przez wysokie napięcie.

 

Jezeli ktoś znalazł coś ciekawego na ten temat to chętnie przeczytam.

Pisałem o tym na podstawie własnego doświadczenia. Swego czasu katowałem i5-750 na 4,2GHz przy prawie 1,5V przy dość rozsądnych temperaturach. Po kilku miesiącach nie był w stanie utrzymać takiego taktowania przez co musiałem zmniejszyć OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam max napięcie vcore na i5-750 to 1.4v a ty ostro wyjechales poza tą granicę. Mam znajomego który od ładnego już czasu siedzi na kręconymi q6600 i tez w pewnym momencie myslal, że procek mu się degraduje bo trzeba było podbijać napięcia. Jednak później padła mu płyta główna i okazało sie, że to nie wina procka a właśnie mobo i na nowej znowu mógł pracowac z niższym napięciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam max napięcie vcore na i5-750 to 1.4v a ty ostro wyjechales poza tą granicę. Mam znajomego który od ładnego już czasu siedzi na kręconymi q6600 i tez w pewnym momencie myslal, że procek mu się degraduje bo trzeba było podbijać napięcia. Jednak później padła mu płyta główna i okazało sie, że to nie wina procka a właśnie mobo i na nowej znowu mógł pracowac z niższym napięciem.

Płyta, której używałem działa po dziś dzień w parze z kręconym i7-860, wszystko w pełni stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pisałem o tym na podstawie własnego doświadczenia. Swego czasu katowałem i5-750 na 4,2GHz przy prawie 1,5V przy dość rozsądnych temperaturach. Po kilku miesiącach nie był w stanie utrzymać takiego taktowania przez co musiałem zmniejszyć OC.

 

No właśnie tak się objawia degradacja. Teoretycznie może by utrzymał te takty, ale na coraz wyższym napięciu, a to jeszcze tylko przyspieszyłoby degradację, czyli równia pochyła.

 

Teoretycznie zachodzi to ZAWSZE, ale przy niskich napięciach na tyle wolno, że bardziej prawdopodobne, że po prostu kupisz nowy procesor do tego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...